Kayıt Ol

Şamanlar Diyarı - Barış Müstecaplıoğlu

Çevrimdışı Black Helen

• 782
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
Şamanlar Diyarı - Barış Müstecaplıoğlu
« : 06 Nisan 2012, 21:39:08 »

Türkiyenin ilk fantastik kurgu serisi Perg Efsaneleri ile adından sıkça söz ettiren Barış Müstecaplıoğlu, yeni fantastik serisiyle karşımızda!

Uzun süredir merakla beklediğimiz serinin ilk kitabı Şamanlar Diyarı nihayet İthaki Yayınları'ndan raflardaki yerini almaya hazırlanıyor.

Yeni bir diyarda yepyeni bir macerayla fantastik okurları sevindirecek Şamanlar Diyarı'nın bakın tanıtım yazısı bize ne gibi ipuçları veriyor:

Alıntı
Bohçanızı hazırlayın. Kalyon limandan ayrılmak üzere...

Dans ederek tanrıların katına çıkan şamanlar, yılanbaşlı kuyruklarıyla hayatı paylaşayan harnanlar, ışıl ışıl parlayan nar kuşları... Şamanlar Diyarı'nda görebileceğiniz şeylerden sadece birkaçı. Bu olağanüstü diyarda yaşananlar ise farklı coğrafyalarda, tarihin her döneminde, insanın insana ettiklerine dair evrensel bir sorgulama. Bizi biz yapan nedir? Ya da ötekini farklı kılan? Güç sahipleri çatıştığında, arada kalan halklara ne olur?

Kapak tasarımını fantastik illüstrasyonlarıyla yakından tanıdığımız Ertaç Altınöz'ün çizdiği (ki hatırlarsanız Perg Efsaneleri'nin yeni baskıları için de kapak görselleri hazırlamıştı) kitabın yayına hazırlığını ise Selçuk Aylar üstlenmiş.

Gelecek hafta kitapçılarda bulabileceğiniz romanın tanıtım ve künye bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Macera tekrar başlıyor, şimdiden hepinize iyi okumalar!
Spoiler: Göster

Çevrimdışı Gregory

• *
  • 32
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Şamanlar Diyarı // Barış Müstecaplıoğlu
« Yanıtla #1 : 13 Nisan 2012, 10:44:20 »
umarım özenti bir kitap değildir. henüz inceleme fırsatı bulamadım.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 13 Nisan 2012, 11:05:27 »
umarım özenti bir kitap değildir. henüz inceleme fırsatı bulamadım.

Özenti bir kitap derken? Müstecaplıoğlu Türk edebiyatında önemli bir isimdir. Yazılarında, incelemelerinde, diğer yayımlanmış kitaplarında bunu açıkça belli eder. Daha en başta Türk bir yazar fantastik kurgu yazıyor diye önyargıyla yaklaşıp "özenti" demeniz, yenilgiyi baştan kabul etmeniz anlamına gelir.

Kitap yarın raflardaki yerini alıyor. Ayrıca kapak tasarımında bir-iki değişiklik oldu, daha da güzelleşti :) Künye sayfasından göz atabilirsiniz.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Gregory

• *
  • 32
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 14 Nisan 2012, 11:51:36 »
Ben baştan yenilgiyi kabul edenlerden değilim merak etmeyin. Bu sitede Türk yazarlara elimden geldiğince destek veriyorum.
benim özentiden kastım şu: Bir türk yazarın kitabını elime alıp okuduğum zaman sanki yabancı bir kitaptan çevrilmiş gibi hissettirmemesi lazım. çeviri bir kitap gibi gelmemesi lazım, konuşmaların vs. vs.

Bu kitabı inceleyeceğim, görelim bakalım.

Çevrimdışı Ulubatli

• *
  • 38
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 15 Nisan 2012, 09:18:42 »
:) çeviri kitap ha:) aynen katılıyorum. türk yazarın kitabında şöyle konuşmalar görmek istemem: "Hey naber ahbap?" "Hey aynasız!"  "Aman tanrım!" "Holy shit!":) "Bay Stonefield, nasılsınız?" "Şövalyeler! Onurunuzla savaşın ve onurunuzla ölün!"

Bu söylediklerimi yabancı kitaplarda zaten yeterince görüyoruz. Bu kitap hakkında sitede inceleme olacak mı? Ona göre görüp alalım.

Çevrimdışı Buzmavisi

• **
  • 136
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 15 Nisan 2012, 16:22:19 »
Ben de tam Perg Efsaneleri'ne başlamayı düşünüyordum. Buna bakayım önce o zaman.
Yepyeni bir fantastik serüvene hazır mısınız?
Anatolya Efsaneleri İlk iki bölüm pdf:http://www.mediafire.com/?uadhvz1vcgmqkct

Yeni Töre'nin ikinci yasası:
Umutlar, inançlar ve dilekler içlerinde bir parça mantık barındırmıyorlarsa hayatları kolayca mahveden boş yalanlara dönüşürler.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 17 Mayıs 2012, 20:49:08 »
Yazar şu anda Cine 5'te "Kitabın Ortasından" programında konuk. İlk bölüm bitti fakat ikinci bölüme yetişebilirsiniz :)

