Kayıt Ol

George R. R. Martin

Çevrimdışı Acmert

• **
  • 268
  • Rom: 24
    • Profili Görüntüle
George R. R. Martin
« : 25 Eylül 2012, 00:09:56 »
Son günlerde buradan sürekli George R.R. Martin hakkında tartıştığımız bir arkadaşım var. İsmini vermeyeceğim. Kendisi George R.R. Martin'in pek sevilmediğini, Rıhtım'dan bahsediyorum, ve çoğu yazardan daha düşük olduğunu savunuyor.
Ben kişisel olarak George R.R. Martin'i çok severim. Hatta kendisi en sevdiğim yazardır. Merak ediyorum, sizce en iyi fantastik yazarları listelerinde  en üst sıralarda yer alan bu yazar, yerini hak etmiyor mu? Benim düşünceme göre -Bir çok yazarın yazarın eserlerini okumamış olsam da- kendisini en iyi fantastik yazarlarından biridir.
Burada merak ettiğim George R.R. Martin'in diğer bir kaç yazarla (Tolkien,Jordan,Weis gibi) karşılaştırılması değil, genel olarak, bu listelerdeki yerini hak edip etmemesi. Siz ne düşünüyorsunuz?

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Ynt: George R.R. Martin'i seviyor musunuz?
« Yanıtla #1 : 25 Eylül 2012, 02:35:20 »
Martin her türlü övgüyü hak edecek denli başarılı bir yazar. Açıkçası benim sıralamamda -en azından şu an için- Tolkien'den sonra 2.sırada Martin gelir. Forumdan bir arkadaşımız, evet onu ben de tanıyorum ve üçlü sohbetimizde bu konu hakkında uzun uzun fikirlerimizi beyan etmiştik. Şöyle bir durum var ki, herkes her yazarı sevecek diye bir kural yok. Martin'i sevmeyene de, okumayana da saygım vardır fakat Martin'i lekelemeye çalışanlar isteseler de başarılı olamazlar. Çünkü Martin büyük bir yazar, başarısına gölge düşürülmesi söz konusu dahi olamaz.

Kısaca özetleyecek olursam; Martin genel anlamda sevilen bir yazar ve şu an ki konumunu fazlasıyla hak ediyor.

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 25 Eylül 2012, 13:17:30 »
Sevmiyorum diyemem. Ancak bazı kişilerin çok abarttığını söyleyebilirim. Martin'i Robert E. Howard'dan, hatta Tolkien'den iyi görenler var. Martin her yerde bastıra bastıra söyler, Tolkien benim çocukluk hikayem, ilham kaynağımdı diye. Buna rağmen hala karşılaştırma yapmaya çalışanlar var.

Tabii bir de yalnızca diziyi izleyip çıkagelen ergen (demek istediğimi anladınız, açıklama gereği duymuyorum bile :D) hayranların olması Martin'in serisi için büyük şansızlık. Dizi yokken Türkiye'de bile özensiz ve saçma bir çeviri varken, dizi çıkınca aniden çevrilmeye başladı. Yani gerçek serinin hayranlarını saymazsak çoğunlukla diziden sonra türeyen hayranları var.

Ancak kendi tarihini kendi kendine oluşturan çok iyi bir seri. Yani kaynak çok, şu sıralar Buz ve Ateşin Şarkısı bölümü için öneriler de arttı. Haydi bakalım.

Çevrimdışı ryuk

• 497
  • Rom: 25
  • ne değiştirebilir bir insanın doğasını?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 25 Eylül 2012, 19:38:34 »
gerçek serinin hayranlarını saymazsak çoğunlukla diziden sonra türeyen hayranları var.
Benzeri Tolkien için de geçerli. Yüzüklerin efendisi serisi, filmi çekilmeden önce çok az sayıda insanın okuduğu bir seriydi Türkiye'de. Kimse bilmezdi; hatta kitabı elimde görenler "bu ne biçim kitap ismi lan hahah" diye gülerdi. Filmden sonra nedense herkes beğenir oldu seriyi. Ha Silmarillion'u, Hobbit'i vb okuyan yine pek yok tabi (filmin adını taşmadıkları için sanırım)...

Böyle yapıtlar halka açıldığı zaman genellikle püfürük bir "liseli" hayran kitleri oluşuyor ister istemez.

