Kayıt Ol

Fuar Raporum :)

Çevrimdışı sunbae

• **
  • 50
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Fuar Raporum :)
« : 12 Kasım 2016, 21:33:20 »
Fuar paylaşımlarınızı bu başlık altında yapabilirsiniz.

Bugün fuardaydım.
1 - İthaki standında biraz muhabbet ettim. Aldığım haberler şu şekilde. Vakıf serisi ayrı bir seri olacakmış. Ayrıca yanlış hatırlamıyorsam Stanislaw Lem varmış Bilimkurgu Klasikleri serisinde. Hangisi olduğunu öğrenemedim. Bir başka konu ise "Bilimkurgu Klasikleri" dizisinin uzun soluklu olacağı yönünde. 100'e yakın olabilirmiş.
2 - MonoKL standında Wool serisinin son kitabının aralık ayı gibi çıkacağını öğrendim. Ayrıca daha önce hiç duymadığım iki yazara ait bilimkurgu üçlemeleri varmış yayın planlarında. Altı ay içinde yeni kitapları görebileceğiz.
3 - Alfa yayınları 2017 yayın kataloğunda yeni bir P.K. Dick kitabı var. Aklımda kaldığı kadarıyla "Sizi inşaa edebiliriz." isimli bir kitap. "Alfa ayının kabileleri" alacaktım ama göremedim.
4 - DEX yayınları "Parsiyeller"in devam kitaplarını sordum. Büyük bir ihtimalle çıkmayacak. Bildiğim kadarıyla çevirmeni DEX ile çalışmayı bırakmıştı.
5 - Aylak Kitap'tan yeni bilimkurgular gelebilir.
6 - Metis'te Ursula Le Guin BK kitapları tekrar tekrar basılıyor. Başka bir şey yok.
7 - CEM yayınevi'ne Stanislaw Lem'lerin piyasada bulunmayan kitaplarını basma gibi bir durum varmı diye sordum. Yayın haklarının İletişim'de olduğunu söylediler. Sadece "Gelecekbilim Kongresi" yayın hakkı Cem'deymiş. İletişim vazgeçmiş bu kitaptan. (Eyyy İletişim, hem yayın hakkını elinde bulunduruyorsun hem de kitapları basmıyorsun. Sadece "Aden" ve "Solaris" ile olmaz bu iş.)

Gitmişken sıkı bir pazarlıkla İthakiden "Dune Çocukları" ve "Ben, Robot" aldım. Ayrıca "Ben, Robot" ve "Kayıprıhtım" rozetlerinide hediye olarak istedim. Yüzsüzlük yaptım :)
Aylak Kitapta'tan ise "Kurma Kız"ı fuar fiyatının biraz altında aldım. Yaşasın pazarlık.

Edit : Biraz önce aklıma geldi. MonoKL, "Yamuk Bakan Öyküler" gibi derleme öyküler tarzında bir kitap çıkarmayı planlıyormuş.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Ynt: Fuar Raporum :)
« Yanıtla #1 : 12 Kasım 2016, 22:36:59 »
Konu Liman Kütüphanesi'ne taşındı. Güncel kategorimiz daha çok gündeme dair konuları içeriyor.

Parsiyeller'in çevirmeni de Aslı Dağlı :) Devam kitapları çıkmayacak çünkü ilk kitabın çevirisinin ücretini "hâlâ" ödemediler. Aslı da bunun üzerine İthaki ve JBC'ye geçti işte. Bayan Peregrine kitaplarını o çevirdi.

Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı AsliDagli

• *
  • 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 13 Kasım 2016, 15:04:03 »
4 - DEX yayınları "Parsiyeller"in devam kitaplarını sordum. Büyük bir ihtimalle çıkmayacak. Bildiğim kadarıyla çevirmeni DEX ile çalışmayı bırakmıştı.

