Kayıt Ol

Yangında İlk Kurtarılacaklar

• 581
  • Rom: 47
  • Hayvan Yemeyelim!
    • Profili Görüntüle
    • http://bulentozgun.blogspot.com/
Yangında İlk Kurtarılacaklar
« : 29 Nisan 2013, 21:44:00 »

Olmasın ama oldu diyelim, hayal kuralım: Bir sebepten kitaplığınızın, kitaplarınızın olduğu oda tutuşuverdi, cayır cayır yanıyor canım kitaplarınız. Yangın söndürme tüpü, su falan derken olmadı, sönmedi bir türlü. Yanıyor sevdiceğiniz kitaplar. Gönül ister ki hepsini kurtarın ama yok, alevler habis dillerini çıkarmış, sırıta sırıta yalıyorlar çocuklarınızı, dostlarınızı, ahbaplarınızı. Hiç yoktan bir kaçını kurtarayım diyorsunuz ve atılıyorsunuz alevlerin arasına, hangi kitapları alırdınız?

Ben başlayayım:
Kara Kutu (Ediz)'mu kapardım hemen, yanına Şibumi'mi alırdım (eski baskı, zor bulunur), 2666'yı kurtarırdım (daha bitmedi, yarısındayım), Don Quijote'ye zıplardım (iki kitap takım, Roza Hakmen çevirisi, kutulu), Decameron'umu (iki kitap takım, kutulu, daha mühimi bir dosttan hediye, ha bir de Rekin Teksoy, rahmetlinin çevirisi) ve Practical English Usage'ımı alırdım (yeryüzünün en iyi ingilizce dilbilgisi kitabı), kaçardım. Bi' dakka! Bir de Fahrenheit 451'i alırdım, ayıp olur Ray babaya.

Sonradan ek: Fiddler'dan el alarak, geride bırakmak zorunda kaldıklarımdan bahsedeyim, alevler içinde yanan kitaplarım:
Amerikan Tanrıları'nı yeni almıştım, yazık oldu. Can Yücel, tüm şiirleri ateşler içinde şimdi. Can baba demişken, onun çevirdiği Hamlet, off, yine onun çevirdiği Muhteşem Gatsby, son bi' hamle almaya çabalasam mı acaba, yok yok, sarmış alevler iyice, kusura bakma Can baba... Ah be Bir Film Nasıl Okunur kitabım! Gitti! Keşke İlahi Komedya'yı da kapaydım! (Rekin Teksoy çevirisi) Gitti artık! Ne yapalım...

Çevrimdışı Fiddler

• 565
  • Rom: 32
  • Bazen Herkes Duysun Diye..
    • Profili Görüntüle
    • A. Orçun CAN
Ynt: Yangında İlk Kurtarılacaklar
« Yanıtla #1 : 30 Nisan 2013, 00:16:25 »
Çok heyecanlı.. Bir sayı sınırlaması koyulmamış o yüzden gerçekçi olarak elime, kucağıma ne kadar kitap alabilirim diye düşünerek cevaplamaya çalışacağım.

Muhteşem 1991 baskısıyla en sevdiğim cep kitabı olan Catcher in the Rye (Çavdar Tarlasında Çocuklar) benimle gelmek zorunda. Hem az yer tutar, hem de neredeyse 10 yıldır benimle. Gitmesini istemiyorum. Onun yanında ikisi de çok değerli birinden hediye olan, deri sert kapaklı Absolute Sandman Volume 1 ile yine Neil Gaiman'dan sınırlı sayıda ve tek baskı olarak geçen yıl çıkan A Little Gold Book of Ghastly Stuff gelmek zorunda. Şiir'imi bulmamı sağlayan Cemal Süreya'nın Sevda Sözleri ve Arkadaş Zekai Özger'in Sevdadır'ı da benimle geliyorlar. Evet bir bakalım. Absolute Sandman çok büyük ve ağır, üstüne diğerlerini de koyunca 2-3 kitap daha alabilirim galiba. Küçük Prens çok yer kaplamayacak zaten, onu da cebime sıkıştırabilirim hızlıca. Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Saatleri Ayarlama Enstitüsü'nü de alevler arasından sıçrayarak kucaklayabilirim. Sonra da koştur koştur kaçarım oradan..

