Kayıt Ol

İdefix'in kargo gönderme anlayışı

Çevrimdışı Ugur

• 459
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
İdefix'in kargo gönderme anlayışı
« : 25 Aralık 2014, 01:08:45 »
Herkese  iyi geceler ,

Arkadaşlar idefix'ten dün sabah saatlerinde 14 kitaplık bir sipariş verdim. Bugün gün içinde 11 kitap temin edilip kargoya verilmiş  . Diğer 3 kitap hâla temin edilmekte gözüküyordu  eyvallah sorun yok. Sorun yaklaşık olarak 1 saat önce gelen kutuma düşen bir mail . Sevgili idefix kalan 3 kitaptan 2sinide bulmuş ve 1 saat önce onlarıda ikinci bir kargo ile yollamış. Son kalan kitap hâla  temin edilmekte gözüküyor ve oda temin edilince tek kitaplık bir kargo olarak elime geçecek sanırsam . Bu iki kargoda gönderici ödemeli gözüküyor  o yönden bir sıkıntım yok üçüncüde öyle olur büyük ihtimal ama bir kargoda göndermek varken hadi bilemedin iki olsun neden 3 kargo şeklinde bir kargo yapar bir firma ? Gönderici ödemeli olduktan sonra 5 parça halinde bile gönderse sorun değilde kargocu abilerle 3 gün üst üste görüşüp "kanka" olacağım bu gidişle . 

Sormak istediğim başına böyle bir olay gelen ve bir problem yaşayan oldu mu ? :fight:

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
Ynt: İdefix'in kargo gönderme anlayışı
« Yanıtla #1 : 25 Aralık 2014, 01:21:47 »
Yaptıkları iyi bir şey aslında. Sizi bekletmemiş oluyorlar yani böylece. Sizi bilemem tabii ama ben 1-2 kitap için 10 kitabı bekletmemelerini tercih ederim. Gerçi aynı gün içinde iki farklı kargo verilmiş olması ilginç, fakat genelde o kadar kısa olmuyor temin süresi.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Ugur

• 459
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 25 Aralık 2014, 01:30:25 »
Yaptıkları iyi bir şey aslında. Sizi bekletmemiş oluyorlar yani böylece. Sizi bilemem tabii ama ben 1-2 kitap için 10 kitabı bekletmemelerini tercih ederim. Gerçi aynı gün içinde iki farklı kargo verilmiş olması ilginç, fakat genelde o kadar kısa olmuyor temin süresi.

Dediğin gibi iyi birşey ama aynı gün içinde hemde biri gece 12 de verilen kargo biraz kafamı karıştırdı . Daha çok karıştıran  son kalan 3 kitabı birlikte göndermemeleri . Ne diyelim artık İdefix müşteri memnuniyetinde sınır tanımıyor  :D

Çevrimdışı Evis

• **
  • 307
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 25 Aralık 2014, 01:37:03 »
Müşteri memnuniyeti için yapıyorlar gerçekten. Benim de sipariş ettiğim kitaplardan bazılarını bulamadıklarında bulabildiklerini gönderdiler. Sonra ise kalan kitapları bulamayıp paramı 2 gün içinde iade ettiler. :)

Çevrimdışı Ugur

• 459
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 25 Aralık 2014, 01:44:58 »
Kitaplar gelsinde ne kadar sürede geldiklerinin önemi yok :D Garip olanda son kalan temin edilmeyi bekleyen kitabımda bu ay içinde çıkmış olması lazım yani bir kitapçıya gittiğinizde mutlaka bulursunuz neyse işte böyle birşeyle karşılaşan biri olursa artık şaşırmaz en azından :)

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #5 : 25 Aralık 2014, 02:32:05 »
Benim de başıma gelmişti bir benzeri zamanında. Müşteriyi bekletmemek adına yaptıkları, kendi zararlarına olan bir uygulama. Neden zararlarına? Çünkü 2-3 kez kargo parası ödüyorlar. Müşteri memnuniyetini önde tuttuklarını gösteriyor bu da.

Yalnız bu anlattığım D&R tarafından satın alınmadan önceydi, devam ettirmelerine şaşırdım doğrusu. 

O zamandan beri online alışveriş yaparken "Ürünlerimin tek koliyle gönderilmesini rica ediyorum," yazıyorum açıklama kısmına. İşe yarıyor.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı VeRMiNaaRD

• 461
  • Rom: 1
  • Star-Lord
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 25 Aralık 2014, 07:18:24 »
Ben hepsiburadadan devamlı çek kazandığım için ordan alıyorum. Aynı gün içinde 9 farklı kargo yaptılar :D
Onların yıllık anlaşması var. Belli bir miktarda ücrete anlaşıyorlar ve sınırsız gönderimleri oluyor.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 25 Aralık 2014, 09:29:44 »
Başlığı görünce olumsuz bir şeyler oldu sandım. Açıkçası gerilmiştim, benim teslimatlarım sorunsuz geliyordu. Eğer ortada kötü bir şeyler varsa buradan almasam mı, diyerek başlığa girdim. Bambaşka bir şey çıktı :D. Mutluyum.

