Kayıt Ol

Kitap Kurtları Buraya - Öneri Kitap Arayan Gencin Dramı :)

Çevrimdışı Zorbeyi

• *
  • 21
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Selam arkadaşlar.

Ben bu siteye arada bir göz atan ama çok fazla kitap olduğu ve hepsine güzel dendiği için kafası karışan yeni bir üyesiyim. 19 yaşındayım. Şimdiye kadar Fantastik yada polisiye tarzında kitap okudum. 20 den fazla. Yaşım gereği biraz daha oturaklı ve sürükleyici kitapları okumak istiyorum. Mesela arkadaş önerisiyle Yeraltı Günlüklerini okudum geçen yıl çok basit ime geldi öyle söyleyim ama yinede seriyi bitirdim. Forumda gördüğüm kadarıyla herkes Ejderha Mızrağı ve Unutulmuş Diyarlar üstünde durmuş. İki kitap da güzele benziyor yalnız ikisininde maşallahı var yürümüş gitmiş kitaplar :D ve 54 kitaba nerden para bulcaz pahalı değil mi bunlar ? Bazen şöyle olur kitap uzadıkça saçmalamaya başlar bunlarda inşallah öyle değildir. Birde forumda göremedim bu kitapların içeriği hakkında bilgi. Her neyse sizden isteyeceğim şey Kitap önermeniz. Kimileri Zaman Çarkı demiş. Seri mükemmel dedikleri için beni çekiyor nedense :D Yüzüklerin efendisi diyen de var ama filmini izledikten sonra nasıl olur bilemem? Kafam çok karışık. Bi kitabın başına geçince saatlerce okumak isteyen biriyim öylede oluyor :D Bana çetin ceviz seri lazım. Beni tatmin etmeli. Ulan adamlar nel

Bu arada pttkitap.com un açılışı itibarı ile komple cilt %25 indirimle 60 TL ye geliyor fiyatı nasıldır ?

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kitap Kurtları Buraya - Öneri Kitap Arayan Gencin Dramı :)
« Yanıtla #1 : 24 Eylül 2012, 18:43:42 »
Öncelikle merhaba. Foruma hoş geldiniz.

Eğer fantastik edebiyatın içine girmediyseniz, Yüzüklerin Efendisi ile başlamanız pek iyi olmaz. Hiç bilmediğiniz bir konuda ders vermeye benzer bu. Ve film konusunda sakın üzülmeyin, kitapların çok daha harika olduğunu göreceksiniz.

19 yaşında olduğunuzu belirtmeseydiniz, size Percy Jackson serisini önerecektim. Ama o yaşta biraz çocukça gelebilir. Ben 13 yaşındayım, daha birkaç ay önce ne kadar basit olduğunu fark edebildim. Neyse önerilere başlıyorum efendim.

Ejderha Mızrağı bu türe başlamak için oldukça ideal. Ve fantastik edebiyatta asla almış başını gitmiş serilerin saçmaladığını göremezsiniz, tam tersine her çıkan kitapta yazar kendini daha da geliştirir, kitaplar daha da güzelleşir. Kısacası EM başlamak için ideal bir seri. Zaman Çarkı'na ise hiç dokunmayın, onu da Yüzüklerin Efendisi gibi sonraya bırakın.

Ondan sonracığıma, ben okumadım ancak türe başlamak için Ursula K. Le Guin'in Yerdeniz serisi uygunmuş diyorlardı. Gerçi o kitaptaki gerçeklik, o yaratıcılık kimsede yok ama, neyse.

Alacakaranlık gibi serileri fantastik edebiyat olarak görmediğiniz sürece, hem Ejderha Mızrağı ile, Hem Unutulmuş Diyarlar ile hem de Yerdeniz ile başlayabilirsiniz.

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Zorbeyi

• *
  • 21
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 24 Eylül 2012, 18:49:13 »

Eğer fantastik edebiyatın içine girmediyseniz, Yüzüklerin Efendisi ile başlamanız pek iyi olmaz. Hiç bilmediğiniz bir konuda ders vermeye benzer bu. Ve film konusunda sakın üzülmeyin, kitapların çok daha harika olduğunu göreceksiniz.

19 yaşında olduğunuzu belirtmeseydiniz, size Percy Jackson serisini önerecektim. Ama o yaşta biraz çocukça gelebilir. Ben 13 yaşındayım, daha birkaç ay önce ne kadar basit olduğunu fark edebildim. Neyse önerilere başlıyorum efendim.