Ama tabii geride bıraktığım için çok üzüldüğüm, manevi değeri büyük Harry Potter'larım, Stephen King'in ne zaman moralim bozulsa beni tekrar yazmaya şevkeden Yazma Sanatı, aynı şevki sinema açısından veren Robert Rodriguez'in Ekipsiz Asi'si, aslında hepsinden önce şiirle beni tanıştıran Attila İlhan'larım için bol bol ağlarım kaçarken. Evet.
Saatleri Ayarlama Enstitüsü okuyalım..

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 30 Nisan 2013, 10:26:11 »
Çılgınca etrafıma bakarken ben de güme gitmezsem eğer; Hamit Çağlar Özdağ'ın üçlemesi, Fred Saberhagen'ın Kılıçlar serileri, Steven Hall'ın Köpekbalığı Metinleri, Yaprak Öz'ün Berlinli Apartmanı, İnce Memed, bir Murakami, Nuran Özlük'ün Türk Edebiyatında Fantastik Roman ve Titus Groan elbette.
Bırakırken ağlamayacağım tek kitap da Dervish House olurdu herhalde.

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #3 : 30 Nisan 2013, 12:18:24 »
Hayal etmesi bile korkunç ama hadi diyelim oldu, dehşet içinde alevlerin içine atlayıp alabildiğim kadar ok kitabı alırdım herhalde, öncelik bir daha hayatta bulamayacaklarım ve manevi değeri olanlar olurdu herhalde.

İlk olarak Kafka'nın toplu eserleri var orjinal dilinde, onu çeker çıkarırdım. Sonra yine Almanca 1878 basımı Goethe'yle Konuşmalar var, onu alırdım. Felsefe Taşı'nı kurtarırdım, manevi değeri çok fazla. Poe'nun Bütün Hikayeleri'ni alırdım can havliyle bir de Pär Lagerkvist'in üç romanı var; Cüce, Tanrı Gelini Sibyl, Yeryüzü Sürgünü, onları alırdım, sittin sene arasam bulamam çünkü.
Daha da birşeyler almaya çalışıyorken itfaiye gelir muhtemelen ve beni yaka paça dışarı çıkarırdı.
Geride bıraktığım her kitaba ayrı ayrı üzülürdüm, hepsini okumamış olsam bile bir çoğunun içini açıp karıştırmışlığım, birkaç sayfa okumuşluğum var.
İçim parçalandı yalnız o kadar kütüphaneden geriye sadece yedi kitabın kaldığını düşününce, hayata küserdim herhalde ben. :D
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı BerkeB

• 494
  • Rom: 7
  • Onu bulan herşey'i bulur
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 30 Nisan 2013, 12:20:42 »
Sevmediğim kitap bulundurmam evde. Hepsini alırdım ama ben gene de sıralıyım.

Öncelikle okuduğum ilk fantastik kitap olan Harry Potter ve Felsefe Taşı' nı alırdım. Daha sonra serinin geri kalanını. Ardından biraraya toplamayı çok zor başardığım adını söylemiyeceğim birileri kıskanır kitaplarım nazara gelir diye  :D. Birtakım destanlar var onları alırdım.

Yüzüklerin efendisi cildini alırdım. Çünkü daha okumadım ve ben bir kitabı alıp okumamaktan nefret ederim.

Kralkatili Güncesi (Moralim bozuk oldumu açar Sim ile Kvothe arasındaki komik konuşmaları okurum. Bu kitap benim için moral kaynağı)

Diğer kitaplarım zaten bir kütüphaneye bağışlanık şuan istediğim zaman gidip okuyorum. Sanırım öyle çok kitap okuyan bir insan değilim. Fantastik dışında okumam pek.

EDİT: Şöyle tüm mesajları okudum da sanırım en garip ve en umursamaz mesaj benim mesajım  :hemk

Bakmayın şiir yazdığıma romantik değilim :).

