Kayıt Ol

FRP Figürleri ve Mekanlarına Dair Birkaç Soru

Çevrimdışı Voverian

 • *
 • 1
 • Rom: 0
  • Profili Görüntüle
FRP Figürleri ve Mekanlarına Dair Birkaç Soru
« : 29 Kasım 2015, 23:20:22 »
        Merhabalar, ben Voverian. Mersin'de ikamet ediyorum. Daha önceden çok sayıda RPG oyunu oynadım ve roleplay yaptım. Yaklaşık 2,5 yıllık roleplay tecrübem var. Forum oyunu tadında FRPlere katıldığım da oldu. Şu sıralarsa üç arkadaş masaüstü FRP'ye merak saldık ama Türkiye'de bu oyunun unutulmaya yüz tuttuğunu fark ettik. Uzatmadan asıl konuya geleyim.
        FRP'nin temel gereksinimin hayal gücü olduğunun farkındayız, ki bizde bolca bulunuyor. Ancak oyuna renk katacak başka şeyler de gerekiyor tabi. Birimiz Ankara'ya gittiğinde Oversoul'da Genco'dan zar setini halletti. Kural Kitabı da almayı düşünüyorduk ama hem yakınlarda bulamadık, bulsaydık da pahalı gelirdi herhalde. Kural Kitaplarının PDFlerini internetten bulduk.(D&D Player's Handbook, Monster Manual ve DM Guide) Bunları bir kırtasiyede bastırmayı düşünüyoruz. Daha açıp okuma şansımız olmadı. Sistem veya kural bilgimiz yok. Ek olarak ben bilgisayarda bir harita çizip, senaryo da yarattım. Bize son gereken karakterler ve NPCler için figürler oldu.
        Bunlara amazon'dan veya ebay'den baktık. Ancak hiçbirimiz daha önce internet üzerinden bu vb. sitelerden alışveriş etmemiştik ve doğrusu pek güvenemedik. Sorularım şu şekilde:

1. amazon ve ebay'den satın alınan ürünlerde kargo ücreti ne kadar ve ürün ne zaman teslim ediliyor? Herhangi bir sorunla karşılaşırsak ne yapmalıyız?
2. İstanbul'da, İzmir'de ya da Ankara'da FRP malzemeleri satan nereler var?(Aslında bu sorunun cevabını bildiğimi zannediyordum, ama çoğu kapanmış.)
3. Kural Kitapları gözümüze baya uzun gözüktü ve okumaya aşırı üşendik. Ne yapmalıyız?
4. Mersin'de yanına yamanabileceğimiz bir DM veya FRP grubu var mı?
5. Mersin'de FRP malzemeleri satan bir yer veya aktif bir FRP cafe var mı?
6. Skype, roll20 vb. araçlar üzerinden FRP oynayabileceğimiz birileri var mı?

NOT:Lütfen "D&D öğrenmeyin, bilmemne sistemini öğrenin." veya "Figüre, zara ne gerek varmış? Kalem-kağıt yeterli." tarzı cevaplarda bulunmayın. Biz bu şartlar altında FRP oynamak istiyoruz. Şimdiden herkese teşekkürler.

Çevrimdışı ryuk

 • ***
 • 500
 • Rom: 25
 • ne değiştirebilir bir insanın doğasını?
  • Profili Görüntüle
Ynt: FRP Figürleri ve Mekanlarına Dair Birkaç Soru
« Yanıtla #1 : 29 Kasım 2015, 23:29:42 »
Merhaba,

Sorularınızdan hepsine cevap veremeyeceğim, kusuruma bakmayın.

Kural kitapları çok uzun evet. Roman gibi baştan sona okumak zor geliyorsa yapmayın. Oyun sırasında ihtiyacınız olan bölümleri incelemeniz yeterli oluyor. Zatan bunu çok kez yapa yapa kitabı ezberliyorsunuz bir süre sonra.

Kitap satın almadım hiç, daha çok pdf üzerinde ya da bunların çıktılarını alıp ciltleterek kullandım. İnternette çoğu kaynak mevcut artık, o yüzden siz de bu yola başvurabilirsiniz. Orijinal kitap kullanmak ayrı bir zevk elbette, buna diyecek sözüm yok.

İlk oyunlarımızda (yıllar önceydi) player's handbook bile tümüyle yoktu elimizde. Sadece bir kısmının eski püskü fotokopisi vardı, zarları da (20'lik hariç) kartondan yapmıştık. Tabi siz de öyle yapın diye söylemiyorum bunları, eski bayramları özledim ben :)
Fikirlerim için ölmeyi göze alamam çünkü yanılıyor olabilirim - Bertrand Russel

İyi bir fikir üretmek için, pek çok fikir bilmek gerekir:

* Yeni başlayanlar için FRP

* Fantastik edebiyata yeni başlayanlar ve bu türde ilerlemek isteyenler için

* Kılıçlar ve diğer eskiçağ silahları hakkında

* Dark Sun


* Distopya Korkuları

Daha fazlası için: Index

Çevrimdışı Eddew

 • *
 • 1
 • Rom: 0
  • Profili Görüntüle
Ynt: FRP Figürleri ve Mekanlarına Dair Birkaç Soru
« Yanıtla #2 : 05 Haziran 2016, 23:29:03 »
Merhaba
Biz Mersin'de yaşıyoruz. Elimizde bir çok zar seti bir çok kural kitabı mevcut. Eğer yardımcı olacağımız bir konu varsa bize ulaşabilirsin. Facebook'ta mersin rol yapma oyuncuları adında bir grup var (https://www.facebook.com/groups/merfrp/?fref=ts). Buradan bize ulaşabilirsin.

Kayıp Rıhtım Arşiv Forum

Ynt: FRP Figürleri ve Mekanlarına Dair Birkaç Soru
« Yanıtla #2 : 05 Haziran 2016, 23:29:03 »