Kayıt Ol

Sissoylu - Brandon Sanderson

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
Ynt: Sissoylu - Brandon Sanderson
« Yanıtla #255 : 06 Mart 2016, 00:42:15 »
Kitap elime ulaşmadı henüz ama hatalı çıkıyorsa bir sene daha beklemekten hiç bir zarar gelmez.
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Rom: 5
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
« Yanıtla #256 : 06 Mart 2016, 02:46:07 »
Yosun abladan editörlüğü alarak hiç de iyi yapmadılar.

Hmm, ilk iki var bende henüz okumadım ama belki yeni baskıyı beklemek lazım.
"Rebellions are built on hope"

Çevrimdışı uveybaba

• **
  • 117
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #257 : 07 Mart 2016, 02:31:08 »
Şu an kitabın yarısına gelmiş bulunmaktayım. Detaylı bir yorum çıkartmadan önce geleyim insanlar çeviri ve düzenleme hakkında ne demişler bakayım dedim. Beklediğim yorumları gördüm. Üçüncü kitabın bu kadar hızlı çıkacağını duyduğumda aşırı sevinmiştim. İlk üçlemeyi bitirecektik. Fakat ikinci kitabın kalitesi kesinlikle yok. Devrik cümleler , yazım hataları , tekrarlanan kelimeler vs. Normalde hiç takmam bu tarz durumları 6.45 seviyesine inmedikçe fakat bu kitap için biraz aşırı olmuş. Dilerim sonraki basımlarda bu durumu gözden geçirirler , ikinci üçleme için ise hiç böyle bir şey söz konusu olmaz.

Bunun dışında kitap efsane. Sissoylu abi , var mı ötesi ? Ben yeniden kitabıma dönüyorum.

Bu arada sayfa 131  :uhe :uhe
Mizah en güçlü savunmam. Mizah önemli. Mizah güzel. Cici mizah.

Çevrimdışı Oliver_

• **
  • 216
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #258 : 09 Mart 2016, 14:06:54 »
Buranın bana kattığı en büyük şey imla kurallarına dikkat etmem oldu. Eskiden hataları ya görmüyordum ya da önemsemiyordum. Şimdi ise "Vay terbiyesizler, bir işi becerememişler. Dur gideyim de sizi Kayıp Rıhtım'a şikayet edeyim." diyorum.
Kitabın çok az bir kısmını okudum ama hatalar çok fazla gözüme batıyor. Karakterlerin konuşmaya başladığını belirten noktalama işaretleri bazen olmuyor, cümleye küçük harfle başlanıyor, bazı harfler eksik... Tabii bir Altıkırkbeş vakası değil ama bu kadar sevilen bir seriye daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum.
O değilde Elend ne olmuş öyle be.  :klp

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #259 : 09 Mart 2016, 17:17:24 »
Bir şey soracağım, kitabı ben de okuyacağım ama korkuyorum. Okunmayacak kadar kötü mü yoksa onca hataya rağmen okunabilir mi?

Çevrimdışı Oliver_

• **
  • 216
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #260 : 09 Mart 2016, 17:22:18 »
Bir şey soracağım, kitabı ben de okuyacağım ama korkuyorum. Okunmayacak kadar kötü mü yoksa onca hataya rağmen okunabilir mi?
Hatalar var ama okumaya engel olmuyor. Zaten her sayfada onlarca hata yok. Üç dört sayfada bir hata var ve bunlar öyle çok büyük hatalar değil.

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #261 : 09 Mart 2016, 17:34:59 »

Okumaya engel değil. Sadece kendinizi kaptırdığınızda hikayeye, rahatsız edici olabiliyor. Biraz daha geç gelseydi kitap böyle bir sorun olmazdı. Ama yayınevini de anlıyorum bu konuda. Çünkü geç çıksa isyan, erken çıksa yine isyan... Ortası olmalı. Ne çok erken çıkıp hatalı olmalı, ne de çok geç çıkıp insanları bekletmeli. Bunu yapabilen yayınevleri istikrarlı ve başarılı zaten.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #262 : 09 Mart 2016, 20:08:40 »
Serinin son kitabında editörü değiştirirlerse olacağı bu...
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #263 : 09 Mart 2016, 20:10:34 »
Ya şöyle şeyler söyleyip beni korkutmayın =(

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #264 : 10 Mart 2016, 00:05:35 »
Evet aslında fazla aceleye getirilmemeli bu işler. Neyse, kitap gelince göreceğim ben de.

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
« Yanıtla #265 : 10 Mart 2016, 00:12:19 »
Farklı bir bakış açısı; belki editör arkadaşımız bir başka kitabın çevirisiyle uğraştığından farklı bir editöre vermek durumunda kalmışlardır :)
"Rebellions are built on hope"

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #266 : 10 Mart 2016, 12:57:01 »
Editör arkadaşınız istediği kadar çeviri, redaksiyon alabilir. İki ay değil, dört ay sonra çıkarıp editör arkadaşınıza verebilirlerdi son kitabı.

