Kayıt Ol

Yazarın Kişiliği Onu Okumanıza Engel Olur mu?

Çevrimdışı kargasiz

• 428
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
Yazarın Kişiliği Onu Okumanıza Engel Olur mu?
« : 21 Şubat 2015, 23:56:55 »
Radyo yayınında ismi geçen bir yazarın kişiliğinden hoşlanmadığı söylenmişti. Düşündüm acaba sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Bir yazarın kişiliği onu okumaya engel midir? Kişiliği yazdıklarını etkileyebilir elbette ama kötü kişilikli birinin yazdıkları da hikayeyi kötüleştirir mi? Bunun örnekleri var mı?

Mesela müzik de mozart normal hayatında hiç sevilmeyen bir kişi olmasına rağmen müzik konusunda efsaneleşmiş biridir.

Çevrimdışı TheWalkingIdeas

• **
  • 348
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yazarın Kişiliği Onu Okumanıza Engel Olur mu?
« Yanıtla #1 : 22 Şubat 2015, 00:02:30 »
Tabiki yazarın kişiliği yazdıklarını etkiler ; hatta yazdıkları kişiliğini oluşturur. Kişiliği nasıl kötü diye yorumlarız bilemedim. Kötüden ziyade bize karşıt görüşlü dersek daha doğru olur gibi. Bize karşıt görüşte olan insanlarla tartışmanın ve tabiki karşıt görüşteki yazarları okumanın bize oldukça büyük faydası olacağı görüşündeyim. Düşmanını tanımadan savunma yapamazsın gibi basit bir sözle bunu açıklayabilirim. Fakat şunu kesinlikle düşünmeyin karşıt görüşteki insanları doğrudan düşman olarak görmek pek doğru değil.
Yazarın kişiliği bence engel teşkil etmez okumamıza, bizi etkileyecek şey yine kendimiz olabiliriz ancak.
"Sahtekârlığın evrensel düzeyde egemen olduğu dönemlerde, gerçeği söylemek devrimci bir eylemdir."

Çevrimdışı kargasiz

• 428
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 22 Şubat 2015, 00:16:29 »
Yazdıkları kişiliğini oluşturur derken ne demek istediğini anlamadım. genel olarak böyle bir düşünce çıkacak elbette ki kişiliği onu okumamıza engel olmayacak.

Peki şöyle düşünürsek, diyelim ki aynı türde yazan 4-5 yazar daha önce oluşturdukları bir kitap kulübünün fikri karşıtlıklar veya tartışmalar dolayısıyla dağılmasından sonra aradafarklı etkileşimler olur. Bu 4-5 yazar birbirlerinin yazdıklarını sırf eleştirmek için mi okurlar yoksa okuma isteğinden dolayı mı? Siz bu durumda kalsanız kişiliğinden nefret ettiğiniz o kişinin kitabını okur muydunuz?

Çevrimdışı TheWalkingIdeas

• **
  • 348
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 22 Şubat 2015, 00:20:51 »
Yazdıklarını okudukça yazarı tanırsın, olaylar karşısında vereceği tepkileri bile anlar hâle gelirsin gerçekten okumayı biliyorsan ; sana doğrudan söyleyim böyleyim, militaristim anarşistim demesine gerek yoktur. Herhalde öyle bir durumda tüm yazarlar birbirlerini okur ve birbirlerinde beğendikleri şeyler bulurlar fakat hiçbiri egosundan bunları dile getirmez. Çünkü her yazar az çok egoya sahiptir. Ve okuma isteği duydukları için okurlar, okuyup sadece hakaret etmek için değil. Ben de öyle yapardım, istekli okurdum.
"Sahtekârlığın evrensel düzeyde egemen olduğu dönemlerde, gerçeği söylemek devrimci bir eylemdir."