Bana hiç olmadı bu dediğiniz. Hepsi tek seferde geldi. Sorun herhalde yeni çıkmış ya da ön siparişten yeni çıkmış kitaplarda oluyor. Doğru mu anlamadım? Çünkü yeni çıkan kitapları çıktığı gibi hiç Idefix'ten almadım. Ancak güzel bir uygulamaymış. Müşteriyi bekletmemeleri çok iyi.

İhsan abiye katılmamak da ne mümkün, ben de Doğan alınca pek çok güzelliğini kaybedecek diyordum. Bazıları hala duruyor demek :).

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 25 Aralık 2014, 09:33:37 »
Ben uzun süredir Idefix'den çok memnunum. Son alışverilerim de siparişi verdikten bir kaç saat sonra kargoya vermeleri beni hem şaşırtmış hem de mennun etmişti.

Dediğiniz "bekletmeme" olayı ise bence çok iyi bir uygulama, tedarik edilemeyen bir-iki kitap için on tane kitabı beklemeye gerek yok.

Tek kötü yanı kargocu arkadaşlarla her gün  karşılaşmak ve "şimdi bana küfredecek!" diye tedirginlikle almak kargoyu.. ;D

Çevrimdışı Ugur

• 459
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 25 Aralık 2014, 10:34:41 »
Artık bundan sonra bende tek kolide istiyorum diye belirteceğim :D Kitaplar konusundada ithakiden yeni çıkan sınırdaki ev kitabı ilk kargonun içinde gönderildi mesela , artemis yayınlarından Astıktan sonra ise şuan kargoya verilmeyen tek kitap . Çıkış tarihleri ya aynı  ya da Astıktan sonra daha önce çıkmıştı . O yüzden bilemedim  belki yayıncısına göre değişiyordur  temin süreleri. Kargocularlada yapacak bişey yok artık sonuçta işleri bu değil mi ? :D

Şimdi kontrol ettim , son kitap gece 4:30 da kargoya verilmiş . Adamlar 24 saat çalışıyor . Harikasın idefix ne diyelim :D

Çevrimdışı Ugur

• 459
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 26 Aralık 2014, 19:08:59 »
Flood yapıyor gibi olacağım ama ,

İdefix'in kargoyu 3 e bölüp göndermesi elime erken geçmesini sağlamadı . Bu gece 12 - 4 te sisteme girilen  kargolarda yurtiçi kargonun marifeti sanırsam . Şuan 24 ünde kargoya verilip 25 inde İzmir'de olan kargoyu bu iki gün beklettiler şubelerinde , 25 inde verilen kargoda bugün şubelerine varmış onuda beklettiler 25 inin gecesinde verilen kargoda bugün öğlen 2 gibi bizim buraya dağıtım yapan şubeye gelmiş bu saate kadar 3 pakettende haber yok ama. 3 pakette aynı şubede öğlen ikiden beri yatışlarda . Yada paketler değilde elemanlar yatışta sanırsam.Sisteme  sabah 10 da gönderim için araca yüklendi yazmışlar 25in sabahında gelen kargo için saat 14te teslim edilmeyip şubeye geri getirilmiş kargo.Benim otobüsle gidip kargoyu oradan almam daha sonrada dönmem en fazla 45 dk sürerken bir kargo şirketi 4 saatte altlarında arabayla getiremiyorlarsa diyecek birşey yok :D  Yarın kargo elime geçince önce idefix'e bir mail atacağım ( ki gönderdikleri mailde kargo 1-2 gün içinde elime geçmezse kendilerine mail atmamı söylemişler  ) daha sonrada yurtiçi kargoyu arayıp şikayet edeceğim.

Çevrimdışı eroniki

• **
  • 73
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 26 Aralık 2014, 21:02:20 »
Yurt içi kargo gerçekten bu konuda bir şeyler yapması lazım toplam da 1 gün (önceki siparişlerimden biliyorum) gibi gelebilecek bir kargoyu özenle her vardıkları şubede yarım gün bekletmeleri ile 3 güne çıkardılar. Eğer bir gün erken gelse idi (yaşadığım yerde sadece haftanın beli günleri dağıtım yapılıyor) o gün elime ulaşacaktı ama yurt içi kargonun kabiliyeti sayesinde 3 gün daha beklemek zorunda kaldım.