Ehehe... Selam! O benim. Parsiyellerin ödemesinde sorun çıkmamıştı da başka bir kitabımı 3 yıldır basmadılar. Başka sıkıntılarım da oldu. Ben de onlarla çalışmayı kesip İhsan'ın da dediği gibi İthaki ve JBC'ye geçtim. Devamını basmayacak olmaları çok ilginç yalnız. Çevirmen değişti diye seri mi bırakılırmış:)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 14 Kasım 2016, 10:51:53 »
Tek başıma gittiğim fuarın ilk gününde Berweuli adlı üyemizle ile görüştüm. Rozetlerini elden verdim. Sonra yoluma tek başıma devam ettim.

- Hiç imza almadım ama imza vermeye gelen çoğu yazarın yüzünde bezgin ve ölü bir ifade vardı. Uzaktan gözlemledim hepsini. Üzücü.

- Kırmızı Kedi ve YKY'nin çirkin davranışıyla başlamak istiyorum. Lafı uzatmayacağım. Bu derece burnu büyüklükle kendileri uzun vadede kaybeder. Kendileri çok büyük yayınevleri, fakat aşağıda en onlar kadar büyük olan yayınevlerinin tavrını anlatıyor olacağım. Çirkindi. Yakışmadı.

Stant görevlileri değil sorun bu arada. Bizzat yayınevi "yetkililerinin" davranışından bahsediyorum.

- Neyse, öte yandan ülkemizin önde gelen kaliteli ve büyük yayınevlerinden Ayrıntı Yayınları (ay nasıl da reklamımızı yaptılar aynı gün 3 kere <3), Metis Kitap (fotoğrafta kendileri görünmek istemedi ama feci kibardılar) ve İletişim Yayınları bir kez daha takdirimi kazandı. Her fuar İletişim Yayınları'na sitem ediyorduk, biliyorsunuz. Bu fuar yayınevinden bir yetkiliyle görüştüm. Çok sıcaktı. Çok sevecendi.

Sel Yayıncılık da cıvıl cıvıldı. İyi ki varlar.

- Sonrasında, küçük yayınevleri candır, gerisi heyecandır :D Özellikle Aylak Adam ekibinin enerjisi bir başkaydı. Onlarla da çok güzel sohbet ettik. Siren Yayınları'nın tavrını çok beğenmedim. Çok donuktular. Daha fuarın ilk günü ve öğleden önceydi gittiğimde. Daha farklı bekliyordum.

Alakarga ekibi de tatlıydı. Küçük stantlarında iki kişi de olsa bir heyecan vardı üzerlerinde.

Nora Kitap da öyle sıcaktı ki, insan oradan ayrılmak istemiyor. Fuar Yayını'nda onlardan bahsettiğimi de haber almışlar. Çok şaşırdım.

- Dedalus'u göremedim. Ben mi göremedim yav? Listede de adları geçmiyordu.

- Sözde İthaki'nin alt markası olan ama satışlarda ve reklamda İthaki'yi geçen Yabancı Yayınları'na "Kayıp Rıhtım" deyince bayrakları astılar :D Bu kadarını beklemiyordum. İthaki'nin kendi standı her zamanki hoş sohbetliğini koruyordu.

- Delidolu ailesi ve Tudem'in tüm markaları hazırladıkları kartpostallar ve sıcak olduğu kadar seviyeli tavırlarıyla yine profesyonelliklerini gösterdiler. Ayrıca Diskdünya kitaplarının üzerine koymama izin verdikleri Kayıp Rıhtım logolu rozetlerimiz için de ayrıca teşekkür ederim.

- April Yayıncılık da büyük yayınevleri arasında tatlı tavırlarıyla dikkat çeken bir başka markaydı. Peki ben onların fotoğrafını çekince onların da benim fotoğrafımı çekmesi :D? Çok enteresan oldu valla.

- Çizgi roman yayınevleri bildiğimiz hiperaktiflikte. Yine insana enerji veriyorlar. Çizgi Düşler biraz donuktu. Geçen sene de öyleydi onlar. Bir moda giremediler gitti :)

- Monokl ekibi ilginç bir stant hazırlamış bu defa.

