Jules Verne’den Macellanya’da Tekrar Bizlerle

macellanyada-ust

Jules Verne’ün Macellanya’da adlı kitabı Alfa Yayınları etiketiyle tekrar raflarda.

Alfa Yayınları, Olağanüstü Yolculuklar adını verdiği Jules Verne serisinde yedinci kitaba ulaştı: Macellanya’da.

Yazarın ölümünden altı yıl sonra yayınlanan kitap, Güney Amerika açıklarındaki adalarda gönüllü olarak sürgün hayatı yaşayan bir adamın başından geçenler anlatılıyor.

Arka kapak metni şu şekilde:

macellanyadaMacellanya, Amerika’nın güneyinde, Ateş Topraklarında resif ve adalardan oluşan bir bölge. Bu topraklarda yerlilere yardım ederek özgürlük aşkıyla yaşayan ve “Ne Tanrı ne de efendi!” diyen Kaw-djer adında gizemli bir adam da bulunmakta.

Macellanya aynı zamanda fırtınalar bölgesi. Yeni bir koloni kurmak için Amerika’dan yola çıkan gemi de bu şiddetli fırtınalardan birine yakalanır ve içindeki göçmenlerle birlikte kayalıklara çarpıp parçalanır. Yerlilerin kurtarıcısı olan Kaw-djer göçmenlere yeni bir yaşam kurmaları için yardım edecektir. İnsanın dayattığı her türlü kuraldan kaçmaya çalışırken kendisine ıssızda gözlerden uzak bir hayat kuran Kaw-djer, koloninin yeni topraklarında büyük bir sınav verir.

İnsanın nankörlüğü, kıskançlığı ve içindeki şiddeti maceralarla betimleyen politik ve felsefi bir roman olma özelliğini koruyor Macellanya’da. Bununla birlikte coğrafi, tarihsel ve ekolojik bir okumayı mümkün kılıyor. Altın arayıcılığından sömürgeleştirme politikalarına dek pek çok başlık çıkarılabilecek bu roman distopya özellikleri de taşımakta.

Daha önce Tübitak Yayınları tarafından basılan eser yine Dr. İsmet Berkan’ın çevirisiyle, bu kez Alfa Yayınları’ndan çıkıyor. Verne hayranlarına şimdiden keyifli okumalar…