Kayıt Ol

İyi Bir Fantastik Eserde Aradığınız Özellikler

Çevrimdışı Bonthey

• 900
  • Rom: 15
  • Behtül
    • Profili Görüntüle
    • Kavuniçi Mavi
Ynt: İyi Bir Fantastik Eserde Aradığınız Özellikler
« Yanıtla #30 : 10 Ağustos 2009, 12:41:42 »
Orjinal bir kurgu..Yani elbette ki benzetmeler esinlenilmeler olabilir karakterlerin yapısı açısından ama mümkünse kurgusu orjinal olsun.
Olaylara geçişleri arası çok uzun olmasın, betimlemeler, metaforlar abartılmasın. Aksi takdirde gerçekten sıkılıyorum.

Bunlar olmaz ise zevkle okurum sanırım. ;D

Not to mention the pincers...

Çevrimdışı Chiyo

• **
  • 154
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 10 Ağustos 2009, 13:08:00 »
Sürükleyici olsun, içinde macera ve korku ögeleri barındırsın ve her çevirdiğim sayfada bir sonraki sayfada ne olacağını merak edebileyim. Mekan tasvirleri kısa olsun, sıkmasın. Ve bazı mizahi unsurları da içinde barındırsın ki okurken gülümseyebileyim. =)

Okin

« Yanıtla #32 : 12 Ağustos 2009, 19:33:08 »
 Serinin büyüklüğü, yaratılan dünyanın her ayrıntısıyla(halk ilişkileri, kültür, dil, mimarivs.)aktarılması, betimlemelerin(özellikle ruhsal tasfirlerin)fazlalığı, karakter genişliği, hikayenin saçmalıktan uzak olması, seride okura çözecek bulmacalar bırakılması(yazarın anlatmasını beklemektense uğraşarak bulmayı tercih ederim)özgünlük(birilerini kızdıracağını biliyorum ama ben "elf, cüce, ork"şeklinde giden hikayelerden sıkıldım. Eseler farklı olmalı. Sadece baruttan önceki zamanda geçmemeli. Büyük serilerin çoğu bu hatalara düşüyor)anlatımdaki çekicilik, yaratıcılık...
 Fantastik eser demek sadece bir iyi bir kötü yaratmak, ellerine kılıç verip kitaba birkaç büyü ekleyerek onları çarpıştırmak dğeildir. Evrende olma imkanı bulunmayan, tamamen hayal gücüne dayanan her şeyle ilgilidir fantastik. Ölümsüz Öykü Klübü'nün seçkin hikaye ve romanlarını okursanız demek istediğimi çok daha iyi anlarsınız.
 Çeşitli eserler var elbet. Ama oğunluğu bilinmiyor, bilinenlersebirbirinin taklidi olmaktan öteye gidemiyor.
 Zaman Çarkı'nı okuduktan sonra Drizzt Efsanesi'ne başladım. Neler hissettim biliyor musunuz? Çocuk hikayesiokuduğumu düşündüm. Çok basitti, yazması kolaydı, üzerinde defalarca benzer şeyler söylenmiş bir dünyada diğerlerinin daha farklı bir renge boyanmış halinden öteye gidemiyordu.
 İçinde politik olaylar, iyi anlatılmış dev savaşlar olasını isterim.
 Bana kızgın olabilirsiniz. Ama yazdıklarımı biraz düşününce bana hak vereceksiniz.
 Okuduğum eserde sosyolojik ilişkilerin, kendi felsefesnin ve biliminin olması benim en çok hoşuma giden şeydir. Bunu da söyleyeyim. Kurgu. Kurgu ama gerçeğe yakın kurgu.
 Yazarın esere müdahale etmemesi lazım. "Bu neden böyleolmuş?" sorusuna mantıklı bir cevap bulmam laızm. "Yazar öyle istemiş, zorlama bir eser çıkartmış..." değil

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 18 Ağustos 2009, 03:58:44 »
Alıntı yapılan:  Okin
Fantastik eser demek sadece bir iyi bir kötü yaratmak, ellerine kılıç verip kitaba birkaç büyü ekleyerek onları çarpıştırmak dğeildir.

