Kayıt Ol

Cüceler İle Elfler Arasındaki Bu Husumet Neden?

Çevrimdışı Huor Eärfalas

• 620
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
Cüceler İle Elfler Arasındaki Bu Husumet Neden?
« : 17 Ağustos 2008, 12:27:48 »
YÜZÜK KARDEŞLİĞİ
Sayfa:416

''Anlaştığımız gibi,burada Cüce Gimli'nin gözlerini bağlayacağım.Diğerleri Egladil'de, sular arasındaki Açı'da bulunan yerleşim merkezimize yaklaşıncaya kadar daha bir süre serbestçe gidebilirler.'' Bu Gimli'nin hiç de hoşuna gitmemişti.'' Anlaşma benim rızam dışında yapılmış.'' dedi. ''Dilenci veya dizlerim bağlanarak yürümem.Ben casus değilim.Halkımın hiç bir zaman düşmanın uşaklarıyla bir alışverişi olmamıştır.Elflerede hiç kötülüğümüz dokunmamıştır.Legolas veya gruptaki diğer arkadaşlarımın size hıyanet ihtimali ne kadarsa,benimki de o kadardır ancak.''
      Sizden kuşkumyok.''dedi Haldir.''Ama bu bizim kanunumuz.Kanunların uzmanı ben değilim ve kanunları bir yana bırakamam.Sizi Celebrant'ın bu yanına geçirmekle yeterince bir iş yapmış oldum zaten.''
      Gimlinin dediği dedikti.Ayaklarını açıp sıkı sıkı bastı yere ve elini baltasının sapına koydu. ''Ya hür olarak ilerlerim,'' dedi, ''yada tek başıma kurda kuşa yem olma pahasına geri döner, sözüme güvenilen kendi topraklarımı ararım.''
      ''Geriye gidemessiniz.'' dedi Haldir sert bir biçimde. ''Bu kadar İleriye kadar geldikten sonra Bey ile Hanım'ın huzuruna çıkmanız lazım gelir.Sizi değerlendirip,alıkoymak ya da salıvermek hususunda irade bildiricekler.Nehirleri bir daha geçemezsiniz, arkanızda artık aralarından geçmeniz mümkün olmayan gizli gözcüler var. Daha onları görmeden öldürülürsünüz.''

----------------------------------------------------------------------------

Kitaptan bizzat kendim alıntıladım.Önemli olan yerleri bir daha göz önüne getirmek istedim.Cüceler ile Elfler arasındaki bunca yıllık bu husumet nedendir? Tek yüzüğe karşı,saurona karşı tamda birleşmişken hala niye cücelere güvenmiyor elfler? yada cüceler bu kadar ne yaptı ki elfler bu kadar güvensizler? bi zaman yürüdükten sonra Bey ile Hanımın gözlerindeki bağları açın diye haber yollatıyor.Ama Gimlinin onuru kırılıyor bi kere neyse birlikte tartışalım diye açtım bu konuyu kolay gelsin. :)

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Cüceler İle Elfler Arasındaki Bu Husumet Neden?
« Yanıtla #1 : 17 Ağustos 2008, 12:44:12 »
Hatırladığım kadarıyla, Hobbit'in hikayesinde de yer alan, Thranduil'in 14 yol arkadaşını hapsetmesinin bunda payı var. Yüzüklerin Efendisi'nde Gimli bunu belirtiyordu.

Bunun yanında çok önceleri Elfler cücelere bir saray yaptırmış, ismi Menegroth. Daha sonra Nogrod Cüceleri (Bunlar aynı zamanda Menegroth'u yapan cüceler de sanırım) mücevherlerin büyüsüne kapılıp Kral Thingol'a ve Menegroth'a saldırmış, Thingol ölmüş Menegroth da yağmalanmış, bunun büyük etkisi vardır.

