Kayıt Ol

Mitolojiye İlk Adım İçin Okunacak Kitaplar

Çevrimdışı Black Helen

• 782
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
Ynt: Mitolojiye İlk Adım İçin Okunacak Kitaplar
« Yanıtla #15 : 14 Mart 2010, 14:08:13 »
Peki doğrudan mitoloji hakkında bilgi veren bir kitap arıyorsak? Ne önerebilirsiniz? Burda sordum ama yanlış mı bilmiyorum, bir türlü kurallar gibi bir başlık bulamadım.

Tudem ve Tubitak'ın mitoloji için danışma kitapları var. Özellikle Tudem'in büyük mavi ciltli fazla detaylı olmasa da içinde ilginç bilgiler bulunduran bir kitabı var.Tavsiye ederim
Spoiler: Göster

Çevrimdışı Cerima

• **
  • 57
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 14 Mart 2010, 14:20:56 »
Teşekkür ederim, inceleyeceğim. :)
...
Gerçekten gittin mi?
Hayır diyor kalbim... İçimdesin.
Hala bendesin, belki de bensin.

# Bana ait bir şiirden bir parça. (:

Çevrimdışı krezus

• *
  • 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 17 Mart 2010, 14:31:33 »
Donna Rosenberg'in Dünya Mitolojisi ni  öneririm. Yunan ve Roma mitolojisinden Hint, Çin, Japon, Kızıl Derili, Kuzey mitlerine, Hitit ve Mısır'a kadar herşeyi bulabilirsin. Yıllardır alacağım derim biraz pahalı o yüzden almadım, ama kütüphaneye verdiğim gecikme cezalarını toplasan iki kitap alırdım şimdiye kadar:). Güzel de bir baş ucu kitabıdır, unuttukça bakarsın hatırlarsın, mitolojinin çok çetrefilli ilişkilerini akılda trutmak kolay değil:).

Çevrimdışı Contes

• **
  • 57
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 17 Mart 2010, 17:47:28 »
Daha bugün kütüphaneme kitap seçiyordum ve bu "dünya mitolojisi" kitabını gördüm ve ekledim. Umarım alırız:))
Gerçeği öğrendim bir gün...
Ve gerçeğin acı olduğunu...
Sonra dozunda acının, yemeğe olduğu kadar hayata da "lezzet" kattığını öğrendim. (Mevlana)

Çevrimdışı Cerima

• **
  • 57
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 17 Mart 2010, 19:29:59 »
O zaman Dünya Mitolojisi'ni de bir inceleyeyim, teşekkürler. :)
...
Gerçekten gittin mi?
Hayır diyor kalbim... İçimdesin.
Hala bendesin, belki de bensin.

# Bana ait bir şiirden bir parça. (:

Çevrimdışı boromir

• **
  • 374
  • Rom: -4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 08 Nisan 2010, 13:32:58 »
bence başta narnia günlükleri'ni okumalısınız, sonra yüzüklerin efendisi ve enson da roverandom'da tamamlanıyor.

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 09 Nisan 2010, 21:13:15 »
Alıntı
bence başta narnia günlükleri'ni okumalısınız, sonra yüzüklerin efendisi ve enson da roverandom'da tamamlanıyor.

Narnia'da mitoloji varmıydı ki? Bi tek nehir Tanrısı vardı Caspian'da.

Edit: Okyanus yazmışım Nehir olacaktı.
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı Jean Valjean

• **
  • 281
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 09 Nisan 2010, 21:40:31 »
Narnia'da mitoloji varmıydı ki? Bi tek nehir Tanrısı vardı Caspian'da.

Edit: Okyanus yazmışım Nehir olacaktı.
Narnia hakkında çok az şey biliyorum. Ancak minotorlar, kentaurlar yok muydu?
He Who Dwells Beneath The Waves

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 09 Nisan 2010, 22:12:13 »
Aaa doğru onlarda vardı.Ama Tanrılar yoktu.Sentor ve Minotorlar vardı.Dediğim gibi Tanrılar yoktu.
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 24 Ağustos 2011, 20:48:51 »
Mitoloji hakkında birçok eser önerilmiş, hatta bazı arkadaşlar roman dahi önermiş. Şu sıralar Mitolojiye kafayı taktığım için okuduğum veya okumadığım fakat önemli olduğunu düşündüğüm kitapları burada paylaşmak istedim. Demem şudur ki bu konuya gerçekten meraklıysanız ve klasik mitoloji (Yunan-Roma) ile yetinmek istemiyorsanız, şu kitapları öneririm :

1-Yunan ve Roma Mitolojisi - Colette Estin, Helene Laporte; Tübitak. Eser Klasik Mitolojiye giriş yapmak ve bazı kavramların oturmasını sağlamak için çok yararlı. Özellikle basit ve eğlenceli tasarımı dolayısıyla her yaş grubundan insanın eğlenerek okuyabileceğini düşünüyorum. Ki günümüzde mitoloji deyince ilk olarak klasik mitoloji akla geldiğinden Klasik Mitolojiyi bilmeden diğer eserleri anlamdırmak biraz zorlaşıyor...

