Kayıt Ol

Kitap Okumaya Nasıl Başladınız?

Çevrimdışı elroy

• **
  • 91
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Kitap Okumaya Nasıl Başladınız?
« : 14 Ağustos 2011, 20:58:40 »
Benim ilginç bir kitap okumaya başlama hikayem olduğu için bu konuyu açmak istedim(umarım doğru yere konuyu açmışımdır).Farklı hikayeler çıkacağını düşünüyorum.

Benim öyküme gelirsek ilginç dememin sebebi,kitap okumaya başlanılacak ve bu yolla sevilecek en son yolla kitaba başlayıp,sevmem.Cevap tabi ki zorlamayla.5.sınıfın yazıydı ve annemin günde bir saat kitap okuyacaksın diye elime kitap verip,beni odama göndermesiyle kitap okuma serüvenim başladı.O zamana kadar gerçekten kitap okumaktan nefret ediyordum ve benim için işkence gibi gelmişti.Ama bunlar okuma zorunluluğuma engel değildi ve mutlaka o kitaplar okunacaktı.Her gün koskoca bir saat...Nerden bilebilirdim ki bu zamana kadar süren bir kitap yolculuğunun başlayacağını.Mecbur okumaya başladım.İlk kitabın Robinson Crusoe olması tabi ki benim için bir şanstı.İlk sayfaları oflaya puflaya zorla okumama rağmen ileriki sayfalarda kendimi okumaktan alamıyordum ve yavaş yavaş bu 1 saatlik zorunlu okuma süreleri benim isteğimle uzuyordu.En büyük etkende şu an benim için hala klasik olan Jules Verne kitaplarını okumaya başlamamdır.Denizler Altındaki 20.000 Fersah,80 Günde Devri Alem'ni vs. okumanın verdiği zevki çok az kitapta bulmuşumdur.Velhasıl,ta o zamandan beri artan bir kitap okuma hevesiyle hala okuyorum :).

O zaman zorla bana kitap okutan annem şimdi yeter artık okuma diyor:D.Tabi ders çalışmam gereken zamanlarda bile okuyunca haklı olarak kızıyor.

Not:Amacım kitap okumayan birine zorla kitap okutun mutlaka seveceklerdir demek değil.Sadece benim hikayem böyle ve benim şansım ilk kitaplarımın seveceğim eserlere denk gelmesi.
He's there in the dark
 He's there in my heart
 He waits in the wings
 He's gotta play a part
 Trouble is a friend yeah trouble is a friend of mine...

Çevrimdışı Demigod

• **
  • 253
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kitap okumaya nasıl başladınız???
« Yanıtla #1 : 14 Ağustos 2011, 21:30:41 »
Ben okumaya Hp ile başladım. Babam film izlemeyi çok sever. Bana da Harry Potter sevgisini o kazandırdı diyebilirim. O zamanlar 8-9 yaşlarındaydım. Birkaç filmden sonra Harry'ye aşık olmuştum. Sonrasında Harry Potter sever bir arkadaşım bana Hp3'ün kitabını verdi. Okudum ve o kitap benim severek okuduğum ilk kitaptı. 100 temel eserden başka bir tür kitap olduğunun farkında değildim o zamanlar. Kitap okumak cehennem gibiydi. Ama bu kitap her şeyi değiştirdi. Neyse. Bu kitaptan sonra tekrar bir monotonluk başladı. Sonra bir gün gezerken kardeşim bir tezgahın üzerinde Harry Potter kitapları gördü. İlk kitabını hemen aldık. Şimdi düşününce onun korsan olduğunu anlıyorum. O zamanlar aklım buna ermiyordu. Her neyse. Bir anda Harry Potter çılgınlığı baş gösterdi. Ve böylece yanlış hatırlamıyorsam 1-2 hafta içinde seriyi tamamladım. Ve fantastik dünyaya böyle adım attım.
“Bu basit ama anlatması pek de kolay olmayan bir hikaye. Tıpkı bir masal gibi. Masallarda ne kadar hüzün varsa o kadar hüzünlü ve en az masallardaki kadar çoşkulu bir hikaye.”
-La vita è bella

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
Ynt: Kitap okumaya nasıl başladınız?
« Yanıtla #2 : 15 Ağustos 2011, 06:06:38 »
Sanırım ya birinci sınıfın sonlarında ya da ikinci sınıftaydım, resimli "Arı Maya" kitabını okuyarak başladım. Hiç ara verdiğimi hatırlamıyorum, daimi bir okuyucu olmayı başarabildim galiba. Hâlâ da devam ediyorum, pişman değilim.

Çevrimdışı elroy

• **
  • 91
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 15 Ağustos 2011, 14:36:53 »
Sonrasında Harry Potter sever bir arkadaşım bana Hp3'ün kitabını verdi. Okudum ve o kitap benim severek okuduğum ilk kitaptı. 100 temel eserden başka bir tür kitap olduğunun farkında değildim o zamanlar. Kitap okumak cehennem gibiydi. Ama bu kitap her şeyi değiştirdi.

