Conan Doyle’un “Sir Nigel”i Raflarda

sir-nigel-kudus-yolu-sir-arthur-conan-doyle-ust

Sir Arthur Conan Doyle’un kaleme aldığı Sir Nigel: Kudüs Yolu, Parola Yayınları etiketiyle raflarda.

Sherlock Holmes’un yaratıcısı ve aynı zamanda polisiye edebiyatına eserleriyle çağ atlatmış olan Arthur Conan Doyle’un bambaşka bir türde yer alan eserini artık ülkemiz kitapçılarında da görmek mümkün.

Kitabın konusu şöyle:

Damarlarında yüzlerce cesur askerin kanı dolaşan aslan yürekli Nigel, henüz yirmi iki yaşındaydı. Bugünlerini şahinlerini ıslah ya da aileyle birlikte malikânenin toprak zeminli holünde yaşayan köpeklerini eğiterek geçiriyordu. sir-nigel-kudus-yolu-sir-arthur-conan-doyle

O dönemlerde, hayat gizemli ve merak uyandırıcıydı. İnsanoğlu hem yukarıdaki cennete hem de ayaklarının altındaki cehenneme çok yakın bir noktada korku ve ciddiyetle yürüyordu. Tanrı’nın varlığı her yerde hissediliyordu: gökkuşağında, kuyruklu yıldızda, fırtınada, rüzgârda… Bu arada şeytan da yeryüzüne öfkesini saçmaktan geri kalmıyordu. Gecenin alacakaranlığında, çalı çitlerinin arkasında gizleniyordu. Kahkahaları gecenin içinde yankılanıyordu. Ölmek üzere olan günahkâra pençesini atıyor vaftiz edilmemiş bebeğe saldırıyor ve saralı bir insanın bacaklarını burkuyordu.

İnsanoğluna sinsice sokulan iblis, başındaki meleği ona zorlu fakat doğru olan yolu gösterirken, onun kulağına şeytani şeyler fısıldıyordu. Koskoca dünya da kimsenin aksini iddia etmediği ve en başta kralın, papanın, rahiplerin ve âlimlerin bile kesin olarak inandığı doğrulardan nasıl olur da şüpheye düşülürdü?

Kitabın iç tasarımları İsmail Ceyhan’a, editörlüğü Merve Balkış’a ait. İngilizceden dilimize çeviren isimse Burak Aydın.

Polisiye edebiyatını Doyle ile sevmiş olan sadık okurların bir şans vereceğini düşünüyor ve keyifli okumalar diliyoruz.