Çevrimdışı Oliver_

• **
  • 216
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #267 : 12 Mart 2016, 16:48:03 »
Yukarıda okumaya engel olmuyor demişim. Resmen Lord Hükümdar bunu görüp "Sen misin bunu diyen" dedi ve kitabı okunmaz bir hale getirdi.
Akılçelen Kitaplar bir seri son kitapta nasıl berbat edilir bize gösterdi. Her sayfada 3-4 tane hata var. Konuşma başlıyor tırnak işareti yok. Aynı şekilde konuşma bitiyor yine tırnak işareti yok.
Şöyle bir örnek vereyim: Elend "Evet, ben çok gıcığım. "Beni kimse  sevmesin. dedi. Aynen böyle cümleler var. Bazen Elend oluyor Elen. Vin oluyor Vın. Okurken kitaptan tiksindim.
Tek hata bunlar değil. Mesela geliyor yazacaklarına geli yor yazıyorlar. Ayrıca kimin konuşmaya devam ettiği de belli değil.
Birde şöyle bir şey var: Vin Elend'in kafasını kesti. Burada Vin ile Elend'in arasına virgül koymaları gerekmez mi? Benim bildiğim öyle olmalı ama kitapta öyle değil.
Yeni çevirmeni de hiç sevmedim. Bazen anlamını bilmediğim kelimeler çıkıyor. Diyeceksiniz ki sen anlamını bilmiyorsun diye çeviri kötü olmaz ama o kelimeler kitaba yakışmıyor.
Akılçelen Kitaplar resmen Altıkırkbeş ile yarışmaya çalışıyor.

Çevrimdışı uveybaba

• **
  • 117
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #268 : 12 Mart 2016, 19:40:44 »
Hızlıca tüketmemek için bu kadar kasmış olmama rağmen kitap bitti. İki üç gün ara vermiştim, bugün şöyle bir elime alim , bir iki bölüm okur kapatırım dedim. Kitap bitti.

Kitap piyasaya daha yeni çıktı, daha sahip olmayan pek çok kişinin olduğunu tahmin ediyorum. Bu yüzden en önemli soruyu cevaplamak istiyorum , kitabın çeviri kalitesi nasıl ?

Kötü. Gerçekten kötü. Saçma sapan tamlamalar, karıştırılan karakter isimleri, tekrardan kısımlar vs. Kötü bir basımdan bekleyebileceğiniz tüm hatalara sahip kitap. Serinin ikinci kitabını okurken hatırlıyorum , ne kadar akıcı , ne kadar güzel okunuyor diye bahsediyordum kendime. Bu kitap için tam aksi söz konusu.

Peki bu kitabı almanıza engel olmalı mı ? Hayır.

Arkadaşlar hayatımda okuduğum en güzel kitaplardan birisiydi. Öncelikle bir Brandon Sanderson serisinin bitiş kitabı, bunu tecrübe edin. Kralların Yolu'nu okudunuz ve finalinden çok mu etkilendiniz ? Aklınıza gelecek en abes sayıyla bunu çarpın. Tam anlamıyla mükemmel ötesi bir kitap.

Daha önce bu kalitesiz çeviri konusu Kralların Yolu için konuşulmuştu. Yanlış hatırlamıyorsam Hazal Abla " biraz daha bekleyelim , daha kaliteli bir kitap çıksın ortaya " demişti. O an şunu düşünmüştüm " hem kaliteli , hem zamanında çıkamıyor mu ? " sorumun cevabını bu kitap ile aldım çıkamıyormuş. Bu kitap çok hızlı çıktı ve beni çok mutlu etti ama çevirisinde büyük bir problem olduğu da ortada. Daha önce de yazdım , ben genelde umursamam bu tarz durumları en fazla bir cümleyi iki defa daha okurum. Gönül isterdi yine ikinci kitap kalitesi olsun , bu mükemmel hikayenin ve kapanış kitabının içinde sürüklenirken güzel çeviri ve editörlükte size arkadan destek olsun ama yapacak bir şey yok şu an için. Siz yinede mükemmel hikayeye tutunun derim sıkı sıkı. İlk iki kitabı okuduysanız hiç bir saniye kaybetmeden kitabı temin edin ve okuyun.

Gelelim kitaba. Brandon Sanderson yine benimle eğlendi , yan teorilerimin çoğu tutarken ana konularda ters köşe yaptı. Bu kitaptan aldığım keyfi arttırdı. İlk kitaptan itibaren ektiği tohumlar bu kitapta mükemmel güzellikte birer çiçek olup açtılar. Daha önce Kralların Yolu için düşünmüştüm mükemmel final olarak, Çağların Kahramanı yepyeni bir seviye getirdi benim için.

