Kayıt Ol

Bilgide Kibirlenme ve Bilgi Yetersizliği

Çevrimdışı Rorvenath

• *
  • 20
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Bilgide Kibirlenme ve Bilgi Yetersizliği
« : 29 Eylül 2016, 19:23:22 »
Merhabalar. Birkaç soru sormak istiyorum. Çok okuyan birisiyim fakat bu aralar içimde bir sıkıntı var bunu size açmak istiyorum. Bilgi birikimi yüksek olan bir arkadaşım daha var benim gibi. (yanlış anlaşılmasın sadece söylemem gerek) O arkadaşımla ne zaman konuşsak bana bilgisi ile caka satıyor gibi geliyor nedense. Örneğin ben 2. Dünya Savaşı'nı severim, o Babil mitoljisini diyelim. Yanıma ne zaman gelse bildiği konu ile ilgili konuşup duruyor ve bunu bilgiyi paylaşmaktan ziyade sırf kibir için yapıyor gibi geliyor bana hatta sınıfta hocalara sırf bir konu hakkında bilgisi olduğunu göstermek için cevabını bildiği sorular soruyor.Bilemiyorum, belki ben biraz ön yargılı davranıyorum ama hiç hoşuma gitmiyor bu durum. Bu doğal bir şey mi?

2. sorum ise onunla bağlantılı sayılabilir. Ne zaman biri hakkında fikir sahibi olmadığım bir şey hakkında konuşsa - bu aptalca bir televizyon programı da olabilir, Mısır miti ile ilgili bir şey de - moralim çok kötü bozuluyor. Kendimi çok ama çok cahil hissediyorum. Yetersiz ve kültürsüz görüyorum. Bu normal mi? Giderilebilir mi? Biliyorum, sorularım hafif anlamsız ama cidden çok merak ediyorum ve tedirgin oluyorum ne yalan söylüyeyim. Okuduğunuz için teşekkürler.

Çevrimdışı Ugur

• 459
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
Ynt: Bilgide Kibirlenme ve Bilgi Yetersizliği
« Yanıtla #1 : 30 Eylül 2016, 02:29:09 »

İşte o insan tipi yok mu sadece kendi ilgisini çeken şeylerden bahsedip karşısındakini hiç dinlemeyen  :D Bence en kısa zamanda değiştirmen gerekiyor arkadaşını , çünkü böyle insanlar asla değişmiyor yada ben değiştiğini görmedim . Bu konu hakkında birşey diyemem daha fazla hani arkadaşınız biraz sizi dinlesin sizin konuştuğunuz konu hakkında yorum yapmasını bekliyorsanız , bence beklemeyin :D Karşılıklı paylaşım yapabileceğiniz kişiler çıkacaktır karşınıza.

2.soruya gelirsek mesela hiç bilmediğiniz bir mitten açıldı konu , siz kendinizi kötü hissediyorsunuz ve bu histen kurtulmak için  konuyu değiştirip kendi sevdiğiniz konuyu açıyorsunuz . Karşıdakinin ne anlatmak istediğine bakmıyorsunuz bile kendi sevdiğiniz konuya geçin de birşeyelr anlatan siz olun ve o cahillik hissi gitsin . Tanıdık geliyor mu bir yerden :D Siz böylesiniz demiyorum ama  o arkadaşınızın sizi dinlemeyip sadece kendi  bildiği şeylerden bahsetmesinin nedeni siz kendi sevdiğiniz şeyleri anlatırken kendisini cahil hissetmesi olabilir . O konuyu bilmiyorsanız o konuda cahilsinizdir . Bunda yanlış olan birşey yok zaten bana göre . Yanlış olan cahilliğini kabullenmeyip o konuyu öğrenmemek yada  o konuyu öğrenmemek istiyorsa , ilgisi çekmiyorsa zaten öğrenmesin . Herkes her şeyi bilmek zorunda değil  tabii ki . Bu söylediğiniz hissleri iddalı olduğunuz bir konuda hatalı veya cahil duruma düştüğünüzde hissetmeniz gayet normal . Ama hiç bilmediğiniz ve ilginizi çekmeyen bir konuda böyle hisler içerisine girmek bana normal gelmedi . Fazla takılmayın bence .

