Kayıt Ol

Anket

Hangi kitabı okuyalım?

Yıldız Gezgini - Jack London
10 (21.7%)
Un Lun Dun - China Mieville
5 (10.9%)
Yokyer - Neil Gaiman
4 (8.7%)
Amerikan Tanrıları - Neil Gaiman
12 (26.1%)
Ben, Lucifer - Glen Duncan
1 (2.2%)
Dövmeli Adam - Peter V. Brett
3 (6.5%)
Elif - G. Willow Wilson
1 (2.2%)
Ölümsüz - Catherynne M. Valente
6 (13%)
Steelheart - Brandon Sanderson
3 (6.5%)
Sihir Diyarında - Henri Michaux
0 (0%)
Bitmeyecek Öykü - Michael Ende
1 (2.2%)
Momo - Michael Ende
0 (0%)
Geber Anne!.. - Sezgin Kaymaz
0 (0%)
Esrarname - Ayfer Kafkas
0 (0%)
Değmez - İsmail Güzelsoy
0 (0%)

Toplam Oy Verenler: 28

Oylama kapandı: 11 Aralık 2015, 21:01:35

Rıhtım Okuma Etkinliği || Tür ve Kitap Seçimleri

Çevrimdışı TheWalkingIdeas

• **
  • 348
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
Ynt: Rıhtım Okuma Etkinliği || Tür ve Kitap Seçimleri
« Yanıtla #105 : 21 Şubat 2015, 18:33:35 »
Mülksüzler distopik değil, ütopik olarak sınıflandırılıyor zaman zaman. Gelgelelim bilimkurgu ve ütopya/distopya arasındaki sınır pek belirgin değildir zaten. PKD'ye göre bilimkurgu için "Kurmaca bir dünya ilk adımdır, bu aslında olmayan bir toplumdur. Yani bilinen toplumumuz onun için bir başlangıç noktasıdır."  Bu kurmaca dünyanın bilinen dünyamızdan ne şekilde ve ne yöne doğru ayrıldığı bilimkurgu, ütopya ve distopya sınıflandırmalarını oluşturuyor. Bu ayrımla oyun oynayan yazarların eserleri de doğal olarak hiçbirine oturamıyor tam olarak, zira bu türler bir renk skalasının iki ucu gibi, tam olarak nerede ayrıldıklarını belirtmek mümkün değil.

Zaman zaman değil bakacağımız 10 sayfadan 9'unda ütopya olarak değerlendirilmiş ve bu benim karşı çıktığım bir durum. Hem bunla hem de yukarıda bahsettiklerimle ilgili uzun süre tartışabilirim, kendime de oldukça güveniyorum fakat bu konunun tartışmasını bu mesajımla beraber kenara bırakıp kitap önerilerine devam edelim :)
"Sahtekârlığın evrensel düzeyde egemen olduğu dönemlerde, gerçeği söylemek devrimci bir eylemdir."

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #106 : 21 Şubat 2015, 18:35:21 »
Kitabı henüz okumamış biri olarak (evet, büyük bir utanç) hangi türe girdiği konusunda bir yorum yapamam ama ben hep bugüne dek distopya diye biliyordum ne yalan söyleyeyim.

Fakat istekler doğrultusunda, sırf proje sahibine saygı olarak dahi listeye eklenebilir diye düşünüyorum. :D Hem bu sebeple ben de okumuş olurum, herkes de Le Guin okumuş olur, çok da güzel olur.

İşin ehli kişilerden distopya mı, değil mi yorumları gelmeye de devam edebilir. Bir karara bağlarız.

• **
  • 348
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #107 : 21 Şubat 2015, 18:37:02 »
Kitabı henüz okumamış biri olarak (evet, büyük bir utanç) hangi türe girdiği konusunda bir yorum yapamam ama ben hep bugüne dek distopya diye biliyordum ne yalan söyleyeyim.

Fakat istekler doğrultusunda, sırf proje sahibine saygı olarak dahi listeye eklenebilir diye düşünüyorum. :D Hem bu sebeple ben de okumuş olurum, herkes de Le Guin okumuş olur, çok da güzel olur.

İşin ehli kişilerden distopya mı, değil mi yorumları gelmeye de devam edebilir. Bir karara bağlarız.

Kitabı okuduktan sonra anarşizm düşüncesi pekişen bir anarşist arkadaşınız olarak kırbaçlardan korkmuyorum ben hala karşıyım :D
"Sahtekârlığın evrensel düzeyde egemen olduğu dönemlerde, gerçeği söylemek devrimci bir eylemdir."