Ejderha Mızrağı bu türe başlamak için oldukça ideal. Ve fantastik edebiyatta asla almış başını gitmiş serilerin saçmaladığını göremezsiniz, tam tersine her çıkan kitapta yazar kendini daha da geliştirir, kitaplar daha da güzelleşir. Kısacası EM başlamak için ideal bir seri. Zaman Çarkı'na ise hiç dokunmayın, onu da Yüzüklerin Efendisi gibi sonraya bırakın.

Ondan sonracığıma, ben okumadım ancak türe başlamak için Ursula K. Le Guin'in Yerdeniz serisi uygunmuş diyorlardı. Gerçi o kitaptaki gerçeklik, o yaratıcılık kimsede yok ama, neyse.

Alacakaranlık gibi serileri fantastik edebiyat olarak görmediğiniz sürece, hem Ejderha Mızrağı ile, Hem Unutulmuş Diyarlar ile hem de Yerdeniz ile başlayabilirsiniz.

Yanıtın için teşekkür ederim. Öncelikle Bana göre Yüzüklerin Efendisi bana pek ağır gelmez aksine aradığımı bulurum gibi geliyor. Hiç fantastik roman bitirmedi değilim. Tam olarak 3-4 seri bitirdim Potter serisi ve bikaç seri gibi. Bir kademe üste çıkıp Daha iyilerine geçme vaktimin geldiğini düşünüyorum :D

Şu başlıkta hepsi

http://www.kayiprihtim.org/forum/okul-ve-yaz-donemi-okuyacadhym-kitaplarda-acyl-yardym-t13401.0.html

O başlığı okudum ancak ben biraz daha ayrıntılı bilgiler istiyorum kitaplarla ilgili.

Çevrimdışı emuk

• **
  • 226
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 24 Eylül 2012, 18:51:08 »
Aslında Ejderha Mızrağı ve Unutulmuş diyarlar gibi serilerin ilk üç kitabını okumak kafi bence(Unutulmuş Diyarların ilk üç kitabından kastım Drizzt serisinin üç kitabıdır). Eğer ki beğenir ve dünyaya ısınırsanız devam edersiniz.

Zaman Çarkı okumak biraz birikim gerektiriyor bence. Önce diğer serilerle ve temel eserlerle pişmenizi öneririm. Çünkü yoğun karakter ve kişi tasvirleri alışık olmayanlar için boğucu olabilir; bu da eserin kalitesini farketmenizi zorlaştırır.

Yüzüklerin Efendisi konusunda ise, kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. Film ile kitabın atmosferleri arasındaki fark hemen gözünüze çarpacaktır. Kaldı ki Tolkien okumak da bir ayrıcalık :)

Bir de naçizane tavsiyem Dresden Dosyaları olabilir. Fantastiği sevmek için ideal eserlerden kanımca. Dil konusunda ağır bir eser olmamakla beraber konu ve hikaye kısmında hiç de çocuk kitabı yaftası yiyecek türden değil.

Umarım yardımcı olmuşumdur. Keyifli okumalar.
"A.Ö. 352 yılında, Mishamont ayının yirmi altıncı günü, Neraka şehrindeki Takhisis tapınağı yıkıldı. Ejderha kraliçe dünyadan sürüldü, orduları yenilgiye uğratıldı.

Bu zaferin onurunun büyük bir kısmı, ışığın güçleri için cesurca savaşmış olan mızrak kahramanlarına verildi. Ancak tarih kaydetmelidir ki; karanlıkta yürümeyi seçmiş bir adam olmasaydı, ışık kaybetmeye mahkum olurdu."

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 24 Eylül 2012, 18:53:06 »

Yanıtın için teşekkür ederim. Öncelikle Bana göre Yüzüklerin Efendisi bana pek ağır gelmez aksine aradığımı bulurum gibi geliyor. Hiç fantastik roman bitirmedi değilim. Tam olarak 3-4 seri bitirdim Potter serisi ve bikaç seri gibi. Bir kademe üste çıkıp Daha iyilerine geçme vaktimin geldiğini düşünüyorum :D

Aradığınızı Malkavian'ın gönderdiği linkte bulabileceğinizi söylemekle beraber son bir şey söyleyip çekilmek istiyorum, Harry Potter okumak fantastik edebiyatla iç içe olmak demek değildir. HP yalnızca o türe giriş için iyi bir kitaptır, ancak "ben istiyorum" diyorsanız sizin fikriniz tabi, ancak ben yalnızca HP, Yeraltı Günlükleri vb. gibi şeyler okumuş birisi için bir anda Yüzüklerin Efendisi serisini önermemi soğuk su etkisi yapar vallahi :)

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 24 Eylül 2012, 18:54:46 »
Portalda ki her kitaba güzel denen yorumlar kafanı karıştırmasın. Orada ki topluluğunun çoğu 12-15 yaş aralığından oluşuyor. (12-15 yaşında olup yaşının üstünde bir seviyeye sahip olanlar alınmasın onlar kendini bilir zaten.) Araştırmanı forum içerisinde yaparsan daha ciddi ve durumuna göre yorumlar bulabilirsin.