Ötesi yok herhalde.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Sirius Red

• **
  • 66
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 18 Ağustos 2009, 22:48:45 »
Hikayenin içine girebilmem önemli,orda kendimden bir şey bulmam,herkesinde de dediği gibi saatlerce bırakamamam.HP okurken bende zaman kavramını unuturdum.Serinin her kitabını sayısız kez okumuşumdur ama  her zmn farklı 1 heycanla.olaya gereksiz bir duygusallık ekleyebiliyorsam o kitap benim için tamamdır.Mesela HP de sirius öldüğünde ağlamıştım kaç gün etkisinden çıkamamıştım yada alacakaranlıkta edward la bella ayrıldığında sanki ben sevgilimden ayrılmışım gibi hissettim.Ne zmn zora düşsem Frodo aklıma gelir dayanma gücü bulurum.Sanırım fazla kaptırıyorum kendimi ama benim istediğimde bu.Kitap her okunuşundan farklı tat vermeli.okunup bittikten 1süre sonra tekrar ele almayı istemiosam o beni sarmamıştır.Mesela Eragonu okurken iidi ama şuan tekrar okumak istemiorm
Benim.
Senin Sam'in.
Sam'ini tanımıyor musun?
Yapamıyorum, Sam.
Biliyorum.
Hepsi yanlış.
Normal olarak,burada olmamalıydık bile.
Ama buradayız.
Büyük hikâyelerdeki gibi, Bay Frodo
Gerçekten önemli olanlarındaki gibi.
Karanlık ve tehlikeyle doluydu onlar.
Ve bazen sonlarını bilmek istemezdin çünkü nasıl mutlu bitebilirlerdi ki?
Dünya nasıl daha önce olduğu gibi olabilirdi ki.
o kadar kötü şey olmuşken?
Ama nihayetinde bu sadece geçici bir şey bu gölge..Karanlık bile ölmeli.
Yeni bir gün gelecek
Ve güneş parladığında,her şeyi temizleyecek.
Bunlar aklında kalan hikâyeler;bir anlamı olan.
Nedenini anlamak için çok ufak bile olsan.Ama galiba, Bay Frodo,ben anlıyorum.
Artık biliyorum.
O hikâyelerdeki kişilerin geri dönmek için bir sürü şansı olurdu,ama dönmezlerdi.
İlerlemeye devam ederlerdi...
çünkü tutundukları bir şey vardı.
Biz neye tutunuyoruz, sam?
Bu dünyada kalmış olan bir gıdım iyiliğe, Bay Frodo

Çevrimdışı Arlinon

• 456
  • Rom: 14
  • Savaş ve Ateş
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 24 Ağustos 2009, 00:00:29 »
Zaman Çarkı'nı okuduktan sonra Drizzt Efsanesi'ne başladım. Neler hissettim biliyor musunuz? Çocuk hikayesiokuduğumu düşündüm. Çok basitti, yazması kolaydı, üzerinde defalarca benzer şeyler söylenmiş bir dünyada diğerlerinin daha farklı bir renge boyanmış halinden öteye gidemiyordu.

Farklı iki eseri birinde olan özelliğe göre karşılaştırıp diğerini kötülemek makul bir iş değil. Yazarlar eserlerini kendi üsluplarına -ki üslup demek sadece cümle kurma biçimi değildir- göre oluştururlar ve bu konuda kesin bir kalıp yoktur, çok farklı eserler ortaya çıkabilir. Mesela bir kitabın bahsettiğin tarzda şeyler içermesi konusunda  fantastik kurgu kitaplarının kimi kalın uygarlık tarihi anlatılarının yanına bile yaklaşması çok zordur.
     Biri fantastiktir, biri gerçekçidir, dersek bile her yazarın geniş bir kültür yaratması şart değil, o yazarın üslubuna ve maksadına göre değişecektir.
    Zaman Çarkı'nın büyük bir ayırıcı niteliği o kerte uzun ve ayrıntılı olması.
    Salvatore ki gerçekten bir tasvir ustasıdır, anlatımı zayıf yada kusurlu değildir. Çoğu kitabının Wizards Of The Coasts için birer ticari ürün olarak hazırlanmış olması büyük bir eksi, ama gerçekten kendinden birşeyler kattığı eserleri de var ve gayet iyiler.

