Kayıt Ol

Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Hangi kitabı okuyorsunuz ve Eleştiri
« Yanıtla #1140 : 21 Ocak 2013, 22:11:12 »
"Şu anda" okuduğun kitabı yazıyorsun buraya. Önceden okuduklarını kitabın kendi konusuna yazabilirsin zaten. Tavsiye sayfası burası değil derken doğru söylemiş arkadaş. Buna ayrı bir başlığımız var halihazırda :).

O yüzden lütfen ve lütfen bu sayfayı "şu anda okuduğumuz" kitaplar için kullanalım.

Çevrimdışı ryuk

• 497
  • Rom: 25
  • ne değiştirebilir bir insanın doğasını?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1141 : 21 Ocak 2013, 22:12:33 »
Kutadgu Bilig. Daha doğrusu özeti. Son derece keyifli bir kitap. Özellikle "sarayda iki kişi birbirini hiç sevmez; müneccim ve hekim. Bu ikisini fazla yan yana getirme, ikisiyle aynı anda görüşme. Biri diğeri için hep 'yalancı, sahtekar' der ve her fırsatta birbirlerine girerler" ifadesi çok eylenceli geldi ;D
Fikirlerim için ölmeyi göze alamam çünkü yanılıyor olabilirim - Bertrand Russel

İyi bir fikir üretmek için, pek çok fikir bilmek gerekir:

* Yeni başlayanlar için FRP

* Fantastik edebiyata yeni başlayanlar ve bu türde ilerlemek isteyenler için

* Kılıçlar ve diğer eskiçağ silahları hakkında

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Daha fazlası için: Index

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1142 : 21 Ocak 2013, 22:41:40 »
okumadığım kitabı tavsiye edemem heralde :P
eleştiri istiyosanız percy jackson ve olimposlular serisine eleştirim yok ama ondan sonra başlayan olimpos kahramanları biraz sıktı gibi
darren shan serisi çok güzel ve akıcı ama 11. kitap kısa olmuş daha uzun olabilirdi ama ikiside okunmalı

not:iki kitapta tavsiyemdir  ;D

Bir bilgi yanlışı gördüm, araya girip düzelteyim. "Eleştiri" sadece bahsi geçen eseri yermek değildir. Kitabın hakkında güzel bir şeyler söylemek ve kitabın iyi yanlarını belirtmek de eleştiri kabul edilir.
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #1143 : 21 Ocak 2013, 22:43:32 »
zaten ilk başta kitaplar harika tavsiye ederim dedim ama illa eleştiri dediler :D

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1144 : 22 Ocak 2013, 09:58:59 »
Derviş Evi'ni maalesef yarım bıraktım. Vikitap'ta Dunedan "yaz tatili kompozisyonu" ifadesini kullanmış, ona kesinlikle katılıyorum. Çeyreğine kadar güçlükle okuyabildim, merak bile uyandırmadı acaba devamında açılacak mı olay akışı diye.

Çevrimdışı KingKiller

• 519
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1145 : 22 Ocak 2013, 22:05:06 »
Yitik Öyküler Kitabı.

Çok iyiydi. Tebrikler İhsan abi harika olmuş. 2. kitabı da en kısa zamanda alacağım.
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1146 : 22 Ocak 2013, 22:50:36 »
Rüyanın Öte Yakası.

Birkaç gündür öyle azar azar okuyabiliyordum ancak, okuyamamıştım düzgünce. Ancak son bir saattir falan okuyorum ve bayağı ilerleme kaydettim. Az bir şey kaldı, onu da bu gece bitireceğim. Cidden insanı içine çeken, uzaktan bakınca "gel beni oku" diyen bir kitap. Rıhtım Okuma Etkinliği'ne katılıyorsanız eğer, hiç vakit kaybetmeden hemen alıp okuyun derim.

Çevrimdışı Bengü

• **
  • 305
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1147 : 26 Ocak 2013, 17:50:21 »
Barış Müstecaplıoğlu'nun Kardeş Kanı kitabı kahlan amnell tarafından doğum günü hediyesi gelmişti. Onu bitirdim. Barış abinin kalemine hayran biriyim zaten. Bunda daha çok sevdim. Basit ama sürükleyici, güzel bir kitap. Tavsiye ederim.
Sonrasında John C. Parkin'den bir kitap okudum. Ve şimdi Göktuğ Canbaba'dan Tılsım-ı Kudret'i okuyorum. Yarısını bitirdim. Bir kaç gün içinde kitap hakkındaki yorumlarımı yazacağım.

Çevrimdışı sirdede

• **
  • 111
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1148 : 27 Ocak 2013, 09:26:36 »
Kargaların Ziyafeti
Henüz yeni başladım ama ekstra yorum yazmama da gerek yok zaten.
Ama şunu söylemeden geçemiyecem bu seriyi kısa sürede dilimize kazandırdığı için epsilona ayrıca teşekkürlerimi sunmam gerek.

Çevrimdışı ryuk

• 497
  • Rom: 25
  • ne değiştirebilir bir insanın doğasını?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1149 : 27 Ocak 2013, 20:30:12 »
Bu gün "dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmak" sözünü birebir yaşadım.
Bertrand Russel'ın "Sorgulayan Denemeler" adlı kitabını okuyordum (çok güzel bir kitap), uzun süredir aradığım ve hiçbiryerde bulamadığım bir kitabı nihayet bulduğum kitapçıda o anın heyecanıyla; yeni bulduğum kitabı alıp, parasını ödeyip, okumakta olduğum kitabı orada unutup eve döndüm.

