Kayıt Ol

Anket

Hangi kitabı okuyalım?

Yıldız Gezgini - Jack London
10 (21.7%)
Un Lun Dun - China Mieville
5 (10.9%)
Yokyer - Neil Gaiman
4 (8.7%)
Amerikan Tanrıları - Neil Gaiman
12 (26.1%)
Ben, Lucifer - Glen Duncan
1 (2.2%)
Dövmeli Adam - Peter V. Brett
3 (6.5%)
Elif - G. Willow Wilson
1 (2.2%)
Ölümsüz - Catherynne M. Valente
6 (13%)
Steelheart - Brandon Sanderson
3 (6.5%)
Sihir Diyarında - Henri Michaux
0 (0%)
Bitmeyecek Öykü - Michael Ende
1 (2.2%)
Momo - Michael Ende
0 (0%)
Geber Anne!.. - Sezgin Kaymaz
0 (0%)
Esrarname - Ayfer Kafkas
0 (0%)
Değmez - İsmail Güzelsoy
0 (0%)

Toplam Oy Verenler: 28

Oylama kapandı: 11 Aralık 2015, 21:01:35

Rıhtım Okuma Etkinliği || Tür ve Kitap Seçimleri

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Ynt: Rıhtım Okuma Etkinliği || Tür ve Kitap Seçimleri
« Yanıtla #300 : 17 Mayıs 2015, 13:10:46 »
Canberk etkinliği benimsemenden dolayı memnunum ama bazı şeyleri Sayhh'ın takdirine bırakalım :) Bu etkinliğin bunca zaman sonra yeniden canlanmasında onun payı çok çok büyük ve tabiri caizse onun kurallarına göre oynamak teşekkürlerimizi göstermek adına boynumuzun borcu. Kuralları vs tartışıp konuyu başka yerlere taşımayı bırakalım da şöyle güzel bir kitap belirleyelim.

Bulut Atlası hikaye kitabı değil miydi bu arada? Ben mi yanlış biliyorum?
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #301 : 17 Mayıs 2015, 13:13:44 »
Bulut Atlası hikaye kitabı değil miydi bu arada? Ben mi yanlış biliyorum?

Kitabını okumamış ama filmini izlemiş biri olarak içerisinde makul miktarda distopya mevcut diye biliyorum abi, yanılıyor olabilirim. Kurma Kız da buna yakın, aslında gayet Bilimkurgu kitabı fakat düzeni distopik sayılır, buna rağmen ben ona da distopya diyemiyorum mesela :P. İkisini aynı kategoride sayabiliriz sanırım. Ama tabi kitabı okumuş biri varsa daha net söyleyebilir o daha güzel olur. :)

Bir de şunu sormak istiyordum ben, eski tartışmaları da canlandırabiliyor muyuz? Yeni bir tartışmaya geçildiğinde otomatik olarak eskilere mesaj atmayı bırakıyoruz ama aslında okunmuş ve açılmış 7 tane tartışma başlığı var, onlara da tekrar bakabiliriz sanki ne dersiniz?

Edit büdüt: Seri olayında da, şimdilik uzak durulması daha tatlı olur ama iki üç tartışma sonra yeniden düşünülebilir diye fikrimi belirteyim.
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #302 : 17 Mayıs 2015, 13:14:54 »
Sebep sonuç ilişkileri çok ilginç şeyler. Ben 2002'de düşüp dizimi yarmıştım sonra Akp iktidara geldi.

Herkes fikrini söylüyor, bir fikri eleştirebilecek maksimum kişi sayısı şudur, bundan sonrası mızmızlanmaya girer diye bir şey yok. Başlangıçta aklıma gelmedi, şimdi söylüyorum. Öneri yapıyorum sadece ve herkese de siz ne düşünüyorsunuz diye soruyorum. Katılabilirsiniz ya da katılmayabilirsiniz, herkes özgür. Ben istedim diye bir şeyin olması gerekmiyor. Zorlamıyorum da hiç kimseyi, etkinliği düzenleyenler ne diyorsa o olur.

