Kayıt Ol

Beyoğlu Sahaf Festivali

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Ynt: Beyoğlu Sahaf Festivali
« Yanıtla #180 : 06 Ekim 2013, 22:40:15 »
Gelmeyenlere çok üzüldüm. 3 haftanın tüm yorgunluğu gitti. :) Çok eğlendim :)

Ama geçen seneye göre fantastik kurgu edebiyatında bir yokluk yok değildi.
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #181 : 06 Ekim 2013, 23:25:07 »
Sanrılı bir yolculuk sonrası vardım ve sonrasında çok hoş vakit geçirdik valla. En azından kendi adıma öyle olduğunu rahatlıkta söyleyebilirim. Bu yıl her şey çok güzeldi ama fahiş fiyatlı kitaplar (öreğin 3 liralık bir kitabı 50 liraya satmak) ve suratsız sahaflar vardı. O yüzden çok fazla kitap almadım. Yine de Yosun Abla benim açığımı da kapatıp, her ne kadar hazırladığı listeden kitap bulamadığı için yakınsa da çuval dolusu kitapla (!) geri döndü.

Spoiler: Göster
Asimov'un "Ben Robot"unu buldum Altın Kitaplar'dan, mutluyum.

Katıldıkları ve keyifli zaman geçirmemizi sağladıkları için Hurin, Ryld Argith, Bengü, HighLord, Erymnys ve kahlan amnell'e sonsuz teşekkürler.[*]unutmadım kimseyi, değil mi?[/*]
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #182 : 06 Ekim 2013, 23:41:31 »
Bu yıl geç gitmekle beraber sanırım benim en çok eğlendiğim yıl olmuştur. Niye? Kafam rahattı çünkü. Diğer arkadaşlar harıl harıl kitapları karıştırıp hazineler ararken benim zaten totalde aradığım iki kitap vardı. Biri Yosun Abla'nın da listesinde vardı, o bulamadıysa ben hiç bulamam mantığıyla aramadım bile. Diğeri de zaten baskısı olan kitaptı, tamamen ucuza getirme amaçlı sordum, bulamadım ama olsun, fuara artık. :D

Bunun dışında festivalin rekorunu 0 (yazıyla sıfır) kitapla kimseye kaptırmadım, ben kırdım. Kollarım her sene çektiği ağırlığı çekmemekten çok memnun, ben yanımda güzel insanların güzel muhabbetiyle mutlu, zaman su gibi akıp geçti. Bir festivalin de sonuna geldik böylece, fuarda da görüşmek dileğiyle. :D

Spoiler: Göster
Hakan, fotoğrafları unutmadım.  ;D
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı Bengü

• **
  • 305
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #183 : 07 Ekim 2013, 11:37:11 »
Ryld Argith'in mesajına uyanıp, bir yandan saç düzleştirip bir yandan telefondan foruma girmeye-konuda son duruma bakmaya çalışmamı unutmayacağım sanırım. Peşine takılmama izin verdiği için kahlan amnell'e bir kez daha teşekkürler ediyorum. Sahaf festivali vesilesiyle Ryld Argith, Hurin ve Erymnys ile de tanışmış oldum. Çok güzel vakit geçirdim kendi adıma. Umarım bir dahaki sefere kadroda eksikler daha az olur.

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #184 : 07 Ekim 2013, 12:53:51 »
"Abla ben Odakule'yi ararken sahaf festivalini buldum!" :)

Biz kendi aramızda çok eğlendik de, baskısı yok bahanesiyle kitaba 50 TL isteyenleri, pazarlık yapmaya çalışan çocuğun elinden kitabı çekip rafa koyan ve "ihtiyacı olan alsın sen 5 TL'nin lafını ediyorsan" diyenleri sevgiyle (!) anıyoruz!

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #185 : 08 Ekim 2013, 10:53:32 »
Biz kendi aramızda çok eğlendik de, baskısı yok bahanesiyle kitaba 50 TL isteyenleri, pazarlık yapmaya çalışan çocuğun elinden kitabı çekip rafa koyan ve "ihtiyacı olan alsın sen 5 TL'nin lafını ediyorsan" diyenleri sevgiyle (!) anıyoruz!

Kısacası hiçbir şey değişmemiş. Yalnız o adamın Kadıköy'de ikamet eden lanet sahaf olduğunu düşünüyorum. Aynı durumu ben Kadıköy'de yaşadım (Bahçeli Sahaf). Adam göz göre göre kazıklamaya kalktı, dahası yukarıdaki benzer hareketle nefret ettirdi. Böyle esnaflık olmaz. Sahaflar sahaf değil kapris yuvası.