Unuttuğum kitabı ortaokuldayken almıştım, kitabın ilk baskısıydı (böyle konularda takıntılıyımdır) ve benim için çok değerliydi çünkü yıllarca o kitaba bakıp "bir gün bunu okuyabilecek kadar birikimli olacağım" demiştim.

Çok içim yanıyor şu anda...

Eleştirim ise: Bertrand Russel - Sorgulayan denemeler için.  Bertrand Russel çağdaş filozoflar içinde kendime en yakın gördüğüm kişi, bu yüzden kendisine torpil geçiyor olabilirim. Kitapta günümüz insanının yaşadığı sorunlar, bu sorunların gerçek nedenleri gördüğüm başka hiçbir kitapta olmadğı kadar iyi anlatılmış. İnsan doğası ile ilgili bir kitabın tek başına verebileceği en fazla şeyi veriyor (çok güzel bir cümle olmadı ama idare edin işte :) )
Fikirlerim için ölmeyi göze alamam çünkü yanılıyor olabilirim - Bertrand Russel

İyi bir fikir üretmek için, pek çok fikir bilmek gerekir:

* Yeni başlayanlar için FRP

* Fantastik edebiyata yeni başlayanlar ve bu türde ilerlemek isteyenler için

* Kılıçlar ve diğer eskiçağ silahları hakkında

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Daha fazlası için: Index

Çevrimdışı Bengü

• **
  • 305
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1150 : 28 Ocak 2013, 17:58:43 »
Tılsım-ı Kudret / Göktuğ Canbaba

Dün gece bitirdim. Göktuğ abiyi FABİSAD sayesinde tanımış, o sayede kitabını okumaya karar vermiştim. Kitabı bitirdiğimde bunun doğru bir karar olduğunu anladım.
Göktuğ abinin akıcı, güzel üslubu var. Kitapta çok kısa bir bölümde sıkılsam da genel hatlarıyla güzel bir kitaptı. Sıkıldığım kısım asıl konuya bağlandığında ise -yani kitabın diğerlerine göre uzun olan ve son bölümü- kitap şahane bir hal aldı bana sorarsanız. Ve o son bölümde baya kaptırarak okudum. Sizlere de tavsiye ederim. Kalemine sağlık Göktuğ Canbaba'nın!

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #1151 : 01 Şubat 2013, 01:41:54 »
Norwegian Wood - Haruki Murakami

Yeni bitirdim kitabı, Sahilde Kafka'ya başladığım Murakami serüveni bununla devam etti. İki kitabın tarzı da birbirinden inanılmaz farklı. Norwegian Wood için konuşursam ben hayatımda böyle bir aşk hikayesi okumadım. Öyle Romeo'lar Juliet'ler yok, aksine çok daha sıradan insanların, daha doğrusu hepi topu altı insanın, öyküsü bu. Okurken o kadar yaşıyorsunuz ki hikayeyi, bir de öyle bir durgunluk, sakinlik hissi sarıyor ki insanı, sırf bu yüzden kitap bitsin istemedim.

Şimdiyse şuna başladım:
Gecenin Sonuna Yolculuk - Louis-Ferdinand Céline
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı KingKiller

• 519
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1152 : 02 Şubat 2013, 23:22:05 »
Dokuzuncu Hariciye Koğuşu - Peyami Safa

Peyami Safa'nın okuduğum ilk kitabı. Peyami Safa'nın anlatış tarzına hayran kaldım. Okumayan varsa hala, hemen başlasın bence.

Ruhlar Gölü - Darren Shan

Güzel başladı. Bakalım güzel devam edecek mi?
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #1153 : 03 Şubat 2013, 12:30:01 »
Bizim Büyük Çaresizliğimiz / Barış Bıçakçı

Ne kitaptı ama! Hani bir kitabı beğendinizde soluksuz okudum cümlesi devreye girer ya, heh işte öyle bir şey anlatmak istediğim. Aslında daha fazlası. Soluksuz okumakla kalmadım, ne bileyim ya, kitabı yaşadım resmen! Evet, kitap benim içimde yaşandı ve bitti. Böyle bir çırpıda tükeniverdi. Oysa ne güzel okuyordum yau! Azıcık daha uzun olamaz mıydın, ey sen kitap! Yok, yok iyi böyle ya. Bu kadar çabuk bitmesi daha iyi oldu sanırım. Psikolojim renkten renge büründü okurken. Böyle bir acıma duygusu, bir üzüntü, bir sevinç! Evet, evet bir sevinç. Ve mutluluk! Nasıl desem, gönlümüzde en değerli kitapalar kategorisi vardır ya hani, heh işte bu kitap da bende o kategorinin tahtına oturdu sanırım. Ha bir de şöyle bir durum vardır, ilk defa okuduğunuz bir yazar, bugüne dek okuduğunuz yazarlardan daha iyidir, yani öyle hissedersiniz birden ve kendinize kızarsınız, "ulan bugüne kadar ben neden bu yazarı okumadım!"

Nefes alır gibi, su içer gibi yazar Bıçakçı, evet, biz de, nefes alır gibi, su içer gibi okuruz. Budur.

Çevrimdışı safir

• **
  • 57
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1154 : 10 Şubat 2013, 09:53:16 »
Mutlu Prens - Oscar Wilde; Bu zamana kadar okumayı ertelediğim için pişman olduğum bir kitap. Hikayeler daha ilk satırlarda insanı içine çekiyor. Ya yazarın hayal gücüne ne demeli? Öylesine özgür ki kıskanmadan edemedim. Yalnız şimdiye kadar okduğum öyküler pek hüzünlüydü. Sanırım en mutlu sonlarda bile Oscar Wilde için bir hüzün var. Yine de çok beğendim.