Kayıt Ol

The Elder Scrolls IV - Oblivion

Çevrimdışı Elerki

• 441
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
The Elder Scrolls IV - Oblivion
« : 16 Aralık 2009, 15:40:35 »
THE ELDER SCROLLS IV - OBLIVION

'Uyandığında, soğuk ve ıslak bir zeminde yatarken buldu kendini. Yavaşça ayağa kalktı ve bulunduğu yerin bir hücre olduğunu gördü. Geçmişi hakkında hiçbir şeyi hatırlayamıyordu. İsmini bile…

Ahşap bir masa ve taburenin dışında - bazı kuru kafaları, kemik parçaları ve yukardan sarkan paslı zincirler ile kelepçeleri saymazsak - boş olan hücresinin demir parmaklıklı kapısına doğru yürüdü. Karşıdaki hücrede bir drow volta atmaktaydı. Onu gördüğünde kırmızı gözlerini kısıp, alaycı bir ses tonuyla konuşmaya başladı.''Hey, emperyal! Ne oldu sizin şu engin yasalarınıza saygınız? Hah! Emperyal Hapisanesi'nde bir emperyal! Senden önce buradan çıkarsam karını bulacağım ve... Şuraya bak! Askerler geliyor. Senin için olmalı! He he he he.''

Kafasında, gerçek anlamda daha yeni yeni 'Neden?' ve 'Nasıl?'lar oluşmaya başlamıştı. Şaşkın bir durgunluk içinde beklemeye başladı. Askerler yaklaştı ve suratlarına baktığında hafif telaşlı bir ifadeleri olduğunu fark etti. Onu gördüklerinde, bu ifade yerini şaşkınlığa bıraktı.''Bu hücrenin boş olması gerekiyordu, Renault! Evet... Zamanımız yok! Geride dur ve tabureye otur mahkûm!''

Kapıyı açtıklarında şaşırma sırası ona gelmişti. Hücresinde şimdi dört asker ve asilleri bile kıskandıracak şekilde giyinmiş, yaşlıca bir adam duruyordu.'

Oyunumuza başlarken Sims serisindeki herhangi bir insan yüzü tasarımı yaratma motorundan çok daha üstün bir tasarım bölümü, birçok ırkı kapsayarak kullanılmış.

Imperial ırkını seçip, karakterimi oluşturup oyuna başladığımda, yazımın başında hikâyeleştirdiğim olaylar gerçekleşiyor ve o asil adamın yüzüme bakmak istemesi ve rüyasında beni gördüğünü söylemesinin ardından birkaç soru-cevap ile onun Kral Septim olduğu anlaşılıyor.

Askerlerden birinin, hücre duvarları üzerindeki bir taşı ittirmesiyle gizli bir kapı açılıyor ve zindanların daha alt seviyelerine inen bir geçit çıkıyor karşımıza. Kralın da isteğiyle, yolumu kendim bulduğum ve askerlerle kralın yoluna çıkmadığım sürece aynı gizli kapıdan geçme fırsatı bahşediliyor. Devamını anlatmayayım da oynayacak olan arkadaşlar keyfini çıkarsınlar. ;)

Oyundaki en önemli şeylerden biri, her karakterin günlük işleri olması ve karşılaşacağınız her karakterin bağımsız, öylesine ortada dolaşmayan karakterler olduğunu görmeniz.Bir köylü,şehrin dışındaki bir tarlada çalışmaya giderken ona rastlarsanız yol üzerinde durup konuşabiliyorsunuz ya da siz olmasanız bile o tanıdığı birini görüp konuşabiliyor.Bunun haricinde bir diğer önemli şey ise grafiklerin son derece başarılı olması.Oyun oynarken bambaşka bir dünyanın güzelliklerini izlediğinizi hissedebiliyorsunuz.

Cyrodiil'in, yani başkentliğini 'Imperial City'nin yaptığı ülkemizin tarihi ile ilgili bilgi edinmek istiyorsanız çeşitli kütüphanelere gidip kitapları bulup okumanız mümkün oluyor.

Oyundaki her gelişmede, karakterlerle konuştukça ortaya çıkan ipuçlarıyla ve etrafta gezinen her karakterden alabileceğiniz bilgilere -kimisinden rüşvetle, kabadayılıkla almanız gerekebilen bilgileri kimilerinden sadece dedikoduyu sevmeleri sayesinde hemen söküp alabilirsiniz- konuşarak, evet gerçekten telaffuz edilen cümleleri duyarak -İngilizce dinlerken bir şeyler kaçıracağından korkan arkadaşlara söyleyeyim, İngilizce altyazı da geçmekte konuşmalar sırasında- ulaşmamız gerçekten güzel bir şey!