Fantastik ve Polisiye ayrı türler, ikisini toplayıp kitap belirtmeden 20 kitaptan fazla dersen yorum yapacak olan insanların kafası karışır.

Spell'in de söylediği gibi PJ'yi yani temel olarak Gençlik Edebiyatı türünü atlamalısınız. Kendi görüşüme göre; Gediksavaşları sizi ısındırır + bir UD ile kavramlara ve türe sıkıntı çekmeden alışmış ve daha derin bir kurgu arar olmuşsunuzdur. Burada Hem orta derece dili hem de bir D&D evreni olmasıyla bir EM bir basamak olabilir sizin için.  Bu seviye de zaten bir fantastik ejderhası olmuşsunuzdur. (fantastik kurdu demek istemedim :) ) Başka bir önerimde yukarıda araya bir yere bir Kralkatili sıkıştırmanız olacaktır. Sonra gelsin Zaman Çarkları, gitsin Yüzüklerin Efendisi :) .

Çevrimdışı Zorbeyi

• *
  • 21
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 24 Eylül 2012, 19:03:43 »
Kral Katilini okuyabilirim. Ama bitmemiş bir kitap. 3. sü bekleniyor. Ben şimdi hızlıca en fazla bir bir buçuk haftada 2 kitabı bitiririm seversem. 3. kitabı beklerken çatlarız artık :D Arkadaşlar yorumlarınız çok iyi teşekkür ederim. Öneren varsa yorumunu bekliyorum. Benim arayışım sanırım dediğiniz gibi Gençlik edebiyatı değilde bir üst sınıf arayışı olduğunu anladım burda. Kendimi yavaş yavaş ne konuda araştırma yapacağımıda anlamış oldum. Ayrı ayrı teşekkür ederim.

Çevrimdışı Zorbeyi

• *
  • 21
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 24 Eylül 2012, 19:23:43 »
Arkadaşlar Gedik Savaşları Hakkında biraz araştırma yaptım ancak anlamadığım bikaç nokta var.
Gediksavaşları Efsanesi önce bu var 4 kitap. ama daha sonrasında ne anlatıyor ? Bu rehbere göre mi okumaya başlayacağız? Yıllar birbirinizi tutmuyor :)  Krondor Serisi Gediksavaşları Dünyasından Yılan Savaşları Efsanesi imparatorluk Üçlemesi Gölgeler Meclisi Serisi ayrı bir seri midir yoksa devamı mı ?
http://www.kayiprihtim.org/portal/okuma-rehberleri/gediksavaslari-efsanesi-okuma-rehberi/ buda linki.

Gediksavaşları Efsanesi

Büyücü (Çırak) -1982-
Büyücü (Usta) -1982-
Gümüşdiken -1985-
Sethanon’da Karanlık -1986-

Krondor Serisi

İhanet -1998-
Kiralık Katiller -1999-
Tanrıların Gözyaşı -2001-

Gediksavaşları Dünyasından

Asilkan Prens -1989-
Kralın Korasnı -1992-
Yılan Savaşları Efsanesi

Karanlık Kraliçenin Gölgesi -1994-
Tüccar Prens’in Yükselişi -1995-
İblis Kralın Öfkesi -1997-
Kırık Tacın Parçaları -1998-

İmparatorluk Üçlemesi

İmparatorluğun Kızı -1987-
İmparatorluğun Hizmetkarı -1990-
İmparatorluğun Hanımefendisi -1992-