Ayrıca yapı olarak da çok farklılar, Cüceler karanlığı ve yer altını severken, Elfler dünya üzerindeki güzellikleri ve yıldızları seviyor.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Hurin

• 1478
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 17 Ağustos 2008, 12:50:04 »
Ayrıca 7 yüzüğün etkisiyle Sauron tarafında savaşmalarıda bir etken. Noldor(gnome) halkıyla aralarında metal işlemeden dolayı bir rekabette vardı. Yani elflerde kin tutabilirler  :)
Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı BlackPegasus

• *
  • 33
  • Rom: 1
  • BlackPegasus __ WoB
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 05 Şubat 2010, 13:59:09 »
Bildiğim kadarıyla cüceler ile elfler arasındaki bu husumetin asıl sebebi yüzüklerden de öte bir güç ve güzelliktir. Kadim zamanda kuzey topraklarında hala elfler yaşarken silmariller vardı ve işte ilk husumet bu silmariller yüzünden oldu. Elf kralı bir silmarili bir kolye yada bir taç da olabilir tam hatırlamıyorum, bağlatmak istedi ve en yii demirciler de cücelerden çıktığı için cücelerle anlatşı. Ama aynı tek yüzük gibi bu silmarillerde cüceleri etkiledi ve cüceler geri vermek istemedi. Bunun üzerine cüceler ve elfler hiç bir zaman anlaşamadı. Bu olaylar Silmarillion'da yazıyordu.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #4 : 05 Şubat 2010, 23:18:15 »
Ben de Black Pegasus'un yazdığı şekliyle biliyorum. Elfler Nauglamir'in (cüceler tarafından yapılan çok değerli bir gerdanlık) yeniden yapımı için cücelerle anlaşır. Gerdanlık yeniden yapılacak ve içine Simaril'i yerleştireceklerdi. Cüceler Silmaril'e hayran oldular ve ona sahip olmak istediler. Fakat bunu gizleyip elflerin isteklerini kabul etmiş gibi görünmeye karar verdiler. Amaçlarını başardılar ama aralarında bir anlaşmazlık çıktı. Elfler de cüceler de kolye üzerinde hak iddia ediyordu. Sonunda anlaşmazlıklar kavgalara ardından cinayetlere, en sonunda da savaşa ve bitmek bilmeyen bir güvensizliğe dönüştü.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Hurin

• 1478
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 05 Şubat 2010, 23:31:11 »
Hepsi Feanor'un marifeti, kim dedi ki sana silmarilleri döv diye.
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı BlackPegasus

• *
  • 33
  • BlackPegasus __ WoB
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 05 Şubat 2010, 23:44:22 »
Aslına bakarsanız zaten bütün bu olanlar onun marifeti sayılır. Çok kan dökülmüş. Ama eğer bunlar olmasaydı insanlar morgoth'un eline oyuncak edilmiş olurdu. Elfler sayesinde iyiyi kötüyü öğrendiler. Morgoth'un insafsız ellerine düşmediler ve elfler Orta-Dünya'dan gittiğinde insanların dönemi başlamış oldu. Sanki herşeyin amacı buymuş gibi duruyor :D

Çevrimdışı Hurin

• 1478
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 06 Şubat 2010, 11:54:42 »
Morgoth yokedilmedi. Sadece Orta Dünya yaratılmadan önce var olan sonsuz karanlığa hapsedildi. Hapsedildiği yerden hala hizmetkarlarını kontrol edebiliyor. Manwe'den bile güçlü olan Vala'yı öldürebilmek pek kolay değil. Ayrıca Ainur'un müziğinin tamamlansı için ona canlı ihtiyaç var.
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı BlackPegasus

• *
  • 33
  • BlackPegasus __ WoB
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 06 Şubat 2010, 13:45:17 »
Kesinlikle öyle. Olaylar sadece gerçek dünyadaki gibi değil Tolkien'in dünyasında. Hepsinde birbirine uyan bir ahenk var. Hepsinin bir tınısı var ve dolayısıyla hepsinin tarafları belli. Morgoth yok edilmedi ve yok edilebilir bir güç olarak düşünüldüğünü de sanmıyorum. YOK olabilmesi için en azından Arda üzerinde yaşayanlar için, yeryüzünde Morgoth'un tek bir hizmetkarı bile kalmamalıdır. Yoksa kendisi yok edilebilir bir güç değildir. Aynen Sauron gibi. Onun bedeni Numenor'un çöküşüyle yok oldu ancak ruhu oradan kaçmayı başardı. Tabi ölümlü olup olmadığı konusunda birşey söyleyemem şu anda.