Benim görüşüm genel olarak zaten insanların mutlaka seveceği bir kitap türünün olduğu ama bunun ne olduğunu çoğu zaman bilememesi(Bu yüzden bence benim okumaya başlama sürecimde baya geç olmuş).Kimi klasik sever,kimi bilim-kurgu,kimi fantastik bilemeyiz.Deneme yanılma yöntemi birazda.
He's there in the dark
 He's there in my heart
 He waits in the wings
 He's gotta play a part
 Trouble is a friend yeah trouble is a friend of mine...

Çevrimdışı Gilderoy

• 416
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
    • Kuyutorman
« Yanıtla #4 : 15 Ağustos 2011, 14:56:54 »
İlk kez 5 yaşında gazete küpürleri, dükkan isimlerini okumaya başladım. 6 yaşında okula başlayınca kitap okur oldum. İlk okuduğum kitabı net hatırlamıyorum ama çocuk türünün dünya klasiklerinden olduğuna eminim. Fantastik okuduğum ilk kitap Harry Potter ve Felsefe Taşı'dır. Sanırım onu okuduğum zaman 3 ya da 4. sınıftım dolayısıyla hatırladığım tek şey bir taş ve Hagrid[*]İri cüssesiyle hatrıma girmiş olsa gerek[/*]. Sonrada aldı başını gitti kitap okuma hobisi. Ama şunu söyleyeyim, hiç kimse bana 'al şu kitabı oku', 'o kitap bitmeden odandan çıkmıyorsun' gibi laflar edemezdi. Çünkü kitap okumayı bizzat ben isterdim.
to see world in a grain of sand
and a heaven in a wild flower
hold infinity in the palm of your hand
and eternity in an hour
-William Blake

Çevrimdışı dekadans

• **
  • 261
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 15 Ağustos 2011, 15:37:57 »
bir dönem bütün çocuklara zorla Çocuk Kalbi isimli bir roman okutuluyordu. Ben de annemin zorlamasıyla ilk o kitabı okudum. Bitirdiğimde aklımda çok bişey kalmamıştı çünkü atlaya atlaya okumuştum hikayeyi. Sırf annem kızmasın diye yani =) ama sonradan kendi isteğimle kitap aldırmaya ve okumaya başladım. İlk hayran olduğum hikaye, Jules Verne'in denizler altında 20.000 fersah'tı =)
Zaman Çarkı döner, Çağlar gelir ve geçer, efsaneleşen anılar bırakır. Efsaneler solarak mit olur ve onları doğuran çağ yeniden geldiğinde mitler bile unutulur. Bir Çağ’da, kimilerine göre Üçüncü Çağ’da, henüz gelmemiş, çoktan geçip gitmiş bir Çağ’da, Puslu Dağlar’da bir rüzgar yükseldi. Rüzgar başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken ne başlangıçlar, ne de bitişler vardır…

Çevrimdışı Moonstone

• *
  • 34
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 04 Eylül 2011, 23:39:34 »
İlgi çekici bir hikayem yok. Henüz kitap okumayı bilmezken ve elime kimin tutuşturduğunu hatırlamadığım çizimli Hansel ve Gratel masal kitabıyla başladım okumaya.

Çevrimdışı Narr

• **
  • 115
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 05 Eylül 2011, 00:33:05 »
Hatırlamıyorum ama çok iyi başladım gibime geliyor. Hala devam ediyorum, bırakamıyorum. Bağımlılık yapmaz genelde bende böyle şeyler. Ama bu farklıymış, öyle diyorlar.

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #8 : 05 Eylül 2011, 00:47:06 »
Daha okumayı öğrenmeden annem okurdu bana, özellikle Grimm kardeşler ve Andersen. Ben de onları ezberler sonra da babaanneme ben okumayı öğrendim diyerekten yuttururdum.(sayılır mı, bence sayılır. :) ) Birinci sınıfta da elime geçen her bir haltı okumaya başladım. Hatta bize dağıtılan ilk hikaye kitapları hala durur. Hatta ve hatta bir tanesi vardı bütün ormanın yavru hayvanları okula başlıyordu, kaplumbağa kekeliyordu vs. Çok gülerdim ona.

Konudan da saptım sanki biraz.[*]ah çocukluk[/*][*]of off efkarlandım birden[/*]
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı *imaginer~pandora*