George R.R. Martin'in yazarlığınıysa beğeniyorum. Fantastik kurgu içinde yeni ve çok güzel bir ekolü başlattı bence.
Fikirlerim için ölmeyi göze alamam çünkü yanılıyor olabilirim - Bertrand Russel

İyi bir fikir üretmek için, pek çok fikir bilmek gerekir:

* Yeni başlayanlar için FRP

* Fantastik edebiyata yeni başlayanlar ve bu türde ilerlemek isteyenler için

* Kılıçlar ve diğer eskiçağ silahları hakkında

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Daha fazlası için: Index

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 25 Eylül 2012, 19:44:04 »
TheSpell'e katılıyorum iyi bir yazar olabilir ama çok fazla abartıldığını düşünüyorum. Üstat Robert Jorden'la kıyaslayanlar hatta daha iyi bulanlar bile var!!!
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı Acmert

• **
  • 268
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 25 Eylül 2012, 19:49:31 »
İnsanlar kıyaslama yapıyor diye bir yazardan mı soğuyorsunuz? Ben Robert Jordan'ı okumadım ama Martin hak ediyor diyorum. Burada kıyaslama yapan biri varsa sizsiniz. Hemen Robert Jordan'ın daha iyi olduğunu söylüyorsunuz, Martin'in daha iyi olduğunu düşünmek olağanüstü bir şeymiş gibi. Ki ben, Martin'in daha iyi olduğunu düşünmüyorum.

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 25 Eylül 2012, 20:04:09 »
Öncelikle özür dilerim çünkü ilk mesajının altına kastettiğim başka yazarlarla karşılaştırmanız değil George'u kendi başına değerlendirmeniz demişsin. Bende bireysel olarak değerlendirildiğinde başarılı ve yenilikçi bir yazar olarak görüyorum. Yorumum biraz karamsar gözüküyor galiba :D

İlk attığım mesajı silmeyeceğim ki herkes olayın gidişatını takip edip benim yaptığım hataya düşüp konuyu istemediğin yerlere çekmesin tekrar özür dilerim :D
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı sirdede

• **
  • 111
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 25 Eylül 2012, 21:03:29 »
Messi nasıl Maradona'yla karşılaştırılıyorsa doğal olarak da George R.R. Martin'i Tolkien'le karşılaştırıyorlar. Şahsi olarak Tolkien'in karşısına tüm zamanların fantastik yazarlarını da getirsen benim için hiçbir şey değişmez Tolkien dünyanın gelmiş geçmiş en iyi fantastik yazarıdır(Dönemin koşullarını da göz önünde bulundurmak gerek). Birinciden sonraki sıralama beni o kadar da ilgilendirmez.
Bu arada bir yazarın en iyi fantastik yazarlar listesinde üst sıralarda olması o kişinin tüm insanlar tarafından seviliyor görüşünü çıkarmak bence çok saçma adam sever sevmez abi ya bu kadar basit.

Çevrimdışı Acmert

• **
  • 268
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 25 Eylül 2012, 21:08:58 »
Burada sorduğum, adam hep üst sıralarda. Sizce yerini hak ediyor mu?

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
« Yanıtla #9 : 25 Eylül 2012, 21:13:56 »
...Tolkien'den iyi görenler var. Martin her yerde bastıra bastıra söyler, Tolkien benim çocukluk hikayem, ilham kaynağımdı diye. Buna rağmen hala karşılaştırma yapmaya çalışanlar var...

Yani çırak ustayı geçemez?
İki seriyi de filmlerinden ve dizilerinden çok önce okuyan biriyim. İkisi de farklı kulvarlarda ancak ikisi de oldukça iyi. Bu yazarları sevmemek pek de zevkli olmasa gerek.
"Rebellions are built on hope"

Çevrimdışı sirdede

• **
  • 111
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 25 Eylül 2012, 21:19:44 »
Yerini hakedip etmediği hakkında bir yorum yapamam çünkü kitaplarını okumadığım onlarca belki yüzlerce yazar var!!!
Bence çok saçma bir tartışma!..

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
« Yanıtla #11 : 25 Eylül 2012, 21:21:25 »
TheSpell'e katılıyorum iyi bir yazar olabilir ama çok fazla abartıldığını düşünüyorum. Üstat Robert Jorden'la kıyaslayanlar hatta daha iyi bulanlar bile var!!!

