Kayıt Ol

Ravenloft

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
Ynt: Ravenloft
« Yanıtla #30 : 20 Haziran 2009, 15:48:28 »
Bence ziyan etmiş olursun. Kara Gül'ün o diyara gelişini okumadan, o diyara geldikten sonrasını okumak hata gibi duruyor...

Bu arada bak FrpKitap'ta buldum:

http://frpkitap.com/index.php?Uid=2843&Kid=%27%27

fiyatı da çok uygun. :)

Çevrimdışı pelin??

• *
  • 1
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 05 Mayıs 2011, 16:17:53 »
erenköyde oturan birisi olarak bikaç yayınevi gezdim ama bu serinin kitaplarını bulamıyorum.henüz bi kitabını okudum devamını okumak için sabırsızlanıyorum.buralarda satan biyer biliyorsanız ve beni haberdar ederseniz çok sevinirim.

Çevrimdışı Kaze

• **
  • 154
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 16 Mart 2012, 01:08:30 »
Serinin başlangıç kitabı olan "Sislerin Vampiri" hakkında olumlu yorumlar okumuştum ve sahafta görünce alayım dedim. Fakat kitap içerisinde o kadar çok klişe barındırıyordu ki, kitabı yalnızca yarım bırakamama huyum sebebiyle bitirdim.

Spoiler: Göster
Jander'ın orjinal bir karakter olmasını umut ediyordum fakat kişiliği kesinlikle çok bilindik, bir sonraki hareketi kolaylıkla tahmin edilebilir bir karakter olduğunu gördüm.

Ne zaman ki Jander'ın geçmişi anlatılmaya başlandı ve gümüş altılı ortaya çıktı, işte o andan sonra okumaya devam etmek için gerçekten çaba sarf etmem gerekti. Grubun üyelerinden tek tek bahsetmeyeceğim yalnız hırsızlıktan başını sürekli belaya sokan buçukluk bile yazarın ne kadar kolaya kaçtığının göstergesidir benim gözümde.

Yazar kendince orjinal bir fikir (bir elf-vampir) ve sonu tutarlı bir roman ortaya koyarak eseri kotaracağını düşünmüş belli ki, yalnız ayrıntılar özenle işlenmeyince kitap vasatı aşamıyor.
Spoiler: Göster

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • Rom: 43
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #33 : 04 Nisan 2012, 16:53:35 »
Ben Ravenloft'un asıl 'Ben, Strahd Bir Vampirin Anıları' ile başlanılması gerektiğini savunurum. Çoğu insanın Ravenloft'u sevmesinin gerçek sebebi bu kitap ve ardından gelen kitaplardaki Strahd ile Azalin'in mücadelesidir. Sislerin Vampiri hiç okunmasa dahi herhangi bir kayıp oluşturmaz.

Çevrimdışı Galaxie

• **
  • 375
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 25 Nisan 2012, 11:55:20 »
Ben Ravenloft'un asıl 'Ben, Strahd Bir Vampirin Anıları' ile başlanılması gerektiğini savunurum. Çoğu insanın Ravenloft'u sevmesinin gerçek sebebi bu kitap ve ardından gelen kitaplardaki Strahd ile Azalin'in mücadelesidir. Sislerin Vampiri hiç okunmasa dahi herhangi bir kayıp oluşturmaz.

Peki Sislerin Vampirinin en başta okunsa?

Yani Sislerin Vampiri diğer kitaplardan bağımsız, ama diğer kitaplar kendi aralarında bağımlı mıdır? Yoksa hepsi mi bağımsız? Ya da hepsi mi bağımlı?

Bir çok yorum okumama rağmen çözemediğim şey...

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 25 Nisan 2012, 13:28:54 »

Peki Sislerin Vampirinin en başta okunsa?

Yani Sislerin Vampiri diğer kitaplardan bağımsız, ama diğer kitaplar kendi aralarında bağımlı mıdır? Yoksa hepsi mi bağımsız? Ya da hepsi mi bağımlı?

Bir çok yorum okumama rağmen çözemediğim şey...

Merhaba,

"Sislerin Vampiri" aslında bir bakıma "Ben, Strahd Bir Vampirin Anıları" ile bağlantılıdır. Sislerin Vampiri'nde geçen bir bölümü Ben Strahd'da çok daha genişletilmiş olarak okur, anlatılanların detaylarını görürüz.

Her ne kadar "Sislerin Vampiri" diğer kitaplardan bağımsız olarak okunabilir ve Nihbrin'in dediği gibi okunmadığı takdirde herhangi kayba neden olmazsa da ben okunması taraftarıyım. Dracula'ya benzesin benzemesin, Jander Sunstar'ın sisli Ravenloft topraklarındaki öyküsü her daim duygu yüklü şekliyle kalacaktır benliğimde.

