Kayıt Ol

Yitik Öyküler Kitabı - M. İhsan Tatari (mit)

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Ynt: Yitik Öyküler Kitabı || M.İhsan Tatari
« Yanıtla #90 : 06 Aralık 2012, 20:30:23 »
Teşekkür ederim :) Benim için de sürpriz oldu, öyle bakakaldım ekrana bir müddet. Bulup da paylaştığı için sevgili Yusuf'a da teşekkür ederim buradan.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı KingKiller

• 519
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #91 : 06 Aralık 2012, 21:48:03 »
Lafı bile olmaz İhsan abi.

İşte burada.^^
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #92 : 07 Aralık 2012, 19:14:24 »
Tekrar teşekkürler KingKiller. Bugün yıllaaaaaar ( o kadar da yıl değil canım! ) sonra ilk defa Blue Jean aldım bu sayede. Dergi çok değişmiş, sevmediğim tonla şarkıcının cirit attığı bir yer olmuş. Benim köklerimse Headbang adlı mini bir eke sıkıştırılmış. Eskiden sayfaları onlar kaplardı halbuki. Eh, belli ki cidden de 'o kadar yıl' geçmiş. En komiği de "Bakayım şu tanıtıma," diyen aile erbabının küçücük reklamı görünce ayrı ayrı kahkaha krizlerine tutulması oldu. Tek tesellim Tolkien ile aynı sütunu paylaşıyor olmam :P

Bu arada bir adet Twilight takvimim oldu. Onu da herkesin huzurunda sevgili adminimiz magicalbronze'a hediye ediyorum :D
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı KingKiller

• 519
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #93 : 07 Aralık 2012, 21:11:12 »
Bende de Twilight takvimi var isteyenler bana ulaşsın. :D Üstüne para vereceğim. :D
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #94 : 17 Aralık 2012, 21:46:51 »
Bu arada bir adet Twilight takvimim oldu. Onu da herkesin huzurunda sevgili adminimiz magicalbronze'a hediye ediyorum :D

Abi teşekkürümü buradan sunayım sana, kargo bu öğleden sonra elime ulaştı. O mükemmel ötesi tariflere sığdıramayacağım afiş, yeni evimde, yeni odamda, uhu patafix ile duvardaki yerini almış durumda. Hem de baş köşede. ^^

Bu arada yerine gelmişken soralım bakalım. Kitabı okuyan var mı? Öyküleri beğendiniz mi? İlk kitaba göre kıyaslama yapılabilir mi? Şöyle kısaca, yani en az iki word sayfası uzunluğundan bahsediyoruz, yorumlar alalım sizlerden.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #95 : 17 Aralık 2012, 21:54:23 »
Vikitap'ta ilk okuyup yorum yapma şerefine ulaşmış bulunuyorum :) Aynı elden hem Bilekbüken, hem de Uğurlu Deste gibi iki farklı tarzda öykü okumanın ve bu yazarı şahsen tanımanın zevki bir başka. Benim favori öyküm "Ufak Bir Müdahale".

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #96 : 17 Aralık 2012, 21:55:36 »
Ehem, öhöm.

İlk kitaba oranla çok daha güzel öyküler karşılıyor bizi. Eser ve yazarlara yaptığı göndermeleriyle sırıttığım öykü sayısı hiç de az değil. İhsan abimizin o esprili hicvi de tam kıvamında göz kırpıyor bize. Bu defa öykülerin daha karanlık olduğunu da belirtmek gerekir. İlk kitabın o genel eğlenceli havasını yer yer karanlık atmosfer kaplayıveriyor.

Sonuyla şaşırtan öyküler de bu kitapta daha fazlaydı. Hele ki Witcher kıvamındaki Zaferin Yolu adlı öykü o tüm sayfalar boyunca giden klişe havasıyla "aman, of" dedirtirken öyle bir ters yöne sapıyor ki, yazara şapka çıkarmamak elde değil. O zaman Witcher oynayanlar olarak ne diyoruz? Oovv Geralt :P. (Dedikten sonra oyunu geri yüklüyorum)

Hayal A.Ş. sanırım Efsuncunun Sırrı ile kitaptaki önde gelen favorilerimden. Konu itibariyle oldukça farklı bir yapıya sahipti. Epey özgündü, ne diyim :). Öte yandan Kukla, sonuyla yine şaşırtmak için orada bulunan karanlık, ama kıpkısa bir öykü olarak bizleri bekliyor.