Yani olay sadece final de değil. Olay örgüsünün ilerleyişi, karakter gelişimleri ve etkileşimleri. Hepsi son derece kusursuz bir ahenk içinde ilerliyor kitap boyunca. Önemsiz olarak düşünebileceğimiz diyalogların sonrasında açtığı kapılar, ufacık karakterlerin kazandığı kocaman roller ve bunların hepsinin kurguya uygun şekilde ilerlemesi. En önemlisi sanırım bu. Son iki yüz sayfa boyunca final bölümüne giriyorsunuz ve öğrendikleriniz karşısında ne kadar şaşırırsanız şaşırın, hepsi dahili kurgunun sınırları içerisinde. Bütünlük mükemmel.

Benim için diğer bir etken ise kitabın bana Vin'i sevdirmesi oldu. İlk iki kitapta hoşlanmadığım bu karakteri sevebildim sonunda. Bunun nedeni kendisinin değişmesi veya farklı eylemlerde bulunması değil. Onu anlamış olmam. He bu var birde. Karakterlerle çok güzel bütünleştiriyor sizi.

Üç kitap hakkında çok ciddi spoiler. Okumadıysanız sakın bakmayın.
Spoiler: Göster

Spoiler bölümünü doldurmadan önce ikinci kitap hakkında yazdığım teorileri okudum. Hepsini tutturmuşum, bana beş puan. Hehe  :uhe :uhe

Abi ne hayvansı bir finaldi bu ya? Yemin ederim son ikiyüz sayfa boyunca pozisyon değiştirmeden okudum. Sırtım tutuldu devam ettim. Ne zaman ki son iki bölüm kaldı mola verdim, bir sigara yaktım kendimi hazırlamak için. İyi ki yapmışım.

Öncelikle benim için en önemli kısım Lord Hükümdar oldu. Bin sene boyunca Harap ile yaşaması, kendisinin çaresiz fani-tanrı çabalamaları. Çok üzüldüm kendisine. Hele en son bıraktığı mağaralar ? Bu nasıl mükemmel bir öngürüdür. Tamamen bakış açım değişti karaktere. Onunla ilgili her yeni bilgi öğrendiğimizde aklıma ilk kitabın sonlarında söylediği şu cümle geliyor aklıma " bırak isyan etsinler, ilk defa mı oluyor ? " (buna benzer bir şeydi) İlk okuduğumda sırf bu cümle yüzünden kendisinden nefret etmiştim. Sonrasında Elend ile birlikte bende onu anlamaya başladım. Desteklemeye değil, anlamaya. Onun için insanlar bireysel değil, halktı.

Aslında kitapla ilgili konuşmak bahsetmek istediğim çok şey var ama sindiremedim sanırım hala. Son olarak finale gelecek olursak göz yaşı dökmedim değil. Spook ne zamanki Vin ve Elend'in cesedini buldu, Brezee ve Ham bağırmaya başladı, bende bir şeyler koptu. Çünkü basit karakterler değiller. Çocukluklarından beri bizimle birliktelerdi. Bizimle büyüdüler. Ne zamanki o satırları okudum aklıma direk Elend'in partilerdeki elinde kitapla uçarı haller geldi. Vin'in sessizce, sürekli korkak hallerle köşelere sinmeleri ve güvensizliği geldi.

Birbirlerine yaptıkları kurlar geldi o hallerindeki. Daha çok küçükken. Elend'in Vin'i Lord Hükümdar'ın elinden kurtarmaya çalışası geldi. Vin Cett'e katliam yaptıktan sonra küçücük bir alana büzülüp korkmuşkan Elend'in gelip onu sarılışı geldi. Çok güzel işlenmiş karakterlerdi. Birisi tanrı oldu Harap'ı yendi. Diğeri Hükümdar oldu canını verene kadar savaştı. Çok duygulandım ben. Bedenlerinin o şekilde yatıp birbirlerinin ellerini tutmaları.

Sazed'in Çağların Kahramanı olması ise çok ayı bir nokta. Kesinlikle beklenmedik fakat akla en yatkın kişi en başından beri. Kelsier'in hizmetkarıyken tanrılığa ulaşmak. Anlamadığım tek bir nokta oldu. Çağların Kahramanı için cinsiyet belirtilmemesinin nedeni Sazed'in hadım olması mı ? Yoksa Vin ve Harap'ın birleşmiş hali olacak olması mıydı ?

Ve son olarak teorimde tüm ilk üçleme tamamen Sazed üzerine yazılmış bir seri. Onun gelişimini ve tanrı oluşunu öğrenmemiz için. İleride yeniden karşımıza çok daha büyük ve çok daha önemli bir karakter olarak çıkacak diye düşünüyorum. Sonuçta kendisi iki Shard'ın birleşimi oldu.