Kısaca toparlarsak, çoğu okuma listesinde "Sislerin Vampiri" ilk kitap olarak önerilir. O şekilde okuyabilirsiniz.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Laughing Madcap

• 960
  • Rom: 51
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 25 Nisan 2012, 18:21:55 »

Öncelikle, katılıyorum. Ravenloft serisinin temelini Strahd'ın oluşturduğunu düşünüyorum; bu bakıma "Ben, Strahd Bir Vampirin Anıları" seri açısından okuyucuyu tamamen kendisine bağlayabilecek kurguda ve dolulukta bir kitap. Öte yandan, Strahd'ı yan rollerde gördüğümüz Sislerin Vampiri duygusal ve kurgusal açıdan tatmin edici olsa da bana Ravenloft serisi okuyormuşum gibi hissettirmemişti.

Kısacası "Sislerin Vampiri", seriye dahil edilen, konuyla alakalı fakat Ravenloft'un çekirdeğini oluşturan o havadan yoksun bir kitap.
Attention all planets of the solar federation
We have assumed control.

Çevrimdışı Galaxie

• **
  • 375
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 25 Nisan 2012, 18:24:28 »
Anladım.. Elimde sadece Sislerin Vampiri var zaten ve bununla başlayacağım, eğer fırsat olursa diğerleri ile devam ederim.

Teşekkürler magicalbronze ve Laughing Madcap.

Çevrimdışı thevoice

• **
  • 73
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 24 Ekim 2013, 09:34:32 »
Ravenloft serisinin tamamına sahip olmak için Kadıköy ve Taksim'in sahafçılarında dolaşmıştım 2 ay önce ama tek kitabından başka bir şey bulamadım. ( Aslında bir yerde 5 tane bulmuştum ama adam her birine 15 TL isteyince arkamı dönüp gitmek zorunda kaldım :) ) Elimde şuan Sislerin Vampiri , Ölüler'in Kralı ve Ölüler Şehrinin Efsanesi mevcut. Yorumlardan bir sırayı takip edip etmeme konusunda kararsız kaldım.  Bu üçünü okuyayım mı yoksa Sthard'ın 2 kitabını edindikten sonra yada tüm seriyi tamamladıktan sonra mı okuyayım ?
Kendini hapiste bulan bir insan kalkıp evine gitmek istedi diye onu nasıl küçümseyebiliriz? Kaçamıyorsa bile duvarlar ve gardiyanlar dışında birşeylerden sözetmesi suç mu? Mahkum onu göremese de dışarıdaki dünya hâlâ gerçektir. Kaçış ihtimali en çok kimi telaşlandırır? Elbette gardiyanları!

J.R.R. Tolkien

Çevrimdışı Ugur

• 459
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 25 Ağustos 2014, 16:35:13 »
Gerçekten güzel bir seri . Benim unutulmuş diyarlarda geçen okuduğum ilk kitaplar. Şöyle bişey söylemek isterim Sislerin Vampirinin ilk sırada olma nedeni eğer bu kitaptan önce Ben strahd bir vampirin anılarını okursanız Sislerin Vampiri kitabının tüm gizemi ortadan kalkıp kitap gerçekten gereksiz bir hikayeye dönüşür(aslında ilk okuyuşta da pek gerekli olduğunu söyleyemem ya neyse :D ). Bunun haricinde ilk kitap biraz sıkıcı olsada devamındaki iki kitap olan Ben strahd serisi gerçekten Unutulmuş diyarlar için zirvede gezen kitaplardan. Özellikle Azalinle savaş kitabındaki Strahd ve Azalin arasındaki son kapışmayı öyle her kitapta göremezsiniz.İkiside birbirinden karizmatik iki kötünün savaşı gerçekten muazzam :) Ayrıyetten Ravenloft serisi altında geçen şeytanla uyumak diye bir kitap varki kitabın sayfaları arasında birkaç strahd ve sisler göndermesi dışında Ravenloftla ne alakası var  anlamadım . Okunmasını önermiyorum para ve zaman kaybı . Ve son olarak üstteki arkadaş geç bir cevap olacak ama önce strahd'ın iki kitabını okumalısınız :)

Çevrimdışı thevoice

• **
  • 73
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 30 Eylül 2014, 12:24:18 »
Tüm seriyi tamamladım , geçte olsa hoş oldu :) Teşekkürler
Kendini hapiste bulan bir insan kalkıp evine gitmek istedi diye onu nasıl küçümseyebiliriz? Kaçamıyorsa bile duvarlar ve gardiyanlar dışında birşeylerden sözetmesi suç mu? Mahkum onu göremese de dışarıdaki dünya hâlâ gerçektir. Kaçış ihtimali en çok kimi telaşlandırır? Elbette gardiyanları!

J.R.R. Tolkien