- Alfa ve Everest'in aynı çatı altında olduğunu bilmiyordum. Ayşe Kulin ile karşılaştım. Acaba o mu? derken kadına bir şey diyemedim aksjfsdf. Desem mi, demesim mi, feci arada kaldım. Kendisi hafif müstehcen bir espri yaptı bu arada :D Komik kadınmış.

Olay şöyle:

Everest'te bir yetkiliyle görüşmek istediğimi söyledim. Beni yukarı çıkarttılar. "Çıkayım mı, emin misiniz o.O?" dedim. Herkes "çık, çık" yapınca çıktım. Karşımda koltukta oturan Ayşe Kulin (ben tabii o mu, değil mi, emin olamıyorum) ve yanında adını hatırlayamadığım bir başka yazar. O sırada koltuğun arkasına eğilmiş bir kadın. O kişiyi bekliyorum işte. Dikiliyorum orada tek başıma. Kadının adını söyledim, eğilmiş kişiyi gösterdiler. Beklemeye devam ediyorum. En son Ayşe Kulin, "Poposuyla konuşabilirsin" dedi. Güldük ;D

Alfa da donuk yayınevleri arasındaydı. Yetkilisi tabii.

- Yordam Kitap enerjik insanlar getirmiş bu sene fuara. İyi olmuş :) Hazırladıkları poster de çok güzel doğrusu. Mutlaka isteyin.

İndirimler mi? Bir cacık yok. Küçük yayınevlerinin güzel indirimleri ve hoş sohbeti var. Büyüklerden almayın derim. Sanal kitap fuarları ile ucuza alın.

Çevrimdışı tormund

• **
  • 151
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 14 Kasım 2016, 12:35:55 »
Önümüzdeki aylarda gelecek kitaplardan haberler yok mu? 😃

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 14 Kasım 2016, 12:40:45 »
Onları sormadım. Bu cumartesi onun için konuşacağım. Geçen haftakinde amaç farklıydı :)

Çevrimdışı tormund

• **
  • 151
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 14 Kasım 2016, 13:01:45 »
Merakla bekliyorum o zaman. 😃

Çevrimdışı Berweuli

• **
  • 79
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 14 Kasım 2016, 19:24:38 »
Elimde bir gün önceden almak istediğim kitapların listesi ve idefix, kitapyurdu fiyatları ile gittim fakat fırtınakıran'ın da dediği gibi çok fazla indirim yoktu bir iki liralık farklar vardı. hatta bir tanesinde kitapyurdu fiyatı daha da ucuzdu. O yüzden bir kaçını netten almak için erteledim. Taşıması kolay, dile kolay üç saatlik yoldan gelip geri dönmesi de var işin içinde, hafif ve küçük olanları nasıl olsa alacağım diyerekten çantaya attım.
Rozetler için çok teşekkür ederim fırtına kıran arkadaşlarım da ettiler, iki tanesi anında kapıldı :D
Sanırım aynı ilgi alanına sahip kişilerle gitmekte fayda var yoksa çok yoruluyorsunuz. :D ya da tek başınıza dolanmayı göze alın.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 14 Kasım 2016, 22:16:06 »
Kardeşim ilk gün arkadaşıyla beraber gitmiş. Bunu öğrenir öğrenmez sordum, "Nasıldı?" diye. Ondan aktarabileceğim tek şey, kalabalık olduğu :D O da sürpriz sayılmaz :D

Çevrimdışı kasim444

• *
  • 39
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 15 Kasım 2016, 21:59:09 »
Selamlar ahali , fuara bugün gidebildim  açıkça söylemeliyim ki bu kadar kalabalık olduğuna sevindim yarınlarımiz için halen umut var demek.Gelelim organizasyona 3 tane farklı hol vardı açıkçası gezerken kayboldum  :D . Bi ara dejavumu yaşıyorum dedim ama ithaki 3 farklı stand açmış çalışanlarının farklı olduğunu görünce anladım.Fiyatlara gelecek olursak üzülerek söylüyorumki internetten alışveriş yapmak daha mantıklı .Ve asıl bomba  olaya gelecek olursak asimovun kızı ile ithaki arasındaki dava çözümlenmiş asimovun yayın hakları tamamen ithakiye geçmiş (bende ithakide çalışan kızın yalancısıyım  :P ) Buda demek oluyorki Asimov babayı ileride bol bol görücez.Her ne kadar evde okunmayı bekleyen bir sürü kitabım olsada yine kendimi durduramadım  ;D

.

