Kayıt Ol

Seri Hakkında Teoriler ve Tartışma Platformu

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Seri Hakkında Teoriler ve Tartışma Platformu
« : 23 Ekim 2012, 17:09:39 »
Buz ve Ateşin Şarkısı evreni büyük bir evren ve yazarı George Raymond Richard Martin büyük bir yazar. Bunu seri okurları çok daha iyi bilirler. Binlerce karakter mevcut ve olay örgüsü muazzam. Sayfalar adeta akıp gidiyor ve tadına doyum olmuyor.

Seri hakkındaki teorilerimizi bu başlık altında paylaşarak bir tartışma platformu oluşturmak iyi olur diye düşündük. Seriyi henüz okumamış olanları da göz önünde bulundurarak "spoiler kutucuğu hayat kurtarır," diyor ve başlığı siz değerli Buz ve Ateşin Şarkısı hayranlarına sunuyorum.

Çevrimdışı Sirius Red

• **
  • 66
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Seri Hakkında Teoriler ve Tartışma Platformu
« Yanıtla #1 : 26 Ekim 2012, 23:44:57 »
eveet bir çoklarına göre bayat teori olabilir ama;
Spoiler: Göster
jon kar'ın eddard stark 'ın piçi değil de yeğeni olduğunu düşünüyorum babasıda kral robert.Robert'in Ned'in kız kardeşine aşkı malum tabi kız kardeşin ölüm zamanını tam bilmiyorum jon un doğumundan önceyse teori doğal olarak çöker
Benim.
Senin Sam'in.
Sam'ini tanımıyor musun?
Yapamıyorum, Sam.
Biliyorum.
Hepsi yanlış.
Normal olarak,burada olmamalıydık bile.
Ama buradayız.
Büyük hikâyelerdeki gibi, Bay Frodo
Gerçekten önemli olanlarındaki gibi.
Karanlık ve tehlikeyle doluydu onlar.
Ve bazen sonlarını bilmek istemezdin çünkü nasıl mutlu bitebilirlerdi ki?
Dünya nasıl daha önce olduğu gibi olabilirdi ki.
o kadar kötü şey olmuşken?
Ama nihayetinde bu sadece geçici bir şey bu gölge..Karanlık bile ölmeli.
Yeni bir gün gelecek
Ve güneş parladığında,her şeyi temizleyecek.
Bunlar aklında kalan hikâyeler;bir anlamı olan.
Nedenini anlamak için çok ufak bile olsan.Ama galiba, Bay Frodo,ben anlıyorum.
Artık biliyorum.
O hikâyelerdeki kişilerin geri dönmek için bir sürü şansı olurdu,ama dönmezlerdi.
İlerlemeye devam ederlerdi...
çünkü tutundukları bir şey vardı.
Biz neye tutunuyoruz, sam?
Bu dünyada kalmış olan bir gıdım iyiliğe, Bay Frodo

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Rom: 20
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 27 Ekim 2012, 00:08:23 »
jon kar'ın eddard stark 'ın piçi değil de yeğeni olduğunu düşünüyorum babasıda kral robert.Robert'in Ned'in kız kardeşine aşkı malum tabi kız kardeşin ölüm zamanını tam bilmiyorum jon un doğumundan önceyse teori doğal olarak çöker

Hımm... Daha önce bu konu hakkında, birinci kitabı okurken genel konu başlığında bir kaç kelam etmiştim. Tabii o zamandan bu zamana bir iki modifikasyona ihtiyacı vardı. Ben de şöyle düşünüyorum:
Jon Snow, %95 ihtimalle Rhaegar Targaryen-Lyanna Stark yasak aşkının bir meyvesi. (Başlangıçta tecavüz ihtimali üzerinde duruyordum.)

