Kayıt Ol

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - scottneo

Sayfa: [1]
2
Fantastik kitaplar yazarken kullanılabilecek isimleri buradan yazarsanız hem isim dağarcığımız gelişir hemde kitaplarla uğraşan arkadaşlara birer görüş olur diye düşünüyorum.

3
Genel Kültür / Şiir Paylaşım Bölümü
« : 06 Mayıs 2010, 10:20:20 »
Artık beğendiğiniz şiirleri burda paylaşabilirsiniz.

4
Harry Potter / Ölüm Yadigarları
« : 05 Mayıs 2010, 11:02:17 »
Siz olsanız ölümden ne dilerdiniz??????

5
 :fight:

6
Orta Dünya Günlükleri / Orta Dünya ve Çağlar
« : 22 Nisan 2010, 09:07:33 »
                                             TARİHÇE
   
  TOLKIEN'İN ESERLERİNDE YER ALAN ORTA DÜNYA'NIN TARİHÇESİ O KADAR GENİŞTİR Kİ, BELİRLİ ZAMAN ÇİZELGELERİ, ILLÜSTÜRASYONLARLA ANLATILMASI TOLKIEN HAYRANLARININ İLGİSİNİ ÇEKECEKTİR. ORTA DÜNYA'NIN TARİHÇESİNİ, DÜNYA'NIN YARATILIŞINDAN, YÜZÜK SAVAŞLARI'DAN KISA BİR SÜRE SONRA SONA EREN GÜNEŞİN ÜÇÜNCÜ ÇAĞINA KADAR SEKİZ ANA ÇAĞ OLARAK ANLATACAĞIZ. BU ARALIK 37.000 YILLIK SÜREKLİ BİR DÖNEMİ İÇERMEKTEDİR. AMACIMIZ BU ÇAĞLARI VE İÇİNDE GEÇEN OLAYLARIN KRONOLOJİSİNİ SADE BİR ÇERÇEVE İÇERİSİNDE SİZLERE İLETMEK. KONU İLE İLGİLİ DETAYLI BİLGİYE DAVID DAY'İN, TOLKIEN - THE ILLUSTRATED ENCYCLOPEDIA ADLI ESERİNDEN ULAŞABİLİRSİNİZ.

                                     ARDA'NIN YARATILIŞI

"HER ŞEY SADECE KARANLIK VE BÜYÜK BİR BOŞLUK HALİNDEYDİ. BU BOŞLUĞUN İÇİNDE SADECE ERU, YANİ TEK VARLIK ILÚVATAR VARDI. ILÚVATAR'IN İLK DÜŞÜNCELERİ AİNUR'U, KUTSAL VARLIKLAR OLARAK BİLİNEN TANRILAR SOYUNU YARATTI. ILÚVATAR, YARATTIĞI TANRILARA KENDİ RUHUNDAN VE SÖNMEZ ATEŞİNDEN SONSUZ HAYAT VERDİ. ONLAR İÇİN BOŞLUKTA, SONSUZ ODALAR OLARAK BİLİNEN BİR SARAY İNŞA ETTİ. ONLAR, BURADA ŞARKI SÖYLEMEYİ ÖĞRENDİLER VE KUTSAL BİR KORO OLUŞTURDULAR. AİNUR'UN TANRISAL MÜZİĞİNDEN, BOŞLUKTA DÖNEN KÜRESEL BİR KUTSAL GÖRÜNTÜ OLUŞTU..."

ARDA, ŞARKILARLA YARATILMIŞ VE YARATILIŞINDA, KAVGA VE UYUMSUZLUK ŞARKILARI SÖYLEYEN ŞEYTANİ RUH MELKOR DAHİL, TÜM TANRISAL VARLIKLAR ROL OYNAMIŞ. AİNUR'UN MÜZİĞİ YALNIZCA BİR GÖRÜNTÜ YARATMIŞ FAKAT BİLİNEN DÜNYA, EÄ, ILÚVATAR'IN SÖNMEZ ATEŞİN GÜCÜNÜN SÖZÜ VE EMRİ İLE YARATILMIŞ. BÖYLECE İLK GÖRÜNTÜ MADDE VE GERÇEKLİK KAZANMIŞ. SONRA, BU DÜNYANIN YARADILIŞINDA DAHA ÖNEMLİ ROLLER OYNAMIŞ OLAN AINUR, BU DÜNYAYA İNMİŞ.

BU TOLKIEN'İN, ARDA ADINI VERDİĞİ DÜNYANIN YARATILIŞINI NASIL ANLATTIĞINI GÖSTERİR. BU İLGİNÇ ŞEKİLDE UÇUCU VE MÜZİKSEL BİR DÜŞÜNCEDİR. AYNI ZAMANDA, AINUR'UN DÜNYAYA İLK KEZ VARDIĞI ZAMAN, DÜNYAYI ŞEKİLLENDİRECEK GÜCÜN KENDİLERİ OLDUĞUNU ANLAMALARI, İKİ AŞAMALI BİR YARATILIŞ SÜRECİNİ GÖSTERMİŞTİR. MUZİK VE GÖRÜNTÜ, GELECEĞİ ŞEKİLLENDİREN BASİT ANA TEMALAR OLMUŞTUR. ARDA'NIN ŞEKİLLENMESİ VE TARİHİNİN OLUŞUMU ÇOK DAHA ZOR BİR İŞTİR.

TOLKIEN, AINUR'UN BÜYÜK BÖLÜMÜNDEN, ILÚVATAR İLE BİRLİKTE SONSUZ ODALARDA KALDIKLARI İÇİN BİR DAHA BAHSETMEZ. TOLKIEN YALNIZCA DÜNYAYA İNEREK FİZİKSEL VARLIKLARA BÜRÜNEN TANRISAL RUHLARLA İLGİLİDİR. BUNLAR DOĞANIN BİLEŞENLERİ VE GÜÇLERİ HALİNE GELMİŞ VE AYNI ZAMANDA FİZİKSEL BİÇİM, KİŞİLİK, CİNSİYET VE BİRBİRLERİ İLE AKRABALIK KAZANMIŞLARDIR. ARDA'YA İNEN AINUR, İKİ SINIFA AYRILMIŞTIR: VALAR VE MAIAR - YANİ TANRILAR VE YARI-TANRILAR.
                                      VALAR 15 TANEDİR:
RÜZGARLARIN KRALI MANWË; YILDIZLARIN KRALİÇESİ VARDA; DENİZLERİN EFENDİSİ ULMO; AĞLAYAN NIENNA; DEMİRCİ AULË; MEYVA VEREN YAVANNA; ORMANLARIN EFENDİSİ OROMË; GENÇ VÁNA; ÖLÜLERİN BEKÇİSİ MANDOS; DOKUMACI VAIRË; RÜYALARIN EFENDİSİ LÓRIEN; İYİLEŞTİRİCİ ESTË; GÜREŞÇİ TULKAS; DANSCI NESSA; VE DAHA SONRA KARANLIK DÜŞMAN MORGOTH OLARAK ADLANDIRILACAK OLAN MELKOR

MAIAR DAHA KALABALIK OLMAKLA BİRLİKTE, TOLKIEN TARİHÇESİNDE BU ÖLÜMSÜZ VARLIKLARDAN YALNIZCA BİR KAÇININ ADI GEÇMEKTEDİR: MANWË'NİN SÖZCÜSÜ EÖNWË; VARDA'NIN NEDİMESİ ILMARË; DALGALARIN OSSË'Sİ; DURGUN DENİZLERİN UINEN'İ; SINDAR (ELF) KRALİÇESİ MELIAN; GÜNEŞ ARIEN; AY TILION; YÜZÜKLERİN EFENDİSİ SAURON; BALROGLARIN EFENDİSİ GOTHMOG; VAMPİR THURINGWETHIL; ÖRÜMCEK UNGOLIANT; KURTADAM DRAGLUIN; IRMAĞIN KIZI GOLDBERRY; IARWAIN BEN-ADAR (TOM BOMBADIL); VE BEŞ BÜYÜCÜ OLÓRIN (GANDALF), CURUNIR (SARUMAN), AIWENDIL (RADAGAST), ALATAR, PALLANDO

ANCAK DÜNYA VAROLDUKTAN VE AINUR DÜNYAYA İNDİKTEN SONRA, ARDA'DA ZAMAN BAŞLAR. ARDA TARİHİNİN BÜYÜK KISMINDA ZAMAN ÖLÇÜMÜNDE KULLANILABİLECEK GÜNEŞ VE AY HENÜZ YARATILMAMIŞ OLDUĞUNDAN, TOLKIEN VALARIAN YILLARI İLE VALARİAN ÇAĞLARINI KRONOLOJİK ÖLÇÜT OLARAK KULLANIR. TOLKIEN, HER VALARIAN YILININ 10 İNSAN YILINA VE HER VALARIAN ÇAĞININ 100 VALARIAN YILINA, YANİ 1000 İNSAN YILINA EŞİT OLDUĞUNU BELİRTMEKTEDİR. TOLKIEN'İN FARKLI YAZILARINDA ÇEŞİTLİ OLAYLAR VE TARİHLERİ KONUSUNDA BAZI ÇELİŞKİLER BULUNMAKLA BİRLİKTE, ARDA'NIN YARADILIŞINDAN, YÜZÜK SAVAŞINDAN HEMEN SONRAYA RASTLAYAN GÜNEŞİN ÜÇÜNCÜ ÇAĞININ SONUNA KADAR 37 VALARİAN ÇAĞI YANİ 37.063 ÖLÜMLÜ YILI GEÇMİŞTİR.

BU UZUN ÇAĞLARDAN İLK BİR KAÇI, YENİ GELMİŞ OLAN GÜÇLERİN ARDA'YI ŞEKİLLENDİRMESİ SÜRECİNİ OLUŞTURMUŞTUR. ARDA'NIN GERÇEK ŞEKİLLENDİRİLMESİ BAŞLADIĞINDA, AINUR'UN MÜZİĞİNDEKİ UYUMSUZLUK, ŞEYTANİ VALA MELKOR TARAFINDAN YÖNETİLEN BAZI MAIAR RUHLARI BÜYÜK BİR ANLAŞMAZLIĞA NEDEN OLMUŞTUR. İLK SAVAŞ OLARAK BİLİNEN BU ANLAŞMAZLIK SONUCU, ARDA'NIN DOĞAL SİMETRİ VE HARMONISI BOZULMUŞTUR. MELKOR SONUNDA SÜRGÜNE GÖNDERİLMİŞSE DE, ARDA'NIN DENİZLERİ İLE KARALARI YARILMIŞ VE YIRTILMIŞ VE ARDA İLK DÜŞÜNÜLDÜĞÜ GİBİ İDEAL DÜNYA OLMA OLASILIĞINI SONSUZA DEK YİTİRMİŞTİR.
                                    LAMBALAR ÇAĞI

QUENTA SILMARILLION İLE TOLKIEN'İN YILLIK VE KRONOLOJİLERİNİN DİĞER YAYINLARI AMBARKANTA İLE VALINOR YILLIKLARINA GÖRE, ARDA'NIN YARADILIŞI VE ŞEKİLLENDİRİLMESİNİN ARDINDAN, İLK SAVAŞTA ARDA'NIN ZARAR GÖRMESİNE KARŞIN, VALAR'IN DÜNYAYI GÜZEL DOĞAL HARİKALAR VE HARMONİ İLE DOLDURDUKLARI LAMBALARIN ÇAĞLARI OLARAK BİLİNEN DÖNEM BAŞLAR. VALARIN DÜNYAYI AYDINLATMAK IÇIN YARATTIĞI İKİ DEVASA BÜYÜLÜ LAMBA BU ÇAĞLARA İSMİNİ VERMEKTEDIR.