2-Dünya Mitolojisi - Donna Rosenberg; İmge Yayınevi. Dünya'nın çeşitli topluluklarına ait söylence ve destanlar hakkında bilgi sahibi olmak açısından gayet başarılı bulduğum bir eser. Zaten başka arkadaşlarda önermiş.

3-Mitoloji - Kollektif; Ntv Yayınları. Bu kitabı okumadım ancak inceleme fırsatı buldum. Bu bağlamda Tübitak'ın basmış olduğu Yunan ve Roma Mitolojisi kitabına benziyor. Sadece çok daha kapsamlısı...

3- İlyada, Odysseia, Dönüşümler (Ovidius), Aeneas (Vergilius). Bu dört eser sadece klasik edebiyatın köşe taşları olmakla kalmaz aynı zamanda Klasik Mitoloji'nin günümüzde de anlaşılabilinmesini sağlamışlardır. İlyada ve Odysseia için Azra Erat çevirisi şiddetle tavsiye edilir. Dönüşümler ise Yunan Mitolojisine dair tüm mitleri içerisinde barındırması sebebiyle mutlaka okunmalıdır. Aeneas ise Roma Mitolojisi bağlamında, İlyada ve Odysseia Yunan Mitolojisi için neyse odur.

5-İlkel Mitoloji Tanrının Maskeleri 1, Doğu Mitolojisi Tanrının Maskeleri 2, Batı Mitolojisi Tanrının Maskeleri 3, Yaratıcı Mitoloji Tanrının Maskeleri 4 - Joseph Campbell; İmge. Kesinlikle alınması ve okuması gereken bi kitap dört kitabın toplam fiyatı 160 lira olduğundan hala alamadığımı söylemekten büyük bir utanç duyuyorum...

6-Mitolojinin Gücü - Joseph Campbell; MediaCat Kitapları. Mitolojinin popüler kültüre yasımlarını anlattığı için Cerima'nın tamda aradığı şey olduğunu düşünüyorum...

7-Mitlerin Özellikleri - Mircea Eliade. Türkçe baskısı tükenmiş bir kitaptır. Ancak Eliade'nin din tarihi ve felsefesi üzerine ünlü bir isim olması dolayısıyla çok sağlam olduğuna adım gibi emnim. Bu arada elinde olan varsa almayı düşündüğüm ama şu ana kadar bulamadığım bir kitaptır kendisi ;D

8-Altın Dal - James George Frazer; Yky. Dünya folklörü ve mitoloji bağlamında mutlaka okunması gerektiğini düşündüğüm bir eser. Her ne kadar Yky baskısı ilk cildin özet bir versiyonu olsada gayet tatmin edici. Eserin Orjinali ise 12 cilt ve 9 yıllık bi çalışmanın ürünü. Eğer imkanınız ve İngilizceniz varsa orjinalini öneririm.

9-Mitolojiye Giriş - Fuzuli Bayat; Ötüken. Ülkemizde çeşitli kültürlere ait mitolojik sistemler ve hikayeler için birçok kitap olmasına rağmen mitolojiyi bilimsel olarak inceleyen ve mitolojinin bu toplumların toplumsal hayatındaki yerini inceleyen eserler bi hayli az. Bu eser bu konuda gayet yardımcı olacaktır. Ancak eseri okurken mutlaka yanında bi sözlük bulundurmanızı tavsiye ederim zira eser bilimsel bir çalışma olarak hazırlandığından anlamını bilmediğiniz birçok terimle karşılaşabilirsiniz. Kısacası başlığı girişte olsa genel bir birikime sahip olmadan biraz havada kalıyor...

10-Bulfinch Mitolojisi -  Thomas Bulfinch. Şu an iki yayınevinden çıkmış iki farklı edisyonu mevcut. Daha kitabı edinemedim ama kesinlikle okunması gereken bir eser...

11-Türklerin ve Moğolların Eski Dini - Jean-Paul Roux; Kabalcı. Şu sıralar özellikle ilgilendiğim için Türk Mitolojisi hakkında da birkaç kitap adı vermek istedim. Mağlum Jean-Paul Roux en tanınmış türkologlardan biri bu bağlamda bile kesinlikle okunması gerek bence. Ama tabiki üstat adını hakkediyor. Türk ve Moğol dininin erken dönem oluşumlarını ve bunların kültürel yansımalarını anlayabilmek açısından kesinlikle okunması gerektiğini düşünüyorum. Daha kapsamlı eserlerde mevcut ama bunun iyi bir başlangıç olduğu kanısındayım...

