Kayıt Ol

Seri Hakkında Teoriler ve Tartışma Platformu

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
Ynt: Seri Hakkında Teoriler ve Tartışma Platformu
« Yanıtla #45 : 19 Ekim 2014, 13:27:45 »
Teoriler konusunda ne desem bilmiyorum çünkü GRRm ters köşe yapma konusunda oldukça iyi ama bence -dikkat spoiler içerir!- Azor Ahai her kim olursa olsun Bran değil çünkü Melisandre ateşlerinde kurt suratlı bir çocuk ve yanında ahşap bir tanrı görüyordu ve onları adı anılmaması gereken karanlık tanrının yandaşları olarak değerlendiriyordu.
Davos'un Rickon Stark'ı bulacağını ve Beyaz Liman'a getireceğini düşünüyorum ancak sonrası konusunda bir şey diyemem, Stannis ve Melisandre onu Kırmızı Tanrı'yı kabul etmesi için zorlayabilir. Ancak eğer olur da yeni bir Stark ortaya çıkmazsa, Kışyarı'nı Arya'nın kurtaracağını düşünüyorum, Westeros'a yavaştan döneceğini umut ediyorum. Çünkü bu işi ondan başkası yapamaz. Başlarda Bran ve Arya birlikte olur diye düşünüyordum ancak Bran'ın son kitaptaki pozisyonunu görünce acaba dedim. Tamam neyse, ben susayım ve yeni kitabı bekleyeyim. :)
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Hurin

• 1478
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 19 Şubat 2015, 13:07:50 »
Sadece ben mi farkettim yoksa başkaları da bunun farkında mıdır diye ufak bir sorum olacak.;

Spoiler: Göster
Seride ne zaman sansasyonel bir olay olacaksa (Visery'nin Taç Giymesi, More Düğün yada Edmure Tully'nin düğünü gibi) 3-4 bölüm öncesinden tüm olay akışı tamamen bu olaya kitleniyor ve etrafta ne kadar önemli karakter varsa buraya doğru ilerliyor. Okuyucu sabırsızlandıkça sabırsızlanıyor, artık ne olursa olsun diye düşünmeye başladığında birdenbire ortalık birbirine giriyor. Olaydan önceki bölümler çok yavan ve yavaş gidiyor diye düşünüyorum.

Sizin düşünecniz nedir?

Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı Maedhros

• **
  • 200
  • Rom: 2
  • hmm akraba katli mi? bayılırım!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 05 Nisan 2015, 19:31:30 »
Dediklerine tamamen katılıyorum, aslında sen demeden önce de farketmiştim fakat deyince daha bir farkına vardım.

Şimdi bilindiği üzere yazarımız karakter öldürmeyi ve yeni karakterler eklemeyi baya bi' seven bir yazar. Zaten farkındaysanız Westeros'da şu ana kadar insanların toplanıp sonunda mutlu mesut ayrıldığı tek bir olay bile yok. Her zaman bi' vukuat olmuş. Şunu da fark etmişsinizdir, ne zaman bir karakter doğru yolda olsa, onuru, şerefi ve gururu için bir şeyleri doğru yapsa başına kötü bir şey geliyor. Mesela Stannis Kral'ın Şehri'ne saldırırken ilk kez Kızıl Rahibe'yi yanına almadı ve yenildi, Robb Stark Richard Karstark'ı idam etti, Richard idam edilirken beddua etti Robb öldü, Eddard Stark tepeden tırnağa gururdu öldü falan filan. Yani demem o ki eğer Westeros'da mutlu biteceğini düşündüğünüz bir toplantı, eğlence varsa ve en sevdiğiniz karakter hemen öncesinde sizi mutlu eden bir şeyler yaptıysa başı dertte demektir. Güzel bir ayrıntıydı Hurin.
"O çılgınlık anında Iluvatar üzerine ant içtik kardeşim.
Eğer sözümüzden dönersek Sonsuz Karanlığı çağırmış olacağız.
Ve söyle bana, o zaman bizi kim kurtaracak?"