Her ne kadar istediğim rozet olmasa da(kayıp rıhtım)  bunlarda kısa günün kari  8)

İzlenimlerim bu yönde cümleten hayırlı akşamlar. ;)

Çevrimdışı yaprak.onur

• **
  • 150
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
    • Blog
« Yanıtla #10 : 16 Kasım 2016, 16:27:49 »
Öhö! Pst... Şey... Kudret fuara gelmiş, haberiniz ola :D
"Bir harekete dönüşmediği, fiziksel olarak bir varlık elde etmediği sürece düşünceler gelip geçicidir ve ortaya çıktıkları anda eriyip yok olurlar. Seni bir seçim yapmak zorunda bırakmadıkları, ne kadar önemsiz olursa olsun bir eylem ya da harekete neden olmadıkları sürece anlamsızlardır. Harekete geçiren düşünceler tehlikeli olabilir. Geçirmeyenlerin hiçbir anlamı yoktur."
- Adalet, Ann Leckie

Çevrimdışı kara

• **
  • 71
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 16 Kasım 2016, 18:38:01 »
 Maalesef Kudret biraz geç geldi,bir gün arayla kaçırdım,dün oradaydım İthakiden alelacele 3 kitap alıp çıktım,
1-Abandon Geçiti
2-2312
3-Ben Robot(Rozet için teşekkürler İthaki)

Silo'nun ikinci kitabını bir kez daha aldım Monokl'dan yani Vardiya'yı(okumadım bu arada nedendir bilmem ilk kitabı çok beğendim o yeraltındaki yaşamı hissetmiştim oysa vakitsizlikten 2. sırada ilk 2312 sonra vardiya ..) arkadaşa hediye etmek için,sever öyle karanlık dünyaları,sonra işlerimin yoğunluğu dolayısıyla veda ettim fuara.Keşke İthaki bilim-kurgu yada fantastik eserlerden birinin ses getirecek bir yazarını getirseydi fuara belki daha hevesli olurduk.
 Fuar haftaiçi olmasına rağmen kalabalıktı (çoğunlukla okullar kendi imkanları ile çocukları getirmiş anlaşılıyor)alışveriş yapanlar felan gerçekten hoşuma gitti gelecek neslin bu ilgisi ,bunu büyüdüklerinde de devam ettirmeleri dileğiyle.
"Her bilge adamın korktuğu üç şey vardır: Fırtınalı bir deniz, aysız bir gece ve yumuşak başlı birinin öfkesi."

-Patrick Rothfuss

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #12 : 19 Kasım 2016, 00:32:33 »
Ben de ufak tefek bir şeyler yazayım fuar hakkında.

Geçen hafta pazar günü ve bugün olmak üzere 2 gün gittim. İlkinde forumdan TheWalkingIdeas ikincisinde ise Bengü ve magicalbronze nickli üyelerle gezdim. Genel olarak indirimler berbat. Ama bazı yayınevlerinde gerçekten çok ilgili ve iyi insanlar vardı. Monokl, April, Marmara Çizgi, Sel, Deli Dolu ve tabii ki İthaki'den harika indirimler ve hediyeler aldık.

Bilimkurgu alanındaki son gelişmelerden bahsedeyim biraz.

Alfa Yayınları daha önce Türkiye'de hiç yayımlanmamış bir Philip K. Dick basacak 2017'de. İsmi ve hatta kapağı bile hazır: Sizi İnşa Edebiliriz (We Can Build You).

Büyülü Fener Yayınları'ndaki görevliler Philip K. Dick toplu öyküleri için sürekli üzerinde çaışıyoruz, yakında çıkacak tarzında cümleler kurmalarına rağmen, yine "kesin" bir bilgi alamıyoruz malesef. Sanırım geriye kalan 3 cilt yalan olacak.