Kısacası her kitabı aynı beklentiyle seçmemelisin, bu ansiklopedik bilgi almak amacıyla cin ali okumak gibi bir şeydir. ;D

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
« Yanıtla #36 : 26 Şubat 2010, 19:44:47 »
Serinin büyüklüğü, yaratılan dünyanın her ayrıntısıyla(halk ilişkileri, kültür, dil, mimarivs.)aktarılması, betimlemelerin(özellikle ruhsal tasfirlerin)fazlalığı, karakter genişliği, hikayenin saçmalıktan uzak olması, seride okura çözecek bulmacalar bırakılması(yazarın anlatmasını beklemektense uğraşarak bulmayı tercih ederim)özgünlük(birilerini kızdıracağını biliyorum ama ben "elf, cüce, ork"şeklinde giden hikayelerden sıkıldım. Eseler farklı olmalı. Sadece baruttan önceki zamanda geçmemeli. Büyük serilerin çoğu bu hatalara düşüyor)anlatımdaki çekicilik, yaratıcılık...
 Fantastik eser demek sadece bir iyi bir kötü yaratmak, ellerine kılıç verip kitaba birkaç büyü ekleyerek onları çarpıştırmak dğeildir. Evrende olma imkanı bulunmayan, tamamen hayal gücüne dayanan her şeyle ilgilidir fantastik. Ölümsüz Öykü Klübü'nün seçkin hikaye ve romanlarını okursanız demek istediğimi çok daha iyi anlarsınız.
 Çeşitli eserler var elbet. Ama oğunluğu bilinmiyor, bilinenlersebirbirinin taklidi olmaktan öteye gidemiyor.
 Bana kızgın olabilirsiniz. Ama yazdıklarımı biraz düşününce bana hak vereceksiniz.
 Okuduğum eserde sosyolojik ilişkilerin, kendi felsefesnin ve biliminin olması benim en çok hoşuma giden şeydir. Bunu da söyleyeyim. Kurgu. Kurgu ama gerçeğe yakın kurgu.
 Yazarın esere müdahale etmemesi lazım. "Bu neden böyleolmuş?" sorusuna mantıklı bir cevap bulmam laızm. "Yazar öyle istemiş, zorlama bir eser çıkartmış..." değil

Zaman çarkı ve Drizzt Efsanesi hariç kelimesi kelimesine katılıyorum...
May the force, be with you.

Çevrimdışı tubik

• *
  • 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 16 Mart 2010, 20:44:35 »
kesınle surukleyıcı olmalı elınden bırakamamalısın ve ıcınde ufakda olsa kendını bulabılmelısın:)

Çevrimdışı Kharas

• **
  • 53
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 05 Aralık 2010, 19:28:51 »
İyi bir fantastik eser benim için yazarla başlar. Konu ne kadar klişe olursa olsun, eğer yazarı onu bana leziz bir yemek gibi yutturabiliyorsa o eser benim için iyidir. Ben eserin konusundan önce yazarın kalem gücüne bakan biriyimdir. Pek ala muhteşem bir konu kalem tutmayı bilmeyen bir elde hebaa olabilir. Bizde, "ya aslında konusu çok farklıydı ama anlatımında iş yoktu" deriz ve "iyi" kategorisine sokamayız.

Yazarın kalem gücünü geçtikten sonra konunun sıradışılığı geliyor. Daha önce yapılmayanı yaptıysa ne ala. Bilinenleri kullanarak farklı bir senaryo yazdıysa, hele hele sonuyla beni günlerce etkisinde bırakıyorsa o eser iyi değil şahanedir benim gözümde. Bilinen şeylerin kullanılmasını severim(elf,cüce vb.). Irklardan öte senaryonun ve gelişen olayların güzergahı beni etkiliyor. Dediğim gibi etkili bir son, bunca zaman kitaptan öğrendiklerimizin hiç de öyle olmaması(göründüğü gibi olmama durumu) o eseri benim baş tacım yapabilir.