BU ALTIN LAMBALARI, ALTIN KASELERİ DÖKEN DEMİRCİ AULË YAPMIŞ VE RÜZGARLARIN KRALI MANWË'NİN EŞİ YILDIZLARIN KRALİÇESİ VARDA İÇLERİNE IŞIĞI YERLEŞTİRMİŞTİR. DİĞER VALARIN BİRLİKTE ÇALIŞMASI İLE BU LAMBALAR TÜM DAĞLARDAN DAHA YÜKSEK BİRER SÜTUNUN ÜZERİNE YERLEŞTİRİLMİŞLERDİR. LAMBALARDAN BİRİ ORTA DÜNYANIN KUZEYİNDE HELCAR ADI VERİLEN İÇDENİZİN ORTASINA YERLEŞTİRİLMİŞ VE ILLUIN OLARAK ADLANDIRILMIŞTIR. DİĞER LAMBA İSE ORTA DÜNYANIN GÜNEYİNDEKİ RINGIL ADI VERİLEN İÇDENİZİN ORTASINA YERLEŞTİRİLMİŞ VE ORMAL OLARAK ADLANDIRILMIŞTIR.

LAMBALARIN ÇAĞLARINDA, ARDA'NIN TAM ORTASINDA YER ALAN BÜYÜK GÖLDEKİ ALMAREN ADASINDA, İLK VALAR KRALLIĞI KURULMUŞTUR. BU KRALLIKTA YER ALAN GÜZEL VALAR VE MAIAR SARAYLARI VE KULELERİ, GÖRÜLMEYE DEĞER YAPILARDI VE BU DÖNEMDE DÜNYA MUTLULUK VE IŞIKLA DOLMUŞTU.

ARDA'NIN İLKBAHARI OLARAK DA BILINEN DÖNEMDE, MEYVA VEREN YAVANNA, BÜYÜK ORMANLAR VE GENIŞ OTLAKLAR YARATARAK BUNLARI PEK ÇOK NARİN VE GÜZEL KARA VE SU YARATIĞI İLE DOLDURDU.

BU DÖNEMDE KURULAN TEK KRALLIK ALMAREN DEĞİLDİ. UZAK KUZEY'DE KÖTÜ MAIAR RUHLARI YENİDEN BIR ARAYA GELDİLER VE MELKOR ARDA'YA GERİ DÖNDÜ. VALAR DİNLENİRKEN, MELKOR GİZLİCE, KUZEYDE BÜYÜK BİR SURA BENZEYEN DEMİR DAĞLARI'NI YARATTI VE BUNLARIN ALTINDA KÖTÜLÜKLERİN KALESİ UTUMNO'YU KURDU. BU SIĞINAĞI KULLANARAK, SULARI VE ORMANLARI YAVAŞ YAVAŞ ZEHİRLEDİ VE VALARIN YARATTIKLARINA ZARAR VERMEYE BAŞLADI. YAVANNA'NIN GÜZEL YARATIKLARI ŞEKİL DEĞIŞTİRİP KAN İSTEYEN CANAVARLAR HALİNE GELDİLER.

SONUNDA YETERİNCE KUVVETLENDİĞİNE İNANAN MELKOR KÖTÜ ORDUSU İLE VALARA SALDIRDI. ONLARI HAZIRLIKSIZ YAKALAYARAK, BÜYÜK LAMBALARIN ÜZERİNDE DURDUĞU DEVASA SÜTUNLARI YIKTI; DAĞLAR DEVRİLDI VE LAMBALARIN ATEŞİ DÜNYAYA YAYILDI. BU KARGAŞADA ALMAREN KRALLIĞI TAMAMEN YOKOLDU.


BU KORKUNÇ KAVGADA,, ARDA'NIN İLKBAHARI SONA ERDİ VE DÜNYA, YERİN YOKEDİCİ ATEŞLERİ, YER SARSINTILARININ YARATTIĞI KARGAŞA VE YÜKSELEN DENİZLER HARİÇ BIR KEZ DAHA KARANLIĞA GÖMÜLDÜ. DÜNYANIN TAMAMEN YOKOLMASINI ENGELLEMEK VE BU BÜYÜK KARGAŞAYI SONA ERDİRMEK İÇİN VALARIN TÜMÜNÜN GÜCÜNÜ BİR ARAYA GETİRMESİ GEREKTİ. BU KARGAŞANIN ORTASINDA MELKOR'LA SAVAŞMAK VE DAHA FAZLA YIKIMA YOL AÇMAK YERİNE VALAR, ALMAREN İLE ORTA DÜNYAYI TAMAMEN TERK ETTİLER. BATIYA GIDEREK DAHA SONRA ÖLÜMSÜZ TOPRAKLAR DİYE ADLANDIRILAN BÜYÜK KITA AMAN'A YERLEŞTİLER. BÖYLECE LAMBALARIN ÇAĞLARI, VALARIN BATIDA YENİ BİR KRALLIK KURMASI VE ORTA DÜNYANIN YIKILMIŞ TOPRAKLARINI MELKOR'UN KÖTÜ GÜÇLERİNE BIRAKMASI İLE SONA ERDİ.
                                         AĞAÇLAR ÇAĞI

BÜYÜK LAMBALAR ILE ALMAREN KRALLIĞI YOK EDILDIKTEN SONRA VALAR, BATIDAKI AMAN KITASINA GIDEREK VALINOR YANI VALAR ÜLKESI ADINI VERDIKLERI YENI BIR KRALLIK KURDULAR. BU TOPRAKLARDA KENDILERINE YER SEÇEREK, SARAYLAR INŞA ETTILER, BAHÇELER YAPTILAR. BU ARADA VALIMAR YANI VALARIN EVI ADI VERILEN SURLARLA ÇEVRILMIŞ, ALTIN VE GÜMÜŞ KUBBE VE KULELER ILE ÇAN SESLERIYLE DOLU BIR ŞEHIR DE INŞA ETTILER.

VALIMAR'IN BATIDAKI ALTIN KAPILARI ÖNÜNDEKI YEŞIL BIR TEPEDE VALAR, IKI SIHIRLI VE BÜYÜK AĞAÇ YETIŞTIRDILER. BUNLAR DÜNYADA YETIŞEN EN BÜYÜK IKI AĞAÇTI VE ALTIN LAURELIN VE BEYAZ TELPERION OLARAK ADLANDIRILMIŞLARDI. VALARIN BÜYÜK LAMBALARI ILE NEREDEYSE EŞ BÜYÜKLÜKTE OLAN VALINOR AĞAÇLARI, ALTIN VE GÜMÜŞ RENKLI IŞIKLA PARLAMAKTAYDI. HERBIR AĞACIN ÇIÇEK AÇMA VE ÇIÇEKLERININ BITMESI DÖNGÜSÜ BIR GÜNLÜK SÜREDE MEYDANA GELMEKTEYDI VE IŞIK TÜM CANLILARA HAYAT, MUTLULUK VE BILGELIK VERMEKTEYDI.

TOLKIEN'IN VALINOR YILLIKLARINDAN ÖĞRENDIĞIMIZE GÖRE, AĞAÇLARIN ÇAĞLARI ARDA'NIN YARADILIŞINDAN BIN VALARIAN YILI SONRA, YANI 10. VALARIAN ÇAĞINDA YA DA ARDA'NIN YARADILIŞINDAN ON BIN ÖLÜMLÜ YILI SONRA BAŞLADI. YİNE AYNI BELGELERDEN AĞAÇLARIN ÇAĞLARININ YIRMI VALARIAN ÇAĞI YANI YIRMI BIN ÖLÜMLÜ YILI SÜRDÜĞÜNÜ ÖĞRENMEKTEYIZ.

FAKAT TOLKIEN'IN KRONOLOJISINDE KAFA KARIŞTIRICI BIR NOKTA BULUNMAKTADIR ÇÜNKÜ AĞAÇLARIN ÇAĞLARI YALNIZCA ÖLÜMSÜZ TOPRAKLAR IÇIN GEÇERLIDIR. ANLATILIDĞINA GÖRE, VALAR AMAN'A VARIR VARMAZ MORGOTH VE EMRINDEKILERI UZAK TUTMAK AMACIYLA PELÓRI DAĞLARI ADI VERILEN BIR DUVAR YARATMIŞLARDIR. DÜNYADAKI EN YÜKSEK DAĞLAR OLAN BU DUVAR, GERÇEKTEN DE VALINOR'U IŞGALDEN KORUMUŞ FAKAT AĞAÇLARIN IŞIĞINA GEÇIT VERMEYEREK ARDA'NIN GERI KALAN KISIMLARINI KARANLIKTA BIRAKMIŞTIR.

BU NEDENLER AĞAÇLARIN ÇAĞLARINDAN BAHSEDERKEN ASLINDA PARALEL ZAMAN SITEMLERI SÖZ KONUSU HALE GELMEKTEDIR. ÖLÜMSÜZ TOPRAKLAR AĞAÇLARIN IŞIĞINDA MUTLULUKLA DOLARKEN, ORTA DÜNYA, HER BIRI ON BIN ÖLÜMLÜ YILI SÜREN IKI DÖNEM GEÇIRMIŞTIR: KARANLIK ÇAĞLAR VE YILDIZLARIN ÇAĞLARI.

ÖLÜMSÜZ TOPRAKLARDA AĞAÇLARIN ÇAĞLARI DA IKI DÖNEME AYRILMIŞTIR. BUNLARDAN ON VALARIAN ÇAĞI YA DA 10.000 ÖLÜMLÜ YILI SÜREN ILKI, VALINOR'UN MUTLULUK ÇAĞI OLARAK BILINMEKTEDIR. BU DÖNEMDE VALAR VE MAIAR RAHATLIK IÇINDE YAŞAMIŞLAR VE SARAYLARI ILE EVLERI GITTIKÇE BÜYÜMÜŞ VE GÜZELLEŞMIŞTIR. MANWË KARTALLARI, YAVANNA ENTLERI VE AULË CÜCELERI (DWARVES) YARATMIŞTIR. GERÇEKTEN DE VALINOR DA MUTLULUK DOLU OLAN BU DÖNEMDE, PELÓRI DAĞLARININ OLUŞTURDUĞU DUVARIN DIĞER TARAFINDA KALAN ORTA DÜNYADA ISE MELKOR'UN KORKUSU VE KÖTÜLÜĞÜNÜN HÜKÜM SÜRDÜĞÜ KARANLIK ÇAĞLAR YAŞANMIŞTIR.

