Kayıt Ol

Fantastik Hikaye mi? Fantastik Roman mı?

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Rom: 6
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
Fantastik Hikaye mi? Fantastik Roman mı?
« : 13 Mart 2008, 18:04:11 »
Yeri burası mıdır bilmem..Ama koydum.(cümleme bak ya =P) :shrlock

Hikaye: Yaşanmış veya tasarlanmış bir olayı, bir durumu; yer, kişi ve zaman belirterek anlatan kısa yazılara öykü(hikaye) denir. Genellikle romandan kısa olurlar, dar bir zamanı kapsarlar, kişileri romana göre daha azdır, anlatılanları tek ve sınırlıdır ve olayla ilgili yer ve zaman belirtirler. Serim düğüm ve çözüm denilen üç bölümden oluşurlar.Olayı sürükleyen bir kişi(öykünün kahramanı) vardır. Hikaye kısalığı ve kurgusuyla masala, kişilerin nitelendirilmesi, eylemin işlenişi ve canlandırılmasıyla da romana yaklaşır. Hikayenin kısalığı yapısal olarak, kişinin niteliğiyle geliştiği eylem arasındaki sıkı bağdan kaynaklanır. Hikayenin çerçevesi, çoğu kez anlatıcının durumunu belirterek çizilir.

Roman:İnsanın veya çevrenin karakterlerini, göreneklerini inceleyen, serüvenlerini anlatan, duygu ve tutkularını çözümleyen, kurmaca veya gerçek olaylara dayanan uzun edebî türe ve bu türde yazılmış eserlere roman denir. Belli bir tarihsel ya da coğrafi çevre içindeki belli bir kişi ya da bir grup insanın başından geçenleri, bu insan ya da insanların iç ve dış yaşantılarını belli bir kronolojik, mantıksal, duygusal ya da sanatsal ilişkiyi gözeterek öyküleyen ve belli bir uzunluğu aşan anlatılar için kullanılan edebi terimdir.

Öhöm..Şimdi soruyorum =P Bizim okuduğumuz bööler Fantastik Hikaye mi?Fantastik Roman mı?

Şimdi verdiğim açıklama göre davranacak olursam;

Şimdi hikayedeki ''tasarlanmış konu'' yazısı dikkatimi çekti.Bizim okuduğumuz fantastikler bir tür tasarlama değil mi?Tasarlama..Burası tamam.

Ordaki kısa yazı işi zor gala getiriyor.Bize göre (daha doğrusu bana göre) kısa yazı en fazla 150 sayfadır.Ama bazı fantastikler 1000 sayfa olabiliyor.İşte burda problem var.

Romandan kısa olurlar.O zaman roman mı kabul edeceğiz?Şimdi romanı inceleyelim.

Şimdi kurmaca ve tasarlanmış burada romana uyuyor.Sanırım herkes de benle hem fikirdir burda.

Mantıksal,mantıksal,mantıksal....Bu şeyi sevmedim.Tüm olayı yerle bir ediyor.Eğer mantıklıysa bizim okuduğumuz romanlarda gerçek dışı (yani mantık dışı,sihir,süpürge vs vs vs) olaydır.

Bir şey daha dikkatimi çekti;belli bir uzunluk işte burasıda uyuyor gibi.

Unutmadan sanatsal..Burayı pek anlamamakle beraber yorum yapasım geldi.Sanat için sanat anlayışı var gibi geldi.Yani romanlar sanatsallaşmıştır.Peki bizim fantastiktikler sanatsallaşmış mıdır?(yeni bir tartışma konusu olabilir =P).Yalnız benim kafam burada çok karışıyor..Bu noktada kafası karışanlar pas geçebilir :)

Tekrardan hikayeye dönecek olursak

Olayı sürükleyen bir kişi..Burası da işin karmakarışık olmasını sağlıyor.Ama sorun şu bu özellik ben yazmasam da çoğu romanda da böyledir.

Şimdi her ikisinde de çelişkiler var gördüğümüz üzere.Sorum şu şimdi biz fantastik hikayemi diyeceğiz fantastik roman mı diyeceğiz?Çelişkilere düşmeden,kanıtlarla burada tartışalım :)

Not:Biri kısa biri uzun bu yüzden roman deriz olayı yapmazsak sevinirim  ;D

Çevrimdışı pleasant^^

• 1642
  • Rom: 12
  • bitch is back to the town.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Fantastik Hikaye mi?Fantastik Roman mı?
« Yanıtla #1 : 13 Mart 2008, 18:15:43 »
Roman daha mantıklı geliyor sanırım.Ama fantazya denilince roman mantığı da olamaz :P En azından yaptığımız fantastik sanatı gerçekten uzak olur.Ama hikayede pek farklı değil sanırım.Kısalık söz konusu değil.Kısacası ne roman ne hikaye;fantastik cilt ||seri||

so you ride yourselves over the fields and you make all your animal deals and your wise men don't know how it feels to be thick as a brick.

