Kayıt Ol

Aşk (Her - 2013)

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Aşk (Her - 2013)
« : 26 Ocak 2014, 20:03:56 »
Yorumum: Öncelikle filmin henüz ülkemizde vizyona girmediğini belirtmek gerek. 14 Şubat'tan itibaren sinemalarda izleyebileceğiz.

Sanırım ben biraz aceleci davrandım ve filmi dün gece internetten bulup izledim. Oscar Ödül Töreni'ne dek adaylık alan tüm filmleri izlemek gibi bir hedefim olduğundan, vizyon tarihini beklemekten vazgeçtim. Fakat izledikten sonra fark ettim ki, bu film, öyle bir kez izledikten sonra rafa kaldırılan filmlerden biri değil. Bu film, ruhumuzun derinliklerine nüfuz edebilecek denli etkileyici bir özgün senaryoya sahip oldukça dokunaklı ve tekrar tekrar izlenebilitesi olan bir film.

Bittikten sonra, "Ne filmdi ama!" dedim kendime. Gerçekten bazı filmlerden, kitaplardan etkilenmek için hayatta yaşadığınız olaylar önem teşkil ediyor. Bu filmde de öyleydi sanki. Kendini yalnız hissedenlerin filmi bu. Joaquin Phoenix'in olağanüstü oyunculuğuyla birlikte siz de kendinizi filmin bir köşesinde hissedeceksiniz. Çünkü filmde anlatılanlar günümüze çok da uzak değil. Bir gelecek portresi çizilmiş adeta. Korkunç, ürkütücü, sarsıcı... Ama tüm bunlara rağmen içinizi de ısıtacak bir hikayeye sahip film. Üşüyüp, ısınacaksınız sonra da tekrar üşüyecek ve öyle kalacaksınız. Yani finali sarsıcı epey, hazırlıklı olun.

Filmin konusundan da bahsetmek gerek.

Theodore Twombly kısa bir süre önce karısından ayrılmış, depresyonda olan, hayata bakış açısı değişen, yalnız, üzgün bir adam rolünde çıkıyor karşımıza. Teknoloji almış başını yürümüş, bu yüzden Theodore'un yaptığı iş de öyle pek para kazandıran cinsten değil. Mektup yazarlığı yapıyor. Yalnız ve mutsuz oluşunun da etkisiyle kelimenin tam anlamıyla döktürüyor mektuplarında. Çok iyi şeyler yazabiliyor.

Günler bu şekilde, rutine dönmüş bir halde akıp giderken, bir gün her şey değişiyor. Bu, Theodore'un bilgisayarındaki işletim sistemi sayesinde oluyor. İşine yardımcı olması amacıyla bir kadın sesini tercih ediyor. Kendisine Samantha adını veren bu sanal kadınla sürekli konuşmaya başlıyor Theodore. Zaman geçtikçe bağlılık dozu artıyor ve yalnızlığını bu şekilde giderdiğini fark ediyor.

Hikayeyse buradan sonra çok garip bir hal alıyor. Theodore Twombly, Samantha adlı bu işletim sistemiyle çıkmaya başlıyor. Evet, bildiğiniz sevgili oluyorlar. Daha fazla bilgi vermemek adına burada kesiyorum yorumumu ama anlattıklarım, izleyeceklerinizin yanında hiç kalacak. Dramı iliklerinize kadar hissedeceksiniz.

Film dram evet, fakat film afişinin böyle cafcaflı olması, türün yanına bir de "komedi"nin eklenmiş olması ve ülkemizde de 14 Şubat'ta vizyona girecek olmasından dolayı sulu aşk filmi olarak lanse edildiğini sanıp izlemekten vazgeçmemelisiniz. Kesinlikle izlemelisiniz.