BUNU IZLEYEN ON VALARIAN ÇAĞI IÇIN, HEM VALINOR HEM DE ORTA DÜNYADA MEYDANA GELEN OLAYLARLA ILGILI OLARAK DAHA FAZLA BILGI BULUNMAKTADIR. KUTSANMIŞLARIN ÖĞLE-ÜZERI OLARAK BILINEN AĞAÇLARIN ÇAĞLARININ BU IKINCI DÖNEMI, ORTA DÜNYADA ISE YILDIZLARIN ÇAĞLARI OLARAK ADLANDIRILMAKTADIR. BU DÖNEMDE GÖKYÜZÜNÜN KRALIÇESI VARDA, ORTA DÜNYADA ÜZERINDEKI YILDIZLARA YENIDEN IŞIK VEREREK ELFLERIN UYANMASINI SAĞLAMIŞTIR.

YINE BU DÖNEMDE, ELFLERIN UYANDIĞI VE MELKOR'UN ELFLER ARASINA KARIŞARAK ONLARI KÖLESI HALINE GETIRMEYE, ÖLDÜRMEYE VEYA KÖTÜLÜĞE ÇEKMEYE ÇALIŞTIĞI HABERI ÖLÜMSÜZ TOPRAKLARA ULAŞTIĞINDA, VALAR BIR SAVAŞ KURULU TOPLADI. VALAR VE MAIAR, ŞIDDETLE, INTIKAM MELEKLERI GIBI ORTA DÜNYAYA GELDILER VE MELKOR'UN ORDULARINI ÖNLERINE KATTILAR.

GÜÇLERIN SAVAŞI OLARAK BILINEN OLAYDA, PEK ÇOK ÇATIŞMA VE DÜELLO YAPILDI VE VALAR UTUMNO'YU YENEREK ZALIM MELKOR'U KUYULARINDAN ÇEKIP ÇIKARDILAR. BU OLAYDAN SONRA MELKOR, VALINOR'DA TUTSAK OLARAK TUTULDU. ARDA BARIŞI OLARAK BILINEN BU DÖNEM, VALINOR'DA AĞAÇLARIN ÇAĞLARI ILE ORTA DÜNYADA YILDIZLARIN ÇAĞININ KALAN KISMININ BÜYÜK BÖLÜMÜ SÜRESINCE DEVAM ETTI.

BUNLAR ELF SOYUNUN, MELKOR'UN KÖTÜ ÖFKESINDE UZAK GEÇEN GÜZEL YILLARI IDI VE BU SEÇILMIŞ ELFLER RAHATLIK IÇINDE YAŞAYARAK GITTIKÇE GÜÇLENDILER. GÜÇLERIN SAVAŞININ ARDINDAN VALAR, ELFLERI GELEREK KENDI IŞIKLI DÜNYALARINDA YAŞAMAYA DAVET ETTILER. BU GÖÇ, VALAR'IN ÇAĞRISINA UYAN ELFLER YANI ELDAR'IN BÜYÜK YOLCULUĞU OLARAK BILINIR.

BÜYÜK YOLCULUK PEK ÇOK ELF ŞARKISININ ANA TEMASINI OLUŞTURUR ÇÜNKÜ BU YOLCULUĞU GERÇEKLEŞTIRMEK IÇIN BÜYÜK ÇABA SARFETMIŞLER VE DEĞIŞIK ZAMANLARDA ELDAR PEK ÇOK FARKLI SOY VE KABILEYE BÖLÜNMÜŞTÜR. ÖLÜMSÜZ TOPRAKLARA ULAŞARAK AĞAÇLARIN IŞIĞINCA KUTSANAN ELDAR, ÜÇ DEĞIŞIK SOYDANDIR: VANYAR, NOLDOR VE TELERI. VALAR, BU SEÇILMIŞ INSANLARA ÖLÜMSÜZ TOPRAKLARIN ELDAMAR YANI ELFLERIN EVI OLARAK BILINEN BÖLÜMÜNÜ AYIRMIŞLARDIR; BU TOPRAKLARIN GÜZELLIĞI ANLATILAGELMIŞTIR. PEK ÇOK KONAK VE KULE IÇINDE EN GÜZELLERI VANYAR'DA, NOLDOR BAŞKENTI TIRION'DA VE TELERI ŞEHIRLERI ELDAMAR KIYISINDAKI ALQUALONDË ILE TOL ERESSËA ADASINDAKI AVALLÓNË'DEYDI.

ZINCIRLENDIĞI ÇAĞLARIN ARDINDAN MELKOR, VALAR'IN ÖNÜNE ÇIKARAK YARGILANDI. DEĞIŞMIŞ GÖRÜNDÜ VE PIŞMANLIĞINI DILE GETIRDI; BUNUN ÜZERINE VALAR'IN EFENDISI MANWË, ZINCIRLERININ ÇÖZÜLMESINI EMRETTI. FAKAT VALAR KANDIRILMIŞTI. MELKOR GIZLICE, ONLARI YENILGIYE UĞRATMAYI AMAÇLIYORDU. ÖNCE ELFLER ARASINDA DÜŞMENLIK TOHUMLARI SERPTI VE SONRA BÜYÜK ÖRÜMCEK UNGOLIANT ILE BIRLIKTE SAVAŞ AÇTI.

UNGOLIANT ILE BIRLIKTE VALAR'IN AĞAÇLARINA ULAŞARAK ONLARI BÜYÜK BIR MIZRAK ILE YARALADI VE ÖRÜMCEK AĞAÇLARIN IŞIĞI VE HAYATINI EMEREK KURUYUP ÖLMELERINE NEDEN OLDU. UNGOLIANT'IN IŞIKSIZLIĞI ILE TÜM VALINOR KORKUNÇ BIR KARANLIĞA GÖMÜLDÜ VE MELKOR IKINCI BIR KEZ DÜNYANIN BÜYÜK IŞIKLARINI YOK ETTIĞI IÇIN KÖTÜLÜKLE GÜLDÜ.

YAPTIĞI BU BÜYÜK KÖTÜLÜKLE YETINMEYEN MELKOR, ELF KALESI FERMENOS'A GIDEREK YÜKSEK NOLDOR KRALINI ÖLDÜRDÜ VE SILMARILLER OLARAK BILINEN SIHIRLI MÜCEVHERLERI ÇALDI. BUNLAR, TÜM ÇAĞLARIN EN DEĞERLI MÜCEVHERLERI IDI. ELF MÜCEVHERCILIĞININ EN BÜYÜK BAŞARISINI SIMGELEDIKLERI IÇIN ONLARI YAPMIŞ OLAN NOLDOR IÇIN KUTSALDILAR. VALINOR'UN KARANLIĞA GÖMÜLMESI ILE DEĞERLERI DAHA DA ARTTI ÇÜNKÜ BU ÜÇ MÜCEVHER VALAR AĞAÇLARININ YAŞAYAN IŞIĞI ILE PARLAMAKTAYDI.

FAKAT GÜZELLIKLERINE KARŞIN SILMARILLER KORKUNÇ BIR LANET TAŞIYORDU. ONLARA SAHIP OLAN HERKESE UMUTSUZLUK VE YIKIM GETIRDILER. MELKOR ONLARI ALARAK ORTA DÜNYAYA KAÇTIĞINDA, NOLDOR KANLARI ÜZERINE BIR INTIKAM YEMINI EDEREK SILMARILLERI YARATAN FËANOR'UN LIDERLIĞINDE MELKOR'U IZLEDILER. BU, GÜNEŞIN İLK ÇAĞININ TAMAMI BOYUNCA SÜREN VE TOLKIEN'IN SILMARILLION'UNDA ANLATILAN BÜYÜK MÜCEVHERLER SAVAŞININ BAŞLANGICIYDI.
                                        KARANLIKLAR ÇAĞI

VALİNOR İLE ÖLÜMSÜZ TOPRAKLAR AĞAÇLARIN IŞIĞI İLE YIKANIRKEN, ORTA DÜNYANIN TÜM TOPRAKLARI KARANLIĞA GÖMÜLMÜŞTÜ. BUNLAR ORTA DÜNYADA KARANLIĞIN ÇAĞLARI İDİ VE BU DÖNEMDE MELKOR DEMİR DAĞLARININ ALTINDAKİ UTUMNO'NUN CEHENNEMİ KUYULARINI DAHA DA DERİNLEŞTİRDİ. KÖTÜLÜKLE DOLU BİR GÖRKEMLE, KARA TAŞ, ATEŞ VE BUZDAN, GENİŞ KUBBELİ SALONLAR, LABİRENTİMSİ TÜNELLER VE DİPSİZ ZİNDANLARLA DOLU CEHENNEMİ YERALTI SARAYLARI YARATTI.

BURADA KARANLIĞIN EFENDİSİ DÜNYANIN TÜM KÖTÜ GÜÇLERİNİ ETRAFINA TOPLADI. BUNLARIN SAYISI SINIRSIZDI VE MELKOR YENİ VE DAHA KORKUÇ TÜRLER YARATMAKTAN HİÇ BIKMADI. ZALİM RUHLAR, HAYALETLER, CANLI HAYALETLER VE KÖTÜ ŞEYTANLAR, UTUMNO'NUN ODALARINI DOLDURDU. KURTADAMLAR İLE VAMPİRLERİN VE SAYISIZ KANLA BESLENEN CANAVAR İLE UÇAN VE SÜRÜNEN BÖCEĞİN YUVASI OLAN BU KARANLIK KRALLIKTA DÜNYANIN TÜM YILANLARI BESLENDİ. UTUMNO'DA HER ŞEY MELKOR'UN ŞEYTANİ HİZMETKARLARINCA İDARE EDİLİYORDU; BUNLAR, ALEVDEN KIRBAÇLAR İLE KARA GÜRZLERE SAHİP BALROG ADI VERİLEN ATEŞTEN MAİAR RUHLARI İDİ. BUNLARIN EN YÜCESİ, UTUMNO'NUN YÜKSEK KOMUTANI BALROG GOTHMOG İDİ.