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 13 Mart 2008, 18:38:05 »
Bir Yüzüklerin Efendisine, Bir Narnia Günlüklerine nasıl sanatsal metin değil diyebilirizki?

Asıl fikrim, roman ve hikaye arasında fark olmadığı yönünde. Hikaye, romanın kısaltılmış hali gibi geliyor. Bu durumda ikisi de. Hangisi olduğu fark etmez demek daha doğru olur. Ama ben, roman ve hikaye arasında bilmediğim bir fark olduğunu düşünüyorum. Bu tarz eserlere hikaye denir. İllaki gruplandırmak istersek ben hikaye grubuna sokabilirim.

Ayrıca sanırım roman, hikayenin kitaplaşmış hali.

Ne okuyorsun?
Kitap.
Ne kitabı?
Hikaye.

Hikaye Kitabı. Hiç Roman Kitabı diyen duydunuz mu?
try again fail again fail better

Çevrimdışı PhoenixMan

• 919
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 13 Mart 2008, 18:49:45 »
Bir Yüzüklerin Efendisine, Bir Narnia Günlüklerine nasıl sanatsal metin değil diyebilirizki?
Narniayı bilemem ama Yüzüklerin Efendisi'nin içindeki şiirler ve şarkılar bence sanatsallık olarak ele alınabilir.

Bence "roman" denir yani "hikaye"nin bir özelliği de yaşanmış veya yaşanabilecek olayları anlatmasıdır. Ama fantastik kitaplardaki olayların yaşanması imkansız zaten bu yüzden "fantastik" deniyor.

Bir de Yeşim şöyle demişsin:
Mantıksal,mantıksal,mantıksal....Bu şeyi sevmedim.Tüm olayı yerle bir ediyor.Eğer mantıklıysa bizim okuduğumuz romanlarda gerçek dışı (yani mantık dışı,sihir,süpürge vs vs vs) olaydır.

Bence mantığı kendi hayatımıza göre değil o romanın içindeki gerçekliğe göre aramalıyız böyle düşünürsek de fantastik-kurgu romanları oldukça mantıklı.

Çevrimdışı Michael Evans

• **
  • 309
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 27 Nisan 2008, 21:25:10 »

Yüzüklerin Efendisi ve Narnia Günlükleri gibi seriler yarattıkları dünyalar bakımından sanat eserinden farksızdır bence. Sanat hayal gücüyle yapılmaz mı? Hayal gücünün sınırlarının zorlandığı fantastik edebiyat bana geri sanattır.

Onun dışında konuda sorulan gibi bir seçimin yapılması imkansız bence. Çünkü bazı kurgular ciltlere sığacak kadar uzundur bazıları ise çok daha kısadır. İkisinden de aynı zevki alabilirsin. Ama güzel bir konu farklı düşünceler ortaya çıkabilir =)

Fantastik hikayeler genelde serilerden oluştuğu için hep uzun olur diye bir kaide yok. Normal hayatın kesiti olur da fantastik hayatın kesiti olmaz mı? Elbette olur. İşte bu da fantastik öyküleri getirir

Şimdilik bu kadar.

Çevrimdışı Hezarfen

• **
  • 389
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 20 Mayıs 2008, 11:24:47 »
Ben kesinlikle roman derdim, çünkü anlattığı olaylar daha geniş yerleri kapsıyo, sonuçta fantastik kurgu yaratıcılık ister, romanda daha fazla yaratıcılık ister, ikisi bir araya gelince gayette güzel oluyor
rüya görmek nasıl bir anlıksa hayalde öyle bir anlıktır. rüyadan uyanmak nasıl bir şeyse hayal kurarken rahatsız edilmek öyle birşeydir.. Rüya nasıl gün içindeki düşünce yorgunluğunu zihinden atmanın yoluysa .. hayal de o düşüncelerin çöplüğe dönmesini engelleyen araçtır..  ~hezarfen

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #6 : 26 Mayıs 2008, 20:32:55 »
Romanın olay örgüsü daha geniş, olaylar daha uzun bir süreçte ele alınıyor ve oldu bittiye getirilmiyor.. Cevabım "roman" olacaktır. :)

