Kayıt Ol

İnternetten Mi, Yoksa Kitapçıdan Mı Kitap Alınmalı?

Çevrimdışı Blonde

• *
  • 27
  • Rom: 0
  • Hobbit+Lotr+HP
    • Profili Görüntüle
    • Blog'um
Ynt: İnternetten Mi, Yoksa Kitapçıdan Mı Kitap Alınmalı?
« Yanıtla #30 : 24 Temmuz 2015, 17:35:51 »
Bence kitap kitapçıdan alınmalı ne bileyim insan bir eline almalı. Dokunmalı. :) İstediğin bir kitaba dokunduğunda çok duygulanıyorsun ^^
.may we meet again

Çevrimdışı VeRMiNaaRD

• 461
  • Rom: 1
  • Star-Lord
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 24 Temmuz 2015, 23:44:56 »
Kitapçı babamın oğlu değil ya en ucuz nereyse oradan alırım. Şuan Babil en karlısı oradan alıyorum. Ağustos bittiğinde oraya elveda derim. Muhtemelen idefix ve ilknokta sonbahar indirimi başlatır oradan alırım. Nasıl birşey bakıp almak istiyorsanız onun da kolayı var. Mağazada kitaplara dokunmak bedava :D Dokunun, baktınız beğeniyorsunuz iki tıkla alırsınız :D

Çevrimdışı Kitap Adam

• **
  • 141
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 25 Temmuz 2015, 02:59:59 »
-İstanbul'da yaşamıyorsanız, aradığınız kitapları raflarda bulabileceğiniz bir kitapçı bulmak neredeyse imkansız.
- Buna rağmen kitapçılar olmayan kitapların siparişini veriyorlar, bu doğru. Ancak vereceğim sipariş ne zaman gelir sorusuna genelde "1 hafta 10 gün" cevabı alıyorsunuz.
- Bunu da sineye çektik, tamam. Sonra fiyatı soruyorsunuz, bilgisayardan fiyata bakılıyor ve fiyat direk indirimsiz liste fiyatı.
Üç maddeyi harmanlarsak; ben en son Centilmen Piç serisinin kitaplarını almak için gittiğimde kitap yoktu, sipariş vermek istedim, ikisi için 57 TL fiyat verdi. İnternetten 34 TL'ye aldım. Bu fark yine az; sayfa sayısı ve kitap adedi arttıkça aradaki fark gittikçe büyüyor ve seçim şansınız kalmıyor. Ha oyunlardaki gibi hile yazıp sınırsız para harcama imkanım olsa, kitapçılardan alırdım tabi o ayrı :)
"Zekâ, zulümle baş ettiği kadar kurnazlıkla baş edemez; kurnazlık vasatın zekâsıdır."

Çevrimdışı Laughing Madcap

• 960
  • Rom: 51
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 25 Temmuz 2015, 13:03:19 »
Tartışmaya yazılanları okudum ve tam bir düz adam, hatta öküz olduğumu fark ettim.

Nispeten küçük bir şehirde yaşıyor olmama rağmen aradığımı bulabildiğim ufak tefek bir kitapçım var. Yıllar önce, öyle D&R gibi büyük balıklar bu şehre uğramamışken tüm alışverişimi oradan yapıyordum. Gel zaman git zaman adamla sohbeti koyulaştırdım. İlgi alanlarımızın kesiştiği noktalar pek yoktu aslında ama yine de kitap muhabbeti yapılabiliyordu. Elinde olmayanları getirtiyordu ve tabi bu bir iki hafta sürüyordu. Bu şekilde seneler geçti falan da...

Ben hiç o kitapçıya gidip kitapları okşamadım. Bazen içeri girip, dolaşıp, adamla sohbet edip, adamın zamanını çalıp, hiç bir şey almadan çıkıp gittiğim oldu. Oturup çay içtiğim, hesabı o adama itelediğim de oldu. D&R için çalışan bir gizli ajan edasıyla, adama ufak ufak zarar vermişim resmen. Zarar ziyan bir herifmişim. Ama şu ana kadar bunu hiç düşünmemiştim. İnternetten kitap alabiliyor olmamızın adama verdiği zarar aklımın ucundan geçmemişti. Yakın bir zamanda adamın yanına uğrayıp bunu ona, bizzat bu sıkıntıları yaşayan kişiye sormayı düşünüyorum. Gidince bir çayını da içerim artık.