UTUMNO, MELKOR'UN TEK KRALLIĞI DEĞİLDİ. KARANLIĞIN ÇAĞLARININ BAŞINDA MELKOR, VALAR'A KARŞI KAZANDIĞI ZAFER İLE ALMAREN KRALLIĞI VE BÜYÜK IŞIK LAMBALARINI YOK ETMİŞ OLDUĞU İÇİN ÇOK SEVİNDİ. BUNUN ARDINDAN GÜCÜNÜ ARTTIRMAYA UĞRAŞARAK, DEMİR DAĞLARININ BATI UCUNDA İKİNCİ BİR KRALLIK KURDU. BU, ANGBAND YANİ DEMİR ZİNDAN OLARAK BİLİNEN BÜYÜK BİR CEPHANELİK VE KALE İDİ.

DAHA SONRA EN GÜÇLÜ HİZMETKARI MAİA BÜYÜCÜSÜ SAURON'U, ANGBAND'IN EFENDİSİ YAPTI. RÜZGARLARIN EFENDİSİ MANWË'NİN TANİQUETİL ADI VERİLEN KUTSAL DAĞRAN İZLEYEN GÖZÜ İLE VAHŞİ SÜVARİ OROMË'NİN SEYREK ZİYARETLERİ DIŞINDA, VALAR'DAN SADECE ORMAN VE OTLAKLARIN KORUYUCUSU YAVANNA O GÜNLERDE ORTA DÜNYAYA GELİP GİTMEKTEYDİ. YARATMIŞ OLDUĞU TÜM BİTKİ VE HAYVANLARA, MELKOR'UN HÜKÜMDARLIĞININ KARANLIK VE KÖTÜLÜĞÜNDE YOK OLMAMALARI İÇİN YAVANNA'NIN UYKUSU OLARAK BİLİNEN KORUYUCU BİR BÜYÜ YAPTI.

BÖYLECE GENEL OLARAK KARANLIĞIN ÇAĞLARI, KARANLIĞIN ŞEYTANİ EFENDİSİ MELKOR'UN ZAFER ÇAĞLARI OLDU. IŞIK VEREN LAMBALARI YOK EDEREK MELKOR, ORTA DÜNYA'NIN MAHVOLMUŞ VE KARANLIĞA GÖMÜLMÜŞ TOPRAKLARININ ELE GEÇİRMİŞ OLDU. BURADAKİ HÜKÜMDARLIĞI ON BİN ÖLÜMLÜ YILI BOYUNCA DEVAM ETTİ.
                                       YILDIZLAR ÇAĞI                                                                    PEK ÇOK KARANLIK ÇAĞIN ARDINDAN GÖKYÜZÜNÜN EFENDİSİ VARDA, VALAR'IN GÜMÜŞ AĞACINDAN ALDIĞI ÇİY TANELERI İLE GÖKYÜZÜNÜ KATEDEREK ORTA DÜNYA ÜZERINDE PARLAYAN YILDIZLARA YENİDEN IŞIK VERDİ; BÖYLECEK YILDIZLAR KADİFE GECE İÇİNDE YENİDEN GÖZ ALICI BIR PARLAKLIĞA KAVUŞTULAR. MELKOR'UN YARATIKLARI IŞIĞA O KADAR YABANCIYDI Kİ, YILDIZ IŞIĞI HUZMELERİ KARANLIK RUHLARINI DELİP GEÇTİĞİNDE ACI İLE BAĞIRDILAR. KORKUYLA KAÇIP SAKLANDILAR.

FAKAT HER ŞEYDEN ÖNCE, YILDIZLARA YENİDEN IŞIK VERİLMESİ, ELFLERiN UYANIŞINI SİMGELEMEKTEDİR. ÇÜNKÜ ORTA DÜNYA ÜZERİNDE YILDIZLAR PARLADIĞINDA ELFLER, GÖZLERİNDE YILDIZ IŞIĞI ILE UYANDILAR VE BU SİHİRLİ IŞIĞIN İZLERİ HEP ÜSTLERINDE KALDI. UYANDIKLARI YER, OROCARNI YANI KIZIL DAĞLARIN ETEĞINDEKİ İÇ DENİZ HELCAR'IN KIYILARINDAKI CUIVIÉNEN GÖLÜ İDİ.

YILDIZLARIN ÇAĞLARI AYRICA İKİ BAŞKA KONUŞABİLEN TÜRÜN DE UYANIŞINA SAHNE OLDU: DEMİRCİ AULË TARAFINDAN YARATILAN CÜCELER (DWARVES) İLE AULË'NİN EŞİ MEYVA VEREN YAVANNA TARADINDAN YARATILAN ENTLER. BU ARADA UTUMNO'NUN KUYULARINDA MELKOR DA İKİ IRK DAHA YARATTI. BUNLAR ORCLAR VE TROLLER İDİ VE ELİNE DÜŞEN ELF VE ENTLERDEN İŞKENCE İLE DÖNÜŞMÜŞ HAYAT BİÇİMLERIYDİLER.

SÜVARİ OROMË, EFLERİN UYANIŞINI KEŞFETTİĞİNDE VE VALAR MELKOR'UN ONLARA YAPTIĞI KÖTÜLÜKLERİ ÖĞRENDİĞİNDE, VALAR BİR SAVAŞ KURULU TOPLADI. VALAR VE MAIAR ORTA DÜNYAYA GELEREK, MELKOR'A SAVAŞ AÇTILAR.

BU ÖFKE SAVAŞINDA MELKOR'UN KÖTÜ ORDULARINI ÖLDÜRDÜLER, DEMİR DAĞLARINDAN OLUŞAN BÜYÜK DUVARI YERLEBİR ETTİLER VE UTUMNO'YU TAMAMEN YOK ETTİLER. MELKOR'UN ORTA DÜNYA ÜZERİNDEKİ HAKIMİYETİ SONA ERMİŞ OLDU. ZİNCİRLENEREK GÖTÜRÜLDÜĞÜ VALINOR'DA ÇAĞLAR BOYUNCA TUTSAK EDİLDİ.

ARDA BARIŞI OLARAK BİLİNEN BU DÖNEMDE AYNI ZAMANDA BÜYÜK YOLCULUK YANİ ELFLERİN ÖLÜMSÜZ TOPRAKLARIN KIYISINDA BULUNAN ELDAMAR'A YAPTIĞI KİTLESEL BATI GÖÇÜ GERÇEKLEŞMİŞTİR. BU DÖNEM GENEL OLARAK HEM ORTA DÜNYADAKİ HEM DE ÖLÜMSÜZ TOPRAKLARDAKİ ELFLER İÇİN MUTLULUK VE BARIŞ DOLU YILLARDI.

BÜYÜK YOLCULUĞU TAMAMLAYARAK ELDAMAR'A YERLEŞEN YÜKSEK ELFLER, TIRION, ALQUALONDË VE AVALLÓNË ADI VERİLEN MUHTEŞEM ŞEHİRLERİ İNŞA ETTİLER. FAKAT PEK ÇOK ELF DE, ORTA DÜNYA TOPRAKLARINA OLAN SEVGİ VE BAĞLILIKLARI NEDENİYLE BURADA KALMAYI TERCİH ETTİ. BUNLAR ÖLÜMLÜ TOPRAKLARDA KRALLIKLARINI KURARAK MUTLULUK VE BARIŞ İÇİNDE YAŞADILAR.

YILDIZLARIN ÇAĞLARINDA, ORTA DÜNYANIN KUZEYBATISINDA BULUNAN BELERIAND'DA BÜYÜK BİR ELF KRALLIĞI KURULMUŞTU. BUNLAR KRAL THINGOL İLE KRALIÇE MAIA MELIAN'I İZLEYEN TELERI SOYUNDAN ELFLERDİ. GRİ ELFLER VEYA SINDAR OLARAK BİLİNİYORLARDI VE KRALLIKLARI DORIATH'IN UÇSUZ BUCAKSIZ ORMANLARINDAYDI. BAŞKENTLERİ BİN MAĞARALI MENEGROTH İDİ VE KALELERİNİN MAĞARA VE GELERİLERİ, ORTA DÜNYANIN HARİKALARINDAN BİRİYDİ. MENEGROTH BIR YERALTI KAYIN AĞACI ORMANINA BENZEMEK ÜZERE DAHİYANE BİR BİÇİMDE OYULARAK İNŞA EDİLMİŞTİ. AĞAÇLAR, KUŞLAR VE HAYVANLARIN TAMAMI TAŞTAN OYULMUŞ VE BÜYÜK ODALAR GÜMÜŞ FISKİYELER İLE DOLDURULMUŞ VE KRİSTAL LAMBALAR İLE AYDINLATILMIŞTI.

SINDAR LORDLARI, BELERIAND'IN EFENDİLERİ VE YILDIZLARIN ÇAĞLARINDA ORTA DÜNYADA YAŞAYAN ELFLER İÇİNDE EN GÜÇLÜ OLANLARIYDI. MÜTTEFİKLERİ, FALAS'DAKİ DENİZ ELFLERİ, OSSIRIAND'DAKİ LAIQUENDİ (YA DA YEŞİL ELFLER) VE BELEGOST İLE MAVİ DAĞLARDAKİ NORGOD'DA YAŞAYAN CÜCELER (DWARVES) İDİ.

NOGRDO VE BELEGOST'TAKİ CÜCE (DWARF) ÜLKELERİ, YILDIZLARIN ÇAĞLARI BOYUNCA BELERIAND ELFLERİ İLE YÜRÜTTÜKLERİ TİCARET SAYESİNDE KALKINDI. TAŞ OYMA USTALARI MAVİ DAĞLARIN ALTINDA DEĞERLİ METALLER BULMAK İÇİN GENİŞ GALERİLER AÇTILAR VE MENEGRTOTH'UN GENİŞ SALON VE ODALARINI OYMAK ÜZERE ELFLER TARAFINDAN GÖREVLENDIRİLDİLER. ORTA DÜNYANIN EN USTA DEMİRCİLERİ OLARAK KABUL EDİLEN NOGROD CÜCELERİ (DWARVES), EN İYİ ÇELIKTEN KILIÇLAR VE MIZRAKLAR YAPARKEN, BELEGOST CÜCELERİ (DWARVES) İSE, ZİNCİRDEN ÖRÜLMÜŞ VE EJDERHALARA DAYANIKLI ZIRHLAR YAPIMINDA USTALAŞMIŞLARDI.

BELERIAN ELFLERININ MÜTTEFIKLERI BIR DERECEYE KADAR, DOĞUYA ERIADOR'UN GENIŞ ILK ÇAĞ ORMANLARINA KADAR DA UZANMAKTAYDI. ÇÜNKÜ BURADA YILDIZLARIN ÇAĞLARI BOYUNCA, ENTLER OLARAK BILINEN DEV AĞAÇ ÇOBANLARI IRKI, VE BELERIAND'IN SINDAR ELFLERİ İLE SILVAN ELFLERİ İLE DOSTLUK İÇİNDE YAŞIYORDU.

