Kayıt Ol

Bilgi Yoğunluklu Kitapları Okumak

Çevrimdışı Meoleth

• *
  • 8
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Bilgi Yoğunluklu Kitapları Okumak
« : 01 Ağustos 2016, 18:06:06 »
Merhabalar. Uzun süredir forumu ve siteyi takip ediyordum ve şimdi de kaydoldum. Bir sorum var. Biliyorum burası edebi metinlerin forumu ama mantıklı ve güzel cevaplar vereceğinizi umuyorum. Ben kurgu kitaplarından hafif hafif bilgilendirici kitaplara geçmeyi düşünüyorum. Okuduğum kitaplar genelde zaten "boş" kitaplar olmuyor özellikle tarihi romanları çok seviyorum ama dediğim gibi birazcık da bilgilendirici kitaplar okumak istiyorum. Bu nedenle hayatımda çok az okuduğum bu "bilgi verici" kitaplara başlayayım dedim ve oldukça sıkıldım okurken. Sizce bu kitaplardan normal bir roman gibi zevk almanın yolu olabilir mi? Büyük ihtimalle sevdiğin konu üzerinde bilgi içerikli kitapları oku diyeceksiniz ama ben her şey hakkında bir fikrim olsun istiyorum açıkçası. Şimdiden teşekkür ederim.

Çevrimdışı Guy Fawkes

• **
  • 266
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Bilgi Yoğunluklu Kitapları Okumak
« Yanıtla #1 : 01 Ağustos 2016, 18:33:28 »
Bilgi verici kitaplar vereceği bilgiye ihtiyacı olan  insanlar için yazılıyor bence. Yani siz doktor olmayacaksınız tıp konularında bilgi veren kitap okumanın anlamı yok. Bunlardan zevk alınmaz, bilgi alınır. Yanlış amaçla okuyorsunuz.

Çevrimdışı Meoleth

• *
  • 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 01 Ağustos 2016, 18:50:02 »
Bilgi verici kitaplar vereceği bilgiye ihtiyacı olan  insanlar için yazılıyor bence. Yani siz doktor olmayacaksınız tıp konularında bilgi veren kitap okumanın anlamı yok. Bunlardan zevk alınmaz, bilgi alınır. Yanlış amaçla okuyorsunuz.
Hocam ama insanın kendine bir şey katması bence en büyük uğraşlardan biri. Tıp ile ilgili kitap okumam bana ne kaybettirecek ki? Bilgi sahibi olacağım sonuçta doktor olmasam da. Bilemiyorum belki de sadece ilgimi çeken alanlara yönelmeliyim. Teşekkür ederim cevap için. Başka fikirleri de bekliyorum.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 01 Ağustos 2016, 19:37:54 »
Belki de daha giriş seviyesindekilerden başlamalısınız :). Hatta "belki de " lafın gelişi, bunun yolu bu.

Her kitap belli bir seviyeye hitap eder. Ama kimi kitaplar vardır ki ilgi duyulan alan için giriş seviyesi özelliği taşır. Böyle kitaplarla başlayın. Ve en önemlisi, bir roman okur gibi okumayın. Bitirmek için de okumayın. Normal okuma hızınızdan daha yavaş bir seyir izleyin.

Amacınız bilgi edinmekse ilginizi çeken alanı bulmakla başlayın. Sonrasında zaten araştırmalarınız sizi yeni başlayanlar için başlangıç noktasını işaret edecektir.

Sevdiğiniz konularla başlayıp yelpazenizi genişletirsiniz. Ama şu anda (atıyorum) psikolojiye ilginiz yokken her şeyi öğreneceğim diye oraya da el atarsanız kendinizi sıkmış olursunuz. Nedne öyle olsun? Sağlam adımlarla, seviyeyi yükselterek gidin. Böylece temelleriniz de sağlam olsun.

Önemli Not: Zaten bir yerden sonra zihin öyle açılıyor ki her tür şeyi sıkılmadan/yorulmadan almaya başlıyorsunuz.

Çevrimdışı Meoleth

• *
  • 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 01 Ağustos 2016, 19:55:32 »
Belki de daha giriş seviyesindekilerden başlamalısınız :). Hatta "belki de " lafın gelişi, bunun yolu bu.

Her kitap belli bir seviyeye hitap eder. Ama kimi kitaplar vardır ki ilgi duyulan alan için giriş seviyesi özelliği taşır. Böyle kitaplarla başlayın. Ve en önemlisi, bir roman okur gibi okumayın. Bitirmek için de okumayın. Normal okuma hızınızdan daha yavaş bir seyir izleyin.

Amacınız bilgi edinmekse ilginizi çeken alanı bulmakla başlayın. Sonrasında zaten araştırmalarınız sizi yeni başlayanlar için başlangıç noktasını işaret edecektir.

Sevdiğiniz konularla başlayıp yelpazenizi genişletirsiniz. Ama şu anda (atıyorum) psikolojiye ilginiz yokken her şeyi öğreneceğim diye oraya da el atarsanız kendinizi sıkmış olursunuz. Nedne öyle olsun? Sağlam adımlarla, seviyeyi yükselterek gidin. Böylece temelleriniz de sağlam olsun.

