Kayıt Ol

Büyücüler - Lev Grossman

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Büyücüler - Lev Grossman
« : 23 Eylül 2013, 23:20:57 »

Yasak bilgilerin gizli dünyasında gücün bedeli ağırdır.

TIME dergisinin deneyimli kitap eleştirmeni Lev Grossman’ın yazdığı "Büyücüler" kitabı Türkçe olarak Pegasus Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Zekâsıyla yaşıtlarının arasından sıyrılan Quentin Coldwater, günlük hayatın monotonluğundan, Fillory adlı büyülü bir dünyada geçen fantastik kitapları okuyarak kaçmakta ama herkes gibi o da büyünün gerçek olmadığını düşünmektedir. Ta ki kendini New York’un kuzeyindeki çok gizli ve seçkin bir büyücülük okulunda bulana kadar. Burada dostluğu ve aşkı öğrenip hayal bile edemeyeceği doğaüstü bir güce erişen Quentin, günün birinde arkadaşlarıyla yaptığı inanılmaz bir keşifle eşsiz olduğu kadar tehlikeli ve karanlık bir yolculuğa çıkacaktır.

Büyücüler’de, kaprisleri, arzuları ve değişken duygularıyla gerçek dünyada yaşayan insanların büyü yapabildiği bir kurgu oluşturularak, iyi ile kötünün siyah ve beyaz gibi keskin çizgilerle ayrılmadığı, sevmenin cesaret gerektirdiği, güç için korkunç bedellerin ödendiği, özgün bir diyar yaratılıyor.

Alıntı
“Bir fincan açık çay, bir bardak viskinin yanında nasıl görünüyorsa Harry Potter da Büyücüler’le karşılaştırıldığında öyle görünüyor. Temelleri hem fantastik hem de ana akım kurgu geleneklerine dayanan bu roman, Oz ve Narnia kadar Harry’ye de göz kırpmasına rağmen Büyücüler’i çocuk kitabı olarak görme hatasına düşmeyin. Grossman’ın meselesi yetişkinlerle; hikâyesiyse karanlık, tehlikeli ve beklenmedik olaylarla dolu.”
–George R.R. Martin

Çevirisini İlker Sönmez’in, editörlüğünü ise Çiçek Eriş’in üstlendiği kitabın tanıtım ve künye bilgileri için buraya tıklayabilirsiniz.

Çevrimdışı BerkeB

• 494
  • Rom: 7
  • Onu bulan herşey'i bulur
    • Profili Görüntüle
Ynt: “Büyücüler”in Dünyasına Buyrun
« Yanıtla #1 : 23 Eylül 2013, 23:40:13 »
Aranan kan bulundu resmen. Büyüye hasretiz ne zamandır. Harry bittiğinden beri ben şahsen içinde büyü barındıran güzel bir kitap okumadım, görmedim, duymadım.

Paylaşım için teşekkürler. :')

NOT: Ben ile şahsen kelimesini inadına yan yana kullanıyorum sanırım kendimi alamıyorum...
Bakmayın şiir yazdığıma romantik değilim :).

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 24 Eylül 2013, 19:04:34 »
Olmaz böyle bir şey! Konusu güzel tamam ama ben yazı konularımı biriktiririm ve üzerin de çalışırım. Bu konunun neredeyse aynısı üzerinde 4 aydır çalışıyorum!

Hazal Abla'nın radyoda okuduğu bir öykü vardı adını hatırlayamıyorum. Şu an aynısı benim başıma geliyor!

Okuyacağım elbet ama böyle şansızlık olmaz ya :(
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı Horizon

• *
  • 3
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 31 Ekim 2013, 15:46:51 »
Uzun zamandir okudugum en iyi kitaplardan birisi idi. İlk defa gordugum bir durum hikaye sonu digerlerine farkli bir durum iceriyor. Spoil vermek olurmu bilmiyorum
Spoiler: Göster
ama hikayenin sonunda ana karakter kahraman olmuyor.
Ayrica hikayenin devaminida siparis ettim. "Büyücü Kral" buyuk bir merakla beklemekteyim.
Love is a name.
Sex is a game.
Forget the Name!
Let's Play the GAME...