Çevrimdışı Ugur

• 459
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 26 Aralık 2014, 21:23:54 »
Yurt içi kargo gerçekten bu konuda bir şeyler yapması lazım toplam da 1 gün (önceki siparişlerimden biliyorum) gibi gelebilecek bir kargoyu özenle her vardıkları şubede yarım gün bekletmeleri ile 3 güne çıkardılar. Eğer bir gün erken gelse idi (yaşadığım yerde sadece haftanın beli günleri dağıtım yapılıyor) o gün elime ulaşacaktı ama yurt içi kargonun kabiliyeti sayesinde 3 gün daha beklemek zorunda kaldım.

Kendilerini " Kargonuzu elinize ne kadar geç ulaştırabiliriz?" temalı bir yarışmada falan sanıyorlar heralde :D Kargo hızı konusunda beni şaşırtan MNG olmuştu . Arasta fena değil . Yurtiçi'yide iyi bilirdik ama bu olaydan sonra oda yaramaz.

Çevrimdışı Maedhros

• **
  • 200
  • hmm akraba katli mi? bayılırım!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 30 Aralık 2014, 21:05:49 »
İnternetten bir kez kitap aldım onda da İdefix'i tercih ettim ve 5 kitaptan sadece birinin köşesinde hafif bir kırık vardı, onun dışında hepsi sağlamdı. Tabi bence iyi bir oran değil, daha iyi paketleme yapabilirlerdi diye düşünüyorum, çok baştan savma yapılmıştı. Neyse.

Senin olay biraz adamların "erken gönderme hassasiyeti" ile ilgili bir yanlışlık olabilir. Eğer kargo şirketi ile gizli bir kazanç bölüşme antlaşmaları yoksa seninki sadece üst üste gelen şanssızlıklardan ibaret. Çünkü kargodan değil Idefix'ten kaynaklanan bir durum.

Son olarak Yurtiçi kargo ile ben de 1-2 sorun yaşadım, gerçekten de sistemleri çok sorunlu. Ürün il şubelerine genelde siparişten 1-2 gün sonra geliyor ama minimum 2 gün bekletiyorlar ellerinde. İstisnalar olabilir ama daha önce birkaç kez başıma o şekil saçma olaylar gelmişti.
"O çılgınlık anında Iluvatar üzerine ant içtik kardeşim.
Eğer sözümüzden dönersek Sonsuz Karanlığı çağırmış olacağız.
Ve söyle bana, o zaman bizi kim kurtaracak?"

Çevrimdışı Ugur

• 459
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 30 Aralık 2014, 21:21:34 »
İnternetten bir kez kitap aldım onda da İdefix'i tercih ettim ve 5 kitaptan sadece birinin köşesinde hafif bir kırık vardı, onun dışında hepsi sağlamdı. Tabi bence iyi bir oran değil, daha iyi paketleme yapabilirlerdi diye düşünüyorum, çok baştan savma yapılmıştı. Neyse.

Senin olay biraz adamların "erken gönderme hassasiyeti" ile ilgili bir yanlışlık olabilir. Eğer kargo şirketi ile gizli bir kazanç bölüşme antlaşmaları yoksa seninki sadece üst üste gelen şanssızlıklardan ibaret. Çünkü kargodan değil Idefix'ten kaynaklanan bir durum.

Son olarak Yurtiçi kargo ile ben de 1-2 sorun yaşadım, gerçekten de sistemleri çok sorunlu. Ürün il şubelerine genelde siparişten 1-2 gün sonra geliyor ama minimum 2 gün bekletiyorlar ellerinde. İstisnalar olabilir ama daha önce birkaç kez başıma o şekil saçma olaylar gelmişti.

Kargoyu parça parça gönderen idefix zaten onda sorun yok , dediğin gibi kazanç gibi bir durum söz konusu olsa yinede  kitapları 11 - 2 -1 şeklinde bölmezlerdi gibime geliyor . Mesela  5-5-4 kitap şeklinde kargolarlardı yine 3 kargo çıkmış olurdu . Muhtemelen ya işler yoğun olduğu için zaten hergün belli miktarda kargo çıkardıklarından dolayı benim toplanan kitaplarıda önceden yolladılar , ya da gerçekten bekletmeyelim diyerekten erkenden yolladılar  ki kitapların hepsi aynı şubeden kargolanmamıştı son gönderilen kitap yurtiçinin başka bir şubesinden verilmişti. Ama nihai olarak kitaplar elime 1 gün geç geldiyse sorumlusu yurtiçi kargo tabii , fakat onlarlada görüştükten sonra benim kargomu teslim alan kuryenin işten ayrıldığını o yüzden geç geldiğini söylediler vs. vs. Kısacası elime geçti eksiksiz olarak , paketlemede iyiydi bolbol şu içi havadolu baloncukları olan poşetlerle sarıp sarmalamışlardı kitapları , 14 kitabın hepside sağlam çıktı Allah'a şükür kapakta yamuk vs yoktu .