Kayıt Ol

Metamorphosis (Dönüşüm) - Franz Kafka

Çevrimdışı roach

• **
  • 218
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Metamorphosis (Dönüşüm) - Franz Kafka
« : 23 Mart 2008, 07:04:57 »
Franz Kafka, en kişisel engellemelerini, kaygılarını ve fantezilerini, zamanın çok ötesinde yaratıcı hikayeleri romanlarına taşıyarak, şaşkın ve korkmuş yirminci yüzyıl insanlarının evrensel sözcüsü olmuştur. O, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun bir sömürge karakolu olan Prag'da yaşayan biri, Bohem dili konuşulan Prag'da Almanca konuşan topluluğun bir üyesi, Almanca konuşanlar arasında bir Yahudi, Yahudiler arasında da tam bir bireyciydi. Ama kendisi dahil olduğu bütün azınlıkların konumunun üstündeydi. Bu kitaptaki beş hikaye, Kafka'nın dorukta olduğu dönemde yazılmıştır; hepsi o hayattayken güvenilir versiyonlarla yayınlanmıştır. Bu hikayelerin her biri, onun düşüncesinin birçok yönünün, başlıca konularının ve tarzlarının, sürekli saplantılarının tam anlamıyla birer örneğidir.
Just an act
An impossible divorce
That put the life in to you
It’s too late to abort

Çevrimdışı hilal beder

• *
  • 16
    • Profili Görüntüle
Ynt: Metamorphosis - Franz Kafka
« Yanıtla #1 : 09 Haziran 2009, 11:32:35 »
"bizler" demişti Kafka"Tanrı'nın zihnine üşüşen nihilist düşünceler, intihar fikirleriyiz"

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 09 Haziran 2009, 20:39:40 »
Metamorphosis adlı uzun hikayesi türkçe'ye ahmet cemal tarafından "Dönüşüm" adı ile çevrilmişti yanlış hatırlamıyor isem?
Contraataques muy rabiosos, deberemos resistir; Ay Carmela!

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 09 Haziran 2009, 21:44:09 »
Evet, ama onun önsözünde de zaten daha önce Metamorfoz olarak çevrildiğinden bahsediyordu hatırladığım kadarıyla.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 09 Haziran 2009, 21:52:54 »
İngilizcesini okumuştum geçen sene. Okuduktan sonra bir an durup anlatmak istediklerini düşünmüştüm. Metamorfozda, özellikle babasıyla yaşadığı sorunlara gönderme yapmıştı. Babası onun zayıf biri olduğunu düşünürken Kafka, bunun bilincinde oalrak kendini ezik hissetmiş bir karakter olup çıkmış. Kötü ya

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 10 Haziran 2009, 16:49:23 »
Kitaptaki gönderme babasıyla olan ilişkisinden öte toplumun toplumdan sterotipinden farklı insan üzerindeki görüşleri ve davranışlarına gibi gelmişti bana da. En güzel yanlarından biri simgeleme tekniği sayesinde her kişinin farklı şeyler çıkarması zaten

Çevrimdışı Chiyo

• **
  • 154
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 05 Ağustos 2009, 21:37:06 »
Bu kitap bir sabah uyandığında kendini hamam böceği olarak bulan birinin öyküsünü anlatıyor değil mi? Yoksa ben mi yanlış biliyorum? Ne zamandır okunacaklar var olup da bir türlü okumamın kısmet olmadığı bir kitap bu.

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 06 Ağustos 2009, 20:45:26 »
Doğru biliyorsun. Kısmeti yarat bence okunması gereken çok önemli bir eser, Kafka'ya da Ceza Sömürgesi'ni saymazsak bu kitapla başlamak en hayırlısı olur muhtemelen

Çevrimdışı Chiyo

• **
  • 154
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 06 Ağustos 2009, 22:55:54 »
Peki, onu da ekledim listeye. Sağol tavsiye için :)

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 06 Ağustos 2009, 22:59:02 »
Rica ederim, okuduktan sonra yorumlarını bekleriz herkes farklı şeyler çıkarır bu kitaptan