Kabaca benim düşüncem:
Rhaegar Buz ve Ateşin Şarkısı adındaki kehaneti okur. Buradaki buzun Starklar'ı temsil ettiğini düşünür. Harrenhal'daki şölende Lyanna ile tanışırlar ve gizli aşkları burada başlar bir şekilde. Daha sonra bizim kaçırma vak'ası diye bildiğimiz durum ortaya çıkar. Ama aslında ortada kaçırma falan yoktur. Lyanna hamiledir. Neyse Rhaegar savaşı kaybedip Robert'ın elinde can verdikten sonra Eddard Lyanna'yı kurtarmak için Tower of Joy'a gider. Arthur Dayne'i ve yanındaki diğer şövalyeleri öldürmeyi başarırlar. Yanında Howland Reed'le beraber, doğum sonrası ölmek üzere olan Lyanna'yı bulurlar. Lyanna, Robert'ın nefretinden ve dolayısıyla çocuğu öldüreceğinden korkarak Ned'e Jon Snow'u kendisinin oğlu gibi göstermesi için söz verdirir. Daha sonra Eddard, bizzat öldürdüğü Arthur Dayne'in kılıcını teslim etmek üzere Starfall'a gider. Orada Jon'a süt annelik yapması için Wylla'yı bulur. (Wylla söylentisi buradan...) Bu arada Eddard'ın Harrenhal'da yakınlık kurduğu Ashara Dayne, abisinin sevdiği adamın elinden ölümü ve yine o adamın elinde kendinin olduğunu iddia ettiği bir çocukla çıkıp gelmesi üzerine büyük üzüntüye girer ve sonunda intihar eder. (Ashara Dayne söylentisi buradan...)

Çok düzensiz oldu, ama 5. kitabı bitirip bu konu hakkında bilgi olup olmadığını gördükten sonra bir daha düzenlemeyi düşünüyorum.
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 27 Ekim 2012, 00:18:36 »

Hımm... Daha önce bu konu hakkında, birinci kitabı okurken genel konu başlığında bir kaç kelam etmiştim. Tabii o zamandan bu zamana bir iki modifikasyona ihtiyacı vardı. Ben de şöyle düşünüyorum:
Jon Snow, %95 ihtimalle Rhaegar Targaryen-Lyanna Stark yasak aşkının bir meyvesi. (Başlangıçta tecavüz ihtimali üzerinde duruyordum.)

Kabaca benim düşüncem:
Rhaegar Buz ve Ateşin Şarkısı adındaki kehaneti okur. Buradaki buzun Starklar'ı temsil ettiğini düşünür. Harrenhal'daki şölende Lyanna ile tanışırlar ve gizli aşkları burada başlar bir şekilde. Daha sonra bizim kaçırma vak'ası diye bildiğimiz durum ortaya çıkar. Ama aslında ortada kaçırma falan yoktur. Lyanna hamiledir. Neyse Rhaegar savaşı kaybedip Robert'ın elinde can verdikten sonra Eddard Lyanna'yı kurtarmak için Tower of Joy'a gider. Arthur Dayne'i ve yanındaki diğer şövalyeleri öldürmeyi başarırlar. Yanında Howland Reed'le beraber, doğum sonrası ölmek üzere olan Lyanna'yı bulurlar. Lyanna, Robert'ın nefretinden ve dolayısıyla çocuğu öldüreceğinden korkarak Ned'e Jon Snow'u kendisinin oğlu gibi göstermesi için söz verdirir. Daha sonra Eddard, bizzat öldürdüğü Arthur Dayne'in kılıcını teslim etmek üzere Starfall'a gider. Orada Jon'a süt annelik yapması için Wylla'yı bulur. (Wylla söylentisi buradan...) Bu arada Eddard'ın Harrenhal'da yakınlık kurduğu Ashara Dayne, abisinin sevdiği adamın elinden ölümü ve yine o adamın elinde kendinin olduğunu iddia ettiği bir çocukla çıkıp gelmesi üzerine büyük üzüntüye girer ve sonunda intihar eder. (Ashara Dayne söylentisi buradan...)

Çok düzensiz oldu, ama 5. kitabı bitirip bu konu hakkında bilgi olup olmadığını gördükten sonra bir daha düzenlemeyi düşünüyorum.

Haklısınız aslında. Yani olabilecek bir teori. Daha önce hiç düşünmemiştim ama şimdi düşününce mantıklı geldi.

Gerçi ben öyle pek teori üretebilen, dikkatli tiplerden değilimdir. Genelde yabancı sitelerde veyahut buralarda gördüğüm teorileri okur ve değerlendiririm. Kendimde sevmediğim bir özelliğimdir bu da. Şöyle değişik teoriler ortaya atabilsem, başka teorilere kafa yormakla harcamasam kendimi [*]paralel evren teorisi gibi[/*] çok iyi olacak ama neyse.

Gerek Eddard'ın o konudan hiç bahsetmemesi, gerek onun gibi onurlu bir adamın nasıl karısından başka bir kadından çocuğu olduğuna dair şüpheler insanı Jon'un Ned'in çocuğu olmadığı gibi teorilere itiyor evet. Tartışılabilir.