Kapağı daha aydınlık, belki daha sevimli olabilir, ama içeriği kesinlikle öyle değil. Bunu da büyük mutlulukla söylüyorum. Bu neşeli ve sıcak insandan beklemeyeceğiniz türden gizemler var kitapta ve sizi kitap boyunca takip ediyorlar.

En sonunda da havamı atayım da beğenilerim bitsin: Öykülerin yarısından fazlasını çok önceden okumuştum :P.

Ben sevdim, eller alsın. Eller alırken oyalanmasıııın!

Not: hiç mi eleştirim yok? Elbette var. O eleştiriler de yazarın kendisine iletildi bile.

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #97 : 23 Ocak 2013, 21:19:05 »
http://www.youtube.com/watch?v=ze0U8DFvOFs&sns=fb

Doğu Yücel TRT Okul'daki programında Bilekbüken'i tanıtmış :) Sırıtıyorum şu an :)

Çevrimdışı beerold

• **
  • 173
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #98 : 04 Şubat 2013, 01:34:13 »
"Hayal gücünüzün kapılarını bir kez daha, bu kez ardına kadar aralayın." diyor ya arka kapağında, ben de kırmadım bu güzel eserin sahibini kapıyı araladım. Karşıma birbirinden güzel ve akıcı, meraklandırıcı, gülümseten, bazen de ürperten on öykü çıktı. Bir solukta okuyabilecekken sindire sindire, bitme süresini uzatmaya çalışarak okuduğumu itiraf etmeliyim. (Zaten sahibine etmiştim :))

"Hayal A.Ş." en çok beğendiğim öykü oldu. Bunu kitabın son öyküsü olan "Kemiktepe'de Bir Gece" takip ediyor. En şaşırtıcı olanı ise "Zaferin Yolu" idi. Fantastik ve bilim-kurgu severlerin çok hoşuna gidecek göndermelerle dolu olan "Ufak Bir Müdahale"yi ise apayrı değerlendirmek lazım.

Her öyküden önce yer alan görseller çok iyiydi. Lafın kısası İhsan kardeşime teşekkür ederim. Kalemine, hayal gücüne sağlık.   

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #99 : 05 Şubat 2013, 15:56:18 »
Asıl ben teşekkür ederim sevgili Bekir. Senin gibi değerli bir meslektaşımdan böylesine güzel övgüler alabilmek benim için en büyük mutluluklardan biri. Çok çok teşekkürler. Hayal gücünün kapısı hiç kapanmasın.
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı Fiddler

• 565
  • Rom: 32
  • Bazen Herkes Duysun Diye..
    • Profili Görüntüle
    • A. Orçun CAN
« Yanıtla #100 : 12 Şubat 2013, 21:56:19 »
İkisini de okumayan tek insan ben kaldım artık galiba değil mi? En kısa zamanda okumam gerekiyor, yorumlara, incelemelere bile bakamıyorum spoiler korkusundan. Yeri gelmişken oldukça gecikmiş bir "tebrikler", yine çok gecikmiş bir "helal olsun", ve her zaman için "ellerinize sağlık" efendim..
Saatleri Ayarlama Enstitüsü okuyalım..

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #101 : 12 Şubat 2013, 23:39:35 »
Kitabın en büyük hayranı açık arayla kardeşim, kesinlikle tartışma kabul etmem üzerine. Bir insan sayfa çevireyim derken heyecandan kitabı iki parçaya ayırabilir mi ya! İhsan Abi bana bunu açıkla lütfen. :D
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #102 : 13 Şubat 2013, 00:05:21 »
@ Fiddler: Teşekkürler sevgili Orçun. Darısı en kısa zamanda, büyük başarılar eşliğinde başına.

