Kayıt Ol

Beğendiğiniz Alıntılar

Çevrimdışı ada sahilleri

• **
  • 53
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
Ynt: Beğendiğiniz Alıntılar
« Yanıtla #180 : 04 Şubat 2013, 00:17:28 »
"Şehirlere kapanmış hayatlarımızda kim hayalperest gibi gün gelip yapayalnız ölmekten korkmaz ki? Bir gece yarısı uyanıp yanında yaşam yoldaşının soluduğunu duymak yerine, çıplak tavana bakıp sessizliği dinlemekten korkmayan biri var mıdır?"
Dostoyevksi - Beyaz Geceler

"Kabul edemediğim şey, Tanrı'nın kendisi değil, bunu anla! Ben, yalnız O'nun yarattığı dünyayı kabul edemiyorum."
Dostoyevksi - Karamazov Kardeşler

"Kendi huzurum için bütün dünyayı beş paraya satarım ben. Beni kıyametin kopmasıyla çaysız kalmam arasında bir seçime zorlasalar, dünyanın batmasını umursamaz, çayımdan vazgeçmeyeceğimi haykırırdım."
Dostoyevski- Yeraltından Notlar

- Özellikle sonuncusu hayat felsefesi olacak türden.

"Öyleyse git silahşor, bundan başka dünyalar da var."
Stephen King - Silahşor "Kara Kule I"

"Sorma bana "ne kadar seviyorsun?" diye... / O kadar işte! / tavanı kadar sokağın, dibi kadar cehennemin...
Nazım Hikmet Ran

"İnce Memed'ten bir daha haber alınmadı, imi timi belirsiz oldu."
Yaşar Kemal - İnce Memed

- Bu çok etkileyici gibi durmasa bile efsane olmuş bir kitabın son sayfasında okununca gözleri dolduruyor. Bir de Çukurova'yı iyi biliyorsanız, anlatılan köylerin benzerlerinde bol bol zaman geçirmişseniz, tek cümle betimlemeye ihtiyaç duymadan bütün mekanları gözünüzde canlandırabiliyorsanız çok daha vurucu oluyor, unutulmuyor.
Çok sözler edildi onlara dair ve onlar için,
"zincirlerinden başka kaybedecek şeyleri yoktur" dendi.

Çevrimdışı strider

• **
  • 141
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #181 : 04 Şubat 2013, 16:31:29 »
"Bir gün bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti."
Yeni Hayat/Orhan Pamuk

"Bütün mutlu aileler birbirine benzer; her mutsuz aileninse kendine özgü bir mutsuzluğu vardır."
Anna Karenina/Tolstoy

-Bu ikisi de açılış cümleleriydi.

"Ancak, Roland şeker gibi güçlü bir madde bu denli bol ve ucuzken kişilerin kokain ve diğer yasal olmayan ilaçları neden istediklerini anlayamıyordu."
Üç'ün Çekilişi/Stephen King
O halde git... Bundan başka dünyalar da var.

Çevrimdışı KingKiller

• 519
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #182 : 09 Şubat 2013, 12:26:56 »
"Karlar düştüğünde ve beyaz rüzgârlar estiğinde, yalnız kurt ölür ama sürü sağ kalır." -Eddard Stark
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #183 : 14 Şubat 2013, 20:13:52 »
Eğer biz yanarsak sizde bizimle birlikte yanarsınız.
Açlık oyunları \Suzanne colins

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #184 : 20 Şubat 2013, 23:26:54 »
"Karanlıkta nüfus sayımı şöyle yapılır: Yaşayanlar bir sigara yakar."

"Edebiyat tarihi şahane şeyler yazmış berbat adamlarla dolu."

"Gerçek yaşama sevincini görmek istiyorsanız mezarlıklara gidin, orada gezinen, ziyarete gelmiş insanların yüzlerine bakın."

"Hepimiz yanlış hatıralara sahibiz."

"Düşleri gerçek sanmaya başlarsan onlar da kusur da bulmaya başlarsın."

"Tutarlılığı, şahsiyetsizliğin kamufle aracı haline getirmemek lazım."

"Bir sürü doğru söyledik ama hiç burnumuz kısalmadı."

"İnsan zamanını durdurmak istediği yere aittir."

"Arada birbirimizi kaybettiğimiz iyi oldu. Bir şeyin kıymetini bilmenin en klasik yolu onu kaybetmektir."

"Hayatın boyunca mutlu anları toplasan, on beş yirmi dakikadan sonrası haksız kazanç gibi gelir."