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 30 Nisan 2013, 19:43:00 »
Ups! Yangın mı?? Önce bir panikler, annemi çağırırdım. Ama dur, annem evde değil... O zaman daha da paniklerdim! Mutfaktan su dolu sürahiyi kim getirecek şimdi??!!

Olayın ciddiyetine vardığım an atılırdım kütüphaneme. Allahım ne çok kitap! Gözlüğüm gözümde neyse ki, yine de sırt yazıları paniklemenin verdiği etkiyle doğru düzgün okunmuyor. Fakat Poe tüm haşmetiyle bana bakıyor, o kocaman cildiyle. Hemen kapıyorum, daha okumadığım öyküler var çünkü. Sonra... Silverberg ile Bradbury'nin tüm kitapları ve Le Guin'in bazı kitapları yan yana neyse ki... Tek seferde koltuk altıma atardım onları da, eğer elimde bir çanta varsa Metis bilimkurgu ve Baskan kurgu-bilim serisini de eklerim içine. İzzet Yasar, Cemil Kavukçu, Selçuk Baran ve Feyyaz Kayacan.. Onlar da doğru çantaya... Arada kattığım Yekta Kopan'lar ve Murat Yalçın'lar ise ayrı sevindirici!

Çok mu aç gözlüyüm ne? Zira yangın herhalde daha kitaplara sıçramadı. Ben de işyerinden alışık olduğu üzere bol bol ağırlık taşıyabiliyorum. Dolayısıyla Jones'un Şato Üçlemesi ve Walpole'un Otranto Şatosu da çantadaki yerini alırdı. Ne büyük çantam varmış di mi? Hem bir dakika... Çantayı sırta takacağımdan elime iki adet poşet alabilirim. Annemin yataklarımızın altına poşet koyma alışkanlığının hayati önemi burada devreye giriyor işte. En büyüğünden iki tane poşeti kaptığım gibi tekrar kütüphanenin yanında bitiverirdim. O da ne?! Kara Dörtleme ve Rekin Teksoy'un çevirdiği İlahi Komedya'lar... Hemen sol rafta Bourne'ın Günbegün Mahşeri de kapak özelliğindenn dolayı parıldıyor.

Tolkien, Rothfuss, Eddings, Jordan, Mieville... Türk Edebiyatı eserleri... ALLAHIM!! BEN DE BURADA YANACAĞIM GALİBA! İyice panik oldum!! Ulan abim ne yapıyor diğer odada, gelsin bana yardım etsin. Ohanes, o da oyun CD’lerini kurtarmakla uğraşıyor. Hey yarabbim...

Of ya dergiler de var arşivlik, onlardan -ismine bakmadan- birkaç tanesi de poşetteki yerini alır. Artık şansa hangisi gelirse!

Son olarak 22/11/63... Onu çok ucuza kapatmıştım gençler. Bir daha bulamam valla!

Evet, kıvılcımlar sonunda kütüphaneye de sıçardı. Ağlasam mı, kurtardıklarıma sevinsem mi bilemiyorum. Daha o an her duygu birbirine karışıyor. Siyah ve beyazın birbirine karışıp gri olması gi... Ne gri mi?! Elric'leri unuttum yaa, bi ton para saymıştım onlara!! İşte şimdi ağlayabilirim... :fringa
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Fiddler

• 565
  • Rom: 32
  • Bazen Herkes Duysun Diye..
    • Profili Görüntüle
    • A. Orçun CAN
« Yanıtla #6 : 30 Nisan 2013, 20:00:56 »
Yalnız tatsızlık çıkarırım.. Maşallah yangından çıktığında "koşan sahaf!" diye parmakla gösterecek herhalde insanlar seni.. Kitaplığı sırtlansan aynı şeymiş. Haksızlık! O kadar kitap olmaz! (Bir de "author's preferred text" versiyonu baskısız çocuk kitabı çıktıları, öykü dosyaları var unuttuğun, sen kaybedersin. İleride çok para edecekti onlar. Yoo yoo gücenmedim. Sorun değil. Gerçekten)
Saatleri Ayarlama Enstitüsü okuyalım..