Çevrimdışı Hurin

• 1478
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #186 : 08 Ekim 2013, 11:14:50 »
Sahaflıkla alakası yok bu insanların, oradan buradan eski kitapları toplayıp fahiş fiyata kakalamaya çalışan insanlar. LOTR serisi sordum 60 lira dedi adam, merak ettim acaba Tolkein mi imzaladı diye seriyi yoksa maytap mı geçiyor diye şöyle bir bakakaldım. Yine vicdanlı insanlar vardı aralarında ama olmuyor yakışmıyor. Sahaf dediğin adam kitap okuyan gerçek değerini bilen insandır, festival zamanı heybesine roman doldurup masumların kanını tüketen vampir değil.
Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!

• 581
  • Rom: 47
  • Hayvan Yemeyelim!
    • Profili Görüntüle
    • http://bulentozgun.blogspot.com/
« Yanıtla #187 : 08 Ekim 2013, 13:01:01 »
Festivale gitmedim ama İstanbul'daki sahafçılık kültürünün nasıl işlediğini şu örnekte söyleyeyim:
Bir İstanbul seyahatimde Kadıköy'ü dolaşıyorum, sahafları geziyorum, birine girdim dolaşıyorum, Malcolm Galdwell'in bir kitabına denk geldim, sordum fiyatını; eleman hemen internete baktı, "baskısı yok" dedi ve bana internetteki satış fiyatını söyledi, yani baskısı olsaydı satılacağı fiyatı. Şaştım kaldım. Baskısı yoksa, ikinci el de olsa, kitap sayfa sayfa dökülüyor da olsa sıfır fiyatına satılıyor. Aklım almıyor.
Kimi değerli kitaplar vardır, asırlık, koleksiyonerler için, onları bir nebze anlıyorum ama basılalı hepi topu 5-6 yıl olmuş bir kitaba da bu fiyat verilmez ki.
Ben Kayseri'de yaşıyorum, tüm sahaflarda fiyatlar 10 lirayı geçmez; bize uyanık derler ama burada hiçbir sahaf 3 liraya aldığı kitabı, baskısı yok diye 50 liraya satmaz.
İstanbul'daki tüm sahaflar böyle mi? Değil tabi ki. İstiklal Caddesi'nde Hacopulo geçidinde Kitap İçin diye bir kitapçı vardır; yayınevlerinde kalan kitapları alırlar ve orada 3-7 liraya satarlar, hiç okunmamış kitapları çok düşük fiyatlara alabilirsiniz oradan.

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #188 : 08 Ekim 2013, 13:57:01 »
Bir (belki birden fazla) İstanbulluya İstanbul'da bir yeri tanıttığınız için çok teşekkürler Bülend Bey :) Bizim utancımız olsun bu da :)

Ekleme: Ben o dükkanı gerçekten bilmiyordum, İstanbul tayfasından bilip de söylemeyen vardıysa üzülürüm :) Bu bana yapılmazdı :D

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #189 : 09 Ekim 2013, 14:10:15 »
Festival kaçında bitiyor kesin ?
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı thevoice

• **
  • 73
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #190 : 09 Ekim 2013, 15:24:57 »
İstiklal Caddesi'nde Hacopulo geçidinde Kitap İçin diye bir kitapçı vardır; yayınevlerinde kalan kitapları alırlar ve orada 3-7 liraya satarlar, hiç okunmamış kitapları çok düşük fiyatlara alabilirsiniz oradan.

Hafta sonu ziyaret edeceğim , bilgi için teşekkür ederim :)
Kendini hapiste bulan bir insan kalkıp evine gitmek istedi diye onu nasıl küçümseyebiliriz? Kaçamıyorsa bile duvarlar ve gardiyanlar dışında birşeylerden sözetmesi suç mu? Mahkum onu göremese de dışarıdaki dünya hâlâ gerçektir. Kaçış ihtimali en çok kimi telaşlandırır? Elbette gardiyanları!

J.R.R. Tolkien

Çevrimdışı Quid Rides

• **
  • 399
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #191 : 11 Ekim 2013, 16:58:01 »
Bülend Abi, içimden çingenelerin  Allah ne muradın varsa versin diye başlayıp bir çırpıda ettiği duaları sana edesim geliyor. istanbulda sayılı bir kaç (gerçek) sahaf olduğunu düşünürken böyle bir haber almak benim için çok iyi oldu.

Adamlar artık aştı benim gözümde. Önceki gün gidip Ölüm kapısı serisini sordum 4 ila 7 tl arası dedi. Ertesi gün yanımda parayla gittim. Paranın kokusunu aldıya tanesine 10 tl dedi. Al(a)madım
http://turanmemre.wordpress.com/
Bana dönek demiş itin birisi
Açığım ne imiş sor hele hele