Gölgeler Meclisi Serisi

Gümüş Şahinin Pençesi -2002-
Tilkiler Kralı -2003-
Sürgünün Dönüşü -2004-

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 24 Eylül 2012, 19:26:27 »
Bence şu şekilde bir yol izlersen fantastiğe harika bir giriş ve gelişme yapmış olursun :
-Unutulmuş Diyarlar (Bu seri tam bir fantastiğe giriş kitabıdır çünkü serinin yarısını kaplayan Drizzt Efsanesinde Salvatore çok akıcı ve etkileyici eserler çıkarmış ve bu da fantastiğe ısınmanı sağlar)
-Ejderha Mızrağı (Bu seri ile fantastik kurgunun ne demek olduğunu tam olarak anlar ve Weis Hickman'ın heykeli dikilesi yazarlar olduğunu anlarsın)
-Gediksavaşları (Bu seri güzel ama Ejderha Mızrağının yerini tutamaz :) )
-Ölüm Kapısı (Çok güzel bir seri konusuna, içeriğine ve Weis Hicman kalitesine bakılınca neden dediğimi anlayacaksındır)
-Amber yıllıkları (Malkavian Abimin övdüğü bir seridir ki Fırtınakıran'dan sonra kitap yorumlarına en değer verdiğim insandır. Yani bu seri Malkavian mührü olduğu için direk okunması gerekenler arasına alınmalıdır)
-Zaman Çarkı (Fantastiğin temelini oluşturduğu söylenir ve ilk yazarının fantastiğin Tanrısı ve Margeret Weis'ın da Tanrıçası olduğuna ilişkin rivayetler de vardır :D )

Not:Bu seriler uzun olabilir ama Unutulmuş Diyarlar hakkında ben ne adar karşı çıksamda bir yerden sonra baydığını söyleyenler oluyor. Ama onun dışındakileri okumayan (Özellikle Ejderha Mızrağı) fantastik okuruna fantastik okumuş gözüyle bakmam :D
Ayrıca bu serilerin dışında:

Miras Döngüsü
Kahinin Gülü
Karabüyücü
Kılıçlar
Ejdergemileri
Draganvarld
Taht Oyunları
Hükümran Taş
İblis Savaşları serilerinide öneririrm :D

Edit:Gedik Savaşları hikayesi de şudur tüm fantastik eserler ustaca yaratılmış bir evrende geçer ve emin ol bu evrenin topraklarından nice kahramanlar gelip geçer niceleri yok olur anlayacağın aynı Dünya ve Tarihsel bir süreç içerisinde seriler kendi içlerinde 4-5 erli gruplara ayrılmış ve her birinde Zaman akarken farklı maceracı gruplar anlatılmıştır :)
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 24 Eylül 2012, 19:29:41 »
Merhabalar,

Fantastik denildiğinde, insanların aklına ilk gelen Heroic Fantasy olur. Gerçekten de fantastik edebiyatın kült olmuş eserleri de o kategoriden çıkmaktadır. Ancak, ben size Urban Fantasy ile başlamanızı öneriyorum. Dresden Dosyaları iyi bir başlangıç olacaktır. Okuyup bitirdikten sonra, Urban'a devam etmenize gerek yok. Heroic'e geçebilirsiniz, kafanızı melekli, aşklı, böcekli, vampirli şeylerle bulandırmayın. Dresden Dosyaları'ndan korkunuz ve kuşkunuz olmasın, o öyle değildir.

Heroic Fantasy'de ise, söylenildiği gibi; Gediksavaşları alışmanızı sağlar, ardından Ejderha Mızrağı'nın ilk üç kitabını okuyabilirsiniz. ''Ejderha Mızrağı okudum,'' diyebilmek için zaten ilk üç kitap okunmalıdır. Diğer kitaplar, Weis&Hickman'ın kaleminden çıkanlar çoğunlukla ölenlerin geri gelmeleri, tekrar gitmeleri gibi mantıksız şeylerle doludur.

Unutulmuş Diyarlar'ı hemen Ejderha Mızrağı'nın arkasına yerleştirin, D&D evrenlerinin kitaplarına alışmışken, onu da aradan çıkartın derim. Bence de, ilk üç kitap okunmalı ve daha farklı serileri okumak için diğer kitaplar farklı zamanlara yayılmalıdır. Bir serinin tüm kitaplarını arka arkaya okursanız, sıkılabilirsiniz.

Zaman Çarkı ve Yüzüklerin Efendisi için çok acele etmeyin. ZÇ, Heroic Fantasy hatta tamamen fantastik serilerin arasında en üst seviyedir. Onu okursanız, diğerlerinden zevk almazsınız demeyeceğim, alırsınız fakat o tadı ararsınız hep. Son olarak da Hobbit'i okuyun, samimi bir dil ile yazıldığı için rahatlıkla okuyabileceksiniz.
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

Çevrimdışı Zorbeyi

• *
  • 21
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 24 Eylül 2012, 20:09:54 »
Merhabalar,

Fantastik denildiğinde, insanların aklına ilk gelen Heroic Fantasy olur. Gerçekten de fantastik edebiyatın kült olmuş eserleri de o kategoriden çıkmaktadır. Ancak, ben size Urban Fantasy ile başlamanızı öneriyorum. Dresden Dosyaları iyi bir başlangıç olacaktır. Okuyup bitirdikten sonra, Urban'a devam etmenize gerek yok. Heroic'e geçebilirsiniz, kafanızı melekli, aşklı, böcekli, vampirli şeylerle bulandırmayın. Dresden Dosyaları'ndan korkunuz ve kuşkunuz olmasın, o öyle değildir.