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #108 : 21 Şubat 2015, 18:38:40 »
Ben de henüz okumadığımı belirtmeliyim sanırım bu noktada. :D
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #109 : 21 Şubat 2015, 18:43:02 »
Ha bu arada, Otostopçu da basit bir güldürüden ibaret değil elbette. O şekilde de okunabilir tabii, fakat mizah(hele ki absürd ve fantastik ise) herhangi bir şeyi anlatmak, sorgulamak, eleştirmek için olabilecek her türlü yolun tanrısıdır, DNA de onun kulu ve elçisidir. Serinin ilk okumada kahkahalarla gülünen birçok kısmı ders diye okutulacak kadar güçlü altyapıya sahip, her açıdan. Her okumada ayrı bir "ince"yi yakalıyorsunuz. Seçilmeyeceği zaten belirtilmiş, ve gerçekten de etkinlik kapsamındaki bir tartışmaya uygun olmayabilir, ama "gülmek için okunmalı, tartışmak için değil" cümlesi bana kalırsa haksızlık oluyor bu esere.

Bu konuda en birincil sebebimiz Otostopçunun Galaksi Rehberi'nin bir "seri" olması. Kesinlikle "bu çok mizah dolu bir eser, tartışamayız" deyip de eleme yapmadık. Örnek vereyim: Vakıf, Dune, Rama gibi seriler de bilimkurgunun kültlerinden ve tartışılmaya da gayet müsaitler fakat onları da alamayız.

Dahil etmememizin ana sebebi seri olması yani, burada anlaşalım. :P

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #110 : 21 Şubat 2015, 18:51:40 »
Alıntı
Kitabı okuduktan sonra anarşizm düşüncesi pekişen bir anarşist arkadaşınız olarak kırbaçlardan korkmuyorum ben hala karşıyım :D.

Kimsenin benden korkma gereği yok zaten. Burası tartışmak için var. Tartışmak için olan yerde de bir kişinin sözü esas alınmaz. Tartışılır, ortak bir noktaya varılır ya da varılması hedeflenir. Bazen de varılmaz, ama tartışma amacı değişmez.

Ben de bir katılımcıyım sizler gibi.

Alıntı

Ben ilk projenin sahibiydim :). Şimdi projenin sahibi sen ve Sayhh'sın Doğukancım. Ben değilim. Sizlerin kararına uyacağım. Sadece katılımcıyım.

• **
  • 348
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #111 : 21 Şubat 2015, 18:53:54 »
Aaa ben şaka yaptım ama alınmayın lütfen

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #112 : 21 Şubat 2015, 18:56:31 »
Ya her şeye smiley koyma zorunluluğu olması ne kötü :/. Koymayınca çok ciddi yazmışım gibi oluyor. Böhü.

Yok, gerçekten ama gerçekten alınmadım. Sadece hem Doğukan bir jest yapma girişiminde bulunmuş, hem de sen bir şaka yapmışsın ya, işte bazen bazı arkadaşlar bunları ciddiye alıyor. Tecrübeyle sabittir. O nedenle açıklama ihtiyacı duydum. [*]Sonra vay efendim forumda hep belli kişilerin dediği oluyor. Yaşadık bunu -_-.[/*]

Alınmadım kesinlikle. Okuyunca güldüm hatta :D. Başta dalga geçen bir cevap yazacaktım da sonra aklıma ciddiye alabilecek kişiler gelince bu mesaja döndüm.

(Ne alınacağım, vururum kırbacı  :hömm:).

Spoiler: Göster
Yöneticilik beni paranoyak mı yaptı ne? Oh, iyi ki bırakmışım u_u.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #113 : 21 Şubat 2015, 18:57:00 »
Ha bu arada, Otostopçu da basit bir güldürüden ibaret değil elbette. O şekilde de okunabilir tabii, fakat mizah(hele ki absürd ve fantastik ise) herhangi bir şeyi anlatmak, sorgulamak, eleştirmek için olabilecek her türlü yolun tanrısıdır, DNA de onun kulu ve elçisidir. Serinin ilk okumada kahkahalarla gülünen birçok kısmı ders diye okutulacak kadar güçlü altyapıya sahip, her açıdan. Her okumada ayrı bir "ince"yi yakalıyorsunuz. Seçilmeyeceği zaten belirtilmiş, ve gerçekten de etkinlik kapsamındaki bir tartışmaya uygun olmayabilir, ama "gülmek için okunmalı, tartışmak için değil" cümlesi bana kalırsa haksızlık oluyor bu esere.