Mevzu romantizmin ötesinde maddiyat ise, ucuzluk ise tabi ki fırsatı yakaladığın yerde voleyi vuracaksın. Ama kendi adıma ben hiç kitaba verilen paraya acımadım. Para kazanmaya başlamadan önce, "baba parası" yerken de ailem hiç bir zaman kitap konusunu dert etmediler. Yanlış anlaşılmasın, çocukluğum ağabeyimin kırıp bıraktığı oyuncaklarla oynayarak ve eskilerini giyerek geçti. Öyle durumumuz yerinde falan değildi ama nedense kitap konusunda kimse ses etmedi. Tabii bu bahsettiğim şey tamamen kişisel bir durum, maddi açıdan sıkıntıları olanların ya da yapılan harcamalarda ince hesapları olanların fırsat peşinde koşması tamamen kabul edilebilir bir şey. Hele hele ülkemizde, günümüz ekonomisinde, dolar ve euro biraz daha yükselirse barajı geçip meclise girebilecek haldeyken, gayet normal.

Kitapçıların da para kazanması gerektiği, ekmek parası peşinde oldukları, onun ötesinde yazarların hemen hemen hiç bir şey kazanmaması konusunda da ne yazık ki öyle bir durum var. Günümüz dünyasında bu durum sadece kitap için geçerli değil. Elinizdeki akıllı telefonların kaymağını, o telefonlar için emek harcayanlar değil pazarlayanlar yemekte. Büyük bir fast food zincirinin aylık cirosu ile çalışanlarına dağıtılan maaş karşılaştığında, ortaya komik şeyler çıkıyor. Edebi bir değeri olan kitap konusunda bu durumun can yakması normal. Çünkü bir kitabın bireye katkıları bu bahsettiğim somut öğelerden çok ötede. Ortada edebi bir değer, kişinin karakterine ve ruhuna bir katkı olunca tabi ki yazarın en çok kazanmasını istememiz gayet normal. Romantik ve ütopik bir bakış açısıyla devam edecek olursak, bu durumda yazarın da para kaygısı gütmeden eserlerini yazması gerekir. Ama dediğim gibi, yaşadığımız dünya ile içinde yaşamak istediğimiz dünya arasında galaksiler boyutunda fark var.

Söz konusu niyet kitap okumaksa, o kitabın edindiği yöntem tamamen bireyin hal ve hareketine göre değişiyor. Kimi internete güvenmez, kimi fiyatlara yönelik hareket eder, kimi kitap kokusu müptelasıdır, kimi  çay içmeyi çok sever vesair. Önceliğiniz maddiyat ise, aradığınız her kitabı bulamasanız da kütüphaneler güzel bir yöntem. Ya da arkadaşlarınızla, gerek gerçek hayattan gerek bu forum üzerinden, alışveriş de uygulanabilir. Ama söz konusu niyet kitap okumaksa, bu yöntemlerin bir artısı/eksisi ya da doğrusu yanlışı yoktur. Ne demişler kitap için zamanında, "Al, nereden olursa olsun yine al!".
Attention all planets of the solar federation
We have assumed control.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 25 Temmuz 2015, 17:05:55 »
Kitaba harcanan paranın hiçbir zaman sorun edilmediği bir aileyle yaşıyorum ben de. Fakat bu farklı bir konu. Yüksek fiyatına rağmen aldığım çok kitap var, kütüphane kullanmayı da pek sevmem. Ama iki farklı yerde satılıyorsa ve birinde daha pahalıysa, aradaki fark da küçümsenecek gibi değilse(ki genelde öyle 1-2 lira olmuyor) pahalıyı almak tamamen mantıksız. İlla ki maddi sıkıntı içinde olmak gerekmiyor yani. Kitapçıdan kitap almanın benim için tek bir sebebi olabiliyor, o da hemen alıp okumak istemem. Kargonun gelmesi için 2 gün sabredemiyorum bazen. :D
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Skald Harald

• *
  • 28
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 11 Kasım 2015, 08:54:19 »
Açıkçası hiçbir şey, şöyle bir sahafları gezip aradığınız kitapları bulmaya benzemez. Büyük bir zevktir. Bir arkadaşınızı yanınıza alıp oraları karıştırıp, aramadığınız bir şeyi bile ucuza bulmak imkanınız vardır. Thorgal serisinin bir kitabını öyle buldum mesela. Belki evinize uzak olabilir ama Beyazıt'taki veya Bakırköy tren yolu üstündeki sahaflara gitmek en güzelidir.
Ha bir de bizim orada kendi çapında bir kitabevi olan ilginç bir amca var. İkinci el kitap alıp satar. Sun Tzu'nun Savaş Sanatı  eserini bulup almışlığım vardır. İş böyle olunca hem esnaf kazanıyor hem de siz çoğunlukla ucuza kitap alabiliyorsunuz. Bana kalırsa bu,    süslü kitap mağazalarından kitap bakıp almaya yeğdir. İnternetten de tabii. İnsan alışveriş yapa yapa onları mutlu ediyor. Her taraf kazançlı.