1999'da Being John Malkovich filmiyle Oscar adaylığı olan çok yönlü sinemacı Spike Jonze'un son uzun metrajlı filmi "Her". Ayrıca 5 Oscar adaylığı var bu sene. En İyi Film Ödülü'nde "12 Years a Slave", "Gravity" ve "American Hustle" gibi sıkı rakipleri olsa da, benim gönlüm "Her"den yana. Hatta aday olduğu diğer 4 ödülü de almasını isterim. Çok sevdim filmi evet.

Joaquin Phoenix'in oyunculuğu kelimenin tam anlamıyla Oscarlık. Fakat az önce adaylıklara tekrar göz atarken "En İyi Erkek Oyuncu Ödülü"nde ismini göremeyerek kahroldum. Bir anda Oscar'dan soğudum... Gerçekten bu muazzam oyunculuk bir Oscar Ödülü'yle taçlandırılmalıydı. Bol ödüllü bir film zaten "Her". Şimdi ödülleri tek tek buraya yazmayayım merak edenler araştırabilirler. Filmdeki gizemli işletim siteminin seslendirmesini de gene tanıdık bir isim yapıyor: Scarlett Johansson.

Ve değinmediğim noktalardan birisi de şu: Film bana baştan sona Black Mirror tadı verdi. Sanki Black Mirror'ın yeni bir bölümünü izliyormuşum gibi hissettim. Bu yönden de çok iyi oldu açıkçası.

Ben bu kadar uzun bir yorum yazacağımı zannetmiyordum aslında. Kısa cümlelerle filmin etkileyici olduğunu dile getirmek istemiştim sadece ama yorum uzadıkça uzadı ve bir film eleştirisine dönüştü.

Bu da filmin bir diğer afişi ve bence daha güzel olanı:

Çevrimdışı BerkeB

• 494
  • Rom: 7
  • Onu bulan herşey'i bulur
    • Profili Görüntüle
Ynt: Her (2013)
« Yanıtla #1 : 26 Ocak 2014, 20:53:28 »
Konusunu açmak için hazırladığım yazıdaki imla hatalarını düzeltiyordum konuyu gördüm. Sen benden önce davranmışsın :).

Film harika sadece ortalarında biraz yavaşlıyor ve sıkıcılaşıyor sonra tekrar açılıp finale bağlanıyor. Onun dışında bir kusur göremedim ben.

Bahriye detaylı araştırmasından dolayı teşekkür ediyorum bu arada. Filmle ilgili söylemek istediğim herşeyi söylemiş.
Bakmayın şiir yazdığıma romantik değilim :).

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 26 Ocak 2014, 23:06:13 »
Bir teşekkür de benden gelsin. Gerçekten tadında bir tanıtımdı.

Birkaç gündür Oscar'a adaylığı sayesinde gördüğüm ve önemli bilimkurgu sitelerinde "Bu yıl Oscar bir bilimkurgu filmine gidebilir mi?" gibi yazılardan öğrenmiştim varlığını. Konusuna bakmamış, adına takılıp kalmıştım. "Her" tek başına bir bilimkurgu hissi vermiyor, ancak bu da bence onun başarılı yanı :).

Her şey iyi hoş da, Black Mirror'a benzetmen bir yanımın delice bu filmi istemesine neden olurken diğeri yanımı teredütte bıraktı. Çünkü çok severek ve her senaristine saygıyla izlediğim o dizide 2 bölümü ancak üst üste izleyebiliyordum. O derece rahatsız ediyordu insanı işte.

Ama kimi kandırıyorum? Çıktığı an koşarak gideceğim.

