Kayıt Ol

Fantastik Edebiyat Sevmeyenlere!

Çevrimdışı Kobay

• *
  • 4
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Fantastik Edebiyat Sevmeyenlere!
« : 30 Mart 2013, 19:17:10 »
Arkadaşlar  çevremde fantastik edebiyatı küçümseyen çoçuk kitabı diyen kişiler bulunmakta. Elimde görseler kitabı çoçuk kitabımı diyorlar.

Ben kısaca ne diyebilirim fantastik edebiyatın yetişkinler içinde olduğunu nasıl özetliyebilirim.?  -Okumadan bilemezsin diyorum- ama aldırış etmiyorlar. Fantastik edebiyatın ,Fantastik kitapların yetişkinler içinde olduğunu kısaca nasıl anlatabilirim bu arkadaşlara.Çünkü artık çoçuk kitabımı bu dendiğinde  vericek cevabım olsun  istiyorum fantastik edebiyatı kısaca özetlemek istiyorum. Özetleyecek varmı yetişkinlerinde okuyabileceği bir tür olduğunu  nasıl anlatabilrim.     :blink

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
Ynt: Fantastik Edebiyat Sevmeyenlere !
« Yanıtla #1 : 30 Mart 2013, 19:23:56 »
Öncelikle hoş geldiniz :)

Ben senin yerinde olsam o insanlarla muhattap bile olmam.Ama eğer illede kanıt diyorsan Yakın zamanlarda yayınlanmış bir dosya var.Onu kanıt olarak gösterebilirsin mesela.

Tıkla

Çevrimdışı Kobay

• *
  • 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 30 Mart 2013, 19:48:53 »
Öncelikle hoş geldiniz :)

Ben senin yerinde olsam o insanlarla muhattap bile olmam.Ama eğer illede kanıt diyorsan Yakın zamanlarda Fırtınakıranın yayınlamış olduğu bir dosya var.Onu kanıt olarak gösterebilirsin mesela.

Tıkla

Edit:Fırtınakıran yayınlamış olmayabilir yanlış anlaşılma olmasın

Hoşbulduk zaten kayıprıhtımı gerek forumu gerek sitesini  çoğunlukla takip ediyordum bunda üyeliği gerçekleştiriyim artık dedim forumda :)

Ben nasıl bir cevap vereyim nasıl  çoçuk kitabı olmadığını anlatmak istiyorum fantastik edebiyatın
verdiğin linkde  kitapların yönlerini konusunu ele almış arkadaşlar  istediğim cevabı değil malesef.

Kısaca fantastik edebiyatın çoçuk kitabı olmadığını anlatmak istiyorum arkadaşlarıma

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 30 Mart 2013, 19:53:35 »
Ama örnekler vermeden bunu anlatman çok zor. Nightmare adlı arkadaşımız o nedenle bu projeyi önermiş gördüğüm kadarıyla. Ne kadar savunursan savun karşılarına somut bir kanıt çıkaramadığın sürece sözlerin boşa gidecektir. En azından benim gördüğüm örnekler bu yönde.

Kendilerine sağlam, bir çocuk için gerçekten ağır olacak, sağlam edebiyatlı örnekleri gösterir ve bunların fantastik olmasına rağmen okunma oranlarının hangi yaşlar arasında değiştiğine dikkat çekersen cevap vermeleri zorlaşır.

Şahsen kendim denedim, mesela ailemde bakış açısı giderek değişiyor.

Çevrimdışı Kobay

• *
  • 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 30 Mart 2013, 20:01:19 »
Versekde örnek   olmuyor işte :)   cahile laf anlatmak zor   Ejderha,Ork,cüce,elf vs. olduğunu duysun içinde çoçuk kitabı sanıyorlar işte   

Misal  Lotr serisinede çoçuk kitabı diyen insanlar bunlar  kitap okumadıkları halde  ''Fantastiği bırak,Klasik oku '' demeyi biliyor çevremdekiler sadece 

Ne çok klasik kitabın içide boş bilmiyorlarki her klasiği sağlam sanıyorlar  heralde   

Şunları yazarken bile sinirlendim.Uğraşmayacağım  çoçuk kitabı desinler istedikleride kadar ''cahile laf anlatmak zor'' diyeceğim içimden  ve gülüm geçicem :(

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #5 : 30 Mart 2013, 20:05:17 »
Hiçte gülüp geçiyo gibi gözükmüyosun :P

En sonunda doğru karara vardın.Sen buralarda takılmaya devam et onlar klasik devam etsin  ;)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 30 Mart 2013, 20:08:30 »
Pek çok klasik eser okumuş biri olarak hiç boşuna denk gelmedim öncelikle :).