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 04 Haziran 2012, 00:04:58 »
Romanla alakalı Radikal Kitap'ta Sevin Okyay'ın yazısı yayımlandı. Oldukça detaylı ve hoş. Okumanız tavsiye edilir: http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalEklerDetayV3&ArticleID=1089829&CategoryID=40

Çevrimdışı Buzmavisi

• **
  • 136
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 02 Eylül 2012, 14:29:34 »
Şamanlar Diyarı

Şamanlar Diyarı bize çok zengin bir evrenin kapılarını aralıyor. İnsanların tarih boyunca birbirlerine yaptıkları zalimlikleri bu dünyada da gözler önüne seriliyor. Sırf gözbebeklerinin siyah yerine beyaz olması gibi insanları ayrı düşüren, birbirlerine zalimlik yapmalarına sebep olan saçma sapan nedenler... Gerçek dünyanın gerçeklerinin çok iyi bir yorumuydu.

Oluşturulan evren çok iyi hazırlanmış, gelenekler, düşmanlıklar, statüler... Sırf kötülük yapmak için kötü olan insanlar gibi klişelerden uzak. İyi ve kötü kavramının bulunmaması, sadece seçimlerin insanları bir yolda taşıdığını göstermesi gibi ayrıntılar güzel işlenmiş. Çok renkli karakterler bulunuyor, hepsinin geçmişinin sıkıcı bir hal almadan romanın gidişatına sıkıştırılmış olması da ayrıca bir başarı. Onun dışında bu evrendeki canlılar, canavarlar, nar kuşları, Nazkor Ayıları... Yazarın hayal gücü oldukça geniş. Çok alacalı ve rüya gibi bir evren...

Gelelim şamanlara, istedikleri zaman herhangi bir hayvana dönüşebilen bu insanlar sadece ezilen halklara yardım eden soyları tükenmeye yüz tutmuş bir grup idealistlerden oluşuyor.

Bazı eleştirmek istediğim konulardan bahsedeceğim.
Ben yazarın şamanlar hakkında çok fazla bilgi vermemiş olmasını tercih ederdim. Birazcık esrarengiz kalmalıydı. Onun dışında yer tasvirleri oldukça az, belki bilerek yapılmıştır akıcılığı bozmamak açısından fakat bu da birçok şeyi okuyucunun hayal gücüne bırakıyor. Bazı karakterlerin arka planı oldukça sığ... Kitap bence daha uzun tutulmalıydı, birçok ayrıntı atlanmış. Kitabın sonu tahmin edilebilir çıktı onu söylememiz gerekir. Belki sonunda bir iki sürpriz vardı ama yine de o kadar şok edici değildi.

Bunların haricinde roman akıcı bir anlatımla insanı yormuyor. Bittiğinde ise devamını okumak istiyorsunuz. Irkçılık yüzünden yapılan haksızlıkların, savaşların, terör eylemlerinin, halkları birbirlerine düşman etmenin anlatıldığı bu fantastik kurguyu herkesin denemesini tavsiye ediyorum.
Yepyeni bir fantastik serüvene hazır mısınız?
Anatolya Efsaneleri İlk iki bölüm pdf:http://www.mediafire.com/?uadhvz1vcgmqkct

Yeni Töre'nin ikinci yasası:
Umutlar, inançlar ve dilekler içlerinde bir parça mantık barındırmıyorlarsa hayatları kolayca mahveden boş yalanlara dönüşürler.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Şamanlar Diyarı’nda Keşifler Zamanı
« Yanıtla #9 : 06 Kasım 2013, 14:58:02 »

Türkiye’nin ilk fantastik kurgu serisi Perg Efsaneleri’ni bizlerle buluşturan Barış Müstecaplıoğlu, bu türdeki yeni serisi Şamanlar Diyarı ile geçtiğimiz yılın nisan ayında karşımıza çıkmıştı hatırlarsanız. Aradan bir buçuk yıl geçti ve sonu heyecanla biten romanın ikinci halkası "Keşifler Zamanı" nihayet yayınlandı!

Kitabın arka kapak tanıtım yazısı şöyle:

Alıntı
Bir yolculuğa anlam katan; yol açtığı keşiflerdir. Kimi zaman yeni yerler keşfederiz, kimi zamansa yeni dostlar. Bazı yolculuklar vardır ki, içimizde kalıcı izler bırakır, derinlerde sakladıklarımızı açığa çıkarır. Her attığımız adımda bizi başka birine dönüştürür. Kahramanlarımız birbirlerinden ayrı çıktıkları yolculuklarda, sürprizlerle dolu maceralar sonunda acaba nelerle karşılaşacak? Yabancı sandığımız diyarları, yeni bir geleceği ve sınırlarımızın ötesini keşfetme zamanı!

Raflardaki yerini 7 Kasım’dan itibaren almaya başlayacak romanı İstanbul TÜYAP Kitap Fuarı’ndan şimdiden temin edebilirsiniz.

Ayrıca fuara gidecekler için güzel bir haber daha verelim. 10 Kasım 2013 Pazar günü, saat 16:00’da İthaki Yayınları standında düzenlenen imza gününe katılabilir ve kitabın imzalı bir kopyasını edinebilirsiniz.

Kapak illüstrasyonunu Ertaç Altınöz’ün hazırladığı romanın tanıtım ve künye bilgileri için buraya tıklayabilirsiniz.