Çevrimdışı Cauthon

• *
  • 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 28 Mayıs 2015, 10:56:38 »
Starklarin yükselişinin Rickon ile olacağını hiç sanmıyorum. Daha küçücük çocuk, lordların elinde iyice oyuncağa döner. Ondan daha büyük olan Tommen'in bir tek kumdan kale yapmadığı kaldı. Eğer starklar küllerinden doğacaksa bu Sansa sayesinde olacaktır. Martin amcanın Kış Rüzgarlarında yayınladığı Alayne bölümünü okuyunca buna daha çok inandım. Arya'nın ise kendi yolunda gideceğini ve intikamını bireysel olarak alacağını düşünüyorum. 
Bran'a gelirsek
o artık bir stark değil ağaç oldu gitti başka bir kulvarda yarışıyor.
Görev dağdan ağır, ölüm tüyden hafif...

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 28 Mayıs 2015, 11:02:16 »
Stark'ların tekrar yükselmesi için en güçlü ihtimal Jon'du, ama o da teknik olarak bir Stark değil Targaryen oluyor, babadan alındığı için soyadı(evet R+L=J'yi doğru kabul ediyorum). O yüzden bilemiyorum, çok ümitli değilim o konuda. Ailenin kalan bütün üyeleri etrafa dağıldı, hiçbiri de Stark adını yaşatma amacında gibi görünmüyor. Hepsi önemli şeyler yapacaklar herhalde ama Stark ailesini eski gücüne kavuşturmak bunlardan biri olur mu bilemem.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Maedhros

• **
  • 200
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 01 Haziran 2015, 04:11:28 »
Şu yazdıklarıma tüm dikkatinizi verin bence.

Jon'un kimin evladı olduğu ile alakalı tek bir somut ipucu bulamadım ben kitapları okurken. Onun dışında Jon büyük ihtimalle Eddard Stark'ın çocuğu değil. Eddard Büvet Ağacı'na dua ederken "lütfen Jon ve Robb kardeş gibi büyüsünler" diyor. Yani aslen kardeş değiller. Starklar'ın yükselişi Rickon ile değil Sansa ile olacak demişsiniz. Tabii ki olabilir çünkü Sansa o kadar uzun süredir alçakça rol yapıyor ki taht oyunlarını dibine kadar çözdü yani pek zorlanmaz artık bir şeyleri elde etmek için. Fakat Rickon'u Tommen ile karşılaştırmanızı doğru bulmuyorum. Catelyn bir kez Kışyarı'nda Baratheon veletlerini gördüğünde bir kez de Robert Arryn'ı gördüğünde o karakterlerle Rickon'u kıyasladı ve yaşça Rickon'dan büyük olmalarına rağmen cesaretsiz ve korkak çocuklar oldukları sonucuna varmıştı.

Şimdi Serçeparmak Kuzey'i sözde Sansa için almaya çalışacak. Stannis hem savaşa gidiyor hem de bir ordu satın aldı. Vadi 20.000 asker ile Kuzey'e ayak bassa şu an Kuzey'in onlara karşı koyabilecek bir gücü yok lakin Stannis'in sipariş ettiği askerler gelirse sayı 20'ye 20 olur. Muhtemelen onurlu Vadi Lordlarından bazıları zaten Rickon Stark'ın yaşadığını öğrendiklerinde Sansa'yı yüzüstü bırakacaklardır.

Bran ve Arya'yı artık Stark Hanesi fertleri olarak saymıyorum çünkü artık baya başka yollardalar.

Bunların dışında en mühim şey Jon Snow'un akıbeti. Çünkü Kral Robb Stark ölmeden önce vasiyetinde Jon'u varisi ilan etti. Yani Jon otomatik olarak hem yemininden azat olmuş oluyor hem de Stark ilan edilip meşrulaştırılmış oluyor. Fakat Robb bunu yaparken Rickon'un yaşadığını bilmiyordu. Muhtemelen Jon yaşasa bile artık Nöbet'te kalmaz. Ya Stannis'e katılır ya da Yabanıllar ile bir şeyler yapar. Benim teorim şu: Jon yaşarsa şayet Nöbet'i terk edecek, Boltonlar Stannis'e yenilecekler fakat ikiside ölmeyecek Roose Dehşet Kalesi'ne Ramsay Sur'a doğru kaçacak. Jon ve Yabanıllar Ramsay ile kapışacaklar ve yenecekler. Kuzeyliler ve Stannis de Jon ile birleşip Dehşet Kalesi'ni alacaklar. Mektupta varis Jon olsa bile Rickon'un yaşadığı yeni öğrenildiği için Rickon varis ilan edilecek ve Kuzey Lordlarının gözetiminde Kışyarı Lordu (eğer Stannis savaşta öldüyse Kralı) olacak. Boltonlar ölünce boşalan Dehşet Kalesi Lordluğuna da Jon geçecek. O sırada Sansa, Serçeparmak ve Vadi ordusu Kuzey'e gelecek fakat Sansa ve bazı onurlu Lordlar Rickon ve (yaşıyorsa) Stannis ile savaşmak istemeyecek. Serçeparmak muhtemelen o ara ölecek.