Bir diğer önemli nokta, birden fazla karakter olması durumu. Tek karakteri baz alan eserlere yeterince iyi diyemiyorum. Eğer yazar birden fazla karakterle başa çıkabiliyorsa okuyucuyu tek karakterin yaşamı üzerinde sıkmadan başka alternatifler sunabiliyor demektir. Bu yüzden, fazla kahramana sahip kitaplar diğerlerinden daha iyi gözüküyor bana.

Anlatım dilinde şairene söyleyişlere yer vermesi de iyi bir özellik. Ama biliyoruz ki yalın bir dille de büyük işler başarılıyor.

Son olarak, belki de en önemli nokta, okurken kitabın beni çekmesi o kitabı iyi kategorisine sokar. Eğer kitabı elime alır almaz konuya kaptırıyorsam, gecelerce okuyorsam o kitap iyi bir eserdir benim gözümde. Ne olacak acaba, diye yattığımda aklım kitapta kalıyorsa bu iyi bir şeydir. Her cümle ile kitabın bir karakteri gibi hissediyorsam kendimi, o zaman bundan güzeli yoktur benim için.

Çevrimdışı ryuk

• 497
  • Rom: 25
  • ne değiştirebilir bir insanın doğasını?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 06 Şubat 2012, 11:00:07 »
Tutarlılık, dil bilgisi ve anlatımın öneminden bahsetmeye gerek yok :), mantık, hiç bir karaktere kıyak geçilmemeli-karakterler Drizzt gibi şişirilmemeli, iyi bir kurgu, son olarak da bana gerçekten bambaşka bir dünyadaymışım gibi hissettirebilmeli (bilgisayar oyunları da eser sayılır bence ve Morrowind bu hissi yaşatıyordu).
Fikirlerim için ölmeyi göze alamam çünkü yanılıyor olabilirim - Bertrand Russel

İyi bir fikir üretmek için, pek çok fikir bilmek gerekir:

* Yeni başlayanlar için FRP

* Fantastik edebiyata yeni başlayanlar ve bu türde ilerlemek isteyenler için

* Kılıçlar ve diğer eskiçağ silahları hakkında

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Daha fazlası için: Index

Çevrimdışı Kvothe

• **
  • 52
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 28 Şubat 2012, 22:04:56 »
Öncelikle karakter kişiliklerinin güçlü olması gerekiyor. Bana göre yaratılan karakterler hikayelerin en önemli kısmıdır. Konu tabi ki önemlidir, hayal gücünün sınırlarını zorlaması gerekir. Ama konuyu sunarken akıcı bir dil kullanmak ve anlatılmak istenenleri okucuyu sıkmadan aktarabilmek gerekir aksi takdirde benim için konunun bir önemi kalmaz.
“Birinin ailesi hiç olmayacak bir şarkı söylemiş.”

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 28 Şubat 2012, 23:32:58 »
Öncelikle yoğunluk ve temel taşı olan sürükleyicilik. Sürükleyicilik derken de gelişi güzel maceraya karşıyım. Genel bir terimle satır aralarına çok ihtiyaç var fantastikte. Genel olarak özellikle epik fantezi için geçerli bu. Gençlik Edebiyatı'ndan böyle bir şey beklenemez zaten, ha olanı da var ve takdir edilesi ama okur kitlesi olarak ayrı bir yerde Gençlik edebiyatı.

Kuvvetli karakterler,konu özgünlüğü,sağlam kurgu,abartısız karakterler ... Evet bunlarda önemli ama satır aralarını hakkıyla verebilen yazar zaten belli bir birikim sahibi olan yazardır. Sadece yazma birikimi olarak söylemiyorum. Her açıdan söylüyorum. Günümüze baktığımızda Buz ve Ateşin Şarkısını kazandırmış Martin, Kralkatili'ni yazmış Rothfuss gibi yazarlar birikimlerini ve düşüncelerini satır aralarında veya direk olarak eserlerine verebilmiş yazarlar. Kitaplarını yoğunlaştırmışlar diğer bir değişle. Bunun eksikliğini çok çeken günümüz fantastiğinde bu en önemli eksiklik.