April Yayınları ve Can Yayınları Kurt Vonnegut kitaplarını bölüşmüşler biraz ama Otomatik Piyano'nun henüz nereden çıkacağı belli değil. Kimse net bir şey söylemiyor. Sevdiğim bir roman ve daha çok kişinin okumasını istediğim için kimin yayımlayacağını merak ediyorum ister istemez ama Can Yayınları vazgeçmeli bu sevdadan, hepsinin April'de olması beni daha çok mutlu eder. April çalışanları umutlu konuştu yine de. Buna ek olarak, İthaki Bilimkurgu Klasikleri'nden çıkması da gündemde ama bu ihtimal çok zayıf.

Sel Yayınları'nda editörler ile güzel bir sohbetin ardından Ballard'ı çok sevdiğimizi anladılar doğal olarak ve müjdeleri art arda sıraladılar. Açıkçası Sel'e gitmemizin en büyük nedeni Ballard'ın distopik üçlemesini (The Drowned World, The Burning World, The Crystal World) basmalarını rica etmekti, yeni yayın dönemi katalogunda görünce bir hayli sevindik. Buna ek olarak, sayelerinde harika bir yazar daha keşfettik.

İthaki'ye geldi sıra. Daha önce de söylendiği gibi Vakıf dizisi Bilimkurgu Klasikleri'nden değil, farklı bir seri olarak çıkacakmış. Bu haber beni üzse de, yeniden basılacak olması sevindirici elbette. Ayrıca Asimov'un telif sorunu tamamen çözülmüş, istedikleri her kitabını basacak durumda şu an İthaki. Frankenstein ve Biz'in de klasikere geçirilmesi söz konusu. Bunlar nispeten tahmin edilecebilecek haberlerdi fakat klasiklere eklenecek yeni yazar ve kitaplardan bir şeyler öğrenmemize rağmen yayınevinin resmi duyurularından önce burada yazmam doğru olmaz.

Şimdilik bu kadar.

Çevrimdışı milenya

• **
  • 260
  • Rom: 6
  • Belki de Tanrı bize inanmıyor!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 22 Kasım 2016, 00:13:54 »
Şimdi ben fuara gidemedim ama fuar ayağıma geldi. Sanal kitap fuarı alış verişimi yaptım. En güzel haberse Karin Tidbeck - Zeplin'i görünce oldu. Sepete ışık hızıyla attım.

İkinci güzel haber de eganba'daki kitap fuarından. Onun indirimleri çizgi roman tarafında kuvvetli olsa da bu haftaya özel Kurma Kız'da %45 indirim yapmışlar.

İlknokta'da almak için ayırdığım Dresden 4 ve 5. kitap, Locke Lamora'nın Yalanları ve Cadıbulan'a baktığımda Lamora için yapılan %60'lı indirimin kalktığını gördüm. (Elric için olanlar da aynı şekilde.) Yani onu alamadım ama yine de diğer üç kitabı indirdim, zaten üçü 25+5 TL.

İthaki indirimlerinde idefix önde götürüyor. Özellikle set olarak sattıkları serilerde büyük indirim var. Dresden 5 kitap 60 TL iken Scott Lynch Seti 45.5 TL. Bunların dışında Elric, Enginlik Serisi... gibi setlerde indirimleri güzel. Monokl (Ölümsüz için bakmıştım) eganba'da minicik farkla önde ama bir kaç kuruşun lafını yapmadım. Yordam Kitap'ta %40 indirim çok göz doldurucu. Everest %35 fakat bu çok da yüksek bir indirim olmamasına rağmen Hasan Ali'den bir kaç kitap almak için iyi fırsat.

Metis ve İletişim keşke lütfedip indirim yapmasalarmış zira o %25 olmasa kimse o kitabı imkanı yok alamaz.
Spoiler: Göster

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #14 : 22 Kasım 2016, 00:23:52 »
Metis ve İletişim keşke lütfedip indirim yapmasalarmış zira o %25 olmasa kimse o kitabı imkanı yok alamaz.

Güya büyük yayınevi olacaklar. Bu kadar cimri olmaları üzücü gerçekten.