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #2 : 30 Eylül 2016, 07:33:19 »
Arkadaşınızın davranışının iki sebebi olabilir: ya kendini göstermek için can atıyordur, ya da başka hiçbir şey bilmediğini saklamaya çalışıyordur.

Bu tür insanlarla konuşmak zordur gerçekten, lafı dönüp dolaştırıp dört büyüklere getiren futbol meraklıları gibidirler. Çünkü çok şey bildiklerini iddia etmelerine rağmen bilgileri sadece belirli bir alanla sınırlıdır.

Ya da, dediğim gibi, bu konudaki bilgisini göstermeye ve sadece o şeylerden bahsetmeye de meyilli olabilir. Yapılacak en güzel şey, eğer cidden yakın arkadaşsanız kendisini bu konuda bir kez, tatlı dille uyarmak. Aksi takdirde Uğur'un dediği gibi görmezden geliniz.

İkinci sorunuzun cevabıysa daha basit: Bu güzel bir şey. Öğrenmeye açıksınız demektir ve daha fazlasını bilmekten ya da bir şeyi bilmediğinizi itiraf etmekten kaçınmıyorsunuz. Her şeyi öğrenmek imkânsız elbette ama en çok ilgi duyduğunuz alanları keşfetmenize be kendinizi geliştirmenize yardımcı olur.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Rorvenath

• *
  • 20
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 30 Eylül 2016, 18:13:56 »
Çok teşekkürler, içim bir nebze de olsa rahatladı. Şimdi düşününce evet bilgiye ihtiyaç gayet hoş bir şey.

Çevrimdışı Guy Fawkes

• **
  • 266
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 30 Eylül 2016, 18:30:09 »
Ben şöyle düşünüyorum: İkinci soruda demişsiniz ki biri bilmediğim bir konu hakkında konuşsa moralim çok kötü bozuluyor, ilk kısımda ise arkadaşınızı bildiği konu hakkında konuşurken kibirli olmakla suçlamışsınız. Bence size öyle geliyor ve kafanızda büyütüyorsunuz. Arkadaşınıza gereksiz yere bir düşmanlık beslemeye başlamış olabilirsiniz. Sizin kişiliğinizle alakalı olmasın?

Edit: Suçlamışsınız dedim çünkü arkadaşınızı hiç görmedik. Kesin bir fikir beyan edemeyiz onun hakkında. O yüzden öyle dedim, sizi kötülemiyorum yani :)

Çevrimdışı Rorvenath

• *
  • 20
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 30 Eylül 2016, 21:51:17 »
Hocam benim sorunum bildiği konu hakkında konuşması değil, bilakis konuşsun ben de öğreniyim ama her karşı karşıya gelişimizde de ondan bahsetmek düpedüz saçmalık bence. Yoksa benim bana bir şeyler öğretmesi hususunda zerre problemim yok. Evet, sanırım benim kişiliğim ile ilgili ama yine de hoş bulmuyorum.

Çevrimdışı Guy Fawkes

• **
  • 266
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 30 Eylül 2016, 22:17:17 »
Anladım. Araya mesafe koyun o vakit. Çok yorucu olur böyle ilişkiler.

Çevrimdışı Har Atvil

• *
  • 16
  • Emektar barbar, demirci Har.
    • Profili Görüntüle
    • Terracunia
« Yanıtla #7 : 30 Eylül 2016, 22:29:21 »
Arkadaşınızın bilgisine itimat ediyorsanız, uzun bir sohbette bilgilerini emebilirsiniz. Belli bir konuda her şeyi anlattırıp, anlamadığınız her şeyi sorup; arkadaşınızın ve arkadaşlığın imkânlarından sonuna kadar faydalanabilirsiniz. İkinci soruda bilgiye açlık, birinci soruda arkadaşınızın farklı bir konuda bilgili olmasından bahsetmişsiniz. Bir taşla iki kuş.