• *
  • 23
  • Uçuk kaçık,kendi dünyasında yaşayan bir kızım ben!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 29 Ekim 2011, 17:57:12 »
Ben kitap okumaya 9.sınıfta başladım.Biliyorum bayağı geç bir zaman.Şuan 11.sınıftayım ve kendimi hala geride hissediyorum.İlk okul yıllarında hocaların zorunlu verdiği kitapları bile okumazdım.Onlardan hep sınav yaparlardı ve ben hep sadece kitabın özetini okurdum.Ama bende de bir suç yok ki canım!Öğretmenler nerede uyuz,sıkıcı kitap var(kimse alınmasın sadece benim okumaktan ne kadar nefret ettiğimi anlatmaya çalışıyorum)onların isimlerini veriyordu.İlk önce her çocuğun hoşuna gidecek eğelenceli bir şey verse kitap aşkını aşılamış olacaklar.Neyse konumuza geri dönelim.9.sınıfta edebiyat hocamız''15 tatilde kitap okuyacaksınız ve bana dönüşte özetini sunacaksınız.İstediğiniz her hangi bir kitap olabilir''dedi.İşte beni okumaya heveslendiren büyük kitap ''Harry Potter Ve Felsefe Taşı''Elimden bırakamadım ve peşi sıra sürüklendim.Ardından ''Boleyn Kızı''nı okudum dahada bağlandım kitap okumaya.Sonra kimse beni durduramaz oldu.Arkadaşlarım muhabbetimden sıkılır oldu.Çünkü her seferinde kitaptan bahseder olayları kitaplarda geçen olaylarla özdeşleştirir arkadaşlarıma hangi karaktere benzediklerini söylerdim.Annem artık kitap almaz olmuştu ve ben alışverişe vereceğim parayı kitaplara yatırır olmuştum.Düşünün giysi paralarımı bile kitaplara verir olmuştum.
10.Sınıfın sonunda,yaz tatilinde hiç bir şey okumadım.Koskoca 3 ay.Kendi hikayelerimi oluşturmaya çalıştım.Hayal dünyama daldım ve sonunda gerçek dünya ile bağımı koparmaya başladım.Okullar açıldı ve hocamız bizden bu dönem için istediğimiz 10 kitabı okuyabileceğimizi ve sözülü notu vereceğini açıkladı ardından ben Ejder Kız serisine başladım ve Sıla geri döndü :)İşte hayatımın iki farklı noktası ve kitap aşkım :)

Çevrimdışı kiklop

• *
  • 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 30 Ekim 2011, 20:41:05 »
Aslında kitap okumak bambaşka bir şey. Sen kitap okurken o kitabın içinde bulursun kendini. Hele bu bir edebi eserse kitap iyi de olsa kötü de olsa orada ne oluyorsa siz de aynını hissedersiniz. Ben kitap okumaya 6. sınıfta başladım. Yunan mitolojisi beni büyüledi adeta içinde yaşattı beni. Tarihi araştırma hissi uyandırdı. Bunların hepsi Pecy Jackson sayesinde oldu. Şimşek Hırsızı'nı ve devamını okuyun kesinlikle devamını da okursunuz zaten. Sonra Olimpos Kahramanları serisine de başlayın. Bütün bunları yazan şahane yazara da (Rick Riordan)çok minnettarım.

Çevrimdışı dekadans

• **
  • 261
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 31 Ekim 2011, 11:33:49 »
Aslında kitap okumak bambaşka bir şey. Sen kitap okurken o kitabın içinde bulursun kendini. Hele bu bir edebi eserse kitap iyi de olsa kötü de olsa orada ne oluyorsa siz de aynını hissedersiniz. Ben kitap okumaya 6. sınıfta başladım. Yunan mitolojisi beni büyüledi adeta içinde yaşattı beni. Tarihi araştırma hissi uyandırdı. Bunların hepsi Pecy Jackson sayesinde oldu. Şimşek Hırsızı'nı ve devamını okuyun kesinlikle devamını da okursunuz zaten. Sonra Olimpos Kahramanları serisine de başlayın. Bütün bunları yazan şahane yazara da (Rick Riordan)çok minnettarım.

akrostiş mi yaptın?
Zaman Çarkı döner, Çağlar gelir ve geçer, efsaneleşen anılar bırakır. Efsaneler solarak mit olur ve onları doğuran çağ yeniden geldiğinde mitler bile unutulur. Bir Çağ’da, kimilerine göre Üçüncü Çağ’da, henüz gelmemiş, çoktan geçip gitmiş bir Çağ’da, Puslu Dağlar’da bir rüzgar yükseldi. Rüzgar başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken ne başlangıçlar, ne de bitişler vardır…

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 31 Ekim 2011, 14:52:29 »

akrostiş mi yaptın?

Editör düzeltmesi o. Editörden uyarı aldı :).

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 07 Kasım 2011, 21:58:21 »
Klasik bir şekilde,1.sınıfta okumayı yeni söken çocukların okuduğu cin ali türleri okuyarak başladım.
İlk fantastik kitabım 3.sınıfta okuduğum "Kraliçeyi Kurtarmak"tı.Bilim-Kurgu olarak Jules Verne diyebilirim.Okuyuş,o okuyuş.Kaptırdım gitti :)

Çevrimdışı VirtuMonde

• *
  • 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 03 Aralık 2011, 12:46:36 »
hangi kitapla başladığımı net olarak hatırlamam imkansız ama bana bu sevgiyi aşılayan ilk kitabı 9.sınıfta okuduğumu net olarak hatırlarım.Gülliver'in seyahatleri ile başlıyan bu serüven'i Jules Verne serisinin bitişi ve onun arkasından başlayan dünya klasikleri merakı , edebi zevk anlayışımın pekiştirilme süreci bu sıralar tam olarak oturdu. şu an 11.sınıf öğrencisiyim ve ne büyük şeyler kaçırdığımı anca anlıyorum. Seriler , romanlar hep birbirini kovaladı bunun arkasından