Jordan okumayı ilk 5 ciltten sonra bıraktım. Maddi kuvvet gerektiriyor çünkü. Çıktığı ilk yılları düşünün. Ara verdikten sonra da devam etmek çok zor oluyor. Martin ise bugün herkesin ulaşabildiği bir yazar. Yukarda yerini hak ediyor mu denmiş. Evet ediyor.
"Rebellions are built on hope"

Çevrimdışı emuk

• **
  • 226
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
Ynt: George R.R. Martin yerini hak ediyor mu?
« Yanıtla #12 : 25 Eylül 2012, 21:41:06 »
Sevmiyorum diyemem. Ancak bazı kişilerin çok abarttığını söyleyebilirim. Martin'i Robert E. Howard'dan, hatta Tolkien'den iyi görenler var. Martin her yerde bastıra bastıra söyler, Tolkien benim çocukluk hikayem, ilham kaynağımdı diye. Buna rağmen hala karşılaştırma yapmaya çalışanlar var.

Martin'i Tolkien'den daha çok seviyorum; onu daha iyi bir yazar olarak görüyorum, dersem en yakın tenhada kıstırılacakmış gibi hissediyorum :) Bende mi bir algıda seçicilik var bilmiyorum; ama Tolkien sevmemek olağanüstü birşeymiş gibi tepkiler veriliyor; bir tür dogma, ezberden konuşma(arkadaşlar yanlış anlamasın, genel görüşüm hakkında konuşuyorum). Sevmiyorum diyemem; ancak ondan daha fazla sevdiğim belki onlarca yazar. Neden bilmiyorum fakat Yüzüklerin Efendisi'ni hiç bir zaman bir Zaman Çarkı ya da Buz ve Ateşin Şarkısı serilerindeki gibi okuyamadım.

Evet, Martin'i Tolkien'den daha çok seviyorum ve yerini fazlasıyla hakettiğini düşünüyorum.
"A.Ö. 352 yılında, Mishamont ayının yirmi altıncı günü, Neraka şehrindeki Takhisis tapınağı yıkıldı. Ejderha kraliçe dünyadan sürüldü, orduları yenilgiye uğratıldı.

Bu zaferin onurunun büyük bir kısmı, ışığın güçleri için cesurca savaşmış olan mızrak kahramanlarına verildi. Ancak tarih kaydetmelidir ki; karanlıkta yürümeyi seçmiş bir adam olmasaydı, ışık kaybetmeye mahkum olurdu."

Çevrimdışı Acmert

• **
  • 268
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 25 Eylül 2012, 21:44:56 »

Martin'i Tolkien'den daha çok seviyorum; onu daha iyi bir yazar olarak görüyorum, dersem en yakın tenhada kıstırılacakmış gibi hissediyorum :) Bende mi bir algıda seçicilik var bilmiyorum; ama Tolkien sevmemek olağanüstü birşeymiş gibi tepkiler veriliyor; bir tür dogma, ezberden konuşma(arkadaşlar yanlış anlamasın, genel görüşüm hakkında konuşuyorum). Sevmiyorum diyemem; ancak ondan daha fazla sevdiğim belki onlarca yazar. Neden bilmiyorum fakat Yüzüklerin Efendisi'ni hiç bir zaman bir Zaman Çarkı ya da Buz ve Ateşin Şarkısı serilerindeki gibi okuyamadım.

Evet, Martin'i Tolkien'den daha çok seviyorum ve yerini fazlasıyla hakettiğini düşünüyorum.

Bahsettiğim bu benim. Nedense ne zaman George R.R. Martin'den bahsetsek, "Tek bildiğiniz George R.R. Martin!" "Robert Jordanla da karşılaştırmaları yok mu!" gibi tepkiler.

Jordanla karşılaştıran kim? İsteyen Martin'in anlatışını sever, isteyen Jordan isteyen Tolkien. Ne zaman Martin'i daha çok seviyorum desek Jordan'dan daha iyi olduğunu savunuyoruz sanıyorlar.

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 25 Eylül 2012, 22:14:19 »
Benim orada demek istediğim "Tolkien en iyisidir, sevmeyen kitaptan anlamaz" gibi bir şey değildi. Benim de Tolkien'den daha çok sevdiğim yazarlar var. Kişiden kişiye değişebilir. Benim demek istediğim yalnızca abartıldığı idi.

Şahsen benim gözümde kimse Martin kadar güzel siyaset ya da politika yapamaz, Buz ve Ateşin Şarkısı da bunun üzerine kurulu zaten. Ak Yürüyenler falan yalnızca fantastiklik katmak için konulmuş. Ancak (çıkan kitaplarda) Martin'in savaş sahnelerini o kadar güzel yazamadığını fark ettim. Belli olmaz, belki adam çıkacak son kitaba çok epik, süper bir son ayarlıyordur, ancak şimdiki kitaplarda ne birebir dövüşte, ne de bildiğin savaşta başarılı göremedim.

Seven de olur, sevmeyen de olur. Herkesin fikri değerlidir :)