Çevrimdışı mbdincaslan

• **
  • 277
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
    • Baatırdın Sözü
« Yanıtla #4 : 27 Ekim 2012, 01:19:50 »
kendimce bir yüzüklerin efendisi - buz ve ateşin şarkısı karşılaştırması yapayım.

yüzüklerin efendisi hakkında ne düşündüğüm malum. ortadünyanın mitolojik arkaplanı isimli bir konu açmış, orada biraz değinmiştim. Tolkien, bütün bir kuzey havzası mitolojisinden besleniyor (irlanda'dan finlandiya'ya, norveç'ten almanya'ya) ve burada keşfettiği arketipleri, yeni bir kurguyla öykülerine dahil ederek, yarattığı dile bir "hikaye" olsun diye ortaya eserini koyuyor. Tolkien'in yaptığı iş, "daha ulvi" ve hem müthiş bir şair, hem de müthiş bir bilimadamı olması sebebiyle, erişilmez duruyor.

George Martin'e gelirsek, daha dar bir havzadan beslenerek "esas olay örgüsü"nü kurarken, daha evrensel bir arkaplanı da, "başlıca" olarak değilse de, bir esinti, çeşitleme olarak, kurgusuna dahil ediyor. Tolkien'den daha "sığ" kalıyorsa da, bu açıdan daha "geniş" diyebiliriz. Ancak, ortaya koyduğu evren, Tolkien'inki gibi "tamamiyle apayrı" değil, erken ortaçağ İngiltere'si olduğunu çok belli eden bir yapıda. O yüzden, eğer bir skala yaratır ve en sola gerçekçilik, ortaya romantizm, biraz sağına alegorik mistisizm, en sağa pür fantastik koyarsak, Tolkien en sağda bir yerlerdeyken, Martin alegorik mistisizm ile pür fantastik arasında, daha solda. Ancak belirtmeliyim ki, bu bir "kıymet hükmü" içermez, sadece yazarların seçimini anlamak için yapılmış tespitler. George Martin, böyle bir düzlemde kurgu yapmayı seçmiş, bu "daha iyi" ya da "daha kötü" demek değildir.

Beslendiği kaynağa bakarsak, erken ortaçağ İngiltere'sini görürüz, dediğim gibi. Söz gelimi, Starklar, Anglo-Saxonlarla kaynaşmış "lowland" iskoçlarına benzerler; ki lowland iskoçları ingilizce konuşurlar, tabii tamamen kendilerine has bir üslupla. Duvar motifi, eski ingiltere'deki hadrian duvarını çağrıştırıyor, ve Starklar'ın piç çocuğu Jon Snow'un, duvarın ötesindeki vahşi insanla konuşmasında, Starkların "sonradan gelen" olmadığı, en az o vahşiler kadar eski çağlardan beri orada olduğunu söylemesinde, "duvar ötesi" insanlarının Piktlerden esinlenerek yaratıldığını söylersek, İskoçlar ile Piktlerin ortak kökenlerine ilişkin tarihsel tezleri hatırlarız.

Targeryen ailesi ise, "dışarlıklı" bir aile, ve İngiltere'yi fethederek, uzak kuzey hariç tamamının hakimi olan Normandiya dükü Fatih William'ı çağrıştırıyor. Krallık, başkalarına geçse de, bu aile ile özdeşleşmiş; ki bugün bile ingiltere, bir sürü sülale değişmiş olsa da, hala Fatih William'ın 1066'da kurduğu krallığın devamıdır.

Ancak söylemeliyim ki, Tolkien'in yayımlanmış bütün yapıtları ve notlarını okumuş olsam da, George Martin hakkında o kadar bilgi sahibi değilim, söylediklerimin yanlış, tamamen "kuruntu" olma ihtimali hayli fazladır.
"Onen i-estel edain, ú-chebin estel anim"

Çevrimdışı KingKiller

• 519
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 28 Ekim 2012, 11:27:14 »
Daifunka'nın teorisi banada olacakmış gibi geliyor.
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı Acmert

• **
  • 268
  • Rom: 24
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 07 Kasım 2012, 20:26:49 »

Bunu daha önce duymamıştım, ancak çoğuna geleceği gibi bana da daifunka'nın teorisi daha gerçekçi geliyor.