Yüzüklerin Efendisi üzerine yapılan araştırmaları anlatabilirsin. Ama bir şey anlatmak için senin de konu hakkında bilgili olman lazım. Mesela sitemizin portalında Tolkien Ne Yaptı diye bir yazı dizisi var. Yazarı tüm detaylarıyla Tolkien'in edebiyatının gücünü, kökenini irdeliyor (en kaba tabirler). İçinde ork var, elf var demeden önce yazarın bilgi birikimine ve esinlendiklerine de dikkat çekmek gerek. İşte dediğim gibi, önce senin konuya hakim olman lazım ki insanları ikna edesin.

Örnek soruyorsan da linki arkadaş vermiş. Bak orada bir sürü isim var ve okurları oturup tek tek anlatmış zaten. Fantastik elften orktan oluşmaz zaten. Bunları içermeyen de bir sürü kitap var. Mesela Hayvanlılar Şehri adındaki yeni kitaplardan biri. Ya da (tam fantastik olmasa da, bazıları sayıyor diye diyorum) Şehir ve Şehir adlı kitap. Konularını buradan ya da başka bir yerden araştırabilirsin. Mutlaka onlarla ilgili inceleme oku derim.

Bir zamanlar bilimkurgu deyince insanlar çarpışan uzay gemileri düşünüyordu. Şimdi bilimkurgu dendiğinde "ooo, ağır ya o kitapalr" diyorlarsa bu insanlar bir şeyleri değiştirebilmiş. Çünkü bilimkurgu uzay savaşlarına takılıp kalmadı. Fantastik de aynen böyle. Tolkien'in yarattığı ırklardan oluşan bir tür değil ve onları hiiiiç içermeyen muazzam kitaplar da mevcut.

Bir örnek daha verip kendi cevaplarımı sonlandırayım: Elantris. Hiçbir farklı ırk yok. İçinde siyasi düşünce yarışları var daha çok ve şahsen ben okurken inanılmaz eğlenmiştim. Yazarı da (Brandon Sanderson) dünyaca ünlü fantastik yazarlarından biridir. 600 küsür sayfa kitabı bir çırpıda okuduğum gibi ne ork gördüm, ne cüce, ne de insandan başka bir şey. Büyü de yoktu, ama fantastikti. Hem de bir çocuk için gayet ağır kalacak türden bir kitaptı da.

Not: sitemizi takip ediyormuşsun diye bizim siteden örnekler verdim. Elbette başka yerlerde de araştırabilirsin.

Çevrimdışı Kobay

• *
  • 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 30 Mart 2013, 20:28:02 »
Hiçte gülüp geçiyo gibi gözükmüyosun :P

En sonunda doğru karara vardın.Sen buralarda takılmaya devam et onlar klasik devam etsin  ;)

Aynen öyle yapıcam. :)

cevaplarınız için teşekkürler.

Çevrimdışı ryuk

• 497
  • Rom: 25
  • ne değiştirebilir bir insanın doğasını?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 30 Mart 2013, 20:36:27 »
Biraz haklılar. Bir dönem, fantastik edebiyat Tolkien'in yaptıklarını tekrar eden bir taklitçi edebiyat haline geldi. Öyle ki özgün konular bulmaktan yoksun yazarlar, sadece çocuklara (ya dabaşka bir deyişle olgunlaşmamış zevke sahip olanlara) ilginç gelebilecek eserlerle satışta tavan yaptılar.

Önerim, popüler olmayan yazarlara bakılmasıdır, ki "popüler olmayan" ile kastettiğim yazarlara artık klasikleşmiş olan  E. A. Poe, H. P. Lovecraft ve R. E. Howard da dahildir.

Popülariteden neden uzak durulmalı? Popüler kültür, gerek edebiyatta, gerek müzikte, gerekse diğer herşeyde yaratmayı, üretmeyi, ortaya güzel eserler koymayı değil; kalabalık bir hedef kitleye ürün satmayı planlar. Ve tahmin edilebileceği üzere kalabalık kitleler çoğunlukla zevk sahibi değildir.

Bir alıntı (Morrowind'den): "Most people think this way but most people are fools."

Kitap önerim: Yiğit Değer Bengi'nin Çift Başlı Kartal adlı eseri oldukça güzeldir. Okuyabilir, arkadaşlarınıza tavsiye edebilirsiniz.
Fikirlerim için ölmeyi göze alamam çünkü yanılıyor olabilirim - Bertrand Russel

İyi bir fikir üretmek için, pek çok fikir bilmek gerekir:

* Yeni başlayanlar için FRP

* Fantastik edebiyata yeni başlayanlar ve bu türde ilerlemek isteyenler için

* Kılıçlar ve diğer eskiçağ silahları hakkında

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Daha fazlası için: Index