Ata binmek, harika görünen zırhlar ve silahlar, hem birinci hem de üçüncü kişi gözünden oyunu takip edebilme özelliği, maymuncukla kilitleri açmaya çalışırken ter dökmek, farklı boyutlara geçmek, muazzam bulmacanın küçük parçalarını bir araya getirmek ve muazzam bulmacanın parçalarıyla hiç alakası olmayan başka parçalarla uğraşmak...

Bilgisayarları kaldırabilen arkadaşların oynamasını şiddetle tavsiye edebileceğim, bence gelmiş geçmiş en iyi RPG oyunlarından biridir 'The Elder Scrolls IV - Oblivion.

Bilgisayar gereksinimleri ile ilgili bilgilere ve oyun hakkında daha çok bilgiye www.elderscrolls.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Keyifli oyunlar dilerim. :)

Let the Dragon ride again on the winds of time.

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
Ynt: The Elder Scrolls IV - Oblivion
« Yanıtla #1 : 16 Aralık 2009, 15:44:06 »
Ek görevler dahil 100 saatlik oynama süresiyle bir baş yapıt!

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #2 : 16 Aralık 2009, 17:13:52 »
Kardeşimle beraber eş zamanlı olarak oynamıştık ve ikimizin macerası da birbirinden farklıydı. Benim görmediğim bir sürü şey görmüştü, ben de onun görmediği şeyleri... Özellikle de "Tablo" bölümündeki görsel efektlere bayılmıştım. Ne yazık ki ilk DVD'si kırıldı, bir daha da oynayamadım ühü   :fringa
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Elerki

• 441
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 16 Aralık 2009, 17:42:30 »
mit,

Tablo! O göreve bayılmıştım. Ayrıca, ek paketi de var 'The Shivering Isles' tı yanlış hatırlamıyorsam. Çok başarılı bir girişi vardı ve 'Sheogorath' karakteri inanılmaz komikti. :)

Tekrar oynamanızı ve ek paketi de yüklemenizi tavsiye ederim. :)

Çevrimdışı Dúrgonath

• 680
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 17 Aralık 2009, 22:25:50 »
Oynamadan ölmeyin. Bit.

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • Rom: 43
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #5 : 26 Aralık 2009, 17:55:32 »
shivering isles'a ilk girilirken kelebekler vs çok hoşuma gitmişti. Mevcut oblivion'u tek başına oynamak iyi+güzel ancak yetmiyor. Bethesda evrim geçirebilen modifiye edilebilir oyunlar hazırlıyor sürekli olarak. Oblivion ile başlayan bu süreç Fallout3 ile devam etti ve önümüzdeki yıl çıkaracağı iki oyunda da benzer durumun görülmesi bekleniyor (ikisini aynı anda çıkarmayabilir ancak "Wet" adlı oyunu merak ediyorum)

Peki bu evrim geçirebilir modifiye edilebilir oyun konsepti nedir? Basit; Bethesda oyun kodlarını açmıyor ancak oyun kodlarına dolaylı müdahale edilmesini olanaklı kılan bir "bedava indirilebilir" programcık çıkartıyor. Genelde bunu oyunun satışı 2 milyonu geçtikten sonra gerçekleştiriyor (ilk alıcılar oyunu orijinal hali ile oynayıp bitirdikten sonra demek daha doğru olabilir) Oyun içindeki karakter-ırklar-texture'lar-mesh'ler-oyun dinamikleri-yeni şehirler-questler-vs ıvır zıvırın üzerinde, deneyimli veya deneyimsiz "TÜM" oyuncuların gönülleri istediği gibi değişiklikler yapabilmelerine olanak sağlayan bir programcık. Oblivion için olanının adı "Bethesda Softworks_The Elder Scrolls Construction Set" Fallout3 için olanının adı "G.E.C.K." (oyunu oynayan ve bitirenlerin yüzünde bir gülücük seziyorum)

Etik olsun yada olmasın her çeşit modu nette bulmak mümkün. Tamamen legaller (sonuçta var olmalarını Bethesda istiyor) ve eğlenceliler. Bir örnek göstermek istiyorum ^^

(modlara ulaşmak isteyenler: tık )