Çevrimdışı syrio forel

• *
  • 48
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 09 Kasım 2012, 16:18:33 »
Peki Tyrion Lannister hakkındaki bu teoriye ne diyeceksiniz;
Tyrion Lannister'ın  Lannister olmama ihtimali var.Şöyle ki Robet'dan önceki deli kral Aerys Targaryen Tywin Lannister'ın eşi Joanna'ya tecavüz ediyor.Böylece Tyrion ortaya çıkıyor.Lord Tywin krala karşı gelmeye cesaret edemediğinden ve bu durumun herkes tarafından öğrenilmesi o meşhur gururuna yediremdiğinden durumu gizli tutuyor ve eşinin hamilelik döneminde bebeğin düşmesini sağlamak için çeşitili şeyler deniyor.Fakat bebek düşmüyor.Ama özürlü doğuyor.Böyelece ortaya İblisimiz çıkıyor.Bu bir komplo teosrisi olarak görülebilir ama bunu destekeleyen kanıtlarda yok değil.Birincisi Lord Tywin oğlundan nefret ediyor ve ona hiç bir sevgi beslemiyor.Ayrıca 1.kitabı okuyanlar hatırlayacaktır Tyrion ejderhalara karşı hastalık derecesinde ilgi duyuyor ve Kral topraklarına ilk  geldiğnde ejderha kafataslarının bulunduğu mahzeni ziyaret ediyor.Buarda uzun süre kalıyor ve onları hayranlıkla izliyor.

Yukarıda da belirtiğim gibi bu bir teori.Teori daha sonra George R R Martin'e götürülüyor, o da "böyle bir şeyi doğrulayamam, ama red de edemem" diyor.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü

Çevrimdışı syrio forel

• *
  • 48
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 09 Kasım 2012, 18:03:02 »
Tyrion Lannister'ın  Lannister olmama ihtimali var.Şöyle ki Robet'dan önceki deli kral Aerys Targaryen Tywin Lannister'ın eşi Joanna'ya tecavüz ediyor.Böylece Tyrion ortaya çıkıyor.Lord Tywin krala karşı gelmeye cesaret edemediğinden ve bu durumun herkes tarafından öğrenilmesi o meşhur gururuna yediremdiğinden durumu gizli tutuyor ve eşinin hamilelik döneminde bebeğin düşmesini sağlamak için çeşitili şeyler deniyor.Fakat bebek düşmüyor.Ama özürlü doğuyor.Böyelece ortaya İblisimiz çıkıyor.Bu bir komplo teosrisi olarak görülebilir ama bunu destekeleyen kanıtlarda yok değil.Birincisi Lord Tywin oğlundan nefret ediyor ve ona hiç bir sevgi beslemiyor.Ayrıca 1.kitabı okuyanlar hatırlayacaktır Tyrion ejderhalara karşı hastalık derecesinde ilgi duyuyor ve Kral topraklarına ilk  geldiğnde ejderha kafataslarının bulunduğu mahzeni ziyaret ediyor.Buarda uzun süre kalıyor ve onları hayranlıkla izliyor.

Yukarıda da belirtiğim gibi bu bir teori.Teori daha sonra George R R Martin'e götürülüyor, o da "böyle bir şeyi doğrulayamam, ama red de edemem" diyor.
Ben bu teorinin Kılıçların Fırtınasında Lord Tywin ve Tyrion arasında geçen şu konuşmadan sonra gerçek olabileceğini iyice düşünmeye başladım.Kitabı okuyanlar Lord Tywin'in oğluna söylediği şu sözleri hatırlayacaktır.
Bunu  sen mi soruyorsun?Dünyaya gelirken annesini öldüren sen? Sen; kıskançlık , şehvet ve şeytanlık dolusun.Hastalıklı , itaatsiz ve hilekar bir yaratıksın.İnsanların kanunları ,sana benim adımı ve renklerimi taşıma hakkı veriyor çünkü senin benden olmadığını kanıtlayamıyorum.Tanrılar bana tevazu öğretmek için , babamın ve ondan önce onun babasının arması olan gururlu aslanı taşıyarak paytak adımlarla etrafta dolaşmanı izlemeye mahkumettiler beni......

Ayrıca  Tyrion diğer Lannisterlara hiç benzemiyor. Ne Jaime (gerçi onun durumuda değişmeye başladı ama) ne babası  ne de  ablası gibi kaypak.Tamam zor durmlarla karşılaştığında zekasını ve kurnazlığını konuşturuyor ama bana göre kendisi sözlerini tutmaya çalışan bir insan.

Çevrimdışı Acmert

• **
  • 268
  • Rom: 24
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 09 Kasım 2012, 18:56:19 »
Ne Jamie(gerçi onun durumuda değişmeye başladı ama) ne babası  ne de  ablası gibi kaypak.

Karakteri ismi Jaime Lannister'dir. Jamie Lannister değil. Karakterlerin isimlerini doğru yazmak konusunda biraz daha hassas olmalıyız.