Çevrimdışı VeRMiNaaRD

• 461
  • Rom: 1
  • Star-Lord
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 22 Şubat 2015, 09:55:20 »
Orkun Uçar'ın kişiliğinden nefret ederim. Daha önce sosyal medya üzerinden de atışmıştık. Ama kitaplarını beğenerek okuduğum da bir gerçek :)

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #5 : 22 Şubat 2015, 10:32:29 »
Ben kişiliğini sevmediğim yazarların kitaplarını okuyamam şahsen. Çünkü tüm olay ve karakterler kurgu olsa bile içlerinde illa ki yazarın kişisel görüşlerinden, fikirlerinden ve düşüncelerinden bir parça barındırırlar. Olaylar karşısında esas kahramanın vereceği tepki, arkasındaki mesaj, aşılanmak istenen fikir bellidir. Eğer o yazarı sevmiyorsam bu fikirlerimiz ve hayata bakış açımız uyuşmadığı içindir. O nedenle sıkıntı verir o kitapları okumak, keyif değil.

Bu arada, cümle başlarında büyük harf kullanırsanız forumca çok memnun oluruz kargasız :) Rıhtım'a hoş geldiniz.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı kargasiz

• 428
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 22 Şubat 2015, 12:07:26 »
Hoşbulduk @mit, diğer forumlardan alışkanlık kalmış, daha fazla dikkat edeceğim.

Sizin bakış açınıza göre esas karakteri kötü olan bir kitabı da okumanız sıkıntı vermesi gerekir sanki. Kitapları okurken onların fikirleri bize uymazsa kafamızda eleştirip geçmez miyiz, yoksa esas karakter ne kadar iyi olursa olsun hayata bakışı bize uymadığı için yazarın fikirlerini mi barındırır?

Kitap sizin gibi bir editörün elinden geçerken bazı noktalar değişmiyor mu bu anlamda?

Çevrimdışı valarrr

• **
  • 63
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 22 Şubat 2015, 13:05:35 »
Ben bir yazarın görüşü ne olursa olsun eserlerinin okunması taraftarıyım. Size farklı fikirler sunar... İlla onun görüşünü benimsemek zorunda değilsiniz, ama farklı düşünceler okumak insanın ufkunu geliştirir diye düşünüyorum. Görmediğimiz bir detayı, düşün(e)mediğimiz bir durumu karşı tarafın gözünden görebiliriz.

Farklı bir boyuttan ele alırsak: müzik piyasasında dahi sanatçı yaptığı açıklamayla belli kesimin hoşuna gitmeyebilir. Ki çok gördüğüm bir durum: o zaman karşı taraftaki çoğu kişi sırf kendi görüşüne uymadığı için bu sanatçıyı dinlemez, eserlerini bir anda kalitesiz bulur ve işin ilginç tarafı bu sanatçıyı sevmez(!). Halbuki sanatçıyı yaptığı eserleri ile değerlendirmek lazım. Ama maalesef ülkemizde her şeyde olduğu gibi bu durumda da fanatikleşme söz konusu.

Sırf kendi görüşünde birini okumak, dinlemek vs. bana biraz sığ bir düşünce gibi geliyor.
Mantık sizi A’dan B’ye götürür. Hayal gücü ise her yere…

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 22 Şubat 2015, 13:32:02 »
Alıntı
bu akşamki radyo yayınında ismi geçen bir yazarı kişiliğinden hoşlanmadığını söylemişti @fırtınakıran.

Twitter gibi değil de, "... söylemişti Fırtınakıran" desek daha hoş duracaktır :). Minik bir tavsiye olsun benden.

Adım geçmiş, bir de üstüne konu açılmış. Paralel üyeler! O zaman ben de dahil olayım tartışmaya :).

Şu hayatta iki kişi var ki kitaplarını hiçbir şekilde okumayı düşünmem. Ama sadece iki kişi. Bunun nedeni eserlerindeki fikir yapıları değildir. "İnsan olarak" kendilerinden haz etmediğim için, ne bu iki kişinin kitabına para harcamak isterim, ne de 1 TL bile olsa benim aldığım kitaptan kar elde etmelerini arzularım.

Ben bu iki yazarı insan olarak sevmediğim için, eserlerini okumuyorum. Sevmediğiniz kişilerle muhatap olmamayı seçmek gibi bu benim gözümde. O kişilerle mümkün olduğunca az bir araya gelirsiniz ya da gelmemeye çalışırsınız vs.