Çevrimdışı Gadd

• *
  • 27
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 02 Nisan 2016, 15:02:32 »
Büyük şehirlerde kitapların arasında kaybolabileceğiniz çok seçenekli yerler var. Ancak dışarı çıkmaya korktuğunuz bir yerde veya küçük bir Anadolu kentinde yaşıyorsanız internet en büyük hazine.

İkisi de mantıklı sanırım...

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 06 Nisan 2016, 20:10:55 »
Fiyat açısından bakılacak ise kimi zaman kitapçı ama çoğunlukla internet daha avantajlı.

Lakin, iş kitabın bulunup bulunamamasına gelince; internetten sipariş ettiğiniz kitabın aslında mağazanın elinde olmadığı ya da internet mağazalarında tükendiğini; sadece kitap karıştırmak için uğradığınız kitapçıda ise arayıp ta bulamadığınız kitap ile göz göze geldiğiniz olabiliyor.

Tabi internetten satın alma konusunda her büyük indirim yüzdesine de kanmamak gerek. Kimi zaman bir sitede büyük indirim yapıldığı iddia edilen kitabın bir başka sitede nispeten daha küçük bir indirim oranı ile satışa sunulanı daha ucuz olabiliyor. Anlayacağınız, örnekteki ilk mağaza, kitabın asıl fiyatını yüksek gösterip indirimi büyük göstererek göz boyuyor. İnternetten alacakken de dikkat etmek gerek.

Gel gelelim bazı küçük kitapçılar da kendince kampanyalar yaparak, internetteki indirime oranla biraz daha ucuz satabiliyor. O tip kitapçıları da iyi bilmek, düzenli takip etmek gerek ki bu örneği de bu konuda bildiğim tek kitapçıdan veriyorum.

Çevrimdışı maviadige

• **
  • 161
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 06 Nisan 2016, 20:48:19 »
İnternetten hiç kitap almadım şu ana kadar. Nedeni de hâlâ net ortamına güvenemiyorum. Kapıda ödeme seçeneği varsa yapabilirim alışveriş. Ayrıca bizim buradaki Rampalı Çarşı sağ olsun her çeşit kitabı uygun fiyata alabiliyoruz. Romanlardan, ders ve sınav kitaplarına her şey var. İkinci el kitaplar da var. Korsan olmamasına dikkat ediyorum aldıklarımın, bazı kitaplar fazla ucuz. :/
Yakından bakarsan güzelleşecek.
Uzun süre bakarsan sevimli olacak.
Sen de aynısın...

-School 2013-

Çevrimdışı Belgarath

• *
  • 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 30 Temmuz 2016, 16:13:30 »
Kendi şubesinde indirim yapan kitapçılar dışında interneti tercih ediyorum. Öğrenci olduğum halde kitaba verdiğim parayı hiçbir zaman dert etmem fakat bazen çoklu alımlarda fiyat yüzlerce lirayı bulabiliyor. Yine de biraz da romantik bir yaklaşımla eşit fiyatlar olduğunda kitapçıdan almak çok daha güzel bir duygu. Ne zaman Kadıköy'e uğrasam İş Kültür'den 3-4 kitap alırım. Tabi bunda kitabı görerek seçmenin ve en az hasarlı kitapları seçebilmenin de olumlu bir etkisi var. Örneğin İdefix'ten şu ana kadar yüzlerce alışveriş yapmışımdır ama yırtık, lekeli, kıvrılmış kitap gelmediği bir zaman olmadı. Hatta bir keresinde London'ın Beyaz Diş kitabı kutuya ikiye katlanarak konmuştu. Yine de her şeye rağmen internetin kitapçılara oranla geri çevrilemez fiyatları var. Açıkçası kitapçıların cebinden ziyade kendi cebimi düşünmek zorundayım.