Önemli Not: Zaten bir yerden sonra zihin öyle açılıyor ki her tür şeyi sıkılmadan/yorulmadan almaya başlıyorsunuz.
Teşekkürler. Haklısınız tabi, bol terimli ve aşırı yoğun bir konu üzerinde durmak anlamsız. İlgimi çeken şeyler üzerinde duracağım dediğiniz gibi o zaman. Yavaş yavaş önüme ne çıkarsa okurum belki.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #5 : 01 Ağustos 2016, 20:56:40 »
Ben de başlangıçta gerçekten ilginizi çeken ve öğrenmek istediğiniz konulara yönelmenizi tavsiye ederim. Fırtınakıran'ın da dediği gibi zaten hâlihazırda ilgi duyduğunuz için daha bir merakla okur, yeni terimler öğrenir ve daha fazlasını aramaya başlarsınız zamanla.

Not: Konu "Tartışma Platformu"na taşındı. Ve foruma hoş geldiniz :)
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 01 Ağustos 2016, 21:41:33 »
http://www.ntvyayinlari.com/firma_urun.asp?dzid=19898

NTV yayınları Çizgi Bilim serisi kitaplarını önerebilirim.

Bir de ben küçükken, baya eskiden Eğlenceli Bilgi serisi (http://www.eglencelibilgi.com/) diye bir sürü kitap vardı. Çocuklar için yazılmış kitaplar normalde, size basit gelebilir belki ama ben onları çok severek okurdum. Hala bulabilir misiniz bilmiyorum ama herhangi bir konuya sıfırdan başlamak için ideal kitaplardı bence.

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

Çevrimdışı stupefypatronus

• *
  • 18
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 01 Ağustos 2016, 23:47:45 »
Tübitak'ın kitaplarını çok severim, basımları adeta beni oku diye çığlık atıyor sanki ama  bir türlü uzayla ilgili istediğim seviyede kitap bulamadım
''sana hiçbir zaman gül bahçesi vadetmedim ben, hiç bir zaman kusursuz bir adalet vadetmedim''

Çevrimdışı Meoleth

• *
  • 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 02 Ağustos 2016, 07:53:40 »
@stupefypatronus
Onlara ben de bayılıyorum hocam. Bulunca okumamak elde değil. :D
@Lordmuti
Teşekkürler hocam. Evet, biliyorum Eğlenceli Bilgi serisini hatta yaklaşık 20 küsür kitabı var evde şuan ben okumuştum, kardeşim okuyor şimdi. Gerçekten de çok zevkli oluyordu onları okumak.
@mit
Hoşbulduk. Teşekkür ederim geri dönüş için. İlgimi çeken kitaplardan başlayayım ben o zaman.

• **
  • 82
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 03 Ağustos 2016, 16:08:03 »
Her kitap az ya da çok bilgi birikimi barındırır. Burada önemli olan sizin ne maksatla bu kitaplara başvurduğunuz ve ne tür kitaplar tercih ettiğinizdir. Bu ikisinin birbirine uyumlu olması gerekir. Örnek vermek gerekirse, doğada hayatta kalmaya dair bilgi edinmek isterseniz geçmişten günümüze bu tür olayları ele alan bir yaşam öyküsü ya da dönemsel kurguyu okuyabilirsiniz, bunlar size kitabın hayatını konu edindiği karakterin başından geçenler üzerinden az veya çok doğada hayatta kalmaya dair ipuçları verebilir. Ancak istediğiniz daha nitelikli ve güvenilir bilgi ise bu durumda hayatta kalma el kitabı / kılavuzu tarzında yayınlara yönelmeniz gerekir. Tabii bunlar eğlendirici olmaktan çok öğretici olmak üzere yazılmıştır, ama bu konulara yeterince ilgi duyuyorsanız bunları dahi okumak eğlendirebilir. Dediğim gibi, bu biraz da sizin kitaptan ne elde etmek istediğinize ve ne beklediğinize bağlı.
"Demire şeklini veren demircinin iradesidir, çekicin darbesi değil." - Turram oğlu Kopram, Hakon'un demircisi

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 03 Ağustos 2016, 19:52:19 »
Popüler bilim kitapları, amaç konuyu genelin idrak edebileceği açıklıkta anlatabilmek hafiflikteler zaten. Kabül. Terimler bazen can sıkabilseler de popülerlik ekine hizmeten ders kitabı olmuyorlar. Okurken hemen sıkılmayım derseniz, kitabı almadan evvel, konuyu örneklemesi nasıl diye inceleyin. Bazen hiç merak etmediğiniz bir konu, kitabın elindeki bilgiyi aktarış şekli sayesinde konusunun içine çektiriyor.
Benim Hatam Değil'i kişisel gelişim kitabı olarak görüp, ummadığım ayrıntılardan bilgiler edinmiştim.

Beyin Nasıl Okur kitabı konu hakkında hiçbir fikri olmayanlar için fazlasıyla ağırdan alıp elinden geldiğince meselesini anlaşılır hale getirmeye çalışıyordu. Kitabın bu yöntemi biraz abarttığını düşünmedim değil :).

Robert Wintson'ın üç kitabını okumuştum. Popüler bilim alanında kıvamında kitaplardır. İnsan Beyni'nin ilk kısmı biraz zorlamıştır. Ama gerisi gayet rahat okunmuştur.

Olağan Psikopatlar roman gibi okunacak kıvamdaydı.

Uzun lafın kısası, hemen sıkılmaktan/okuyamamaktan endişeleniyorsanız, bu türde kitapları almadan/başlamadan önce iyicene sayfalarını karıştırıp inceleyin derim.

Çevrimdışı Meoleth

• *
  • 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 04 Ağustos 2016, 21:49:46 »
Teşekkürler. Dediğiniz gibi yapacağım.