ERIADOR'UN ARDINDA, SİSLI (MISTY) DAĞLARDA, CÜCE (DWARF) KRALLIKLARININ EN GÖRKEMLİSİ KHAZAD-DÛM BULUNUYORDU. YILDIZLARIN ÇAĞLARINDA BU KRALLIK DA ZENGİNLEŞEREK, DAĞLARIN ALTINDAKI GALERİLERİNİ BÜYÜTTÜYSE DE, BELERIAND TARİHİ VE KADERİNDE ÖNEMLİ BİR ROL OYNAMAMIŞTIR.

ON BİN ÖLÜMLÜ YILI SÜREN YILDIZLARIN ÇAĞLARI, KEŞİF VE MERAK İLE ZAFER VE SİHİR ÇAĞLARI OLMUŞLARDIR. FAKAT TÜM BUNLAR, MELKOR'UN VALINOR'DAKİ TUTSAKLIĞI İLE BİRLİKTE SONA ERMİŞTİR. KISA SÜRELI BİR PİŞMANLIK GÖRÜNTÜSÜNÜN ARDINDAN, MELKOR ÖFKE İLE HAREKET EDEREK VALAR AĞAÇLARINI YOK ETMİŞTİR. BUNUN ARDINDAN ORTA DÜNYANIN KUZEYİNE KAÇARAK, DEMİR DAĞLARINDAKI ANGBAND KALESİNE YERLEŞMIŞTİR. ÇATIŞMALAR BELERIAND'A DOĞRU YAYILDIĞINDA ARDA BARIŞI VE BUNUNLA BİRLİKTE YILDIZLARIN ÇAĞLARI SONA ERMİŞTİR
                                        GÜNEŞİN BİRİNCİ ÇAĞI

TÜM TOLKIEN HİKAYELERI AÇISINDAN GÜNEŞİN ÇAĞLARI ASIL ODAK NOKTASINI OLUŞTURMAKLA BİRLİKTE, GÖKYÜZÜNDE GÜNEŞ OTUZUNCU VALARIAN ÇAĞINA YANI ARDA'NIN YARADILIŞINDAN 30.000 ÖLÜMLÜ YILI SONRASINA KADAR YÜKSELMEMEKTEDİR. FAKAT GÜNEŞ ÇAĞLARI BOYUNCA GEÇEN GÜNEŞ YILLARI SÜRESİ DE OLDUKÇA UZUNDUR. YÜZÜKLER SAVAŞI İLE ÜÇÜNCÜ ÇAĞIN SONUNA DEK, TOPLAM 7.063 ÖLÜMLÜ YILI GEÇMİŞTİR.
VALINOR YILLIKLARINDAKİ İLK KRONOLOJİLERDE TOLKIEN, ARDA'NIN YARADILIŞINDAN 29.980 ÖLÜMLÜ YILI SONRA MELKOR VE BÜYÜK ÖRÜMCEK UNGOLIANT'IN VALINOR'DA AĞAÇLARIN ÇAĞLARINA SON VEREREK AĞAÇLARIN IŞIKLARINI SONSUZA DEK YOKETTİKLERİNİ ANLATIR. FAKAT İKİ VALAR, YAVANNA VE NIENNA, AĞAÇLARIN KALINTILARINDAN PARLAK IŞIL ADINI TAŞIYAN GÜMÜŞ RENKLİ BİR ÇİÇEK İLE ATEŞ-ALTINI ANOR ADINI TAŞIYAN ALTIN RENKLİ BİR MEYVA KURTARMAYI BAŞARIRLAR. BUNLAR DEMİRCİ AULË TARAFINDAN YAPILAN TAŞIYICILARA YERLEŞTİRİLİR VE YARADILIŞIN 30.000. YILINDA BU PARLAK TAŞIYICILAR GÖĞE YERLEŞTİRİLİR. BUNLAR AY VE GÜNEŞTİR VE SONSUZA DEK ARDA TOPRAKLARINI AYDINLATACAKLARDIR.

YILDIZLARA YENİDEN IŞIK VERİLMESİNİN ELFLERİN UYANIŞINI SİMGELEMESİ GİBİ, GÜNEŞİN DOĞUŞU DA, İNSANLARIN UYANIŞINI SİMGELER. İLK GÜN IŞIĞI İNSANLARIN GÖZÜNE DEĞDİĞİNDE YENİ BİR ÇAĞA UYANDILAR. ILUVATAR, ZAMANIN BAŞLANGICINDA ÖLÜMSÜZ ELF SOYUNU YARATARAK CUIVIÉNEN GÖLÜNE SAKLADIĞI GİBİ, ÖLÜMLÜ İNSAN SOYUNU DA YARATMIŞ VE ORTA DÜNYANIN DOĞUSUNDA RÜZGAR DAĞLARININ ARDINDA BULUNAN VE HILDÓRIEN YANI İZLEYİCİLERİN ÜLKESINE GİZLEMİŞTİ.

MADDİ VE MANEVİ DAYANIKLILIK AÇISINDAN, BU YENİ İNSANLAR ELFLERE GÖRE ÇOK DAHA ZAYIFTI. ÖLÜMLÜYDÜLER VE ÖMÜRLERİ CÜCELERİNKİNDEN (DWARVES) BİLE KISAYDI. ELFLER, BU HASTALIKLI İNSANLARA ACIYARAK ONLARA ÖĞRETEBİLDİKLERİ HER ŞEYİ ÖĞRETTİLER VE BU SIRADA ASLINDA ÖLÜMLÜLÜĞÜM GİZLİ BİR GÜÇ OLDUĞUNUN FARKINA VARDILAR. ÇÜNKÜ BU YENİ SOY, DEĞİŞEN DÜNYANIN NİTELİKLERİNE ÇOK DAHA KOLAY UYUM SAĞLAYABILIYORDU VE ÇABUCAK VE BÜYÜK SAYILARDA ÖLÜMLER MEYDANA GELMESİNE RAĞMEN, ORCLAR HARİÇ TÜM SOYLARDAN ÇOK DAHA HIZLI ÜREYEBİLİYORLARDI.

GEZGİN İNSANLARIN KABİLELERI TÜM ORTA DÜNYA TOPRAKLARINI DOLAŞTI. FAKAT BUNLAR ARASINDA EN İYİ VE EN DAYANIKLILARI EDAIN, YANI BELERIAND'DAKI ELDAR KRALLIKLARINA İLK ULAŞANLARDI. GÜNEŞİN İLK ÇAĞI, NOLDOR YÜKSEK ELFLERİNİN ELDAMAR'DAN MELKOR YA DA ONLARIN TAKTIĞI İSMİ İLE MORGOTH YANI KARANLIK DÜŞMANIN KOVALAYARAK ORTA DÜNYAYA GELDİKLERİ KAHRAMANLIK ÇAĞI İDİ. MORGOTH YALNIZCA IŞIK AĞAÇLARINI YOKETMEKLE KALMAMIŞ, FORMENOS'DAKİ ELF KALESİNE SALDIRARAK NOLDOR YÜKSEK KRALINI ÖLDÜRMÜŞ VE SILMARILLER ADIYLA BİLİNEN SİHİRLİ MÜCEVHERLERİ ÇALMIŞTI. BU ÜÇ MÜCEVHER NOLDOR'UN EN ÖNEMLİ HAZİNESI İDİ VE NOLDORLAR TARAFINDAN VALAR AĞAÇLARININ IŞIĞINDAN YAPILMIŞTI. BU MÜCEVHERLERİ ELE GEÇIRME MÜCADELESI BÜYÜK MÜCEVHERLER SAVAŞINA YOL AÇTI VE TOLKIEN'E SILMARILLION'UN ANA TEMASINI SAĞLADI. BU MÜCADELE ALTI YÜZ YIL SÜRDÜ VE BU DÖNEMDE ALTI BÜYÜK SAVAŞ MAYDANA GELDİ.

GÜNEŞIN İLK ÇAĞININ BAŞLANGICINDAN YIRMI ÖLÜMLÜ YILI KADAR ÖNCE MORGOTH, IŞIK AĞAÇLARININ IŞIĞINI SÖNDÜRDÜ, SILMARILLERİ ELE GEÇİRDİ VE ANGBAND'A KAÇTI. BELERIAND SAVAŞLARI ISE, ON YIL KADAR SONRA, MORGOTH ORC GÜÇLERİNİ BELERIAND ELFLERİNİN ÜZERİNE YOLLADIĞINDA BAŞLADI. BU ORK ÇETELERİNİN YENİLEREK ANGBAND'A GERİ PÜSKÜRTÜLDÜĞÜ İLK SAVAŞ İDİ. GÜNEŞİN DOĞUŞUNDAN DÖRT ÖLÜMLÜ YILI ÖNCE İSE DAGOR-OS GILIATH YANI YILDIZLARIN ALTINDAKI SAVAŞ ADIYLA BİLİNEN İKİNCİ SAVAŞ MEYDANA GELDİ. MORGOTH'UN ORDULARI, KUZEYBATI BELERIAND'A HENÜZ ULAŞMIŞ BULUNAN NOLDOR ELFLERINE SALDIRDI. SAYILARININ DÜŞMANLARINA GÖRE ÇOK DAHA AZ OLMASINA RAĞMEN, NOLDOR ON GÜN BOYUNCA SAVAŞTILAR. SALDIRGANLARIN TAMAMINI ÖLDÜREREK ORCLARI ANGBAND'A GERİ ÇEKILMEYE ZORLADILAR.