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
Ynt: Büyücüler // Lev Grossman
« Yanıtla #4 : 23 Aralık 2013, 15:51:18 »
Güzel bir kitaptı ama diğerlerinden farklıydı.
Baş karakter gerçekten de kitabın sonunda büyük işler yapmıyor, daha çok umutusz, kırık bir halde arkadaşlarıyla birlikte oluyor...

Bunun devamı da mı var bu arada?
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı BerkeB

• 494
  • Rom: 7
  • Onu bulan herşey'i bulur
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 23 Aralık 2013, 17:13:01 »
Güzel bir kitaptı ama diğerlerinden farklıydı.
Baş karakter gerçekten de kitabın sonunda büyük işler yapmıyor, daha çok umutusz, kırık bir halde arkadaşlarıyla birlikte oluyor... Bunun devamı da mı var bu arada?
Bakmayın şiir yazdığıma romantik değilim :).

Çevrimdışı Lorlen

• *
  • 28
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 02 Şubat 2014, 15:05:32 »
Bitirmeye yakınım.Başlarda biraz iyi gibiydi ama sonra anladım ki tek düze ve depresif bir hava var.Yazmak olmuş için yazmış gibi.
Unutmayın,hikayeler ikiye ayrılır;gerçek olanlar ve gerçek olması gerekenler;karar sizin.

Çevrimdışı raz158

• *
  • 17
    • Profili Görüntüle
Ynt: Büyücüler - Lev Grossman
« Yanıtla #7 : 13 Mart 2014, 19:41:44 »
Bir oturuşta bitti sürükleyici bir kitap her ne kadar harry potter çakması densede okudukça herhangi bir ilgisinin olmasığını anlıyorsunuz.

Çevrimdışı Ugur

• 459
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 23 Eylül 2014, 23:07:45 »
Biraz geç geldi ama sonunda geldi :)

http://www.ilknokta.com/lev-grossman/buyucu-kral.htm

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 24 Eylül 2014, 13:28:53 »
Kitapla ilgili çok çeşitli yorumlar var. Kimi sıkılmış, kimi baştacı etmiş.

Öte yandan yazarın adını sık sık duyuyorum. Rıhtım için haber araştırırken başvurduğum yabancı kaynaklarda adı karşıma çıkıveriyor. Şimdi de 2.kitabın çıktığını görünce uzun zamandır göz ardı ettiğim çelişkim geri döndü.

Sanırım yine iş başa düşecek ve okuyarak karar vereceğim :). Çünkü şu an için her iki türlü yorum da eşit sayıda.

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 25 Eylül 2014, 14:08:33 »
Ben de ikinci kitabı çıkıyormuş, güzelmiş dediler diye aldım ilk kitabı. Önümüzdeki hafta başlayacağım, bakalım nasıl çıkacak kitap.

Ayrıca alakasız bir tespit olarak Dresden Dosyaları, Gece Nöbeti falan derken son zamanlarda çok fazla günümüzde geçen büyücülü şehir fantastiği tarzlı kitap çevriliyor. Vampirli aşk kitapları moda olacağına bunlar moda olsun :P

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 25 Eylül 2014, 16:42:58 »
Büyük beklentilerle almıştım ama kitap akmıyor, gitmiyor resmen. Neden bilmiyorum ama epey zorlandım okurken. Kötü bir kitap olmadığı belli fakat bir şeyler eksik, bana pek sevdiremedi kendisini.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Ugur

• 459
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 25 Eylül 2014, 21:02:07 »
İlk yarıda akışkanlık az fakat ikinci yarı tatmin ediyor insanı son sayfalar kitabın en iyi yerleri.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #13 : 25 Eylül 2014, 21:26:13 »
Bu ne yaman çelişkidir... Bazılarınız kitabın başı iyi, sonu kötü diyor. Bazılarıysa tam tersi. Büyü kokusu alıyorum :P
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Ugur

• 459
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 25 Eylül 2014, 21:51:29 »
Açıkçası ilk 10umda mı , değil  ama çok gerilerdede değil . Farklı birşey arayanları tatmin eder ama ben drizzt isterim , ejderha olsun , tanrılar konuşsun derseniz uzak durun . Öyle bir kitap işte :D

Bu arada harry potter pek sevmem lakin bir harry potter bekleyip okuyan arkadaşlar hayal kırıklığına uğrar benden söylemesi :P ( kötü anlamda demiyorum alaka yok pek )