Çevrimdışı Bengü

• **
  • 305
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 31 Ocak 2014, 17:39:57 »
Çok hoş başladı, ortalarında "bitse de kurtulsak" dedirtti, sonlara gelince tekrar güzellik kazandı. Joaquin Phoenix, Theodore karakterine çok güzel hayat vermiş diyebilirim, çok sevdim. Gerçekten güzeldi.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Ynt: Aşk (Her - 2013)
« Yanıtla #4 : 02 Mart 2014, 22:35:59 »
Bu başlığa bakacak olan arkadaşları bilgilendirmek adına söylüyorum: Film hakkında hazırladığım detaylı kritik portalımıza eklenmiştir. Okumak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Çevrimdışı thevoice

• **
  • 73
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 10 Mart 2014, 16:48:58 »
Buradaki tanıtım/yorum yazısının ardından merakla izlediğim ve beni de altüst eden bir filmdi. Bakış açısının bu dereceye kadar işlenmiş olması olağanüstüydü bana göre.

Yakın bir gelecek , belki bizi de bu duruma sokacak. Yalnızlık,depresyon ve üzüntü ile mücadele adımında insanlardan değil de teknoloji ile üzerinden gelmeye çalışmak , kesinlikle düşündüğümüz ama şuana kadar ekranlara net olarak yansıtılmayan bir görüntüydü. Bu film sayesinde bunu da görüp , içerisinden altını çizebileceğim bir çok cümleye de rastladım.
Bana göre asıl konu buydu , ikinci konu ise Theodore Twombly ile Samantha'nın güzel ama tuhaf olan ilişkileriydi. Başlangıcı yadırgamayı , alışılanlar da yadırgamamayı içeriyordu. Güzel bir ikilemdi.

Tanıtımınız sayesinde tanıştım , teşekkür ederim.
Kendini hapiste bulan bir insan kalkıp evine gitmek istedi diye onu nasıl küçümseyebiliriz? Kaçamıyorsa bile duvarlar ve gardiyanlar dışında birşeylerden sözetmesi suç mu? Mahkum onu göremese de dışarıdaki dünya hâlâ gerçektir. Kaçış ihtimali en çok kimi telaşlandırır? Elbette gardiyanları!

J.R.R. Tolkien

• 581
  • Rom: 47
  • Hayvan Yemeyelim!
    • Profili Görüntüle
    • http://bulentozgun.blogspot.com/
« Yanıtla #6 : 11 Temmuz 2014, 11:50:56 »
Çiftler birbirlerini büyütüp geliştirdikçe kusursuzlaşan aşkı anlatıyor bu film, bana bunu anlatıyor. Tabi bunun yanında onlarca farklı okumaya da müsait. İnsanlığa insanlığın dışında bir yerden baktığımızda karşılaştıklarımızın içindeki hüzün ve coşku var bu filmde. Çok sevdim; güldüm, mutlu oldum, üzüldüm, sevdiklerimi hatırladım.

Bir de Scarlett Johansson'ın sesine aşık oldum. Şimdi tüm filmlerini indirip, ses dosyasına dönüştüreceğim.

Tanıtım için çok teşekkürler. İzlemeyi düşünmüyordum ama bu yazının varlığı beni izlemeye itti. Yazıyı gördüm ve izlemeye karar verdim, izledikten sonra da okudum. Filme dair hiçbir şey bilmeden izlemek istediğim için yazıyı önce okumadım. Tanıtmaya değer bulduğunuz filmleri izlemeye devam edeceğim elinize sağlık.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #7 : 11 Temmuz 2014, 17:26:13 »
Tanıtım için çok teşekkürler. İzlemeyi düşünmüyordum ama bu yazının varlığı beni izlemeye itti. Yazıyı gördüm ve izlemeye karar verdim, izledikten sonra da okudum. Filme dair hiçbir şey bilmeden izlemek istediğim için yazıyı önce okumadım. Tanıtmaya değer bulduğunuz filmleri izlemeye devam edeceğim elinize sağlık.

Sıra dışı bir film ve gerçekten çok şey anlatıyor. Herkes izlemeli. Yıllar geçse de top10'umda çıkmayacağını umuyorum.

Portaldaki yazım buradakinin daha geniş bir versiyonu, umarım onu okumuşsunuzdur. Ve rica ederim, izlemenize vesile olduysam ne mutlu bana.