"Şimdiki aklım olsa öyle yapmazdım. Ama öyle yapmasaydım da şimdiki aklım olmazdı."

"Hayatımızı değiştirecek insanlar sessiz sedasız geçtiler yanımızdan. Onları görmedik, yoktu kara atları."

"Söyle bana, saklı düşler ne demektir?"

"Kıyametin tek adaleti, herkes için kopması."

"Mutluluk bir vazgeçiştir ve çok ender rastlanan bir ruh dinginliğidir."

"İnsanı delik deşik eden sessizlikler var, geceyi bölen çığlıklardan daha beter."

"Hepimizi önemli insanlar olduğumuza inandırdılar. Sonra da çekip gittiler."

"Beni olduğum gibi kabul edebilecek bir Tanrı'ya her zaman inanabilirim."

"Geçmişi unutmak istiyorsan geleceğe de gözlerini kapatman gerekir."

"Yıkılmak için dizilen domino taşları gibiyiz."

Hikayem Paramparça - Emrah Serbes

"Dediğim gibi, kendini kandırmadan yaşamanın ne anlamı var. Çıplak gerçekler kimi tatmin edebilir ki? Bir derviş ya da manyakoğlumanyağın teki değilseniz olayları küçültmeden ya da büyütmeden, oldukları gibi kabul ederek yaşayamazsınız."

"Sonuçta sevilen her kadın güzel bir şarkıdır, bütün sözlerini hatırlayamazsın belki ama melodisi aklında kalır."

"Cep telefonu berbat bir şey. Toplumun boynumuza taktığı tasma."

"Okulun ilk günü silgi istemiştim Esra'dan. Silgisini ısırıp ikiye bölmüş, yarısını bana vermişti. Ben de ona aşık olmaya karar vermiştim."

"He şeyin ilki bir parça büyülüdür."

"Ne yapıyoruz bu gezegende diye düşündüm, bütün bu saçmalıklar ve bütün acılar neden."

"Okudukların yaşadıklarını değiştirir, değiştirmese bile farklı bir gözle görmeni sağlar."

Erken Kaybedenler - Emrah Serbes

Çevrimdışı strider

• **
  • 141
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #185 : 01 Mart 2013, 18:18:58 »
"Gözlerimin gördüklerini okuyanlar, kim bilir nasıl bir korkuya kaptıracaklar kendilerini."

"Usta, söylediklerin öyle kesin ki, öyle inanıyorum ki sana, başka sözlerin değeri sönmüş kömür gibi, seninkilerin yanında"

"Silkip at üstünden tembelliği. Kuş tüyü üstünde, yorgan altında kavuşulmaz üne; üne kavuşmadan yaşamını tüketen kişi, dumanın havada, köpüğün suda bıraktığı iz gibi bir iz bırakır yeryüzünde."

"Haklı bir isteğin karşılığı, söz değil eylem olmalı."
                                 İlahi Komedya

"Kin özünde tanrıya karşıdır. Dinle insanoğlu, bu kinden vazgeçmen gerek, her şeyden önce sevgiden bile."

"Bunu tekrar ve tekrar yapmaya mahkum muyuz? Bitmek bilmeyen yükselişler ve çöküşlerle anka kuşunu oynamaktan başka çaremiz yok mu? Asur, Babil, Mısır, Yunan, Kartaca, Roma, Sarlman'ın ve Türklerin imparatorlukları. Toprak olmuş ve tuzla sürülmüşler. İspanya, Fransa, Britanya ve Amerika... Yüzyılların unutulmuşluğunda yitmişler. Tekrar ve tekrar ve tekrar.
                                           Leibowitz İçin Bir İlahi
O halde git... Bundan başka dünyalar da var.

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #186 : 01 Mart 2013, 18:32:59 »
"Satranç oynar mıyız?" diye sordu. Televizyonun yanındaki satranç sehpasını görmüştü.

Oynamak istemiyordum, ama oynamak zorunda hissettim kendimi. İyi biri olmak, benden daha kötü birine yardım etmek... Mezarlığa gide gele kazanılan meleksi ve mermersi bir iyilik... Fillerden önce çıkarılan atlar. Piyon fedaları. Kabul edilmeyen vezir gambiti. Hayat devam eder. Bazı çiçekler susuzluğa ve unutulmaya dayanır. Hayat her zaman devam eder. Bunu herkes bilir.

