Kayıt Ol

Biz Bunu İstiyoruz #2.5: Robot Serisi

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Biz Bunu İstiyoruz #2.5: Robot Serisi
« : 22 Kasım 2014, 23:00:14 »

Biliyoruz, uzun zaman oldu. Ama emin olun, değdi! Biz Bunu İstiyoruz’un yeni sayısında çok seveceğinizi düşündüğümüz bir seriye yer verdik.

Neden 2.5? Sırada 3 varken neden 2.5 diyoruz bu projeye?

Çünkü sevgili Rıhtım yolcuları, ilk projemizde o zamanlar basılmamış Kralkatili Güncesi’ni sizlerle buluşturmuştuk. Ne mutlu ki sonrasında basılarak bizleri mest etti. 2. adımda Witcher’ın sadece bir oyun değil, efsanevi bir kitap serisi olduğundan bahsettik ve halen daha çevrilmesi için sabrımızı zor kontrol ediyoruz. Oysa 2.5 adımımız daha önce basılmış bir seri için atılıyor. Ve yine çünkü, Robot Serisi (ve bahsedilecek birkaç kitap daha) vakti zamanında basılmış olmasına karşın şu an sahaflar dışında bulmak imkansız. Hatta yeri geliyor sahaflarda bulmak bile imkansızlaşıyor.

Biz Asimov’u sadece Vakıf Serisi ile bilmek istemiyoruz. Biz hem Vakıf’ı tam anlamıyla kavramak hem de ustanın bir ilke imza atarak polisiye ve bilimkurguyu harmanladığı o meşhur dörtlemesini okumak istiyoruz. Yine biz, sizlerin de bu kitaplara ulaşabilmenizi arzuluyoruz. Tam da bu noktada 2.5 adımı atarak “Biz bunu istiyoruz!” diye haykırıyoruz.

Vakıf dendi mi akan sular durur, oysa Vakıf Serisi’ni 7 kitapla sınırlandırmak çok büyük eksikliktir. Eh, ülkemizde şu an o eksikliği yaşıyoruz. Bu nedenle Sinan Narmanlı bizlere Robot Serisi’nin ilk iki kitabı olan Çelik Mağaralar ve Güneşin Tanrıları’nı anlatıyor. Vakıf’a katkılarını da ekliyor yazılarına. Ancak Robot Serisi’nin 3 ve 4. kitaplarının incelemelerine yer vermiyoruz, çünkü spoilerla hevesini kaçırmak istemiyoruz.

Sonrasında Sinan Narmanlı robotlardan bahsetmişken 3 Robot Yasası’nı bir de insan açısından irdeliyor. Objektif bir bakış açısı sunarak Asimov’un herkesçe bir anda kabul edilen yasalarına farklı bir görüş sağlıyor.

Hazal Çamur’a geliyor sıra, o da Vakıf Serisi’ni tamamen özümseyebilmek, temellerini, kuruluşunu ve gelişme devrini görebilmek adına Robot Serisi dışında neler okunması gerektiğini anlatıyor bizlere. Galaktik Bir İmparatorluğa Dönüşmek İçin Gerekli Tüm Kitaplar yazısında, bu kapsamda ülkemizde basılmış kitapları ve çeşitli baskılarını sayıp döküyor. Böylece proje sadece Robot Serisi ile sınırla kalmayarak gerekli diğer Asimov eserlerine de değinmiş oluyor. Ah, ne yazık ki adres yine sahaflar!

Bakıyoruz ki Hazal Çamur’un yazısında bir adet Ben, Robot adı geçiyor, durur muyuz hiç? Ben, Robot için de detaylı bir inceleme geliyor arkasından. Bu defa yazarı Bedir Yılmaz.

Burada da bitmiyor yolcuğulumuz. Asimov’u bulmuşken öyle kolay bırakacak değiliz! Son adımda Çelik Mağaralar ve Güneşin Tanrıları kitapları için olumlu/olumsuz okur yorumlarını sizlere sunuyoruz. Böylece perdeyi kapatıyoruz.

Ülkemizde bilimkurgu edebiyatına yeniden bir yönelim varken biz bu tarihe damgasını vurmuş ustayı sadece Vakıf şaheseriyle tanımak istemiyoruz. Bizler sahafları altına üstüne getirerek burada sayılan eserlere ulaştık, peki ya sizler? Sizlerin bu eserleri okumaya hakkınız yok mu? Daha da acı olan ne biliyor musunuz? Vakıf Serisi’nin bazı kitapları da tükenmeye başladı ve yeniden basılmıyor.