Öte yandan, her yazar kendi hayat görüşünü eserlerine yansıtmaz. Robert Heinlein'ın Yaban Diyarlardaki Yabancı eseri buna en büyük örnektedir. Heinlein'in düşünce yapısı ile yazdığı ve büyük bir eser olan Yaban Diyarlardaki Yabancı oldukça çelişir. Ama bu da onu büyük bir yazar yapar. Ya da mesela, Anthony Burgess Otomatik Portakal'ı yazdı diye şiddet eğilimli bir manyağın teki midir? Bu adamın bu kült eseri, insanlar sırf onu öyle yaftaladılar diye yakılmış, satan kitapçılar saldırıya uğramıştır.

Yazarın "kötü kişiliği" bir kurguyu nasıl etkileri ben anlamadım açıkçası. Gelişmemiş kişilik gibi bir şey mi bu?

Özetle, yazarların fikir yapıları benim fikirlerimle çelişiyorsa da okumaya gayret ederim. Ama yakından tanıma/izleme imkanı görüp "insan olarak" haz etmediğim kişilerin eserlerine para vermiyor/okumuyorum. Yoksa hayata bakış açıları benle çelişsin, ne olacak? Ne güzel işte, farklı bir çerçeveden bakmamı sağlar :).

Çevrimdışı kargasiz

• 428
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 22 Şubat 2015, 13:46:40 »
@ işareti de yok o zaman. Dış mihraklar paralel üyeler :D

Düşüncelerin de benim muallakta kaldığım soru ile aynı oluyor, yakinen tanıdığım ve insan olarak sevmediğim birinin eserlerini okumayı ben de sevmem ama okumaktan da geri kalmam sanırım. "Kötü kişilik" ten kastım insan olarak sevmeme durumu.

Şunu ele almak gerekir ki psikopatça şeyler yazanların iç dünyası da pek hoş olmayacaktır, hiçbir eserin yakılması doğru olmasa da Otomatik Portakal için yazar konusunda haklı olabilirler. Sonuçta normal bir insanın düşünmeyeceklerini yazıya dökerek detaylı bir şekilde anlatmak kolay bir durum değil.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 22 Şubat 2015, 13:50:20 »
Anthony Burgess'a o ara "6 aylık ömrün" kaldı denmesi ve o da "madem bu kadar ömrüm kaldı" deyip insanlığa duyduğu tiksintiyi bu esere kusmasıdır. Sonradan konulan tanı yanlış çıkmıştır, o ayrı :D. Bu onu kirli bir iç dünyas sahibi yapmıyor benim gözümde. Neye kızgın olduğu konusunda düşündürtüyor ve güzel bir tartışma çıkartıyor (yine benim için).

Paralel üyeler = Paralel devlet göndermesi. Espri yapmıştım.

Not: üye etkiletme gibi bir özelliğimiz yok forumda maalesef :).

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 22 Şubat 2015, 14:32:15 »
Yazarın kişiliği yazdıklarına da yansıyorsa engel olur elbette, ama bu çok bariz bir cevap, ve sorunun kapsamına da girmemeli sanırım. Ne yazdığından tamamen bağımsız olarak engel olup olmadığı ise ayrı konu. Daha önce hiç okumadığı bir yazarın kitabını bile, sırf yazarı sevmediği için okumak istemeyen kişiler olacaktır. Bu tip bir engelleme bana kalırsa çoğu zaman anlamsız. Para kazandırmak istenmiyorsa bile okumanın yolları var, ki gerçekten sevmediğim birinin kitabını "malum yollardan" alıp okumak da bana kendimi suçlu hissettirmez.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı kargasiz

• 428
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 22 Şubat 2015, 14:39:26 »
Bir yazarın kişiliğini kitabını okuyarak anlayamayacağımız için konu gerçek hayatta tanıdığımız ve sevmediğimiz bir yazarın yazdıklarını okumamıza engel olur mu şeklinde değişmesi gerekecek.

Bu durumda da sizlerin de söylediği gibi belki para kazandırmamak belki başka sebeplerden dolayı okumaktan vezgeçilebilir.