Gelişi güzel maceraya da karşıyım dedim, açıklayayım.Bir fantastik ilahını ele almak istiyorum Yüzüklerin Efendisi. Evet zorlaya zorlaya okursunuz ama bitirince de ödülünü alırsınız. Yazıldığından beridir yazılır, çizilir Yüzükleri Efendisi. Devam ediyor, edecekte. Sayısız macera kitabını bir çırpıda okur ama işin sonunda koyuğunuz raftan bir daha almazsınız. Çünkü gelişi güzel maceradır. Bir derinliği, bir konuşulacağı yoktur. Ve o raflarda çürür gider. Derin yazmak zor bir zanaattır evet ama kendini yıllarca el üstünde de tutar.

Geldim ikinci maddeme, sürükleyicilik. Burayı epik fanteziden ziyade daha genel alacağım. Şöyle gireyim, kuru sürükleyicilikle bir Alacakaranlık yazmış olursunuz. Kafi bir örnek oldu bence. Aynı şey sayfalarca devam ediyor. Evet akıcı ama kuru ve monoton bir akıcılık. Gerçek sürükleyicilik olayların temel akışını bozmadan yani biz soluksuz sayfaları çevirmeye devam ederken alttan alttan olayları ekleyen, bitiren, iç içe katan, ayıran, buluşturan... Yani bir olaylar zincirini de tam bir dümen gibi kontrol eden sürükleyiciliktir. Karşılaştırın Stephanie Meyer sürükleyiciliği vs. Neil Gaiman sürükleyicilği. İkisinide soluksuz bitirebilirsiniz ama hangisi bitirdiğinizde Ooouuuu... dersiniz ?

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 29 Şubat 2012, 12:33:17 »
İlk olarak ryuk arkadaşımı eleştirmek istiyorum.Kardeşim bana  bu güne kadar yazılmış eserler içinde; Raistlin,Drizz't,Pug,Haplo, gibi kaç tane kült karakter sayabilirsin acaba. Eğer Unutulmuş Diyarlarda Drizz't olmasa kmse okumaz bile.Önemli olan böyle bir karakteri yaratmak.Yoksa diğer yazarlarda Eragon gibi ergenlik dönemi üzerinde durarak imkansız bir aşk yaratmaya çalışır.Bu miras döngüsünü sevmediğim anlamına gelmez sadece Drizz't in Eragon'un yanında sönük bir balon gibi kaldığın söylemeye çalışıyorum.Şimdi gelelim asıl konuya.Bir fantastik eser karakterleri ve konusu saçma olmadığı sürece iyidir.Birde üzerine iyi bir karakter yaratımı olursa kesinlikle o eser mükemmel olur...

Çevrimdışı ryuk

• 497
  • Rom: 25
  • ne değiştirebilir bir insanın doğasını?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 29 Şubat 2012, 13:45:43 »
İlk olarak ryuk arkadaşımı eleştirmek istiyorum.Kardeşim bana  bu güne kadar yazılmış eserler içinde; Raistlin,Drizz't,Pug,Haplo, gibi kaç tane kült karakter sayabilirsin acaba.
Saymaya başlıyorum : Conan, Solomon Kane , Vladimir Taltos, Althalus, Leofold, Nume, Çevik Atmaca...Daha ister misin?

Eğer Unutulmuş Diyarlarda Drizz't olmasa kmse okumaz bile.
Herkes kendi adına konuşmalı bence. Beni unutulmuş diyarlardan soğutan Drizzt'in ta kendisidir.
Fikirlerim için ölmeyi göze alamam çünkü yanılıyor olabilirim - Bertrand Russel

İyi bir fikir üretmek için, pek çok fikir bilmek gerekir:

* Yeni başlayanlar için FRP

* Fantastik edebiyata yeni başlayanlar ve bu türde ilerlemek isteyenler için

* Kılıçlar ve diğer eskiçağ silahları hakkında

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Daha fazlası için: Index

Çevrimdışı Demigod

• **
  • 253
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 29 Şubat 2012, 14:24:26 »
Bir kere fantastik dediğimiz gerçek dışıdır. Bu yüzden fantastik bir eser inandırıcı bir anlatıma sahip olmalı ki seni içine çeksin.
“Bu basit ama anlatması pek de kolay olmayan bir hikaye. Tıpkı bir masal gibi. Masallarda ne kadar hüzün varsa o kadar hüzünlü ve en az masallardaki kadar çoşkulu bir hikaye.”
-La vita è bella