GÜNEŞİN İLK ÇAĞININ 56 YILINDA MORGOTH, DAHA ÖNCE GÖNDERDIĞI İKİ ORDUNUN TOPLAMINDAN DAHA GÜÇLÜ BİR ORDU MEYDANA GETİREREK YOLLADI. BU ÜÇÜNCÜ SAVAŞ, DAGOR AGLAREB YANI ZAFERLE SONUÇLANAN SAVAŞ OLARAK BİLİNİR ÇÜNKÜ ELFLER MORGOTH'UN ORC ORDULARINI YENİLGİYE UĞRATMAKLA KALMAMIŞLAR, KAÇIŞ YOLLARINI KESEREK ONLARI TAMAMEN YOKETMİŞLERDİR. ZAFER O KADAR KESİNDİKİ, BUNUN ARDINDAN ELFLER DÖRT YÜZ YIL BOYUNCA ANGBAND'I KUŞATTILAR. BU DÖNEMDE ORCLAR ZAMAN ZAMAN HITHLUM'U YAĞMALADILAR VE 260 YILINDA EJDERHA GLAURUNG SALDIRMAYI DENEDIYSE DE, BU DÖNEMDE BELERIAND'DA GENEL OLARAK BARIŞ HÜKÜM SÜRDÜ. MORGOTH'UN HİZMETKARLARINDAN ÇOK AZI, DEMİR DAĞLARIN DOĞUŞUNA GEÇMEYE CESARET EDEBİLDİ. FAKAT SONUNDA MORGOTH UZUN BARIŞI SONA ERDİRDİĞİNDE, BU İŞ İÇİN ÇOK İYİ HAZIRLANMIŞTI. 455 YILINDAKİ SALDIRIDA, MORGOTH'UN ORC ORDULARI BALROGLAR İLE ATEŞ PÜSKÜRTEN EJDERHALAR ÖNDERLİĞİNDEYDİ. BU DÖRDÜNCÜ SAVAŞ, DAGOR BRAGOLLACH YANI ANI ATEŞIN SAVAŞI OLARAK BILINIR. BUNUN ARDINDAN DA, BEŞİNCİ SAVAŞ NINAETH ARNODIAD YANI SAYISIZ GÖZYAŞININ SAVAŞI MEYDANA GELMİŞTİR. BU İKİ SAVAŞ MORGOTH'UN KESIN ZAFERİ VE BELERIAND'DAKI ELF KRALLIKLARININ YOKOLUŞU ILE SONUÇLANMIŞTIR. 496 YILINDA NARGOTHROND YAĞMALANMIŞTIR. BUNDAN KISA BIR SÜRE SONRA MENEGROTH YOKEDILMİŞ VE 511 YILINDA DA SON ELF KALESI GONDOLIN DÜŞMÜŞTÜR.

NEREDEYSE YÜZ YIL BOYUNCA MORGOTH, ORTA DÜNYA ÜZERINDEKİ ZALİM HAKİMİYETİNİ SÜRDÜRMÜŞTÜR. SONUNDA VALAR VE MAIAR, KÖTÜLÜKLERİNE DAHA FAZLA İZİN VEREMEYECEKLERİNİ ANLAMIŞLAR VE 601 YILINDA ÜÇÜNCÜ VE SON KEZ KARANLIK DÜŞMANA SALDIRMIŞLARDIR; BU MÜCADELE ÖFKE SAVAŞI VE BÜYÜK SAVAŞ ADLARIYLA BİLİNMEKTEDİR. MÜCADELE O KADAR ÇETİN OLMUŞTUR Kİ, YALNIZCA ANGBAND DEĞİL, GÜZEL BELERIAND TOPRAKLARININ TAMAMI DA YOKEDİLMİŞTİR. MORGOTH TÜM CANAVAR VE ŞEYTANLARI İLE BİRLİKTE HATTA BİR ATEŞ PÜSKÜRTEN EJDERHALAR ORDUSUNU YARDIMINA ÇAĞIRDIYSA DA, YENİLEREK BOŞLUĞA ATILMAKTAN KURTULAMAMIŞTIR. BELERIAND TAMAMEN YOKOLMUŞTUR. DEMİR DAĞLARI İLE MAVİ DAĞLAR PARÇALANMIŞ, BELERIAND SULAR ALTINDA KALMIŞ VE SONUNDA TAMAMEN BATI DENIZINE GÖMÜLMÜŞTÜR. BÖYLECE GÜNEŞİN İLK ÇAĞI SONA ERMİŞTİR
 
                                       GÜNEŞİN İKİNCİ ÇAĞI

İKİNCİ ÇAĞ, NÚMENÓREANLARIN ÇAĞI İDİ. AKALLABÊTH YA DA NÚMENOR'UN ÇÖKÜŞÜNDE ANLATILDIĞI GİBİ, BUNLAR İLK ÇAĞDA EDAIN SOYUNDAN GELEN İNSANLARDI VE VALAR BUNLARA ORTA DÜNYA İLE ÖLÜMSÜZ TOPRAKLAR ARASINDAKİ GENİŞ DENİZİN ORTASINDA YERALAN YENİ YARATILMIŞ TOPRAKLARI VERMİŞTİ.

NÚMENÓREANLARA, DİĞER İNSANLARINKİNDEN DAHA UZUN BİR ÖMÜR VERİLMİŞTİ VE YÜZYILLAR BOYUNCA GÜÇLERİ VE ZENGİNLİKLERİ ARTAN BU İNSANLAR, ÖLÜMLÜ DÜNYANIN TÜM DENİZLERINE HAKİM OLDULAR. GENELLİKLE WESTERNESSE OLARAK TERCÜME EDİLEN NÚMENOR AYRICA HEDİYELER DİYARI, YILDIZLAR DİYARI VE ATLANTË OLARAK DA BİLİNİYORDU ÇÜNKÜ ASLINDA KAYIP ÜLKE ATLANTİS İLE İLGİLİ ESKİ EFSANENİN TOLKIEN TARAFINDAN YENİDEN YORUMLANIŞIYDI.

TOLKIEN'İN NÚMENOR'U, BEŞ UÇLU BİR YILDIZ BİÇİMİNDEKİ BİR ADA KRALLIĞI İDİ. EN DAR YERİ İKİ YÜZ ELLİ MİL, EN GENİŞ YERİ İSE BUNUN İKİ KATI KADARDI. YILDIZIN KOLLARINI OLUŞTURAN YARIMADALARIN HER BİRİ İLE ORTA KISMINDAN OLUŞAN ALTI BÖLGEYE AYRILMIŞTI; ORTA KISIMDA AYRICA NÚMENOR'UN EN YÜKSEK DAĞI OLAN KUTSAL MENELTARMA YA DA GÖKYÜZÜ SÜTUNU BULUNUYORDU. BU DAĞIN YAMAÇLARINDA KURULMUŞ OLAN ARMENLOS YA DA KRALLARIN ŞEHRİNDE ADINDAN DA ANLAŞILDIĞI GİBİ KRAL OTURMAKTAYDI; BU AYNI ZAMANDA ADANIN EN KALABALIK ŞEHRİYDİ. BU ŞEHRİN AŞAĞISINDA KRALİYET LİMANI RÓMENNA BULUNMAKTAYDI. DİĞER ÖNEMLİ ŞEHİR LİMANLAR ELDALONDË İLE ANDÚNIË, BATIYA YANI ÖLÜMSÜZ TOPRAKLARA BAKIYORDU.

NÚMENOR'UN İLK KRALI EÄRENDIL'İN OĞLU VE YARI-ELF ELROND'UN KARDEŞİ ELROS İDİ; BUNUN NEDENİ İLK ÇAĞIN SONUNDA VALAR TARAFINDAN KADERLERİNİ BELİRLEMELERİ İSTENEN YARI-ELF İKİZ KARDEŞLERDEN ELROND ELF OLMAYI SEÇERKEN, ELROS'UN ÖLÜMLÜ EDAIN'IN KRALI OLMAYI SEÇMİŞ OLMASIYDI. FAKAT YARI-ELF OLDUĞUNDAN ELROS'A BEŞ YÜZ YIL ÖMÜR VERİLMİŞ VE ELROS İKİNCI ÇAĞIN 442. YILINA DEK NÚMENOR KRALI OLARAK HÜKÜM SÜRMÜŞTÜ.

NÚMENÓREANLA ADALARINDA GİTTİKÇE ZENGİNLEŞİRKEN, İLK ÇAĞIN ÇATIŞMALARINDAN SAĞ ÇIKAN YÜKSEK ELFLER ORTA DÜNYADA KALMAYI TERCİH EDEREK, LINDON'DA HÜKÜM SÜREN SON YÜKSEK ELF KRALI GIL-GALAD'IN HÜKÜMDARLIĞI ALTINDA BİRLEŞTİLER. BELERIAND'IN YOK OLMAYAN TEK BÖLGESİNİ OLUŞTURAN LINDON, AY KÖRFEZİNİN İKİ YANINDA YER ALMAKTAYDI. YILLAR GEÇTİKÇE LINDON'UN YÜKSEK ELFLERİ DOĞUYA DOĞRU GİDEREK PEK ÇOK YENİ KRALLIK KURDULAR. SINDAR LORDALARI, BÜYÜK YEŞİL ORMANLARDAKİ SILVAN ELFLERİ ARASINDA VE ANDUIN VADİLERİNDEKİ LOTHLÓRIEN'IN ALTIN ORMANLARINDA KRALLIKLAR KURDULAR. SEKİZİNCİ YÜZYILDA CELEBRIMBOR'UN NOLDOR ELFLERI İSE, CÜCE KRALLIĞI KHAZAD-DÛM'UN HEMEN BATISINDA BULUNAN EREGION'DA BIR ELF KUYUMCULARI KRALLIĞI KURDULAR. FAKAT BU DÖNEMDE GÜÇLENEN VE ZENGİNLEŞENLER YALNIZCA ELFLER VE CÜCELER DEĞİLDİ: BÜYÜCÜ SAURON DA ÖLÜMLÜ DÜNYADA KALARAK ORTA DÜNYANIN KARANLIK EFENDİSİ OLARAK MELKOR'UN TAHTINA ÇIKMAK İÇİN ÇALIŞMAKTAYDI.

1000 YILINDA SAURON GIZLICE MORDOR'DAKI KÖTÜLÜK ÜLKESİNİ KURMAYA BAŞLADI; BU AMAÇLA DOĞU VE GÜNEYDEKİ BARBAR İNSAN GRUPLARINI KÖLESİ HALİNE GETİRDİ VE ORCLAR İLE DİĞER KÖTÜ YARATIKLARI KRALLIĞINDA TOPLADI. AYNI ZAMANDA BARAD-DÛR ADIYLA BİLİNEN KARANLIK KULESİNİ İNŞA ETMEYE DE BAŞLADI. ANNATAR YA DA HEDİYELER VEREN İSİMLİ İYİ BİR KİMLİĞE BÜRÜNEREK BİLGELİĞI VE GÜCÜ İLE ELFLERİ BAŞTAN ÇIKARMAYA ÇALIŞTI. BU OYUNA ALDANANLAR YALNIZCA CELEBRIMBOR İLE EREGİONLU ELF KUYUMCULAR OLDU. SİHİR VE METALÜRJİ GÜÇLERİNİ BİR ARAYA GETİREN SAURON İLE ELF KUYUMCULAR PEK ÇOK OLAĞANÜSTÜ ESER YARATTILAR. 1500 YILINDA BECERLİLERİNİN DORUĞUNA ERİŞEREK, SAURON'UN DİREKTİFLERİ ALTINDA GÜÇ YÜZÜKLERİNİ YAPMAYA BAŞLADILAR. 1600 YILINDA YÜZÜKLER TAMAMLANDI; ELFLERE IHANET EDEN SAURON, MORDOR'A DÖNEREK BARAD-DÛR ADIYLA BİLİNEN KARANLIK KULESİNİ TAMAMLADI VE TEK YÜZÜĞÜ YAPARAK, YÜZÜKLERİN EFENDİSİ HALİNE GELDI.