@ Erymnys: Hahaha, büyük bir başarı gerçekten! :D Hangi hikayeyi okuyordu da bu kadar hırslandı acaba? Belki de kızdığı kişi kitaptaki bir karakter değildir de benimdir. "Bu hikaye böyle mi yazılır?!!" İmza günlerimden birine gizlice katılıp beni de ikiye ayırır mı acaba? :P

Şaka bir yana keşke elimde fazladan bir tane olsaydı, seve seve gönderirdim size. Ama yok maalesef. Kardeşine selamlar. :)
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı Bengü

• **
  • 305
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #103 : 13 Mart 2013, 19:34:34 »
Yosun abla (kahlan amnell) sayesinde İstanbul Kitap Fuarı'nda almıştım Yitik Öyküler Kitabı'nı. Fakat daha yeni okuyabildim. Doğukan -sitemizin biricik editörü Denaro Forbin:)- ile beraber okuduk hatta.
İhsan abiden okuduğum ilk kitap bu. Açıkçası beklentilerimi fazlasıyla karşıladı. Bu karşılama üzerine de Bilekbüken'i okunacaklar listesine ekledim.
Kitaptaki öykülerin tamamı leziz. Ancak "Cesur ve Geveze" isimli öyküyü diğerlerine nazaran daha çok sevdim. Bizim Geveze Kılıç geveze olduğu kadar okurken eğlendiriyor da. Ayrıca İhsan abinin yazdığı ilk öykü olma özelliğini de taşıyormuş bu öykü. İlk seferde bu kadar güzel öykü, helal!
"Cesur ve Geveze"yi takip eden "Mektup" isimli öykü oldu. Sonuyla çok güldürdü diyebilirim. Teknoloji konusunda şahane bir öykü olmuş.
"Eve Dönüş"ün geçtiği mekanlar mutlu etti yaşadığım yerden ötürü. Başta Bostancı ile Bağdat Caddesi olmak üzere...
"Nazik Bir İş"in sonu kedilerden biraz daha soğutmadı değil beni:) Pek güzel öykü, ona hiç mi hiç lafım yok ama kedilerle aram daha kötü olacak gibi artık:)
"Kılıçların Gardiyanı" içindeki göndermeler bakımından kitapta önemli bir yer kaplıyor kanımca.
Yukarıda adına yer vermediğim "Çölün Yüreği", "Bahar Şenliği", "Ölüm Kulesi" de beklentimi karşılayan öyküler oldu. Adına yer vermediğim tek öykü kaldı, "Arayış". Neden sona bıraktım hemen yazayım... Okurken her şey çok güzeldi, ta ki son kısma kadar. Son kısmı okuyup, üzerine düşünüp, anca bağ kura(bile)n tek ben mi varım acaba sevgili Rıhtım Ailesi? Daha farklı ve açıklayıcı bir son ile noktayı koymalıydı sanki İhsan abi.

Her neyse! Sonuç olarak baktığımda okuduğuma pişman olmadığım ve aksine "iyi ki okumuşum!" dediğim bir kitap oldu. Ellerine, kalemine sağlık İhsan abi! Ve öneri için teşekkürler Yosun abla!

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #104 : 13 Mart 2013, 20:45:15 »
Teşekkür ederim sevgili Bengü, beğenmene çok sevindim. Ayrıca üşenmeyip yorumunu da uzun uzun paylaştığın için de ayrıca bir teşekkürler. Böyle yorumları okumak insanı gerçekten motive ediyor. Çünkü kitap yazmakla internette hikaye yayınlamak arasında dağlar kadar fark var. Birinde çevrenizden, eşinizden dostunuzdan anında geri dönüş alıyorsunuz diğerindeyse kim neyi beğendi kim nereyi eksik gördü bilemiyorsunuz.

Mesela sana göre Arayış'ın sonu çok havada kalmış. Birkaç kişi de farklı hikayelerdeki sonlar için aynı şeyi söylemişti. Bu da bitiriş kısmına biraz daha önem vermem gerektiğini gösteriyor sanırım.

Son olarak: Madem Cesur ve Geveze'yi sevdin, al o zaman sana o ikilinin kitaplarda yer almayan - ve asla yer almayacak olan - bir başka macerası: Göl Halkı

Tekrar teşekkürler...
Try to hide if you dare.