Biz bu defa bilimkurgunun can damarı olan kitapların “yeniden” basılmasını istiyoruz. İşte bu da bizim serzenişimizdir!

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Rom: 5
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
Ynt: Biz Bunu İstiyoruz #2.5: Robot Serisi
« Yanıtla #1 : 23 Kasım 2014, 01:21:46 »
Hem de ne istiyoruz!
"Rebellions are built on hope"

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 23 Kasım 2014, 12:57:54 »
#2.5 olacağı duyurulduğunda "yeniden basım" ile alakalı olacağını tahmin etmiştim. 8)

Metis ya da başkan bilimkurgu serisi olur diyordum ama "Robot Serisi" çıktı.
Çok da güzel olmuş bence. Elinize sağlık. Asimov'un kitaplarının yeniden basıldığını görmek çoğu bilimkurgu okurunun hayalidir sanırım. Umarım bu serzenişimize kulak veren olur da bu muhteşem kitapları okuma şansını elde ederiz.

Tekrar'dan elinize sağlık, harika olmuş!.. :)

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 23 Kasım 2014, 19:57:18 »
Vakıf'ı çok severek okumuştum, keşke diğer Asimov kitaplarını da okuyabilsem diye içimden geçirmiştim kitabı ve serinin geri kalanını bitirdikten sonra. Robot kitaplarını da bulabilsem havada kapacaktım, bulamadım maalesef. Bu projeyi yetkili abiler ve ablalar görsün, sesimizi duysun. Bakın alıcılarınız hazır, sadece kitapları basmanızı bekliyoruz!

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #4 : 23 Kasım 2014, 20:59:08 »
Çok güzel yazılar hazırlanmış ve güzel görsellerle de süslenmiş. Giriş ekranındaki robot da hoş bir hava katmış. Emeği geçen herkesin ellerine sağlık.

Ve evet sevgili yayınevleri, #bizbunuistiyoruz!

Çevrimdışı oguzkaan

• **
  • 92
  • Rom: 11
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 23 Kasım 2014, 21:59:43 »
Elinize sağlık. Devasa bir enerji ile  hazırlanmış ve sunulmuş bir proje olmuş. Tebrik etmekten başka ne düşer.

Vakıf evreninin de Nemesis dışında okumadığım kitabı kalmamış sayenizde hatırlamış oldum.  :D

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #6 : 24 Kasım 2014, 00:03:25 »
Bu yorumlarınızı portala da bekleriz arkadaşlar :) Yayınevleri buradakileri görmez ama oradakiler kesin birilerinin gözüne çarpar.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı okanakinci

• **
  • 202
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 24 Kasım 2014, 20:06:02 »
Nihayet bitirebildim. Çok güzel bir dosya konusuydu. Asimov evrenine ne kadar yabancı kaldığımı anladım. Yazılarınızı okurken bir an önce serinin bütün kitaplarına derhal sahip olmayı ve sömürürcesine okumayı istedim.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #8 : 29 Kasım 2014, 22:55:56 »
Sitenin sağ üstündeki bannerla birlikte görünürlüğü bir kat daha arttı projenin. Güzel gözüküyor.

Spoiler: Göster
Oturuşuna kurban Asimov.

Ha bu arada, #bizbunuistiyoruz.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 01 Aralık 2014, 12:10:36 »
Birazdan yazıyorum, ha şimdi yazıyorum, bu defa kesin yazıyorum diye diye bir türlü yazamadım. Ama artık fazlaca bekledi diyeceklerim. O nedenle hemen şimdi söylenmeli.

Bu projede en büyük emek sevgili minrand'ındır. Yazım süreci boyunca tüm eleştirilerimi oldukça profesyönel biçimde karşılamış ve yazılarının içinden yeni yazılar çıkarmama da itiraz etmemiştir. İş yükünü artırdım bir nevi. Böylece kendi güzel yazıları bölüne bölüne bu projenin hayati parçalarını oluşturmuştur.

Kendisinin Çelik Mağaralar ve Güneşin Tanrıları incelemeleriyle 3 Robot Yasası adlı makalesini mutlaka okuyun. Bu konuda çok konuşuluyor ama "dolu dolu" konuşan kişilerin sayısı çok az. Bunu başaranlardan biri, içimizden biri.