* * *

Sahipleri evden ayrılırken anlamla sarmalanıyordu eller. Omzuna dokunulduğunda, bir kolu kavradığında, sırtı sıvazladığında. Bir söz veriyor, vaatte bulunuyorlardı. Yalnız değilsiniz, yanınızdayım, acınızı anlıyorum, hayat devam ediyor, ölenle ölünmüyor, yine geleceğim, bir ihtiyacınız olursa yapabileceğim bir şey olursa mutlaka arayın. Söze dönüşüyordu eller, güvenilmez oluyorlardı bu yüzden. Anlamları oluyordu, tabii hemen sonra anlamsızlıkları. Asansörün kapısını açıyorlar, son bir kere sallanıyorlar ve ardından gözden yitiyorlardı.

Cesaretini toplayıp kendi ellerine bakıyordu Umut. Bakar bakmaz da ellerini ileri doğru uzatıp boşluğu itiyordu. Birini iter gibi değil hayır. Bir düşünceyi iter gibi.

* * *

Ve ben bir adım atarak korkuluğa yaklaşacağım, saçlarımı balkondan aşağı sarkıtacağım, kendimi boşluğa bırakacağım. Yolda karşıma iyi niyetli biri çıkacak ve soracak olursa, aşağıdaki insanları gösterip, bir süre yere paralel gittikten sonra onlara anlayamayacakları şeyler anlattım, diyeceğim. Öyle olsun.

* * *

Bir şey sunulmuştu bana, bir hediye, bir meyve. Ama ben o meyveden tadamadım, gök erik gibi kaldı avcumda dünya. Şimdi ben uykusuzum, yalınayağım, kendimle meşgulüm. Kapımın önünde boş peynir tenekeleri, yağmur suyu biriktiriyorum. Kendi kendime, sanatçı tecrübe edinemeyen insandır, diyorum, bu dünyada hiçbir tecrübesi olmayan insandır ama şimdi sen karala bunun üstünü, yırt sen bunu, olmadı çünkü, olmadı işte.

Nafile.

* * *

"Sırtın ıpıssız," dedi Ahmet parmaklarını Başak'ın kürekkemiklerinde dolaştırırken. Sonra konuşmaya başladı ve çok konuştu, durmadan konuştu, ömründe hiç bu kadar konuşmamıştı. Sabaha kadar yağan bir gece yağmuru kadar güzel olduğunu söyledi Başak'a. Öyle uçsuz bucaksızsın ki, dedi, kıyıya yaklaşan gemilerin direkleri görünmüyor. Sen şimdiki zamansın, dedi, şimdiki mükemmel zaman, içinden cümleler geçiyor. Seviyorum seni, dedi, üzüm gözlerini, bakışlarının ağır salkımlarını, gidip de dönmek için biri bile yeter bana. Salınacaksın sen, dedi, sesin açık pencereden içeri doluyor. En çok bir mucizeyi reddedişini seviyorum, dedi, anlam kapımızı çaldığında açmayışını, hiçbir yerde yokuz, hiçbir yerde yokuz. Yazın buzdolabından çıkmış soğuk bir şeftaliyi ısırdığında tadın yarısı sanki dışarıda kalır ya, işte şimdi bunun acısını senden senden senden çıkaracağım, dedi. Başak bir şey hatırlamış gibi inleyerek kalçalarını kaldırıp kuvvetlice sıktığında, Bütün sözcükleri değiştiriyorsun dudaklarımdan başlayarak, dedi, bütün sözcükleri dudaklarımdaki, dedi, kendini Başak'ın üstüne bıraktı.

* * *

"Biz de deniz gibiyiz," dedi Başak, "tek derdimiz yerinden oynatamadığımız taşlar."

Bir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra - Barış Bıçakçı
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı cristol00

• *
  • 25
  • Rom: 0
  • '' Büyüdükçe masumiyet kaybolur. ''
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #187 : 02 Mart 2013, 16:14:12 »
''Bu maskenin altında bir yüz var, ancak benim değil.
Ne altındaki kaslardan daha ‘ben’dir o yüz…
Ne de altındaki kemiklerden.
Bu maskenin altında etten daha fazlası var.
Bu maskenin altında bir fikir var!
Ve fikirler kurşun geçirmez.'' - V For Vendetta

” En zengin insan, en güçlü arkadaşlara sahip olan insandır. ”