Çevrimdışı ryuk

• 497
  • Rom: 25
  • ne değiştirebilir bir insanın doğasını?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 20 Aralık 2012, 11:58:33 »
Eski dostum maglor ile çakırkeyifken tartışmıştık bunu. Şöyle bir diyalog olmuştu.

R: Elfler çok kasıntı tipler değil mi sence de? Hep böyle "biz güzeliz", "biz asiliz", "ölümsüzüz", "çok süperiz" havaları...

M: Bence de. Kızılcık sopasıyla dövmek lazım hepsini. Ama biraz Fransızlık da var sanki.

R: Yok be. Fransızlar biraz daha çingenevari ve bohem tipler. Bu elfler tam kasıntı ingiliz bence.

M: Ama cüceler süper di mi? En sevdiğim karakter özelliklerini toplamışlar: İnatçı, güvenilir, cesur ve geyik.

R: Evet. Çok doğal ve içten tipler bence de.

-Bir süre sessizlik oldu-

R: Cüceler de İskoçlara benzemiyo mu ama? Aynı deli cesareti, aynı gaz, aynı "yerine göre saflık". Cüceler kilt giyip gayda çalsalar hiç sırıtmazdı bence.

M: Hakkaten lan!

R: Peki cücelerle elflerin birbirine gıcık olması konusunda ne düşünüyosun?

M: Çok normal lan biri ingiliz biri İskoç işte :xD

Cüce- İskoç benzerliği için bir örnek

Braveheart filminde İskoç savaşçılar:
Spoiler: Göster

Hobbit filminden bir cüce:
Spoiler: Göster
Fikirlerim için ölmeyi göze alamam çünkü yanılıyor olabilirim - Bertrand Russel

İyi bir fikir üretmek için, pek çok fikir bilmek gerekir:

* Yeni başlayanlar için FRP

* Fantastik edebiyata yeni başlayanlar ve bu türde ilerlemek isteyenler için

* Kılıçlar ve diğer eskiçağ silahları hakkında

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Daha fazlası için: Index

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 20 Aralık 2012, 20:49:12 »
Öyle bir varlık düşünün ki güzelliğin kendisi olsun. Güzelliğin gözlere zevk ve huzur verdiğini düşünsün. Bulunduğu yerde farkedilmesin oranın güzelliğini bütünlesin. Karşısındaki doğal her şeyi güzel adetsin. Bu güzellikteki en ufak farklılığı tek bir bakışla farkedebilsin. Bu varlıkların adı elf'tir.

Başka bir varlık vardır alemlerde. Güzelliği hoş bulan. Güzelliğin kullanıldıkça değerinin açığa çıkacağına inanan. Bir insan evladı kadar neşeli, soylu bir elf kadar soylu ve onurlu. Bu halk güzelliği izlemez, onu kullanır. Onu yok edene kadar kullanır. Ama güzelliği kullandığı her saniyeden sonuna kadar faydalanan. Güzelliğin onun ve diğer canlılar için yaratıldığına inanan varlıklar. Bu kadim varlıklar ise cücelerdir.

Açıklamamı okuduğunuzda husumet nedeni çok açık. Neden: Algılayış tarzı. Her iki halkta aynı şeyi algılamaya çalışıyor lakin öyle farklı algılıyorlarki her biri diğerininkini hor görüyor.
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı Maedhros

• **
  • 200
  • Rom: 2
  • hmm akraba katli mi? bayılırım!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 28 Ekim 2015, 18:36:46 »
Arkadaşlar Elfler ile İnsanlar arasındaki nefretin ilk ve en büyük nedeni Birinci Çağ'daki Sindar Elfleri'nin kralı Kral Elu Thingol'ün cüceler tarafından katledilmesi ve daha sonra katleden cücelerden ikisinin krallıklarına dönüp ordu toplayarak Bin Mağaralar'ı yağmalayıp oradaki her Elf'i öldürmelerine dayanır.