Ne mutlu bize.

Çevrimdışı minrand

• **
  • 80
  • Rom: 19
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 01 Aralık 2014, 22:21:17 »
Birazdan yazıyorum, ha şimdi yazıyorum, bu defa kesin yazıyorum diye diye bir türlü yazamadım. Ama artık fazlaca bekledi diyeceklerim. O nedenle hemen şimdi söylenmeli.

Bu projede en büyük emek sevgili minrand'ındır. Yazım süreci boyunca tüm eleştirilerimi oldukça profesyönel biçimde karşılamış ve yazılarının içinden yeni yazılar çıkarmama da itiraz etmemiştir. İş yükünü artırdım bir nevi. Böylece kendi güzel yazıları bölüne bölüne bu projenin hayati parçalarını oluşturmuştur.

Kendisinin Çelik Mağaralar ve Güneşin Tanrıları incelemeleriyle 3 Robot Yasası adlı makalesini mutlaka okuyun. Bu konuda çok konuşuluyor ama "dolu dolu" konuşan kişilerin sayısı çok az. Bunu başaranlardan biri, içimizden biri.

Ne mutlu bize.

Yukarıda yazılanların doğru olmasını çok isterdim ama ne yazık ki hak ettiğimden çok daha fazla kredi veriliyor bana. Benim durduğum yerden olayların gelişimi pek de anlatıldığı gibi değildi. En azından onu söyleyeyim.

Ben bir yazı gönderdiğimde aldığım cevap aşağı yukarı şöyle bir şey oluyordu:

"Selam minrand,
Şurada güzel bir noktaya değinmişsin ama şöyle şöyle yapsak sence de daha güzel olmaz mı? Bu kitapta şu şu şu noktalar bence çok önemliydi sence de  onlardan da bahsetmemiz gerekmez mi ? Şu bölümde şöyle bir sıkıntı var o kısmı şöyle değiştirmemiz gerekiyor bence."

Sonuçta elimde yukarıdakine benzer cümlelerle dolu, neredeyse kendi yazdığım yazılar kadar uzun bir eleştiri geçerdi ki bunun çok da gurur oşayıcı olmadığını söylemem gerekiyor. Bu noktada şunu da söylemeden geçemeyeceğim  3 Robot Yasası isimli yazının var olma sebebi fırtınakıran'ın yazdığım eleştirideki koca bir bölümü hunharca kesmesiydi :üü En azından o bülümü ayrı bir yazı olarak yayınlamayı kabul etti de yazdıklarımı kurtarmş olduk.

Projede sunulan yazılarla benim ilk gönderdiğim yazılar aynı yazıların farklı versiyonları olması gerekirken, garip bir şekilde aynı konudan bahseden bütünüyle alakasız yazılar gibi görünüyorlar. Bu değişimin büyük bir bölümünden ben sorumlu değilim. Bu yüzden fırtınakıran'a egomu sarsan fakat yazıların kalitesini artıran geri bildirimleri ve düzeltileri için çok teşekkür ederim. Son olarak şunu da söyleyeyim kendisinin yazıların son halini almasında en az benim kadar hatta benden daha fazla bile katkısı olduğu söylenebilir.

Neyse bunları da içimden attığıma göre artık kaçabilirim. Umarım hoşunuza gitmiştir proje.
"oh lord, if there is a lord,
save my soul, if i have a soul."

Çevrimdışı okanakinci

• **
  • 202
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 26 Aralık 2014, 09:48:03 »
Konumuz robotlarken bir not düşeyim. Dün Çek yazar Karel Capek'in ölüm yıldönümüydü. Bilmeyenler için söyleyeyim: Kendisi robot sözcüğünü kullanan ilk kişidir. Robotlar üstüne yaptığı bilimkurgu çalışmalarıyla bilinir.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 26 Aralık 2014, 10:24:38 »
Çok manidar oldu bu mesaj :).

Karel Capek bugün "robot" adını eserinde kullanmasaydı Asimov da "robotik" kelimesini literatüre kazandıramazdı.

Huzur için yatsın her iki ustamız da. İyi ki dünya onları gördü, biz de ölümsüz eserlerini okumaya bu yüzyılda bile devam ediyoruz.