İyi Kitap Dergisi’nin 80. Sayısı Çıktı

iyi-kitap-80

2009 yılında yayın hayatına başlayan ve 80. sayısına ulaşmış olan Aylık Okul Öncesi, Çocuk ve Gençlik Kitapları Gazetesi İyi Kitap, bu ayki sayısının tanıtım bülteninde Gökkuşağının Tüm Renkleri ve Tübitak tarafından toplatılan diğer çocuk kitaplarına değiniliyor.

Aynı zamanda, Yankı Enki’nin kaleminden Göktuğ Canbaba’nın Arayış Ormanı adlı eserinin incelemesi, Gündüz Vassaf’ın Nazım adlı çocuk kitabının Karin Karakaşlı tarafından yazılmış tanıtımı ve Şiirsel Taş’ın Çeviriden Çeviriye adlı makalesi de derginin içinde yer alan pek çok ilgi çekici yazıdan birkaçı.

Toplatılan çocuk kitaplarına değinen dikkat çekici tanıtım bülteni ise şöyle:

İktidarların kitapla mücadelesi, kitabın tarihi ile yaşıttır belki de. “Uygunsuz” fikirler taşıyorlar diye, dünyanın her yerinde, yüzlerce yıldır kitaplar sansüre uğruyor, toplatılıyor, yakılıyor. Bazen milli hassasiyetler bahane ediliyor bu kıyıma bazen dini hassasiyetler. Kimi zaman ahlak adına yakılıyor kitap dağları, kimi zaman birlik bütünlük adına.

Kim unutabilir ki İskenderiye Kütüphanesi’ni yakan ateşi? Ya da Nazi’lerin 1933 yılında başlattığı kitlesel kitap yakma ayinlerini? Peki, temel görevi bilimsel bilgi üretmek ve yaygınlaştırmak olan bir kurumun, 50 bin kitabı toplatıp imha etmesine ne demeli? Hem de “kültürel uygunluk” adı altında! Bu kitaplardan biri de Gökkuşağının Tüm Renkleri adında resimli bir çocuk kitabı. Adından da anlaşılacağı gibi, farklı yaşayış ve inanış biçimlerine hoşgörü öğütleyen barışçıl bir eser bu. Neredeyse tüm dünyada tartışmasız kabul gören evrim teorisini bile “yok” saymakta sakınca görmeyen TÜBİTAK, bu eseri de toplatıp yok etmiş. Yakışır!

Dergiyi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.