Bu konuda en birincil sebebimiz Otostopçunun Galaksi Rehberi'nin bir "seri" olması. Kesinlikle "bu çok mizah dolu bir eser, tartışamayız" deyip de eleme yapmadık. Örnek vereyim: Vakıf, Dune, Rama gibi seriler de bilimkurgunun kültlerinden ve tartışılmaya da gayet müsaitler fakat onları da alamayız.

Dahil etmememizin ana sebebi seri olması yani, burada anlaşalım. :P

Onun farkındayım ya, orada sorun yok, anlaştık yani. :D İhsan abinin yorumuna cevaptı o yazdıklarım. Hatta bir şey söyleyeyim, ben olsam ben de oylamaya katmazdım muhtemelen. Ama karar verme sorumluluğu bende değil, dolayısıyla hiç çekinmeden isteyebiliyorum. :D
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #114 : 21 Şubat 2015, 23:04:24 »
Arkadaşlar ben biraz daha bekleyecektim yazmak için, ama şu tartışmayı görünce daha fazla beklemek istemedim. Merak etmeyin! Tartışmayı devam ettirecek değilim. (Aslında bayağı da güzel gidiyormuş.) Fakat sadece, eklenirse benim de uzun süredir ertelediğim okuma planını öne almış olacağım.

Ayrıca bunun yanında Cam Kuleyi de öneriyorum. Daha başlayamadım, beraber okumuş oluruz.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

• **
  • 348
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #115 : 21 Şubat 2015, 23:25:43 »
Arkadaşlar ben biraz daha bekleyecektim yazmak için, ama şu tartışmayı görünce daha fazla beklemek istemedim. Merak etmeyin! Tartışmayı devam ettirecek değilim. (Aslında bayağı da güzel gidiyormuş.) Fakat sadece, eklenirse benim de uzun süredir ertelediğim okuma planını öne almış olacağım.

Ayrıca bunun yanında Cam Kuleyi de öneriyorum. Daha başlayamadım, beraber okumuş oluruz.

Hakan ağabey, böyle denince aklıma geldi. Sanırım hepimiz tartışmaya açız ve güzel şekilde yürütebilmeyi başarıyoruz. Fabisad'ın etkinlikleri geldi aklıma, belki bir konu belirleyip tartışabiliriz ; İstanbul'dakilerle bir araya gelip zaman zaman bunu yapabiliriz. Mesela Tüyap zamanı yapabiliriz, Tüyap için şehir dışından gelenler de oluyor.

Çevrimdışı ryuk

• 497
  • Rom: 25
  • ne değiştirebilir bir insanın doğasını?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #116 : 21 Şubat 2015, 23:39:38 »
Ben de Yıldız Gezgini'ni önermek istiyorum.
Fikirlerim için ölmeyi göze alamam çünkü yanılıyor olabilirim - Bertrand Russel

İyi bir fikir üretmek için, pek çok fikir bilmek gerekir:

* Yeni başlayanlar için FRP

* Fantastik edebiyata yeni başlayanlar ve bu türde ilerlemek isteyenler için

* Kılıçlar ve diğer eskiçağ silahları hakkında

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Daha fazlası için: Index

• **
  • 348
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #117 : 21 Şubat 2015, 23:42:06 »
Ben de Yıldız Gezgini'ni önermek istiyorum.

Bilimkurgu seçildi yalnız, siz konuyu bile fantastik edebiyat bölümüne açmışsınız

Çevrimdışı ryuk

• 497
  • Rom: 25
  • ne değiştirebilir bir insanın doğasını?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #118 : 21 Şubat 2015, 23:46:19 »
Ah, konuyu görünce dayanamadan yazıverdim, kusuruma bakmayın.

Bir sonraki sefere artık :)
Fikirlerim için ölmeyi göze alamam çünkü yanılıyor olabilirim - Bertrand Russel

İyi bir fikir üretmek için, pek çok fikir bilmek gerekir:

* Yeni başlayanlar için FRP

* Fantastik edebiyata yeni başlayanlar ve bu türde ilerlemek isteyenler için

* Kılıçlar ve diğer eskiçağ silahları hakkında

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Daha fazlası için: Index

• **
  • 348
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #119 : 21 Şubat 2015, 23:48:22 »
Ah, konuyu görünce dayanamadan yazıverdim, kusuruma bakmayın.

Bir sonraki sefere artık :)

Ne kusuru Estağfurullah, ben sadece yanlış görmüşsünüzdür diye düzelteyim dedim :)