Çevrimdışı Elerki

• 441
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 26 Aralık 2009, 18:06:55 »
O 'The One Ring'i yapması kolay olmalı aslında. :D Görünmezlik veren yüzükler çok vardı oyunun orijinalinde de. E tabi bir de fortify'dı bilmem neydi iyice artırmışlarsa özelliklerden. Gayet de olur 'The One Ring' :D Bu oyunun içinde değişiklik yapılabilme olayına Bethesda ilk kez 'The Elder Scrolls III - Morriwind'de başlamıştı. Aynen devam etmesi güzel bir şey aslında. :)

Ayrıca 'The Shivering Isles'ta, Sheogorath'ın uşağı da çok komikti! Hani çok ciddi olup efendisinin palyaçoluklarına ağır başlılıkla katlanan karakterler vardır ya... İşte o onlardandı! :D

Çevrimdışı Dark Sword

• *
  • 32
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 25 Ocak 2010, 15:45:22 »
İçinde aksiyon mevcut mu?

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 25 Ocak 2010, 19:02:26 »
Aksiyon var elbette. Oyunu birinci şahıs kamerasından oynuyoruz ve bolca kılıç&kalkan mücadelesine giriyoruz. Hatta at sürebiliyoruz, büyü yapabiliyoruz. Ama kılıç savaşlarında öyle Dark Messiah: Might & Magic'teki kadar yoğun aksiyon beklemeyin. Oyunun başında oldukça kütük bir halimiz var çünkü dövüş konusunda. Oyunda ilerledikçe, level atladıkça dövüş stilimiz de biraz gelişiyor. Ama dediğim gibi, asla Dark Messiah'deki gibi değil... Gerçi oyunu o hale getiren modlarda varmış duyduğuma göre fakat hiç denemedim.
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı Dark Sword

• *
  • 32
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 25 Ocak 2010, 21:29:53 »
Hmm.Sağol gerçi Afyon'da bulabilirmiyim emin değilim...

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 26 Ocak 2010, 14:21:32 »
Mavi Shop'tan internet yolu ile alabilirsin.
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı Dark Sword

• *
  • 32
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 26 Ocak 2010, 15:10:21 »
Kredi kartı sorun yaratır

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 26 Ocak 2010, 15:14:36 »
Anladım arkadaşım. Bol şanslar o zaman. Umarım bulursun.
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı ryuk

• 497
  • Rom: 25
  • ne değiştirebilir bir insanın doğasını?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 24 Aralık 2011, 14:37:41 »
Beğenmedim ben bu oyunu. Morrowind'in yaşattığı o "bambaşka bir dünyada olmak" duygusunu veremiyor çünkü. Ayrıca level scaling uygulaması da oyunun tadını tuzunu iyice kaçırmış.

Görüntü yönünden de zayıf olmuş oyun. Modellemeler insanı itiyor. Hele imperial city nin içinin devlet dairesi lojmanlarının mermerle kaplanmış hali gibi gibi blok blok olduğunu görünce daha bir soğumuştum oyundan.

Bence bunlardan dolayı Oblivion ruhsuz bir oyun.

Morrowind, güzel olan ve makyaj yapmayan bir kadın gibiydi.
Oblivion ise çirkin, bu çirkinliğini örtmek için de makyajın dibine vurmuş, parfüm şişesini de üstüne boşaltmış bir kadın gibi.

Eğer güzel bir oyun deneyimi yaşamak istiyorsanız Morrowind'i tavsiye ederim. Eski grafikleri yeni nesilleri sıkar belki; bunun için ise "moroblivion" adlı yama ile Morrowind'i Oblivion'un grafikleri ile oynayabilirsiniz.

Ya da şimdilerde üzeinde çalışılan skyrim grafik yaması var
Fikirlerim için ölmeyi göze alamam çünkü yanılıyor olabilirim - Bertrand Russel

İyi bir fikir üretmek için, pek çok fikir bilmek gerekir:

* Yeni başlayanlar için FRP

* Fantastik edebiyata yeni başlayanlar ve bu türde ilerlemek isteyenler için

* Kılıçlar ve diğer eskiçağ silahları hakkında

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Daha fazlası için: Index

Çevrimdışı BerkeB

• 494
  • Rom: 7
  • Onu bulan herşey'i bulur
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 20 Ekim 2012, 04:55:38 »
Bilgisayarımın kaldırmadığı güzel oyunlardan birtanesi. Yeni bilgisayar almama sebep olacak sanırım, bu oyun içimi kemiriyor...  :-[
Bakmayın şiir yazdığıma romantik değilim :).