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #10 : 06 Şubat 2011, 00:22:52 »
kafka, kendisini anlamayanların aziz ilan ettiği adam, neden benden bunca yıl önce doğmuş, neden böylesine kısa bir yaşam sürmüş diye her gün yandığım adam. aziz miydi değil miydi bilemem ama benim için karanlık bir labirentin sonundaki cevap kendisi. asla çıkış değil çünkü biliyorum ki her cevap daha da derine götürür insanı. labirentten çıkabilenler ancak cevapların her birini reddedenler, görmezden gelenlerdir.

bu kitap hakkındaysa sabaha kadar konuşsam bitiremem sanırım. bu öyle bir eser ki her büyük şehir insanının içinde mutlaka birşeyler bulur. ama çok, çok dikkatli, her sözcüğün üzerine uzun uzun düşünerek okumak gerek. insanolunun yaşadığı, nefes aldığı şu hayata olan sorularına kafka tarafından verilmiş cevaplar vardır içinde, hatta öyle cevaplardır ki bazıları size uzun zamandır sahip olduğunuz bir alışkanlığın nedenini söyler, hatta kendinizden bu yüzden utanıp bundan az geçmenizi sağlar.

kısa keseyim. dedim ya uzun uzun düşünmek gerek diye, o zaman başımızı ellerimizin arasına alalım da bir düşünelim önce gregor samsa neden bir böceğe, başka bir şeye değil de özellikle sert bir kabuğu olan bir böceğe dönüşüyor, neden babasının attığı bir elmanın yol açtığı bir yarayla ölüyor.

eğer mantıklı bir cevabınız varsa o zaman sizi metropolün ortasında hayatta tutacak, neden hala nefes aldığınızı bilmenizi sağlayaak bir kutsal kitabınız da var demektir. evet, çünkü dönüşüm anlayan için gerçekten de bir kutsal kitaptır günümüz toplumunda.

Kafka'ya da Ceza Sömürgesi'ni saymazsak bu kitapla başlamak en hayırlısı olur muhtemelen

katılmadığımı belirtmek isterim, diğer eserlerinde işlediği konular dönüşüm'dekine oranla çok daha basittir, kafka orada bürokrasi ve toplumun eleştirisini yapar daha çok. tabi yine çok karışık bir sembolizm kullanır ve kafka evrenindeki "soru sorma, böyleyse böyledir." olgusu daha da karmaşık hale getirir bunu. ama dönüşüm'de bizzat insan ruhunu ele alır kafka. toplum düzeninne göre hayli karışık bir konu. o yüzden ben en azından başka birkaç kafka eseri okuduktan sonra dönüşümün okunmasını tavsiye edenlerdenim. en azından kafka'nın düşünüşü, kaleminin işleyişi konusunda bir aşinalığı oluyor insanın.
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı Gilderoy

• 416
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
    • Kuyutorman
« Yanıtla #11 : 06 Şubat 2011, 00:27:25 »
Dönüşüm diye bir kitabı vardı aklımda okuyan birileri varsa yorumunu alabilir miyim?
to see world in a grain of sand
and a heaven in a wild flower
hold infinity in the palm of your hand
and eternity in an hour
-William Blake

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 06 Şubat 2011, 00:33:52 »
Dönüşüm diye bir kitabı vardı aklımda okuyan birileri varsa yorumunu alabilir miyim?

O kitabın başlığında olduğunun farkında mısın? Yukarıdaki mesajları okuyabilirsin.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Gilderoy

• 416
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
    • Kuyutorman
« Yanıtla #13 : 06 Şubat 2011, 00:43:44 »

O kitabın başlığında olduğunun farkında mısın? Yukarıdaki mesajları okuyabilirsin.

Metamorfoz? İsminin Dönüşüm olduğunu biliyordum ben. Kafka'yı görünce balıklama atlamış gibi oldum biraz.
to see world in a grain of sand
and a heaven in a wild flower
hold infinity in the palm of your hand
and eternity in an hour
-William Blake

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #14 : 26 Mayıs 2011, 19:19:23 »
kafka bunalımlı zamanların adamıdır, kalkıp da bir yaz günü okuyamaz insan kafka yı adam akıllı, okur da anlayamaz. ne zaman ki o güneş insan ruhunu aydınlatamaz olur işte o zaman o ruha huzur getirecek tek aziz kafka dır. çünkü ya kafka okur insan ya da bir bocalama eylemine gark olur.
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...