Altobello - The Godfather

Çevrimdışı Acmert

• **
  • 268
  • Rom: 24
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #188 : 02 Mart 2013, 17:36:23 »
"Sorumun yanıtı neydi, söyleyeyim sana. Şöyle: Parti, iktidarda olmayı yalnızca kendi çıkarları için istiyor. Başkalarının iyiliği bizim umrumuzda değil, bizi ilgilendiren yalnızca iktidardır. Servet, lüks, uzun yaşamak ya da mutluluk değil, yalnızca iktidar, salt iktidar.  Salt iktidarın ne demek olduğunu birazdan anlayacaksın. Bizi geçmişteki tüm oligarşilerden farklı kılan, ne yaptığımızı biliyor olmamız. Onların hepsi, hatta bize benzeyenleri bile korkak ve iki yüzlüydü. Alman Nazilerinin ve Rus Komunistlerinin yöntemleri bizimkilere çok yaklaşmıştı, ama onlar kendi güdülerini tanımayı asla göze alamadılar. İktidarı zorunlu olarak ve belirli bir süre için ele geçirdiklerini, yolun sonunda insanların özgür ve eşit olacakları bir cennet beklediğini söylüyorlar, dahası belki de buna inanıyorlardı bile. Biz öyle değiliz. Kimsenin iktidarı sonradan bırakmak amacıyla ele geçirmediğini biliyoruz. İktidar bir araç değil, bir amaçtır. Kimse, devrimi korumak için diktatörlük kurmaz, diktatörlük kurmak için devrim yapar. Zulmün amacı zulümdür. İşkencenin amacı işkencedir. İktidarın amacı iktidardır. Şimdi anlamaya başladın mı beni?"

George Orwell, Bin Dokuz Yüz Seksen Dört.

Çevrimdışı TurinTurambar

• *
  • 17
  • Narn i Hîn Húrin
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #189 : 02 Mart 2013, 21:10:07 »
"İki köpeğime her gün yemek götürebileyim, geri kalan parayla da gitar teli takımı alabileyim, daha fazlasını neden isteyim ki.."
                                    Chuck Schuldiner
You may say I'm a dreamer
But I'm not the only one
I hope someday you'll join us
And the world will live as one

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #190 : 08 Mart 2013, 21:39:17 »
"Kaçınılmaz olan gerçekleştiğinde, banyo akıtıp gazeteler ıslandığında, Cemil bunları kaldırıp yerlerine yenilerini koyuyordu. Böylece değişik zamanlarda değişik insanlar asma tavanın alüminyum şeritleri arasından klozet deliğine bakıyordu:  toplantı masasına yerleşmiş Milli Güvenlik Kurulu üyeleri. Aynı anda dört üst geçidin birden açılışını yapan belediye başkanı. İlk kez mülakat veren, fotoğraf çektiren, "usul usul edebiyat" yaptığı söylenen ama muhtemelen en büyük numarası ortalıkta görünmemek ola bir yazar... Hepsi de günün birinde küçük bir hareketle akıp gidecekleri ve insanların hayatından çıkacakları yere, klozet deliğine belli belirsiz bir korku ve baş sönmesiyle bakıyorlardı."

"Karman çorman hissedişin tane tane çözüleceğini, yeniden, bu kez mükemmel bir düzen içinde bir araya geleceğini ve hayatın bir anlama kavuşacağını hayal etmek: yazmak."

"Birlikte yaşlanmanın iyi tarafı birbirine söylediğin veya söylemediğin şeyler yüzünden ölmeyeceğini bilmek!"

"Gençken konuşmak da ihanettir; gençken insan kolay can alacağını, canının kolay çıkacağını düşünür."

"Ama kötü hatıralar nedense hep kol mesafesinde durur. Oradadırlar."

"Kitaplar bir bakıma başarılmış, tamamlanmış şeylerdir. Oysa hayat başarılamayan ve tamamlanmayan şeylerle doludur."

"Edebiyat ham duygularla yapılmaz!"

"Her şey bir şeyin etrafında hiç durmadan döner, insanın payına düşen sarhoşluktur."

"Okurken yere yakındım ama yine de uçar gibiydim."

"İnsanın kendi dünyasını ve dilini susarak koruması ne tatlı paradoks!"

"Çünkü aşk başta anlam olmak üzere pek çok şeyi karşısına alır, huzuru örneğin, kararlılığı ve dengeyi. Kendi kendine sözler verirsin. Boşunadır."

"Halbuki sızıntı hep vardır, ip gibi, yaşadıklarımızdan, okuduğumuz kitaplardan, seyrettiğimiz filmlerden zihnimize akan bir şeyler hep vardır."

"Canlı beyin muhallebi kıvamındadır."