Ayrıca Adonalsium'un da adı geçiyor. Dikkatlerden kaçmasın ^^

Mizah en güçlü savunmam. Mizah önemli. Mizah güzel. Cici mizah.

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #269 : 12 Mart 2016, 20:25:11 »

Spoiler bölümünü doldurmadan önce ikinci kitap hakkında yazdığım teorileri okudum. Hepsini tutturmuşum, bana beş puan. Hehe  :uhe :uhe

Abi ne hayvansı bir finaldi bu ya? Yemin ederim son ikiyüz sayfa boyunca pozisyon değiştirmeden okudum. Sırtım tutuldu devam ettim. Ne zaman ki son iki bölüm kaldı mola verdim, bir sigara yaktım kendimi hazırlamak için. İyi ki yapmışım.

Öncelikle benim için en önemli kısım Lord Hükümdar oldu. Bin sene boyunca Harap ile yaşaması, kendisinin çaresiz fani-tanrı çabalamaları. Çok üzüldüm kendisine. Hele en son bıraktığı mağaralar ? Bu nasıl mükemmel bir öngürüdür. Tamamen bakış açım değişti karaktere. Onunla ilgili her yeni bilgi öğrendiğimizde aklıma ilk kitabın sonlarında söylediği şu cümle geliyor aklıma " bırak isyan etsinler, ilk defa mı oluyor ? " (buna benzer bir şeydi) İlk okuduğumda sırf bu cümle yüzünden kendisinden nefret etmiştim. Sonrasında Elend ile birlikte bende onu anlamaya başladım. Desteklemeye değil, anlamaya. Onun için insanlar bireysel değil, halktı.

Aslında kitapla ilgili konuşmak bahsetmek istediğim çok şey var ama sindiremedim sanırım hala. Son olarak finale gelecek olursak göz yaşı dökmedim değil. Spook ne zamanki Vin ve Elend'in cesedini buldu, Brezee ve Ham bağırmaya başladı, bende bir şeyler koptu. Çünkü basit karakterler değiller. Çocukluklarından beri bizimle birliktelerdi. Bizimle büyüdüler. Ne zamanki o satırları okudum aklıma direk Elend'in partilerdeki elinde kitapla uçarı haller geldi. Vin'in sessizce, sürekli korkak hallerle köşelere sinmeleri ve güvensizliği geldi.

Birbirlerine yaptıkları kurlar geldi o hallerindeki. Daha çok küçükken. Elend'in Vin'i Lord Hükümdar'ın elinden kurtarmaya çalışası geldi. Vin Cett'e katliam yaptıktan sonra küçücük bir alana büzülüp korkmuşkan Elend'in gelip onu sarılışı geldi. Çok güzel işlenmiş karakterlerdi. Birisi tanrı oldu Harap'ı yendi. Diğeri Hükümdar oldu canını verene kadar savaştı. Çok duygulandım ben. Bedenlerinin o şekilde yatıp birbirlerinin ellerini tutmaları.

Sazed'in Çağların Kahramanı olması ise çok ayı bir nokta. Kesinlikle beklenmedik fakat akla en yatkın kişi en başından beri. Kelsier'in hizmetkarıyken tanrılığa ulaşmak. Anlamadığım tek bir nokta oldu. Çağların Kahramanı için cinsiyet belirtilmemesinin nedeni Sazed'in hadım olması mı ? Yoksa Vin ve Harap'ın birleşmiş hali olacak olması mıydı ?

Ve son olarak teorimde tüm ilk üçleme tamamen Sazed üzerine yazılmış bir seri. Onun gelişimini ve tanrı oluşunu öğrenmemiz için. İleride yeniden karşımıza çok daha büyük ve çok daha önemli bir karakter olarak çıkacak diye düşünüyorum. Sonuçta kendisi iki Shard'ın birleşimi oldu.

Ayrıca Adonalsium'un da adı geçiyor. Dikkatlerden kaçmasın ^^

Ben hadım olması diye biliyorum. Ama her iki seçenek de doğru olabilir. Sazed hem Ruin'i hem Preservation'ı elinde tutuyor ve yeni seride öğrendiğimiz üzere ismi Harmony (Uyum) oluyor. Bu ismi kendisi mi almış yoksa sonraki insanlar mı ona vermiş bilmiyoruz.

Adonalsium'u güzel yakalamışsın. İleride göreceğiz neler olacağını.

Kitabın beğenilmesine sevindim. Benim en sevdiğim kitap her şeye rağmen ilk kitaptı, ama The Hero of Ages'in son yüz elli sayfasını hiçbir şeye değişmem, o ayrı :)