Bulut Atlası içindeki öyküler birbiriyle bağlantılı diye biliyorum ben, filmini izlemedim. Wikipedi'de distopik kitaplar listesi gibi bir şey vardı oradan görüp yazdım.

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #303 : 17 Mayıs 2015, 13:18:18 »
Hayır, onun için demedim :) Öykü kitabı seçmeyelim, değerlendirmesi zor oluyor demiştiniz önceki oy sırasında. O yüzden sordum, yanlış anladınız.

Önceki kitapları sonradan okuyanlar o başlıklarda da tartışmaya devam edebilirler bence, güzel olur. Forumun yapısı gereği olması gereken de bu zaten.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Sayhh

• **
  • 189
  • Rom: 15
  • Her şey başladığı yere döner.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #304 : 17 Mayıs 2015, 13:19:37 »
Kurallar kısmında şöyle bir açıklamam var:

Alıntı
Kurallar mevcut işleyişi açıklamaktadır. Etkinlik sırasında ortaya çıkacak ihtiyaçlara ve katılımcılardan gelecek geri dönüşlere bağlı olarak değişiklikler yapılabilecektir.

Seri kitapların durumunu tartışabiliriz. Bu kuralda değişiklik isteyenler düşüncelerini belirtmekten çekinmesinler lütfen.

Seri kitap okumaya sıcak bakmıyorum. Örneğin ben bir seriden sadece ilk kitabı okuduysam, tüm seriyi okumuş kişilerle tartışmak beni rahatsız eder. Sadece ilk kitabı okuyarak konunun özünü kavrayamayabileceğimizi de düşünüyorum, bütünlük bozulacaktır.

Hayır, onun için demedim :) Öykü kitabı seçmeyelim, değerlendirmesi zor oluyor demiştiniz önceki oy sırasında. O yüzden sordum, yanlış anladınız.

Kurallar kısmını hazırlarken o maddeyi yeniden tartıştık ve değişiklik yaptık.

Alıntı
-   Konu bütünlüğü olan öykü kitapları önerilebilir.

Çevrimdışı VeRMiNaaRD

• 461
  • Rom: 1
  • Star-Lord
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #305 : 17 Mayıs 2015, 16:15:43 »
Kuralların anayasada yeralmadığını dikkate alırsak (ki anayasa da değişiyor) üzerinde oynama yapılabilir diye düşünüyorum. Seri kitaplarda tamamını okumuşla ilk kitabı okumuş bireylerin sohbeti farklı olur. Ancak Silo gibi dilimize yalnızca ilk kitabı çevrilmiş serileri etkinliğe dahil edebiliriz diye düşünüyorum.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #306 : 17 Mayıs 2015, 17:15:39 »
KoyuBeyaz demese ben diyecektim, birçok kişi için istediği türün çıkmaması gibi bir durum söz konusu. İnsanları okumak istemediği bir türde bir kitabı okumaya zorlamak da epey anlamsız olur, tam tersi etki yaparak gelecekteki etkinliklere katılımı düşürür. Ben Karanlığın Sol Eli'ne başladım ama bitiremedim mesela, gitmedi kitap. Bir kitaptan bir kere soğuduğum zaman da devam etmem epey zor oluyor. Katılamadım dolayısıyla tartışmaya. Bu sefer de özellikle bu dönemde okumayı hiç ama hiç istemediğim bir tür çıktı, fakat yine KoyuBeyaz gibi okumuş olduğum bir kitap seçilirse dahil olmaya çalışacağım.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Sayhh

• **
  • 189
  • Rom: 15
  • Her şey başladığı yere döner.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #307 : 17 Mayıs 2015, 18:09:28 »
Ortaya atılan kısıtlama önerisi için sunulan sebepler makul değil. Etkinlik ilk başladığı zamanlarda da benzer bir öneri gelmişti ve geri çevirmiştik. Birlikte iyi vakit geçirmek adına bulunduğumuz bir yerde mümkün olduğunca serbest olmamızdan yanayım. Şu anki durumda böyle bir uygulamaya gidilmeyecek, bu anlamda rahat olabilirsiniz.

