Kayıt Ol

Jorge Luis Borges: Babil Kitaplığı

Çevrimdışı Bozhermes

• **
  • 94
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Jorge Luis Borges: Babil Kitaplığı
« : 13 Aralık 2015, 22:00:37 »
Arkadaşlar yeri burası mı olacak bilemedim admin arkadaşlar da kızmasın daha yeniyim uygun yer neresiyse oraya taşır elbette konuyu.

J. L. Borges'in hazırlamış olduğu ve 30 kitaptan oluşan bir Babil Kitaplığı serisi vardı. Dost Kitabevi zamanında yayınlamıştı. Bir kaç kitap hariç serinin çoğunu bulabildim şükür. Eserler yeniden basılmayacak size tavsiyem piyasada bulduklarınızı kaçırmayın derim. Çünkü bu 30 kitap, Borges tarafından özenle hazırlanan Dünya Fantastik Edebiyat serisi. Dünya yazarlarının eserlerinden oldukça güzel hazırlanmış bir dizi eser.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Ynt: Jorge Luis Borges: Babil Kitaplığı
« Yanıtla #1 : 14 Aralık 2015, 02:20:37 »
9 eksiğim var bu seriden. Edindiklerimden okuduğum kadarıyla gerçekten de harika derlemeler olduğunu söyleyebilirim. Borges'in elinden çıkmış olması da iştahı kabartan bir diğer etken. Ülkemizdeki kapak tasarımları da gayet hoş.

21 tanesini nispeten kolay buldum ama geriye kalan eksiklerim için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Çok pahalıya satıldıkları için alamıyor ve günün birinde sahaf gezintilerimde karşıma çıkmalarını umuyorum.

Çevrimdışı Bozhermes

• **
  • 94
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 14 Aralık 2015, 12:11:26 »
Bende de 22 tanesi varmış. Fantastik eserlere önem veren cesur bir yayınevi çıksa da tekrar basılsa büyük iyilik ve hayır eder valla. Hatta, kampanya mı başlatsak ne yapsak ciddi ciddi?

Çevrimdışı Bozhermes

• **
  • 94
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 18 Aralık 2015, 16:16:00 »
Büyük küçük bütün yayınevlerine yazalım çizelim, imza kampanyası başlatalım, harekete geçelim. Eserleri güzelce tanıtırsak, anlatırsak neden olmasın? Borges ve seçtiği dünya fantastik serisi...

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 18 Aralık 2015, 17:19:57 »
İlk önce Dost'a gidelim. Eksikler için yeniden baskı yapsın adamlar. Changeorg ne güne duruyor...
Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.

Çevrimdışı Bozhermes

• **
  • 94
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 18 Aralık 2015, 18:45:32 »
Şimdi şöyle bir durum var ki, bazı kitaplar bazen bazı hakları ödenmeden veya ödenemeden basılır sonra bazı kanunlar değişir ve artık basamazsın ya da pahalı gelir. Bu yüzden de adı geçen yere başvurmak olumlu sonuç vermez. Cümle uzun ve kafa ütüleyici oldu ama doğrudan isim yazmak istemedim. :)

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 18 Aralık 2015, 21:05:37 »
Şimdi ben-sen-o-biz-siz-onlar zamanında Dost Kitabevi ile görüştük onlarda durumu bize böyle izah etti mi, diyorsunuz; yoksa kulağınıza çalınanlar mı, bu yönde ?

Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.

Çevrimdışı Bozhermes

• **
  • 94
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 18 Aralık 2015, 22:37:53 »
Bahsi geçen eserlerin telif ücreti vb sanırım ağır geldiği için ve eserlerin değerini çoğu belki de fark edemediği için pek yanaşan yok gibi görünüyor. Bizzat tanıdığım yayınevi sahibi bir abimiz de kendisi için ağır geleceğini söylemişti. Keşke basabilsek diyordu. Daha önce basımını yapan yayınevi görevlisine geçen sene sorduğumda da benzer şeyler söylemişti. Yani artık onlar basmayacak.

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 19 Aralık 2015, 00:04:58 »
Yalnız serideki yazarların çoğu öleli 70 seneyi geçiyor. Yani telifleri büyük ihtimalle düşmüştür. Hatta geçenlerde Vathek'i başka bi yayınevi bastı.Bence buradaki sıkıntı asıl metin olarak Borges'in çevirilerinin kullanılıyor olması veya kitapların tasarım konseptlerine ödenen telifler olabilir.

Sıkıntı Borges ile ilgiliyse İletişim Yayınevi ilk aklıma gelen seçenek. Zira zaten halihazırda Borges'in birçok kitabını bastılar ve basmaya da devam ediyorlar. Ama sıkıntı kitapların tasarımı da olabilir. Çünkü kitaplar İtalyan bi yayınevinin tıpkı baskısı diye biliyorum. İlla bi şey yapılacaksa ilk önce sorunu belirlemek lazım. Eğer sıkıntı paraysa ve ortalama 100 sayfalık kitaplar için bizden 20 liranın üstünde paralar istenecekse zaten o iş yaş. Basan yayınevi bastığına basacağına pişman olabilir ;D

Çevrimdışı Bozhermes

• **
  • 94
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 19 Aralık 2015, 00:26:19 »
Evet sanırım bu konuda haklısınız. :) Ama olsun biz deneyelim de elimizde zaten bir şey yok, belki elde edeceğimiz durumlar olur.

Çevrimdışı Bozhermes

• **
  • 94
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 23 Aralık 2015, 23:27:10 »
Yahu bir el atın da şu harika eserlere kavuşmaya çalışalım arkadaşlar. :)

Çevrimdışı Bozhermes

• **
  • 94
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 28 Aralık 2015, 02:01:09 »
Tek başıma çalıp oynuyor gibi hissediyorum yahu. Destek arkadaşlar. :)

Çevrimdışı Bozhermes

• **
  • 94
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 09 Ocak 2016, 23:28:32 »
Radyoda da duyuruldu haydi edebiyat dostları destek. :)