Heroic Fantasy'de ise, söylenildiği gibi; Gediksavaşları alışmanızı sağlar, ardından Ejderha Mızrağı'nın ilk üç kitabını okuyabilirsiniz. ''Ejderha Mızrağı okudum,'' diyebilmek için zaten ilk üç kitap okunmalıdır. Diğer kitaplar, Weis&Hickman'ın kaleminden çıkanlar çoğunlukla ölenlerin geri gelmeleri, tekrar gitmeleri gibi mantıksız şeylerle doludur.

Unutulmuş Diyarlar'ı hemen Ejderha Mızrağı'nın arkasına yerleştirin, D&D evrenlerinin kitaplarına alışmışken, onu da aradan çıkartın derim. Bence de, ilk üç kitap okunmalı ve daha farklı serileri okumak için diğer kitaplar farklı zamanlara yayılmalıdır. Bir serinin tüm kitaplarını arka arkaya okursanız, sıkılabilirsiniz.

Zaman Çarkı ve Yüzüklerin Efendisi için çok acele etmeyin. ZÇ, Heroic Fantasy hatta tamamen fantastik serilerin arasında en üst seviyedir. Onu okursanız, diğerlerinden zevk almazsınız demeyeceğim, alırsınız fakat o tadı ararsınız hep. Son olarak da Hobbit'i okuyun, samimi bir dil ile yazıldığı için rahatlıkla okuyabileceksiniz.

Yorum için teşekkür ederim demek istediğim buydu ama sanırım bazıları için EM devam kitaplarıyla daha da destansılaştı kimilerine göre ilk 3 kitap yeterli. Sanırım bunun cevaını ilk 3 kitabı okuduktan sonra kendim yanıtlayacağım. Dediğiniz gibi Yüzüklerin efendisi için acele etmeyeceğim. Ama hobbitide yüzüklerin efendisini okuduktan sonra okusam daha mantıklı olur gibime geldi. ZÇ yi en sona bırakıyorum çünkü herkes aynı yorumu yapıyor :)

Çevrimdışı Thomasward

• **
  • 352
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 24 Eylül 2012, 21:51:09 »
Unutulmuş Diyarlar'la başlayabilirsin diye düşünüyorum zaten HP vb. gibi başlamak için uygun bir altyapıya sahipsn ayrıca EM'ye henüz yeni başlamama rağmen harika olduğunu söyleyeyim ama az çok ırklar hakkında bilgi almak gerek.

Zaman Çarkı hakkında çok olumlu yönde eleştiri var  ama henüz bende başlamadım.Ben onu edebiyat hayatımın pişmiş ve lezzetli kısmında tatmak istiyorum.Benim fikrim aslında biraz daha adaptasyonda kolaylığı sağlayan kitaplar.UD 'de kesinlikle girişte tökezlemekle kalmayıp yere yapışılabilir.

Ayrıca çok ünlü bir seri olmasada Fantastik okumaya başlattığım birkaç arkadaşım var  onlar gayet memnunlardı.Bence Şu an UD ve EM okumak için uygunsunuz ama  tam  hakim olmak için tek kitap olan bir iki Fantastik kitabın ardından  başlarsanız konuya daha bir hakim olursunuz.Yüzüklerin Efendisi'ni de okuyabileceğinizi düşünüyorum.

Hobbit'i okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum giriş için gayet iyidir.Eğer uzun soluklu okurum derseniz önderdiğim serilerin ardından seri olmayan ve Hobbit gibi Yüzüklerin Efendisi ile  hafif hafif bağlantılı olan Silmarillion'u okuyabilirsiniz ama benden önce  büyüklerin ve konuya hakim üyelerin düşüncelerini dikkate almanız daha doğru olur.Daha çok isim yazabilirdim fakat şu an size yanlış eserleri okutmak gibi bir riske girmek istemiyorum.

Çevrimdışı Zorbeyi

• *
  • 21
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 25 Eylül 2012, 14:00:38 »
Başlık altında ve diğer forum başlıklarında en çok önerilen kitap Unutulmuş Diyarlar. Bugün Anayurt ile başlıyorum hadi hayırlısı.. :)

Çevrimdışı Thomasward

• **
  • 352
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 29 Eylül 2012, 16:04:49 »
Birşey kaybetmezsin ama Ejdrh Mızrağına'da bir bakmalısın.