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 30 Nisan 2013, 20:50:40 »
Yalnız tatsızlık çıkarırım.. Maşallah yangından çıktığında "koşan sahaf!" diye parmakla gösterecek herhalde insanlar seni.. Kitaplığı sırtlansan aynı şeymiş. Haksızlık! O kadar kitap olmaz! (Bir de "author's preferred text" versiyonu baskısız çocuk kitabı çıktıları, öykü dosyaları var unuttuğun, sen kaybedersin. İleride çok para edecekti onlar. Yoo yoo gücenmedim. Sorun değil. Gerçekten)

Açıkçası millet "koşan sahaf!" desin diye o raddeyeye getiririm bak, zira tanımlamayı çok sevdim! Çıktılar konusunda ise sıkıntı yok, onların ana kaynağı bende saklı olduğu için tekrar çıkarılır, gerekli yere konulur. Tabii gerekli yeri tekrar yaptıracak paraya sahip olununca... :(
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 30 Nisan 2013, 21:09:36 »
İlk önce "Amanın yangın yanıyor!" diye bağırırdım ben. Lisede böyle anlatım bozukluğu sorusu çözerken sınıfça çok gülmüştük buna, o zamandan beri yangın aklıma gelince bunu söylüyorum istemsiz olarak.

Kitaplığa koştuktan sonra, ilk olarak kırmızı ciltli özel basım Yüzüklerin Efendisi'ni kapardım. Onu alınca zaten bir koltuk altını doldurmuş olduk, geriye bir karpuzluk yer kaldı. Sonra Sherlock Holmes'un karışık hikaye kitaplarının birini almak lazım. Vakıf İleri, yanlış hatırlamıyorsam seride en sevdiğim kitap bu olmuştu, bunu da kurtaralım. Son olarak da Gustav Schwab'ın hazırladığı Klasik Yunan Mitolojisinin En Güzel Efsaneleri Cilt I ve Cilt II'yi alırdım. Kalın kalın kitaplar zaten, sanırım yerim doldu. Son bir şey daha sıkıştıracak olursak Otostopçu'nun Galaksi Rehberi'ni de alırım. Sırtıma da laptop çantasını bağlarım, D&D pdf'lerimi de kurtarmış olurum. Eğer hala yanmamışsam ortamdan koşarak uzaklaşırım sonra eheh.

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #9 : 30 Nisan 2013, 23:10:24 »
Oturdum ciddi ciddi hangi kitapları alırdım diye düşündüm bir müddet. Sonra da şu sonuca vardım:

En en en başta tek ciltlik Yüzüklerin Efendisi'ni alırdım tabii ki. Onun ardından Silmarillion'a sarılırdım. Daha sonra da Fahrenheit 451'i kapardım. Zaman Çarkı'ndan hangi kitabı alsam bir diğeri için üzüleceğimden, hiç dokunmazdım. (İçim sızlıyor!) Aynı şekilde Buz ve Ateşin Şarkısı'na da dokunmazdım. Yani kısacası seri kitaplara gitmezdi elim. Bunların haricinde eğer hala zamanım varsa Bizim Büyük Çaresizliğimiz ve şu an okumakta olduğum Biz'i de alır kaçardım. Hoop, bir saniye! Neil Gaiman'a saygısızlık yapmak istemem, Yokyer'i alırdım en azından. Harry Potterlara elveda... Edgar Allan Poe... Asimovlar... Narnialar... Stephen Kingler... Hepsi gitti....

Spoiler: Göster
Kim çıkardı lan bu yangını?!