Daha anlatabilecek çok teorim var ama şu an kafamda kalıp olanlar bunlar.

Çevrimdışı Nyks

• *
  • 10
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 07 Haziran 2015, 03:14:06 »
Çok toz pembe düşünmüşsün. Özellikle Jon ve Stannis konusunda. İmkansız değil ama zor. Çok zor.
Ayrıca o meseleye gelmişken Büyük Kuzeyli Komplosu diye bir şey var... Dehşet bir komplo. İşe yaraması durumunda dediklerinden hiçbiri gerçekleşmez. Bir de tabi gerçekten böyle bir komplo var mı? Teori şuanlık ama bana kalırsa evet

Bir de;
Petyr şuan Kralın Şehrinde. Uzun bir süre orada kalacak gibi. Ben Serçeparmak'ı Varys'in öldüreceğini düşünüyorum. Ya da belki Olenna ninemiz. Serçeparmak'ın dediği gibi Olenna sonsuza kadar süren sessizliği kiralayamaz. Tabii Olenna Petyr ile büyük suç ortağı. Kendisini güvrnceye almak için Petyr'i öldürtebilir

Çevrimdışı Maedhros

• **
  • 200
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 07 Haziran 2015, 03:25:13 »
Çok toz pembe düşünmüşsün. Özellikle Jon ve Stannis konusunda. İmkansız değil ama zor. Çok zor.
Ayrıca o meseleye gelmişken Büyük Kuzeyli Komplosu diye bir şey var... Dehşet bir komplo. İşe yaraması durumunda dediklerinden hiçbiri gerçekleşmez. Bir de tabi gerçekten böyle bir komplo var mı? Teori şuanlık ama bana kalırsa evet

Bir de;
Petyr şuan Kralın Şehrinde. Uzun bir süre orada kalacak gibi. Ben Serçeparmak'ı Varys'in öldüreceğini düşünüyorum. Ya da belki Olenna ninemiz. Serçeparmak'ın dediği gibi Olenna sonsuza kadar süren sessizliği kiralayamaz. Tabii Olenna Petyr ile büyük suç ortağı. Kendisini güvrnceye almak için Petyr'i öldürtebilir

Büyük Kuzeyli Komplosu şu durumda en olağan durum. Kitabı okuyan herkes fark edebilir bunun olabileceğini fakat teoriyi hazırlayan kişi Kuzdeyliler'in onurunu hesaba katmamış. Ayrıca:

Eğer Kuzeyliler Stannis'i Boltonlar'ı yendikten sonra yok ederlerse Justin Massey'in 20.000 adamla intikam için dönüp her taşı yok etme ihtimali var. 

Son olarak Serçeparmak Kralın Şehri'nde değil.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #53 : 07 Haziran 2015, 17:56:09 »
Bran ve Arya'nın artık Stark olmadıkları konusuna katılmıyorum. Buna kesin bir kanıt sunamam, hatta pek çok şey bu söylediğimi çürütebilir. Hatta belki Bran doğrudan müdahale edemeyebilir; ancak Arya'nın ailesini tamamen terk edeceğini ve işlerin Sansa tarafından düzeltileceğine inanmıyorum. Şu var ki, Bran da Arya da durduk yere Kuzey'e ve Bravos'a gitmedi, Martin amcanın onlara son derece sıradan roller vereceğini sanmıyorum. Onun gibi bir ustanın yapacağı şey değil, hele onları bu kadar anlattıktan sonra.
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #54 : 17 Haziran 2015, 05:05:33 »
Bu arada burada Griff konusu hiç konuşulmamış sanırım.