Çevrimdışı Rang Baru

• **
  • 168
  • "Ningun mar en calma hizo experto a un marinero"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 02 Ekim 2016, 03:32:45 »
İki durum da normal değil. Ama normal olmamak çok da kötü bir şey değil.
Birincisi, arkadaşınızı böyle kabul etmek durumundasınız. Çünkü siz ne kadar normal değilseniz o da o kadar değil. Böyle düşünürseniz zamanla, onun kötü niyetle böyle birşey yapmadığına, sadece çocukça bir kendini gösterme, basit bir ego tatmini içinde olduğu kanısına alışırsınız. Eğer bu sizin için zorsa, onu ya kendi bilgi alanınız olan ama onun olmayan konulara çekerek ezin, ya da ilişkinize mesafe koyun. Başka türlüsü ömür törpüsü.

İkinci durum da aslında direk bire bağlı. Sizin bu tedirginliğinizin sebebi arkadaşınız olabilir. Arkadaşınıza karşı tedirgin olmanızın sebebi de bu kişisel özelliğiniz olabilir. Her ikisi birden de olabilir. Zaafları yok etmenin en iyi yolu ondan kaçmak değil üzerine gitmektir. Cahil olduğunuzu kabul edin, çünkü cahilsiniz. Ama dünyadaki tek cahil siz değilsiniz. Aslında hepimiz cahiliz. Bilginin sonu yoktur. Herşeyi bilen bir kul yoktur. Herkesin ilgi ve bilgi alanı farklıdır. Cahil olduğunuz konularda ya konuşmayın, ya da öğrenin -ama ne yaparsanız yapın her şeyi öğrenemezsiniz ve insanların sizin yanınızda ne konuşacaklarına karar veremezsiniz-. Cahil olmadığınız konularda ise sizi anlayacak kişilerle konuşun ki onlar da sizin düştüğünüz duruma düşmesin. Sonuçta bilgisiyle gösteriş yapan salaktır. Siz akıllılardan olun.
Dostoyevski der ki; insanlar ikiye ayrılır, dahiler ve sıradan insanlar. Dahiler yüzyılda bir gelir vs.
Sıradan insanlar ikiye ayrılır, sıradan aptallar ve sıradan zekiler.
Sıradan aptallar dahi olduklarını düşünerek mutludurlar.
Sıradan zekiler ise dahi olmadıklarını bilirler ve mutsuzdurlar.
Sıradan aptal olmadığınız belli, o yüzden mutlu olmamanız normal. Normal olmamanızla mutlu olun yeter. Çünkü hiçbirimiz normal değiliz ve hiçbirimiz herşeyi bilmiyoruz. Bu yüzden sorun kesinlikle sizin yeterli seviyede bilgi sahibi olmamanız değil, buna üzülüyor olmanız. Sanırım yaşınız da genç, zamanla kazık yedikçe olgunlaşacak ve bu tarz şeylere gülüp geçeceksiniz. Sadece anın tadını çıkarın ve cahilliğinizle mutlu olun. Çünkü çoğumuz ucuz egolarımızdan dolayı cahil ve mutsuzuz, belki siz bir fark yaratabilirsiniz.
Ignorance is bliss!

Çevrimdışı Rorvenath

• *
  • 20
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 02 Ekim 2016, 06:57:39 »
İki durum da normal değil. Ama normal olmamak çok da kötü bir şey değil.
Birincisi, arkadaşınızı böyle kabul etmek durumundasınız. Çünkü siz ne kadar normal değilseniz o da o kadar değil. Böyle düşünürseniz zamanla, onun kötü niyetle böyle birşey yapmadığına, sadece çocukça bir kendini gösterme, basit bir ego tatmini içinde olduğu kanısına alışırsınız. Eğer bu sizin için zorsa, onu ya kendi bilgi alanınız olan ama onun olmayan konulara çekerek ezin, ya da ilişkinize mesafe koyun. Başka türlüsü ömür törpüsü.