Çevrimdışı Gurur

• *
  • 12
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 30 Nisan 2013, 23:26:21 »
Öyle bir durumda kurtarmak için çok isim var ya... Ama ben önce Albert Camus'yle Salinger'ın kitaplarını kurtarırdım herhalde. Alper Canıgüz'le Emrah Serbes'in öykü kitapları var sonra. Sait Faik'le Yusuf Atılgan'ın kitapları ince, onları da alırım.  :) Kafka'dan üç kitabı da bir şekilde aldım diyelim, işte ondan sonrası karışık. Hemingway'le Dostoyevski'yi aynı anda alamam bir kere, orası kesin.  :) Bir de Turgut Uyar'la Cemal Süreya'nın ikisinden birini seçmek zorundayım. Ama bu kadarı taşınmaz herhalde ya. :)

Hem her şeyi geçtim, önce yazdıklarımı alırım arkadaş. :)
"Yoksa her şey ben olmadığım zaman, benim olmadığım yerlerde mi oluyordu?"
Yusuf Atılgan - "Aylak Adam"

Çevrimdışı Denethor

• *
  • 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 01 Mayıs 2013, 00:07:57 »
Jules Verne'nin özel basım orijinal çevirilerini, Kırmızı Külliyatı(Yüzüklerin Efendisi), Reşat Nuri'den Tanrı Misafiri, Jasper Kent'in Danilov Beşlemesi, Nazım Hikmet,Orhan Veli,Cemal Süreya, Özdemir İnce şiir kitaplarını... o çok fazla:) Hangisini kurtarayım derken arada bende yanarım büyük ihtimal:)
Biz üç kişiydik; ben sen ve sevgimiz.
[/i]

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #12 : 01 Mayıs 2013, 19:45:38 »
İnşallah öyle bir şey olmaz.Olacaksa da İlk kurtaracağım kitaplar Darren shan serisinin kitaplarıdır.Ondan sonra Percy jackson ve oliposlular.Hala kucağımda boş yer kalırsa 3-5 Gölgelerin efendisi kitabı toplarım.

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 01 Mayıs 2013, 20:25:52 »
Ne kadar fazla düşünürsem aklıma o kadar fazla kitap geliyor, ne yapsam bilemedim.

Alevleri görür görmez koşarak gidip herkesin Hitler sandığı Poe'yu kaparım kitaplıktan. Daha doğru düzgün okuyamadım, ayıp olur üstada. Arkada bırakırsam muhtemelen Hitler olarak rüyalarıma girecektir. Onu bir kolumun altına aldıktan sonra yanına hemen Silverberg'den İçeriden Ölmek'i eklerim. Neredeyse kusursuz bir kitabı alevlere yem edemem efendim!

Biraz bakındıktan sonra Barış Bıçakçı'dan Bizim Büyük Çaresizliğimiz ve Bradbury'nin Fahrenheit 451'i[*]ne olacağıdııı?[/*] benimle ateşli bir yolculuğa çıkmaya hak kazanır. Poe dışında saydıklarım hep ince kitaplar o yüzden bir şeyler daha alabilirim sanırım. Cemal Süreya, Sevda Sözleri, Turgut Uyar, Göğe Bakma Durağı, Ah Muhsin Ünlü, Gidiyorum Bu üçlüsünü de aldıktan sonra son bir hamleyle Kediler Güzel Uyanır'ı alırım yanıma. Her şeyi aldığımı düşünüp evden tabanları yağladıktan ve kafam yerine geldikten sonra bir tane bile Gaiman, Sait Faik, Joey Goebel almadığımı görünce "hııııaaaayyıııığğğğğğrr!" diye haykırırım. Tabii zamanla alış...

Otostopçunun Galaksi Rehberi?

Hııııaaaaayyyıııııııııığğğğr!
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı Logatti

• *
  • 29
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 28 Mayıs 2013, 23:48:34 »
Koca bir kitaplık dolusu kitap var. Hangisinden başlasam? Elbet ki, Rowling ve Tolkien kitaplarım öncelik listemin başında. Sonra matematik dönem ödevim. O giderse, ha yangından yanmışım ha kurtulmuşum hiç fark etmez. Sonra ise canımı kurtarırım.
Hayallerinin peşinde koşan yalnız bir kuzgunum ben.
Sadece göklerde yaşayan.
Bazen kanat çırparım sonsuzluğa.
Ama şimdi şarap zamanı.
Tek bir amaca açılır kanatlarım.
Ölüme.

Selam olsun sana Kayıp Rıhtım