Griff'in Aegon olmadığı konusunda ciddi teoriler mevcut. Burada uzun uzadıya anlatmıyorum; buradan, buradan ve başka birçok yerden çeşitli "kanıt"lara ulaşabilirsiniz. Açıkçası ikna oldum diyebilirim. Griff büyük ihtimalle Aegon Targaryen değil diye düşünüyorum. Sizin bu konudaki düşüncelerinizi de öğrenmek isterim.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı collona

• *
  • 1
    • Profili Görüntüle
Jon Snow Hakkında
« Yanıtla #55 : 20 Haziran 2015, 22:02:58 »
https://www.youtube.com/watch?v=TyUl4gaDD8M

Edit: Başlık değiştirildi. Spoiler olmuş direk.

Çevrimdışı Maedhros

• **
  • 200
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #56 : 21 Haziran 2015, 01:29:22 »
https://www.youtube.com/watch?v=TyUl4gaDD8M

Edit: Başlık değiştirildi. Spoiler olmuş direk.

Gece Kralı falan midem bulandı bu nasıl cahillik bu nasıl senaryodan kopukluk inanamıyorum.

Griff konusunda gelirsek:

Eğer Aegon gerçekten bir Blackfyre ise Daemon Kızıl Çimen'de huzur içinde yatabilir. Zira kim ne derse desin Blackfyre Hanesi taht iddiasında kesinlikle haklıydı. Muhtemelen Aegon VI diye bildiğimiz kişi gerçekten Rhaegar'ın oğlu değilse Illyrio Mopatis ile bir Blackfyre leydisinin çocuğu olabilir. Zira Blackfyre erkek soyunun kesin olarak tükendiği açıkça belirtilmişti daha önce, o konuda bir ince olacağını sanmıyorum.

Çevrimdışı semihyalcin

• *
  • 1
    • Profili Görüntüle
    • parcakontor
« Yanıtla #57 : 12 Ağustos 2015, 00:35:47 »
teoriler hep aynı

Çevrimdışı serkan.sefkat

• *
  • 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #58 : 17 Mayıs 2017, 04:57:48 »
arkadaşlar herkese merhaba. Buz ve ateşin şarkısı çoğu kişide olduğu gibi, bende de çok ayrı bir yere sahiptir. buz ve ateşin şarkısının geek'i sayarım kendimi. haliyle geek'i olduğum bir şeyin de neredeyse internette dolaşan her türlü bilgiyi, teoriyi vs. hakkında bilgi sahibiyimdir. ama aklımda 2 konu var ki hiçbir yerde  konuşulduğuna denk gelmedim.
ilk söyleyeceğim kitap içindir. öncelikle bran, kuzgunların, kurdun hatta hodor'un içine bile girdi. 6 sezondur bran birşeyler yapıyor ve yapacakta ve tabi ki şuana kadar yaptıklarından daha önemli şeyler olacak bunlar. ve benim söyleyeceğim şeyde; daenerys'in ak gezenlerle olacak savaşta, yardım etmek istememesi ya da başka bir konudan dolayı, bran'in ejderhayı kontrol etmesinin gerekli hale gelmesi? kısaca ejderhaya 3 kişi değilde iki kişinin binmesi mesela jon, daenerys ve bran'in warg yetenekleriyle onu kullanması.
ikinciye gelecek olursak önce bir link vereyim; https://www.youtube.com/watch?v=U1L0wS3PhkY turgut uç bu dünyaya hakim sayılı insanlardan. bu teorisi benim kafama yattı. ve ben bir şey daha eklemek istiyorum bu teoriye. hazır mısınız? sam ya martin'in gençliği ise? sizce tesadüf mü? kilosu, boyu, sakallarının boşlukları felan. ayrıca insanlar hep soruyor sam nasıl bu dünyada her buluyor bu vasıfsızlıkla diye. yani serinin sonunda kitabı kapatan kişi martin'in ta kendisi olursa. hatta vefat etme ihtimaline karşı o sahne çekildiyse bile? benim düşüncelerim bu yön de sizin de fikirlerinizi bekliyorum.

• **
  • 116
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #59 : 17 Ağustos 2017, 16:32:45 »
Ekşide bakınırken bir teoriye rast geldim, güzel yerlere temas etmiş gibi duruyor yazar.
https://eksisozluk.com/entry/60359610