Ayrıca Jaime Lannister serideki favori karakterimdir. Yani hakaret ettirmem. :D

Hem kitapları okumuş biri Jaime Lannister'in kaypak değil, onurlu biri olduğunu çok iyi bilir.

Çevrimdışı syrio forel

• *
  • 48
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 09 Kasım 2012, 19:26:33 »
Karakter isimlerini doğru yazmak konusunda haklısnız , dikkat etmemişim.
Ayrıca Türkçeye çevrilmiş kitapların hepsini okudum.Jaime Lannister'ın kaypak olup olmadığını karar vermeden önce birde Brandon Stark'ın başına gelenleri düşünmeliyiz değil mi?İlerleyen kitaplarda değişmeye başlayıp espirileriyle benim de sevdiğim karkterler arasına girsede özellikle ilk iki kitaptaki davranışlarıyla kaypak tabirine tam anlamıyla uymaktadır kendileri.

Çevrimdışı sirdede

• **
  • 111
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 09 Kasım 2012, 19:37:48 »
Jaime Lannister'in yeri bende de apayrı o Lannister soyunun güvenilir, zeki ve en onurlu şahsiyetidir. *Eğer bu adam zamanında o kişiyi öldürmeseydi belkide durum faklı noktalara gelebilirdi (çok az spoiler) seri devam ediyorsa Jaime Lannister sayesinde devam ediyor bunun kıymetini bilmek gerek. Ne demek istediğimi Buz ve Ateşin Şarkısı serisi fanatikleri anlamıştır. Kusura bakmayın söylemek istedim.

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 09 Kasım 2012, 19:59:57 »
Tyrion Lannister'ın  Lannister olmama ihtimali var.Şöyle ki Robet'dan önceki deli kral Aerys Targaryen Tywin Lannister'ın eşi Joanna'ya tecavüz ediyor.Böylece Tyrion ortaya çıkıyor.Lord Tywin krala karşı gelmeye cesaret edemediğinden ve bu durumun herkes tarafından öğrenilmesi o meşhur gururuna yediremdiğinden durumu gizli tutuyor ve eşinin hamilelik döneminde bebeğin düşmesini sağlamak için çeşitili şeyler deniyor.Fakat bebek düşmüyor.Ama özürlü doğuyor.Böyelece ortaya İblisimiz çıkıyor.Bu bir komplo teosrisi olarak görülebilir ama bunu destekeleyen kanıtlarda yok değil.Birincisi Lord Tywin oğlundan nefret ediyor ve ona hiç bir sevgi beslemiyor.Ayrıca 1.kitabı okuyanlar hatırlayacaktır Tyrion ejderhalara karşı hastalık derecesinde ilgi duyuyor ve Kral topraklarına ilk  geldiğnde ejderha kafataslarının bulunduğu mahzeni ziyaret ediyor.Buarda uzun süre kalıyor ve onları hayranlıkla izliyor.

Bu uzun süredir hayranlarca tartışılan ve artık çoğu kişi tarafından doğru olduğu kabul edilen bir teoridir.

Ayrıca ben de doğru görüyorum bu teoriyi. Oldukça mantıklı.

Çevrimdışı syrio forel

• *
  • 48
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 09 Kasım 2012, 20:12:58 »
 Tyrion Lannister dururken  Lannister soyunun 'güvenilir, zeki ve en onurlu' şahsiyeti nasıl Jaime Lannister olur anlamış değilim.Jaime  Lannister hakkında; mesela  Lannister soyunun en cesur , en korkusuz şahsiyetidir dense anlarımda zeki biraz abartılı oldu.Tyrion  Lannister'ın kıvrak zekalılığına, zor durumlardan kurtulmadaki becerikliliğine Jaime bile hayrandır.Kitapları okuyanlar bunu bilecektir.
Ayrıca tekrar ediyorum 'onur' konusunu birde Bran Stak'a sormak lazım veya
Kral Topraklarındaki pusuda ayağı kırılıp en iyi adamlarını kaybeden Ned Stark'a.

Ben sadece bu başlık 'Seri Hakkında Teoriler ve Tartışma Platformu' olduğu için burada daha önce dile getirilmeyen Tyrion hakkındaki teoriyi belirtmek istemiştim.Buranın 'Jaime Lannister' ı Savunma' başlığına dönüşmesini istemezdim.
Belirttiğim teorinin serinnin hayranları tarafından uzun süredir tartışıldığını bende biliyorum.Ama burada daha önce kimse değinmemiş.Kitap hakkındaki teoriler sadece Jon Snow terorisiyle sınırlı kalmış. Sadece teorinin tartışılmasını istemiştim.