Öte yandan, bu öneriye tepki göstermek adına katılaşmayın lütfen. Daha önce okumadığımız türlerde de kitaplar tanımak ve okumak etkinlik kapsamındaki amaçlarımızdan biri. Normalde okumayacağınız, daha önce dikkatinizi çekmemiş fakat sevebileceğiniz bir tür veya kitapla bu şekilde karşılaşabilirsiniz. Sevmeseniz bile en azından yeni bir bakış açısı sağlar, fena mı? :) Oy vermediğimiz türlere ve kitaplara karşı lütfen daha ılımlı olalım. Özellikle sevmediğiniz kitapları okumazsınız yine ama seçimi desteklememiş olmak bir sebep olmamalı.  

Bir yandan kitap önerilerinizi yazmaya da devam edebilirsiniz.  

Çevrimdışı Quid Rides

• **
  • 399
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #308 : 17 Mayıs 2015, 20:17:21 »
Ütopya/Distopya seçildi sözde ama listeye bakıyorum da hiç ütopya yok. (Yoksa var da ben mi görmedim, bilmiyorum, cahilim :D ) Ben de bir tane distopya ile birlikte bir iki tane de ütopya önereceğim.

Ray Bradbury / Fahrenheit 451
Thomas Moore / Ütopya
Farabi / El Medinetül Fazıla
Campanella / Güneş Ülkesi
Francis Bacon / Yeni Atlantis

Bilmiyorum ütopyalardan distopyalardan çıkan kadar malzeme çıkar mı. Ama olsun. En azından seçenek olarak dursunlar diyorum ben. Hem konu Ütopya/Distopya değil mi :D
http://turanmemre.wordpress.com/
Bana dönek demiş itin birisi
Açığım ne imiş sor hele hele

Çevrimdışı kargasiz

• 428
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #309 : 17 Mayıs 2015, 20:37:39 »
Yeni tür ve kitaplar keşfetme konusuna katılıyorum, Karanlığın Sol Eli beni de çok sıktı ama sonunda bitirdim :)

Tartışmalara katılımın daha fazla olması, kişinin okuduğu kitaptan ne aldığıyla alakalı diye düşünüyorum. Eğer kitabı okumaktan hiç zevk almadıysa tartışmaya girmek için pek fazla sebebi olmayacaktır. Bunun da önüne herhangi bir zorlamayla geçilemez ki.

Oylama sonucundan çıkacak kitaba şans vermelisiniz diye düşünüyorum. Şayet sevmezseniz ve benim gibi kolay kolay yarım bırakmayanlardansanız işiniz biraz zor ama :D

Yeni Atlantis - Francis Bacon
İkaria'ya Yolculuk - Etienne Cabet
Ada - Aldous Huxley
Buz - Anna Kavan

Buz hakkında çok güzel şeyler okudum, sizin de incelemenizi tavsiye ederim.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #310 : 17 Mayıs 2015, 20:46:53 »
Ada da tükenenler arasında :). Ya böyle araya giriyorum da, onu da zor bulmuştum :). Verdiğiniz linkte de Tükendi yazıyor zaten.

Çevrimdışı TheWalkingIdeas

• **
  • 348
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #311 : 17 Mayıs 2015, 20:55:40 »
İlk önerilerden biri Ütopya (Gelecekten Anılar) idi. Yeni Atlantis'i okudum ancak tartışacak çok şey bulamadım. Töresel ya da dini bir sistemin düzgün işlemiş hali anlatılmış. Günümüzde pek göremediğimiz bir şey. Ancak günümüzdekinden de pek farklı anlatılmamış.