ELF KUYUMCULARI KANDIRILARAK, SAURON'UN HERŞEYİN ÜSTÜNDE GÜCE SAHİP YÜZÜKLERİN EFENDİSİ HALİNE GELMESİNE YARDIM ETMİŞ OLDUKLARINI ANLAYINCA HAREKETE GEÇTİLER VE 1693 İLE 1701 YILLARI ARASINDA ELFLER İLE SAURON ARASINDA KANLI BIR SAVAŞ YAPILDI. BU ÇATIŞMALARDA SAURON CELEBRIMBOR'U ÖLDÜRDÜ, ELF KUYUMCULARININ ŞEHRİ İLE EREGION'U YOKETTİ VE NEREDEYSE EREIDOR'UN TAMAMINA ZARAR VERDİ. KHAZAD-DÛM'DA YAŞAYAN CÜCELER, ÇATIŞMALARA KATILMAYARAK ÜLKELERİNİ KAPISINI DÜNYAYA KAPATTILAR. BU OLAYIN ARDINDAN KHAZAD-DÛM, MORIA YANI KARANLIK YARIK ADIYLA ANILIR HALE GELDİ. BU KORKUNÇ SAVAŞTA, EREGION'DA YAŞAYAN ELFLERİN HEMEN HEPSİ ÖLDÜ; GERİYE ÇOK AZ SAYIDA ELF KALDI. BUNLAR YARI-ELF ELROND ÖNDERLİĞİNDE SİSLİ DAĞLARIN (MISTY MOUNTAINS) ETEKLERINE GELEREK IMLARDIS KOLONISINI YA DA DAHA SONRA İNSANLAR TARAFINDAN VERİLECEK OLAN ADIYLA RIVENDELL'I KURDULAR.

CELEBRIMBOR'A KARŞI KAZANDIĞI ZAFERİN ARDINDAN SAURON GÜÇLERİNİ BİR ARATA TOPLAYARAK, LINDON'DA BULUNAN GIL-GALAD'A SALDIRDI. SON ANDA ELF SAFLARINA KATILAN GÜÇLÜ NÚMENÓREAN DONANMASI SAYESİNDE OLUŞAN KUVVETLİ ORDU, SAURON'UN BİRLİKLERİNİ EZDİ VE SAURON MORDOR'A KAÇMAK ZORUNDA KALDI.

BUNU İZLEYEN BIN YIL BOYUNCA SAURON ELFLERE KARŞI HİÇ BİR HAREKETTE BULUNMADI VE BARBAR DOĞULU VE HARADRIM KABİLELERİ İLE İLİŞKİYE GEÇEREK KARANLIK GÖLGESİNİ ONLARIN DÜNYASINA DOĞRU GENİŞLETTİ. BU INSANLARIN VAHŞİ KRALLARINA, ÖLÜMLÜ İNSANLAR İÇİN YAPILMIŞ OLAN DOKUZ YÜZÜĞÜ DAĞITTI. YİRMİ ÜÇÜNCÜ YÜZYILA GELİNDİĞİNDE BU KRALLAR, SAURON'UN EN ÖNEMLİ KÖTÜ HİZMETKARLARI NAZGÛL YA DA İNSANLAR TARAFINDAN VERİLEN İSİMLERİ İLE YÜZÜK-RUHKARU HALİNE GELDİLER. BU ARADA NÚMENÓREANLAR, DÜNYANIN EN GÜÇLÜ DENİZ KUVVETİ HALİNE GELDİLER. ORTA DÜNYA SAHİLLERİNDE PEK ÇOK KOLONİ OLUŞTURARAK, UMBAR VE PELAGIR ADLARIYLA BİLİNEN LİMAN-KALELERINI KURDULAR SONUNDA NÚMENÓREANLAR'IN DENİZ İMPARATORLUĞU İLE MORDOR'UN KARA İMPARATORLUĞU KARŞI KARŞIYA GELDİ.

3261 YILINDA NÚMENÓREANLAR BÜYÜK BİR KUVVETLE UMBAR'A ÇIKARAK, MORDOR ÜZERİNE YÜRÜDÜLER. GÜÇLERİNİN KENDİSİNİNKİNDEN FAZLA OLDUĞUNU GÖREN SAURON, ONLARI YENEMEYECEĞİNİ VE HATTA ONLARA KARŞI SAVAŞAMAYACAĞINI ANLADI. YİNE DE, YÜZÜKLERİN EFENDİSİ MORDOR'DAKİ KARANLIK KULESİNDEN İNEREK ONLARA TESLİM OLDUĞUNDA, DÜNYANIN İNSANLARI BÜYÜK BİR ŞAŞKINLIĞA UĞRADILAR. NÚMENÓREANLAR SAURON'U ZİNCİRE VURARAK ONU KENDI ÜLKELERİNE GÖTÜRDÜLER VE EN GÜVENLİ ZİNDANLARINA HAPSETTİLER. FAKAT ASKERİ GÜÇLE YAPAMADIKLARINI SAURON, KANDIRMA VE GÖZ BOYAMA YÖNTEMİYLE GERÇEKLEŞTİRDİ. GURURLU NÚMENÓREAN KRALLARINA KÖTÜ TELKİNLERDE BULUNARAK ONLARI YOLDAN ÇIKARDI VE VALAR'A KARŞI PLANLAR YAPMALARINA NEDEN OLDU. TELKİNLERI O KADAR GÜÇLÜYDÜKİ, NÚMENÓREANLAR BİLİNEN EN BÜYÜK DONANMAYI KURARAK ARDA'NIN GÜÇLERİ İLE SAVAŞMAK ÜZERE BATIYA DOĞRU YELKEN AÇTILAR. BU YAPTIKLARI NEDENİYLE ILÚVATAR, GÜZEL NÚMENOR ADASINI YOKETTİ. DAĞLAR VE ŞEHİRLER ÇÖKTÜ, DENİZ ÖFKEYLE KABARDI VE NÚMENOR SU DOLU BİR BOŞLUĞA DÜŞTÜ.

BU SIRADA TÜM DÜNYA DEĞİŞİKLİĞE UĞRADI. ÖLÜMSÜZ TOPRAKLAR DÜNYA KÜRELERİNİN DIŞINA YERLEŞTİRİLDİ VE İKİ DÜNYANIN KÜRELERİ ARASINDAKİ DÜZ YOLU ELF GEMİLERİYLE AŞAN SEÇİLMİŞLER DIŞINDAKİLER İÇİN SONSUZA DEK ERİŞILMEZ HALE GELDİ. BU EFSANELERDEN BİLDIĞİMİZ ATLANTIS ÇAĞININ SONUYDU VE DÜNYA BÜYÜK DEĞIŞİKLİKLERE UĞRADI. SARAN DENİZ İLE SINIRLANAN VE HAVA VE ETER KÜRELERİ İLE SARILMIŞ BULUNAN DÜZ DÜNYA, BİLDİĞİMİZ KÜRESEL GEZEGEN HALINI ALDI.

FAKAT İKİNCİ ÇAĞ 3319 YILINDA NÚMENOR'UN BATIŞI İLE BİTMEDİĞİ GİBİ, NÚMENÓREANLAR MİRASI DA TAMAMEN YOKOLMADI. BU DÖNEMİN HİKAYELERİNDE ANLATILDIĞI ÜZERE, NÚMENÓREANLARIN ARASINDA ANDÚNIË PRENSLERİNİN ÖNDERLİK ETTİĞİ, KENDİLERİNİ İNANÇLILAR OLARAK ADLANDIRAN VE VALAR VE ELDAR İLE ÇATIŞMAYI REDDEDEN İNSANLAR DA BULUNUYORDU. DEĞİŞİKLİKLERİN MEYDANA GELİDİĞİ SIRADA BUNLAR, UZUN ELENDIL'İN ÖNDERLİĞİNDE DOKUZ GEMİ İLE DOĞUYA ORTA DÜNYA KIYILARINA DOĞRU YOLA ÇIKMIŞLARDI. GERIYE KALAN İNANÇLİ NÚMENÓREANLARDAN OLUŞAN BU İNSANLAR, ORTA DÜNYADA ARNOR VE GONDOR KRALLIKLARINI KURACAK OLAN DÚNEDAIN İDİ.

FAKAT ÇATIŞMALAR HEMEN TEKRAR BAŞLADI, ÇÜNKÜ TEK YÜZÜĞÜN GÜCÜNÜ KULLANAN SAURON DA NÚMENOR'UN BATIŞINDAN KURTULARAK MORDOR'A DÖNDÜ VE ORTA DÜNYADAKİ TÜM ELF VE DÚNEDAIN KRALLIKLARINI YOKETMEK İÇİN ÇALIŞMAYA BAŞLADI.

BUNA KARŞI, ELFLER VE İNSANLARIN SON BİRLİĞİ OLUŞTURULARAK, SAURON'UN ORDUSU DAGORLAD SAVAŞINDA YENİLGİYE UĞRATILDI. MORDOR'A GIREN BİRLİK, SAURON'U YENİLGİYE UĞRATANA DEK YEDİ UZUN YIL BOYUNCA KARANLIK KULEYİ KUŞATTI. SON ÇATIŞMADA, DÚNEDAIN KRALI ISILDUR SAURON'UN ELİNDEN TEK YÜZÜĞÜ KESİP ALANA DEK, DÚNEDAIN YÜKSEK KRALI ELENDIL İLE OĞLU ANÁRION VE ORTA DÜNYADAKİ ELDAR'IN SON YÜKSEK KRALI GIL-GALAD ÖLDÜ. MORDOR'UN ELE GEÇİRİLİŞİ, KARANLIK KULENİN YIKILIŞI, YÜZÜK-RUHLARININ SÜRÜLÜŞÜ VE SAURON'UN YENİLGİSİ İLE 3441 YILINDA İKİNCİ ÇAĞ SONA ERDİ.
 
                                      GÜNEŞİN ÜÇÜNCÜ ÇAĞI


TOLKIEN TARİHİNDE GÜNEŞİN ÜÇÜNCÜ ÇAĞI İLE İLGİLİ EN ÖNEMLİ İKİ KONU, GONDOR VE ARNOR KRALLIKLARININ VARLIKLARINI SÜRDÜREBİLMİŞ OLMASI VE YÜZÜKLERİN EFENDİSİ SAURON'UN TEK YÜZÜĞÜNÜN KADERİDİR.

İKİNCİ ÇAĞIN SONUNDA YÜZÜKLERİN EFENDİSİ SAURON YENİLGİYE UĞRATILDIĞINDA, PARMAĞINDAN TEK YÜZÜĞÜ KESİP ALAN BİRLEŞİK GONDOR VE ARNOR KRALLIKLARININ YÜKSEK KRALI ISILDUR İDİ.