Çevrimdışı Light

• **
  • 359
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 22 Şubat 2015, 15:09:52 »
Fark edeceğiniz gibi burası bir kurgu forumu, buradaki insanlar yeni kurgulara aç.
Açık fikirli olmak önemlidir kurgu edebiyatında, ben böyle düşünüyorum. Birisi High Fantasy eseri oluştururken, gidip milyon kişiyi kazığa oturtturursa bu insanın bilinçaltındaki caniliği göstermez. Keza bir ütopya yazan yazarı da iyilik meleği yapmaz yarattığı bu olgular. Aksine empati kurduğunun açık açık göstergesidir etkilendiği akımların yanıbaşında. :)

Yazılan eserdeki, medyadaki vizyon ile kişiğin anlaşıldığının sanılması düpedüz önyargıdır bana göre. Vizyonunu sevmediğiniz bir yazarı okumazsınız olur biter, etkileşiminizi kesersiniz. Bu vizyonunu, size yansıttığı tarzı ilgilendiren bir şeydir, size pazarladığı iç dünyasının bir kısmıdır; kişiliğinin hiç değil. Yazarı sevmemek aslında vizyonunu sevmemektir, şahsiyete yansıtmamalı...

Bir insanı gerçek hayatta ne kadar tanıyabilirsiniz ki kişiliği sizi ilgilendirsin? Yakınınız olma ve hayatı boyunca yanınızda bulunma opsiyonunu eleyerek soruyorum. Size yansıtılan seçilmiş olaylar demetini kenara atarak cevap veriniz kendinize. :)

Bir vizyonu sevmemem o yayına ilgi göstermemi engellemez.
Keza vizyonunu sevdiğim yazarların bazı kitaplarını da okumam, fazla kaptırırlar kendilerini ve vizyonun dışına çıkarlar, sevdiğim o değildir benim. O yüzden her yazarın birden fazla vizyonu da olabilir, size başka başka şeyler yansıtabilirler, yansıtmazlar. Yerinde saymayanlar ve hayranlık duyduğum yazarlar dışında bu şekilde düşünürüm. :)

Hoşgeldiniz bu arada. :)
Alıntı yapılan: W.S.
Yet do thy worst, old Time; despite thy wrong
My love shall in my verse ever live young.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #14 : 22 Şubat 2015, 20:24:29 »
Sizin bakış açınıza göre esas karakteri kötü olan bir kitabı da okumanız sıkıntı vermesi gerekir sanki. Kitapları okurken onların fikirleri bize uymazsa kafamızda eleştirip geçmez miyiz, yoksa esas karakter ne kadar iyi olursa olsun hayata bakışı bize uymadığı için yazarın fikirlerini mi barındırır? Bu bence o kitabı yazanın iyi bir yazar olmadığını gösterir öyle düşünürsek.

Bir yazarın hayata bakış açısı, fikirleri karakterlerini elbette etkiler ama karakterleri buna göre düzenlemez. Yazdıklarının konusuna göre ilerlemesi gerekir kişinin karakterinin. Ayrıca kitap sizin gibi bir editörün elinden geçerken bazı noktalar değişmiyor mu bu anlamda?

Hayır, hayır. Öyle demek istemedim. Baş karakteri kötü olan kitaplarda bir sorun yok elbette. Benim demek istediğim yazar kurgunun bir yerinde kendine en yakın gördüğü karakterle kendi inandığı şeyi okura çaktırmadan savunur. Örneğin Yahudiliği över ya da ateizmden dem vurur. Veya tam tersi, tanrı olgusundan büsbütün bahsetmeyerek aslında bir yaratıcı yoktur mesajı verir.

Her eserinde olmaz tabiii bu. Ama birkaç kitabında, öyküsünde vs rastladınız mı, okurken sürekli size ters gelen şeyleri savunduğunu gördünüz mü rahatsız oluyor ve ister istemez uzaklaşıyorsunuz o yazardan.

Editörlük apayrı bir şey. Kalkıp da yazarın metnine gereğinden fazla müdahale eder, fikirlerini çarpıtırsam çok kötü bir editörüm demektir :) Editörün işi yazım yanlışlarına dikkat çekmek ve anlatımı pekiştirecek tavsiyelerde ya da ufak müdahalelerde bulunmak, hepsi bu.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.