Huxley'in Ada'sını bulan varsa üstüme yığıp kabir yapsın bana. Huxley en hayran olduğum yazarların başında gelir ki kitaplarını bulmak çok zor. Bulunsa da çok pahalı.

Benim ceza önerim aslında oldukça açık ama herkes anlamak istediği şekilde yorumlamış. Bu etkinliğin amacı farklı şeyler de okumak ise fazla ayrıma girmek doğru da değil. Tabi dedikleriniz doğru inkar edemem. Ama bunu üst üste yapmak da zor olsa gerek. Ben bir sonraki etkinlikte hiç okumadığım bir tür olan çizgiromanı desteklemeyi düşünüyorum. Marius gibi bu konuda yetkin biri varken onun bilgilerinden yararlanmak faydalı olur sanıyorum. Eğer herkes kendine bir tür belirleyip yalnızca onu okuyacaksa fantastikçiler ayrı bir etkinlik yapsın bilimkurgucular ayrı. İlla tek tür okuyacağım diyen biri zaten en iyi olasılıkla 4 etkinlikte bir katılabilir. Tekele bağlamayı doğru bulmuyorum. Nasıl sizler fikirlerinizi beyan ettiyseniz ben de aynı şeyi yaptım. Önerilerim emir değil ne yöneticiyim ne editör ne de moderatör. Bunlar sadece öneri ortak bir paydada buluşulur.

Ekleme: Yeni fark ettim de Kurma Kız tükenmedi mi? Ben geçen gün alıp okumak istedim, bulamadım.
"Sahtekârlığın evrensel düzeyde egemen olduğu dönemlerde, gerçeği söylemek devrimci bir eylemdir."

Çevrimdışı kargasiz

• 428
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #312 : 17 Mayıs 2015, 21:24:22 »
:( Ya o arada baya kitaba baktığımdan o da varmış gibi geldi demek ki bana. :( Kusura bakmayın tekrardan.

Çevrimdışı valarrr

• **
  • 63
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #313 : 17 Mayıs 2015, 23:21:54 »
Kitap okumayana zorla okutmak için ceza vermekle aynı şey şu yapılan ceza verme önerisi. Varsayalım ki acil işi çıktı, o kitabı beğenmedi, zamanını uyduramadı, kötü bir şey yaşadı vs. vs. vs. Ve diyelim ki ikinci etkinlikte de yine bir sorun oldu ve katılamadı. Ne yani zorla burada herkes birbirine bir şey mi yaptıracak? İnsanları katılmak istedikleri etkinlikten mi uzaklaştıracak? İleride belki de fırsat bulup bu etkinliğe katılacak.
Ve üstüne üstlük bu konuda birkaç kez yorum yapanlara mızmızlık yapılıyor denmesi resmen diktatörlük kokan bir hava veriyor ve bu durumu kayıprıhtıma gönül veren insanlara hiç yakıştıramıyorum doğrusu.
Mantık sizi A’dan B’ye götürür. Hayal gücü ise her yere…

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #314 : 17 Mayıs 2015, 23:36:23 »
Ankette yer alan Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi kitabı da bulmanın epeeeeeeeeeeyce zor olduğu bir kitap, seçilirse çoğu kişinin bulabileceğini zannetmiyorum. Ben çok zor bulmuştum. Onu da çıkarmak daha sağlıklı olur bana kalırsa. Çok güzel kitap ama bulunmuyor.

Kurma Kız'ın da şu an itibariyle baskısı yok evet, ama yayınevi yakında yeniden basacağını söyledi. Bir de bazı internet sitelerinde hala var sanırsam. Herkesin ulaşması kolay bir konumda değil şu anlık ama.

EDİT: Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi yeniden basılmış, ben cahil kalmışım. Meğer yalanmış!
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.