Çevrimdışı Nirnaeth

• 848
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 16 Haziran 2008, 21:36:02 »
Romanlar "yaşanmış yada yaşanması mümkün" olayların ayrıntılı anlatılması olarak tabir edilir. Ama ebediyat öğretmenim aynen şunu söylemişti hatırlarım: "Ya yakında fantastik romanlar için ayrı bir kelime kullanmaları gerekecek, ya da romanın tanımı tamamen değişecek"... Müthişti ve cidden doğru. Ama şu da var ki, aslında fantastik romanlar olaylar bakımından gerçekle alakalı değildir ama işlenen duygular ve alınması gereken ders hep gerçeğe yakındır. En basit örnek: Harry Potter. Asa sallayıp büyü yapmak gerçekle alakalı olmayabilir ama o çocuğun ailesini kaybettiği için hissettiği duygular gerçeğin bir yansıması değil midir?

Nerden geldim buraya :/ Sonuçta hikaye de olsa, roman da, fantastik fantastiktir. Hep aynı zevki verir. Hepimizin hissettiği, bazılarınınsa hissedemediği zevki. Hayallerimizin gerçekle harmanlanmasından kaynaklanan o zevki.

Çevrimdışı darkkb

• **
  • 73
  • Rom: 0
  • WATER GUARDİAN
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 01 Ağustos 2008, 23:34:54 »
roman serılerını daha cok sevıyorum ama serı halınde olacak hemen bıtmeyecek uzun hıkayelerde benı kasmaz okurum yanı

Çevrimdışı PhoenixMan

• 919
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 02 Ağustos 2008, 15:11:17 »
roman serılerını daha cok sevıyorum ama serı halınde olacak hemen bıtmeyecek uzun hıkayelerde benı kasmaz okurum yanı
İyi de sana burada roman mı okuyorsun, hikaye mi demiyor ki. Sana soru sormuş, "okuduğumuz eserler (LoTR, HP, EM,...) roman mıdır hikaye midir?", genel olarak.

Çevrimdışı Lucilla Clarté

• 935
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 03 Ağustos 2008, 15:25:55 »
Roman olsa gerek ki bunu dememin de en büyük sebebi anlattığı olayların uzunluğu, kapsamı.. Hikaye denilince aklıma daha kısa, ayrıntıya girmeyen yazılar geliyor. Roman evet daha uygun gibi.

anday bırak açıklama yapma yau, fark yapmıyor. =P

Çevrimdışı Huor Eärfalas

• 620
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 03 Ağustos 2008, 15:34:24 »
Hikaye kısa kısa olduğu için aynı tadı vermez fazlada ayrıntıya girmez ufak yazılardır.
Bende tabiki roman derim.

edit:Eğlenmeye bakın geçin dalganızı (allahım yaratıyosun takip et bari)

Çevrimdışı GeD

• *
  • 40
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 06 Ağustos 2008, 13:28:09 »
Çok basit bir örnek vereyim. Yüzüklerin Efendisi ya da Ejderha Mızrağı gibi serilere roman, Talihsiz Serüvenler Dizisi, Laura gibi serilerede hikaye deriz. Neden peki? Çünkü biri uzun biri kısa anlatımlı. Daha da derinlere inip kurcalamak olayı içinden çıkılmaz bir duruma getirir.

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
« Yanıtla #13 : 12 Haziran 2010, 16:56:12 »
Şöyle söyleyebilir miyim ?

Mesela, Yüzüklerin Efendisi diyelim... Neden Roman veya Hikaye demiyoruz ? Birisi biraz konusundan bahset deyince "fantastik" bir eser diyoruz. Buradaki "fantastik" ibaresi her şeyi değiştiriyor... Roman, öykü... Fark etmez. Önemli olan söylerken "fantastik roman" veya "fantastik öykü" dememiz.. Ve yine bence, gruplandırmayı da sayfa çokluğuna göre değil, kurgunun geçtiği zaman diliminin uzunluğuna bağlayabiliriz...
May the force, be with you.

Çevrimdışı PhoenixMan

• 919
    • Profili Görüntüle
Ynt: Fantastik Hikaye mi? Fantastik Roman mı?
« Yanıtla #14 : 19 Eylül 2010, 15:41:57 »
"Hikaye" kısa kitap, "roman" uzun kitap demek değildir ki. Sayfa sayısına göre sınıflandırılamaz kitaplar. Anlatım tarzı ve konuyla ilgili.