İkinci durum da aslında direk bire bağlı. Sizin bu tedirginliğinizin sebebi arkadaşınız olabilir. Arkadaşınıza karşı tedirgin olmanızın sebebi de bu kişisel özelliğiniz olabilir. Her ikisi birden de olabilir. Zaafları yok etmenin en iyi yolu ondan kaçmak değil üzerine gitmektir. Cahil olduğunuzu kabul edin, çünkü cahilsiniz. Ama dünyadaki tek cahil siz değilsiniz. Aslında hepimiz cahiliz. Bilginin sonu yoktur. Herşeyi bilen bir kul yoktur. Herkesin ilgi ve bilgi alanı farklıdır. Cahil olduğunuz konularda ya konuşmayın, ya da öğrenin -ama ne yaparsanız yapın her şeyi öğrenemezsiniz ve insanların sizin yanınızda ne konuşacaklarına karar veremezsiniz-. Cahil olmadığınız konularda ise sizi anlayacak kişilerle konuşun ki onlar da sizin düştüğünüz duruma düşmesin. Sonuçta bilgisiyle gösteriş yapan salaktır. Siz akıllılardan olun.
Dostoyevski der ki; insanlar ikiye ayrılır, dahiler ve sıradan insanlar. Dahiler yüzyılda bir gelir vs.
Sıradan insanlar ikiye ayrılır, sıradan aptallar ve sıradan zekiler.
Sıradan aptallar dahi olduklarını düşünerek mutludurlar.
Sıradan zekiler ise dahi olmadıklarını bilirler ve mutsuzdurlar.
Sıradan aptal olmadığınız belli, o yüzden mutlu olmamanız normal. Normal olmamanızla mutlu olun yeter. Çünkü hiçbirimiz normal değiliz ve hiçbirimiz herşeyi bilmiyoruz. Bu yüzden sorun kesinlikle sizin yeterli seviyede bilgi sahibi olmamanız değil, buna üzülüyor olmanız. Sanırım yaşınız da genç, zamanla kazık yedikçe olgunlaşacak ve bu tarz şeylere gülüp geçeceksiniz. Sadece anın tadını çıkarın ve cahilliğinizle mutlu olun. Çünkü çoğumuz ucuz egolarımızdan dolayı cahil ve mutsuzuz, belki siz bir fark yaratabilirsiniz.
Ignorance is bliss!
Ne güzel yazmışsınız hocam. Şimdi farkına vardım gerçekten aptallık olduğunu yaptığımın.

Çevrimdışı Ozymandias

• **
  • 200
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 02 Ekim 2016, 12:37:38 »
Rorvenath sizin özgüven probleminiz var. Düşünceleriniz gayet tutarlı ve makul ancak duygularınız dengesiz ki bunun nedeninin özgüven eksikliği olduğu açık şekilde görülüyor. Bu eksiğinizi giderdiğiniz halde çok rahatlıyacağınızı düşünüyorum

Çevrimdışı Rorvenath

• *
  • 20
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 02 Ekim 2016, 12:57:31 »
Katılıyorum hocam maalesef.  Hayatım boyunca arkaplanda kalmayı seven ve girişken olmayan biriydim de hep.

Çevrimdışı Ozymandias

• **
  • 200
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 02 Ekim 2016, 23:45:06 »
Özgüven problemini tespit ettikten sonra çözmesi kolay, sorunu çözmeyi zorlaştıran ülkemizin zıvanadan çıkmış durumda olması. Politik olarak halkın mutluluğunu hiç önemsemeyen yada bunun öneminin farkına varmayacak kadar aciz en düşük ihtimalle bunu sağlayamayacak kadar tahsilsiz bir hükümet tarafından yönetiliyoruz neyse bu konulara girmemek daha iyi demek istediğim temiz ve güzel düşünen insanın mutlu olması düşük ihtimal

Çevrimdışı Rang Baru

• **
  • 168
  • "Ningun mar en calma hizo experto a un marinero"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 03 Ekim 2016, 00:16:02 »
Katılıyorum hocam maalesef.  Hayatım boyunca arkaplanda kalmayı seven ve girişken olmayan biriydim de hep.

Bir de iyi tarafından bak. Gereksiz yere ön planda olup, anlamsız sorumluluklar almaya, boş kahramanlıklara soyunmuyorsun. Bu da güzel birşey bence.

Çevrimdışı Ozymandias

• **
  • 200
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 03 Ekim 2016, 01:16:02 »

Bir de iyi tarafından bak. Gereksiz yere ön planda olup, anlamsız sorumluluklar almaya, boş kahramanlıklara soyunmuyorsun. Bu da güzel birşey bence.

Hocam çok yanlış biryer bu