Kurt Avı'nda ele geçirilen Silmaril Thingol tarafından Bin Mağaralar'a götürüldü. Kendi ışığını yayan elmas o kadar güzeldi ki Thingol bu elması daha da güzelleştirmek hayali ile yanıp tutuşuyordu. O sıralar Hurin, Nargothrod*'da cüce Mim'i öldürerek ünlü Cüce Gerdanlığı (adını unuttum) alıp kinayeli bir biçimde ailesine göz kulak olduğu için Thingol'e verdi. Cüce Gerdanlığı* cücelerin en ünlü eserlerinden biriydi, güzelliği Silmaril ile yarışamazdı ama ona yakındı. Thingol neden bu ikisinin güzelliğini birleştirip daha güzel bir iş çıkarmayayım ortaya diye düşündü ve bu işi yapmak için birkaç cüce demirci tuttu.

Demirci cüceler günlerce bu iki nesneyi birbirine bağlamak ve mükemmel bir iş çıkarmak için uğraştılar. Her zamanki gibi emekleri karşılık buldu ve bu iki nesneyi, Silmaril ile Cüce Gerdanlığı'nı birleştirip mükemmel bir iş çıkardılar ortaya. Onların çalışmalarını yakından izleyen Thingol Gerdanlık'ı eline aldı ve hayran hayran baktı. Silmaril herkes gibi Thingol'ü de etkisi altına aldı. Tam Gerdanlık'a övgüler yağdırıp onun kendisinin olmasıyla övünürken cüceler "Neden Cüce Gerdanlığı bir Elf Kralı'nın boynunu süsleyecekmiş? Onu biz yaptık, o bizimdir!" dediler zira cüceler yaptıkları işlere paha biçemez, onları başkasına kolay kolay veremezlerdi. Bunun ardından Thingol "La ne diyon pis cüce sen bir garip cücesin senin neyine gerdanlık? Senin gibi bir yaratık nasıl benden hak almayı iddia edebilir" dedi. Cüceler tabi çıldırdı, "ne diyon lan sen" nidalarıyla Thingol'e kılıç çektiler. Demir atölyesinde yanında muhafızları olmayan Thingol'ü bir güzel katlettiler. Böylece Işığı Gören lakin Maia aşkı için Orta Dünya'da kalan en yüce Sindar Kralı Elu Thingol kibri ve Silmaril yüzünden ölmüş oldu. Silmaril'e sahip olan diğer herkes gibi..

Cüceler gerdanlığı bırakıp Bin Mağaralar'dan kaçmaya çalıştılar, sadece ikisi başarabildi ve ordu toplayıp geri geldiler. Aşkı öldüğü için artık her şeyi anlamsız bulan Melian da "yemişim* Bin Mağarasını, Doriath'ını, daha da korumam bu torpakları" diyerek sihrini kaldırdı, artık Doriath düşmanlara savunmasızdı. Cüceler gelip Thingol'ün tüm sadık adamlarını katlettiler herkesi kılıçtan geçirdiler ve Elfler bu olayı asla ama asla unutmadı.

Sonrasında Beren Thingol'ün intikamını aldı falan filan onlar başka bir hikaye. Yukarıda anlattığım hikaye ise Elfler ile Cüceler arasındaki düşmanlığın yegane temelidir. Hikayenin birkaç versiyonu vardır ama Silmarillion'da böyleydi galiba, Kayıp Öyküler'de biraz daha farklı. Umarım yararlı olur.
"O çılgınlık anında Iluvatar üzerine ant içtik kardeşim.
Eğer sözümüzden dönersek Sonsuz Karanlığı çağırmış olacağız.
Ve söyle bana, o zaman bizi kim kurtaracak?"

Çevrimdışı Marius

• 1109
  • Rom: 31
  • poor misguided fool
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 28 Ekim 2015, 19:07:43 »
Tabii ki de insanların elf kızların gönlünü çalıp yurtlarından kaçırmaları yüzünden. Yüzüklerin Efendisi filmlerini dikkatle izlerseniz filmin Aragorn adında ne ettiği belirsiz bir adamın arkadaşları tarafından "kralsın sen be oğluum!" diye gaza getirilerek Rivendell Lordu Elrond'un kızını kaçırması ile alakalı olduğunu görebilirsiniz.

Bu şerefsiz bir de kıza "Bak güzelim ben çok ciddiyim, yüzük takacağım sana diyorum" ayağına bir yüzük için minicik minicik çocukları yüzlerce kilometre yürütür.

Yargılanacaksın Aragorn!
After I count down, three rounds, in hell I'll be in good company.