12-Türk Mitolojisinin Anahatları - Yaşar Çoruhlu; Kabalcı. Bu da aynen bi önceki kitap gibi Türk Mitolojisi için iyi bir giriş niteliği taşıyor.

13-Türk Mitolojisi - Bahaeddin Ögel; TTK Yayınları. İki ciltlik bu eser Türk Mitolojisi ile ilgili en kapsamlı ve tatmin edici eser. Eğer şu sıralar Türk Mitolojisi'ne ilgi duyuyorsanız fakat sınırlı bir bütçeniz varsa kesinlikle bu kitabı öneriyorum. Ki şu an iki cildin fiyatı toplamda 34 lira(En azından TTK'nın sitesinde öyle gözüküyor).

14- Minyatürlerle Osmanlı - İslam Mitologyası - Metin And; Yky. Mitoloji genellikle pagan dinlerine maledilir ancak tek tanrılı dinlerde birçok mitolojik unsuru içlerinde barındırır. Bunu en başlıca örnekleri peygaberlerin, ermiş ve azizlerin hayat hikayeleridir. Bu bağlamda gerek minyatürlerle süslenmiş renkli anlatımı gerekse de Osmanlı ve İslam kültüründeki mitolojik yansımaları anlatan eser sayısının sınırlı olması dolayısıyla (Benim bu başlık altında karşılaştığım tek eser mutlaka okunmalıdır...

Bunun haricinde Hint, Japon vs. gibi  toplumlara ait mitleri anlatan tonla kitap zaten var ve pek efor sarfetmeden herhangi birine ulaşmak mümkün. Ancak benim bu konudaki tek çekincem çeviri unsuru  yoksa hepsi alınıp okunabilir.  Umarım konunun meraklılarına yardımcı olabilmişimdir...

Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.

Çevrimdışı aksuvar

• *
  • 32
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 26 Ağustos 2011, 02:15:45 »
Mitolojiyi öğrenirken salt mitoloji kitapları okumak fazla birşey kazandırmaz insana. Mitolojilerin yaratıldığı uygarlıkları da bilmemiz gerekir. Bunun için ben de Yunan, Türk, Mısır, İskandinav, Çin, Hint, Japon, Maya, İnka ve benim için en önemlisi Ortadoğu uygarlıklarının tarihlerini anlatan kitapları tavsiye ediyorum. Muazzez İlmiye Çığ'ın kitapları başlangıç sayılabilir.

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 26 Ağustos 2011, 03:37:20 »
Kesinlikle katılıyorum. Ancak burada vermiş olduğum kitapların birçoğu söylence ve destanların türedikleri toplumlara etkilerinden de bahsetmiş o yüzden tarih kitapları hakkındaki bu durumu belirtmek aklımdan çıkmış ;D
Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.

Çevrimdışı aksuvar

• *
  • 32
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 26 Ağustos 2011, 04:30:44 »
Fazla tekrar göz çıkarmaz. :P
Aslında tavsiye edilecek çok kitap var ama insan hangisinden başlayacağını bilemiyor.

Çevrimdışı LordKunduz

• **
  • 82
  • Rom: -2
  • Bazen bende kara kule mi bulmak istiyorum!
    • Profili Görüntüle
    • Facebook adresi
« Yanıtla #28 : 31 Ağustos 2011, 22:13:33 »
Bence foruma ilk ne okuyum sonra ne okuyum diye mesaj atma. Çünkü herkes bu tarz mesajlar atar ve birçok üye en sevdiği kitapları söyler ve sen karar veremezsin hangisi daha güzelse.Kafan karışır :D . En iyisi sen bi forum da ya da portalda az gezin şöyle bi eser tenıtımlarına göz gezdir eminim hoşuna giden eserler görürsün. Bence bir kitabı arkadaş tavsiyesi ile alıp okumak yerine kendin araştırıp zevkine göre bulman daha faydalı olacaktır :)

Tavsiyede bulunmak gerekirse ben Stephen King'in Kara Kule serisini severim.7 adet tuğla gibi kitiabı bir çırpıda bitirerek kitap okumayı sevdim.Mitoloji ile pek bir alakası olmasada iyi bir seridir yazar bu seriyi bitirmek için 30 yıl uğraşmış
TO LIVE IS TO DIE

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 31 Ağustos 2011, 22:23:49 »
Tavsiyede bulunmak gerekirse ben Stephen King'in Kara Kule serisini severim.7 adet tuğla gibi kitiabı bir çırpıda bitirerek kitap okumayı sevdim.Mitoloji ile pek bir alakası olmasada iyi bir seridir yazar bu seriyi bitirmek için 30 yıl uğraşmış

Evet, konu ile alakası hiç yok. Buna rağmen buraya yazmaya da gerek yok.