O DÖNEMDE BU, DOĞRU BİR HAREKET VE KARANLIKLARIN EFENDİSİNİN GÜCÜNÜ ORTADAN KALDIRMANIN TEK YOLU OLARAK GÖRÜLMÜŞTÜ; FAKAT, ISILDUR TEK YÜZÜĞÜ ELE GEÇİRDİĞİNDE, YÜZÜĞÜN KÖTÜ GÜCÜNDEN ETKİLENDİ. GÜÇLÜ VE ONURLU OLMASINA RAĞMEN GÜCE YENİK DÜŞTÜ.

ISILDUR O SIRADA YÜZÜĞÜN ATEŞLERİNDE YAPILMIŞ OLDUĞU VE YİNE YALNIZCA ATEŞLERİNDE YOKEDİLEBİLECEĞİ KIYAMET DAĞININ (MOUNT DOOM) VOLKANİK YAMAÇLARINDA BULUNMASINA RAĞMEN, YÜZÜĞÜ YOKETMEDİ. ISILDUR BU KÖTÜLÜK ÇAĞRISINA YENİK DÜŞEREK, TEK YÜZÜĞÜ SAHİPLENDİ VE BÖYLECE LANETİNDEN ETKİLENMİŞ OLDU. ÜÇÜNCÜ ÇAĞIN 2. YILINDA ISILDUR VE ÜÇ BÜYÜK OĞLU ANDUIN VADİLERİNDEN KUZEYE DOĞRU GİDERLERKEN, BİR ORC ÇETESİ TARAFINDAN TUZAĞA DÜŞÜRÜLDÜLER.

GLADDEN OTLAKLARI SAVAŞI ADI VERİLEN BU ÇATIŞMADA ISILDUR İLE ÜÇ OĞLU ÖLDÜRÜLDÜ VE TEK YÜZÜK ANDUIN IRMAĞININ SULARINDA KAYBOLDU. GLADDEN OTLAKLARINDA BAŞLAYAN OLAYLARIN DOĞURDUĞU KÖTÜ SONUÇLARIN ÜSTESİNDEN GELİNMESİ 3000 YIL SÜRDÜ. TEK YÜZÜĞÜN KAYBOLUŞU, YÜZÜK BULUNUP YOKEDİLENE KADAR SAURON'UN KÖTÜLÜK DOLU RUHUNUN HUZURA KAVUŞAMAYACAĞI ANLAMINA GELİYORDU; BU ARADA DÚNEDAIN BIRLEŞİK KRALLIĞININ YÜKSEK KRALININ ÖLÜMÜ İSE ÜLKENİN ARNOR VE GONDOR OLARAK İKİ AYRI KRALLIĞA BÖLÜNMESİNE YOL AÇTI.

SONUÇTA, ISILDUR BU KÖTÜLÜK ÇAĞRISINA YENİK DÜŞTÜĞÜ İÇİN, YÜZÜĞÜN LANETİ TÜM DÚNEDAIN HALKI ÜZERİNDE ETKİ KAZANDI. YÜZÜĞÜN LANETİ, ÜÇÜNCÜ ÇAĞIN TAMAMINI SARDI, ÇÜNKÜ TEK YÜZÜK YOKEDİLENE DEK BİRLEŞİK KRALLIĞIN GÜCÜNÜ YENİDEN KAZANARAK BİRLEŞMESİ VE TÜM DÚNEDAIN HALKINCA TANITAN (YÜZÜĞÜN GÜCÜNE KANMAYACAK) TEK BİR VELİAHTIN ORTAYA ÇIKMASI MÜMKÜN DEĞİLDİ. ANCAK YÜZÜK YOKEDİLDİĞİNDE YENİ BİR YÜKSEK KRAL DÚNEDAIN'IN BİRLEŞİK KRALLIĞINI YÖNETEBİLECEKTİ.

SINIRLARINDA SÜREKLİ ÇATIŞMALAR OLMASINA VE BEŞİNCİ VE ALTINCI YÜZYILLARDA GERÇEKLEŞEN DOĞULU İSTİLALARINA RAĞMEN GONDOR'UN GÜNEY KRALLIĞI YİNE DE, ÜÇÜNCÜ ÇAĞIN İLK BİNYILINDA GÜÇLENMEYE DEVAM ETTİ. DOKUZUNCU YÜZYILA GELİNDİĞİNDE GONDOR, GÜÇLÜ ORDUSUNA EK OLARAK BİR DE BÜYÜK DONANMA KURMAYI BAŞARMIŞTI. ONBİRİNCİ YÜZYILDA GONDOR GÜCÜNÜN DORUĞUNA ERİŞTİ; DOĞULULAR RHÛN DENİZİNİN ARDINA DEK ÇEKİLMEYE ZORLANDI, UMBAR BİR GONDOR KALESİ HALİNE GETİRİLDİ VE HARAD HALKI BOYUNDURLUĞU ALINDI.

KUZEY KRALLIĞI ANDOR HİÇ BİR ZAMAN SINIRLARINI ERIADOR DIŞINA DEK GENİŞLETEMEDİYSE DE, HALKI DOKUZUNCU YÜZYILA KADAR REFAH İÇİNDE YAŞAMAYA DEVAM ETTİ. BU DÖNEMDE MEYDANA GELEN İÇ ÇATIŞMALAR, KRALLIĞIN ÜÇ BAĞIMSIZ BÖLGEYE AYRILMASINA NEDEN OLDU VE BUNLAR BİR SÜRE SONRA ARALARINDA ANLAŞMAZLIĞA DÜŞTÜLER.

ONIKINCI YÜZYILA GELİNDİĞİNDE SAURON'UN RUHU, ALEVLERLE TAÇLANDIRILMIŞ KÖTÜLÜK DOLU TEK BİR GÖZ BİÇİMİNİ ALARAK GİZLİCE ORTA DÜNYAYA DÖNEREK, KARANLIK ORMANIN GÜNEYİNDEKİ DOL GULDUR KALESİNE SIĞINMIŞTI. BU DÖNEMDEN İTİBAREN KARANLIĞIN GÜÇLERİ ORTA DÜNYA TOPRAKLARINDA SÜREKLİ OLARAK BÜYÜDÜ.

ONÜÇÜNCÜ YÜZYILDAN İTİBAREN ARNOR, DOĞAL FELAKETLER VE İÇ ANLAŞMAZLIKLAR NEDENİYLE SÜREKLİ OLARAK GÜÇ KAYBETMEYE BAŞLADI. FAKAT ARNOR'UN ASIL LANETİ, SAURON'UN BAŞ HİZMETKARI, ANGMAR'IN CADI KRALI ÜNVANINI ALAN VE ARNOR KRALLARI İLE BEŞ YÜZ YILDAN UZUN BİR SÜRE SAVAŞAN YÜZÜK RUHLARININ EFENDİSİ İDİ. SONUNDA 1974 YILINDA CADI KRAL, SON ARNOR KALESİ FORNOST'U ELE GEÇİRDİ VE ARNOR KRALLIĞI DA BÖYLECE ORTADAN KALKMIŞ OLDU. ARNOR'UN YIRMİÜÇÜNCÜ KRALININ ÖLÜMÜN ARDINDAN KRALİYET SOYU, DÚNEDAIN KABİLE ŞEFLERİNCE SÜRDÜRÜLDÜ.

GÜNEY KRALLIĞI GONDOR'UN ÜÇÜNCÜ ÇAĞIN İKİNCİ BİNYILI İÇİNDEKİ ÇÖKÜŞÜ İSE, ÜÇ BÜYÜK LANETLE İLİŞKİLENDİRİLMEKTEDİR. BUNLARIN İLKİ, ONBEŞİNCİ YÜZYILDA MEYDANA GELEN AKRABA SAVAŞLARIDIR. KANLI BİR İÇ SAVAŞ OLAN BU OLAY, BİNLERCE KİŞİNİN ÖLÜMÜ, PEK ÇOK ŞEHRİN YOKEDİLMESİ, GONDOR DONANMASININ ÇOĞUNUN ORTADAN KALDIRILMASI VE UMBAR İLE HARAD ÜZERİNDEKİ EGEMENLİĞİNİN SONA ERMESİ İLE SONUÇLANMIŞTIR.

İKİNCİ LANET İSE, 1636 YILINDA SAURON'UN ANDOR VE GONDOR ÜZERINE YOLLADIĞI BÜYÜK SALGINDIR. DÚNEDAIN, BU KÖTÜLÜKTEN HİÇ BİR ZAMAN TAM OLARAK KURTULAMAMIŞTIR ÇÜNKÜ HALKIN BÜYÜK BÖLÜMÜNÜN ÖLÜMÜ ÜLKENİN BAZI KESİMLERİNİN SONSUZA DEK TERKEDİLMESINE NEDEN OLMUŞTUR. ÜÇÜNCÜ LANET İSE, ONDOKUZUNCU VE YİRMİNCİ YÜZYILLARDA GERÇEKLEŞEN ARABA SÜRÜCÜLER İSTİLALARIDIR. İYİ SİLAHLANMIŞ BİR DOĞULU HALKLAR KONFEDERASYONU TARAFINDAN DÜZENLENEN BU SALDIRILAR, NEREDEYSE YÜZ YIL BOYUNCA DEVAM ETMİŞTİR. DOĞULULAR SONUNDA GERİ PÜSKÜRTÜLEREK YENİLGİYE UĞRATILMIŞLARSA DA, GONDOR'UN ZATEN AZALMAKTA OLAN GÜCÜNÜ KRİTİK BİR BİÇİMDE AZALTMIŞLARDIR.

BUNLARIN ARDINDAN 2000 YILINDA, KUZEY KRALLIĞI ARNOR'U YOKEDEN CADI KRAL BU KEZ MORDOR'DA ORTAYA ÇIKMIŞTIR. KORKUNÇ BİRLİKLERİ İLE DOĞRUDAN GONDOR'A SALDIRARAK, MINAS ITHIL KULESİNİ ELE GEÇİRMİŞ VE ADINI MINAS MORGUL OLARAK DEĞİŞTİRMİŞTİR. 2050 YILINDA CADI KRAL, GONDOR'UN OTUZBİRİNCİ VE SON KRALINI ÖLDÜRMÜŞTÜR. BU DÖNEMDEN İTİBAREN GONDOR VELIAHTSIZ KALMIŞ VE VEKİL KRALLAR TARAFINDAN YÖNETİLMIŞTIR. KISACASI, ARNOR'UN KRALI TOPRAKSIZ, GONDOR'UN TOPRAKLARI İSE KRALSIZ KALMIŞTIR. DAHASI DÚNEDAIN İLE BAĞDAŞIKLARINA KARŞI SAURON'UN KÖTÜLÜĞÜNDEN ESİNLENEN DOĞULULAR, BALCLOTHLAR, GÜNEYLİLER, SİYAH NÚMENÓREANLAR, KORSANLAR, ESMER İNSANLAR VE TEPE İ

Sayfa: [1]