Kayıt Ol

Mimar Sinan

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
Mimar Sinan
« : 11 Ağustos 2012, 10:03:26 »
Spoiler: Göster
Mimar Sinan ile ilgili bulduğum ufak bir yazıyı buradan da paylaşayım istedim.

Bir Mimar Sinan eseri olan Şehzadebaşı Cami´nin 1990´li yıllarda devam eden restorasyonunu yapan firma yetkililerinden bir inşaat mühendisi, caminin restorasyonu sırasında yaşadıklarını anlatıyor.
“Cami bahçesini çevreleyen havale duvarında bulunan kapıların üzerindeki kemerleri oluşturan taşlarda yer yer çürümeler vardı. Restorasyon programında bu kemerlerin yenilenmesi de yer alıyordu. Biz inşaat fakültesinde teorik olarak kemerlerin nasıl inşaat edildiğini öğrenmiştik fakat taş kemer inşaası ile ilgili pratiğimiz yoktu. Kemerleri nasıl restore edeceğimiz konusunda ustalarla toplantı yaptık. Sonuç olarak kemeri alttan yalayan bir tahta kalıp çakacaktık. Daha sonra kemeri yavaş yavaş söküp yapım teknikleri ile ilgili notlar alacaktık ve yeniden yaparken bu notlardan faydalanacaktık. Kalıbı yaptık. Sökmeye kemerin kilit taşından başladık. Taşı yerinden çıkardığımızda hayretle iki taşın birleşme noktasında olan silindirik bir boşluğa yerleştirilmiş bir cam şişeye rastladık.

ŞİŞEDEN ÇIKAN MEKTUP

Şişenin içinde dürülmüş beyaz bir kâğıt vardı. Şişeyi açıp kâğıda baktık. Osmanlıca bir şeyler yazıyordu. Hemen bir uzman bulup okuttuk. Bu bir mektup idi ve Mimar Sinan tarafından yazılmıştı. Şunları söylüyordu:
"Bu kemeri oluşturan taşların ömrü yaklaşık 400 senedir. Bu müddet zarfında bu taşlar çürümüş olacağından siz bu kemeri yenilemek isteyeceksiniz. Büyük bir ihtimalle yapı teknikleri de değişeceğinden bu kemeri nasıl yeniden inşaa edeceğinizi bilemeyeceksiniz. İşte bu mektubu ben size, bu kemeri nasıl inşa edeceğinizi anlatmak için yazıyorum."
Koca Sinan mektubunda böyle başladıktan sonra o kemeri inşa ettikleri taşları Anadolu´nun neresinden getirttiklerini söyleyerek izahlarına devam ediyor ve ayrıntılı bir biçimde kemerin inşasını anlatıyordu.

Bu mektup bir inşanın, yaptığı işin kalıcı olması için gösterebileceği çabanın insanüstü bir örneğidir. Bu mektubun ihtişamı, modern çağın insanlarının bile zorlanacağı taşın ömrünü bilmesi, yapı tekniğinin değişeceğini bilmesi, 400 sene dayanacak kâğıt ve mürekkep kullanması gibi yüksek bilgi seviyesinden gelmektedir. Şüphesiz bu yüksek bilgiler de o koca mimarin erişilmez özelliklerindendir. Ancak erişilmesi gerçekten zor olan bu bilgilerden çok daha muhteşem olan 400 sene sonraya çözüm üreten sorumluluk duygusudur.

Çevrimdışı Memory

• **
  • 70
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
Ynt: Mimar Sinan
« Yanıtla #1 : 05 Mayıs 2013, 13:27:07 »
Gerçekten bu hadiseye hayretle bakmışımdır. Ayrıca bir akrabam Edirne'ye geziye gitmişti. Selimiye Camiindeki bir minarenin iki tane merdiveni olduğunu söyledi. Birisi birinden birisi ötekinden çıkmışlar ve birbirlerine rastlamamışlar. Ben kendim müşahede etmedim eden varsa yazmasını beklerim.

Yok mu sizin köyde hiç, çeken fikir sancısı?

Çevrimdışı strider

• **
  • 141
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 11 Mayıs 2013, 21:22:48 »
Mimar Sinan, değeri bilinmesi gereken büyük bir deha. Burada da bunu görüyoruz.
Sonuçta İsmail abinin genlerinden bahsediyoruz

DaVinci's Demons'ı izlerken aklıma ne geldi: Mimar Sinan'ın da hayatını anlatan böyle bir dizi veya en azından bir film çekilmeli.
O halde git... Bundan başka dünyalar da var.

Çevrimdışı Memory

• **
  • 70
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 11 Mayıs 2013, 23:17:46 »
Mimar Sinan, değeri bilinmesi gereken büyük bir deha. Burada da bunu görüyoruz.
Sonuçta İsmail abinin genlerinden bahsediyoruz

DaVinci's Demons'ı izlerken aklıma ne geldi: Mimar Sinan'ın da hayatını anlatan böyle bir dizi veya en azından bir film çekilmeli.

Bizde bunun başarılı bir şekilde yapılması için, insanların cinsel hayatlarını kullanmak yerine dehalarını kullanıp yansıtacak yönetmenler lazım. Onlar da bu tarz filmlere pek alaka duymuyor. Mimar Sinan padişahın kızını nerede görecek, ona aşık olacak da hem de 60 yaşından sonra aşık olacak. Bunları görünce üzülüyorum gerçekten insanların isimlerini karalıyorlar diye.

Çevrimdışı Ira Arel

• **
  • 198
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 09 Haziran 2013, 05:33:02 »
Mimar Sinan'ı çok severim, bu olayı/hikayeyi de çok duydum.
Ama var mıdır kanıtı?
Böyle bir kağıt bulunmuş olsa, hemen müzeye falan kaldırılmaz mı sizce?
"Bize aslında kim olduğumuzu göstren şey yeteneklerimizden çok SEÇİMLERİMİZ'dir."

Çevrimdışı Memory

• **
  • 70
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 09 Haziran 2013, 21:11:39 »
Mimar Sinan'ı çok severim, bu olayı/hikayeyi de çok duydum.
Ama var mıdır kanıtı?
Böyle bir kağıt bulunmuş olsa, hemen müzeye falan kaldırılmaz mı sizce?

Mimar Sinan'ın kafatasının bile çıkarılıp -türk mü değil mi diye bakılıp- kaybedildiği bir ülkede yaşıyoruz. Arşiv anlayışı sandığınız kadar iyi değil maalesef. Keşke öyle olsaydı.

Çevrimdışı Brsykt

• *
  • 47
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 03 Temmuz 2013, 22:07:15 »
Keşke şu anki mimarlar yada binaları kim yapıyorsa bu kadar ince eleyip sık dokusa da her depremde banko 3 bin kişi ölmese.
Adam işi sanat olarak görüyor ki sanat eserinin yaşamasını istiyor.
Keşke her binaya da sanat eseri gibi yaklaşsalar.