"Tabiatta kelimelerin bulunmaması ne tuhaf! Oysa kelimeler burada öyle tabii ki..."

"İnsan olmak size yetmemeye başlar. Dünya olmak istersiniz."

"Editör Hanım, yazarak, hikayeler anlatarak bir kadını içinize alabilirsiniz ve başka biri olabilirsiniz. Saygılarımla..."

"Yazmak bir bakıma anlatılmaya değmez olanı anlatmaktır. Böylelikle anlamsız olanı anlamlı kılmaya cüret etmektir."

Kendi dünyamdan çıktığımda basit cümlelerin öznesi oluyorum, diye düşündü.

Uzaydan dünyayı seyrediyor gibiydi.

Döner ağaçlar, evimiz ve dünya.

Sinek Isırıklarının Müellifi - Barış Bıçakçı

Başımı şoförün omzuna dayayıp, "Camı kapat!" diyorum.
Teyzem bağırmamamı, kibar konuşmamı söylüyor.
Annem başımı okşarken, "Camı kapatır mısınız lütfen," diyorum.

"Salonumuzda piyano yoktu. Salonumuzdaki en gösterişli şey, dikenleri küçüklüğümüzden beri oramıza buramıza batan kocaman bir kaktüstü."
"Babam annemin yanına gitti. İki elini omuzlarına koydu. Sonra başını kendisine bastırdı. Onlara baktım. Onlara baktım ve ilk kez ikisinin de bir gün öleceğini düşündüm."

Üçümüzün de içi karardı.
Kardeşim, "Annem yemeğe bekliyor unutmayın!" diyerek sessizliği bozdu.
Anneme giderken onlara Eukleides'ten söz etmeye başladım. Geometrisinin temelini oluşturan beş aksiyomunu anlattım. Beşincisi üzerine yapılan tartışmalara değindim, konuyla ilgilenmiş birkaç büyük matematikçinin adını andım ve gelip Eukleides'çi olmayan geometriye dayandım çünkü hiçbir şey göründüğü , hatta yaşandığı gibi değil.
Her şey hatırlandığı gibi.

Aramızdaki En Kısa Mesafe - Barış Bıçakçı

"Bir insanı okuduğumuz kitaptaki bir kahramana benzettiğimizde bunu o insanı yargılamak için değil, anlamak için yaparız. Çünkü edebiyat da doğa gibi her türlü bilgeliğin kucağı."

"Yalnızca bir an ama. Yalnızca bir an farklı görünüyor her şey."

"Özlemek duvarları en yüksek, kaçılması en zor hapishaneydi. Özlemekti onun hapishanesi."

Bir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra - Barış Bıçakçı

"İnsanın geçmişi peşinden köpek gibi gelse, tamam! Ama biz insanların zamanla tedirgin bir kediye dönüşme olasılığı da var. Sırtı kabarık, durmadan arkasına bakan bir kedi."

"Güzel bir kitap okumak ve ömrümün geri kalanını o kitabı okuduğum yerde geçirmek istiyorum," demişti o. Sonra da bana dönüp sormuştu: "İnsan güzel bir kitap okuduğu yerden nasıl ayrılabilir?"

Baharda Yine Geliriz - Barış Bıçakçı

Çevrimdışı armeneus

• **
  • 139
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #191 : 15 Mart 2013, 10:39:44 »
En duygusuz kararların ardında taş kalpli kararlar yatabilir.
(Sofi'nin Dünyası)
Şimdi, daima ve sonsuza dek

Çevrimdışı hayal

• *
  • 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #192 : 20 Mart 2013, 12:22:39 »
Anneler, herşeyi görmeseler bile kalpleriyle duyarlar.
Ostrovoski
Ben, kitabım, kahvem ve kedim işte hayat...

Çevrimdışı armeneus

• **
  • 139
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #193 : 20 Mart 2013, 12:29:04 »
Aile kralların bile giremediği bir kaledir.
Emerson

Eğitim ailede başlar. Çocukların akıllarında kalan yegane öğretmenler anne babalardır. Anne baba olabilmek iyi bir öğretmen olmaktır.
Şimdi, daima ve sonsuza dek

Çevrimdışı Apollo

• *
  • 38
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #194 : 23 Mart 2013, 18:54:40 »
Vincent soruyor Duncan'a:
-"Ölmeleri ne kadar zaman almıştır, dersin?"

"O sorunun birkaç farklı cevabı olabilir diye düşünüyorum."
Duncan'ın sesi yumuşak, takıntısız. "Örneğin ilk öldürdüğüm