Kayıt Ol

Mitolojiye İlk Adım İçin Okunacak Kitaplar

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
Ynt: Mitolojiye İlk Adım İçin Okunacak Kitaplar
« Yanıtla #30 : 31 Ağustos 2011, 23:28:51 »
Bence foruma ilk ne okuyum sonra ne okuyum diye mesaj atma. Çünkü herkes bu tarz mesajlar atar ve birçok üye en sevdiği kitapları söyler ve sen karar veremezsin hangisi daha güzelse.Kafan karışır :D . En iyisi sen bi forum da ya da portalda az gezin şöyle bi eser tenıtımlarına göz gezdir eminim hoşuna giden eserler görürsün. Bence bir kitabı arkadaş tavsiyesi ile alıp okumak yerine kendin araştırıp zevkine göre bulman daha faydalı olacaktır :)

Genelde durum öyledir ama ben bu kitap isimlerini verirken sadece kendi tercihlerimi yansıtmadım. Buradaki Mircea Eliade, Joseph Campbell, Thomas Bulfinch ve James George Frazer mitoloji ve foklör alanında dünyaca ünlü isimlerdir. Ayrıca Türk Mitolojisi söz konusu olduğunda Baheddin Ögel ve Fuzuli Bayat akla gelen en önemli isimlerdir. Jean Paul Roux'u ise Türk Tarihi ile ilgilenipte bilmeyen kimse yoktur herhalde... Ayrıca özellikle yanlarına kendi yorumlarımı yazdımki buradaki eserleri okumak isteyen arkadaşlar kendi ihtiyaçları doğrultusunda seçim yapabilsin...

Not : Amacım kesinlikle herhangi bir tartışma başlatmak değil. Sadece burada kısa olarak tanıtmaya çalıştığım kitapları seçerken, -bilgim dahilinde- tarafsız olmaya çalıştığımı söylemek istedim. Tabi insan ne kadar tarafsız olabilirse; bende o kadar tarafsızım ;D
Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #31 : 01 Eylül 2011, 22:42:11 »
Oldukça güzel tavsiyelerde bulunmuşsunuz sevgili ronin47. Hem faydalı bir paylaşım hem de konuya ilgi duyanlara bir rehber niteliğinde mesajınız. Keşke her üyemiz sizin kadar faydalı paylaşımlarda bulunabilse ve mesaj yazdığı konunun aslında ne anlattığına biraz daha özen gösterse...
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Wyern

• **
  • 121
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
    • Son Gulyabani'nin Yeri
« Yanıtla #32 : 28 Eylül 2011, 19:39:42 »
Ben kendi kütüphanemden bir liste verebilirim. İlk adım değildir ama önemli seviyede bilgi sahibi olabilirsin.
-İnanç Sözlüğü, Orhan Hançerlioğlu.
-Cadılığın, Büyücülüğün ve Okültizmin Tarihi, W.B. Crow.
-Türk Halk Kültüründe Memoratlar ve Halk İnançları, Özkul Çobanoğlu.
-V. Anohin'in "Altay Şamanizmine Dair Materyaller", Bahaeddin Ögel'in "Türk Mitolojisi", Mircae Elidae'nin Şamanizm kitabı, Celal Beydili'nin "Ansiklopedik Türk Mitolojisi Sözlüğü".
-"Gizli Bilimler Ansiklopedisi",
-Scognamillo ve Aslan'ın hazırladığı ve ancak elimde birisi bulunup diğerlerini sahaflarda aradığım "Doğu Batı Kaynaklarına Göre" üçlemesi. Cin-Büyü-Şeytan inancı üzerine ayrı cilt olarak yazılmıştır.
-İsmet Zeki Eyüboğlu'nun Anadolu'dan büyülere muhteşem derlemeleri ve kitapları.
-Cemal Anadol'un "Büyü" isimki kitabı ve bulabilirseniz Pertev Naili Boratav'ın halk araştırmaları.
-Yine Scognamillo'nun konuyla ilgili araştırmaları. (Yıldızlar ve İstanbul Gizemleri özellikle)
-İdris Şah'ın "Doğu Büyüsü". Yine işin derinine inmek için havvas ve yıldıznamelerle ilgili kitapları tanıtan yazılar var internette isimleri alarak kütüphanelerde bulabilirsiniz.
-Kabalcı'dan çıkan Şeytan'la ilgili araştırma kitaplarına ve yayınlanmış Şehname destanına muhakkak bakın.

Çevrimdışı PhoenixMan

• 919
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 01 Aralık 2011, 11:15:29 »
Ben kendi kütüphanemden bir liste verebilirim. İlk adım değildir ama önemli seviyede bilgi sahibi olabilirsin.
-İnanç Sözlüğü, Orhan Hançerlioğlu.
-Cadılığın, Büyücülüğün ve Okültizmin Tarihi, W.B. Crow.
-Türk Halk Kültüründe Memoratlar ve Halk İnançları, Özkul Çobanoğlu.
-V. Anohin'in "Altay Şamanizmine Dair Materyaller", Bahaeddin Ögel'in "Türk Mitolojisi", Mircae Elidae'nin Şamanizm kitabı, Celal Beydili'nin "Ansiklopedik Türk Mitolojisi Sözlüğü".
-"Gizli Bilimler Ansiklopedisi",
-Scognamillo ve Aslan'ın hazırladığı ve ancak elimde birisi bulunup diğerlerini sahaflarda aradığım "Doğu Batı Kaynaklarına Göre" üçlemesi. Cin-Büyü-Şeytan inancı üzerine ayrı cilt olarak yazılmıştır.
-İsmet Zeki Eyüboğlu'nun Anadolu'dan büyülere muhteşem derlemeleri ve kitapları.
-Cemal Anadol'un "Büyü" isimki kitabı ve bulabilirseniz Pertev Naili Boratav'ın halk araştırmaları.
-Yine Scognamillo'nun konuyla ilgili araştırmaları. (Yıldızlar ve İstanbul Gizemleri özellikle)
-İdris Şah'ın "Doğu Büyüsü". Yine işin derinine inmek için havvas ve yıldıznamelerle ilgili kitapları tanıtan yazılar var internette isimleri alarak kütüphanelerde bulabilirsiniz.
-Kabalcı'dan çıkan Şeytan'la ilgili araştırma kitaplarına ve yayınlanmış Şehname destanına muhakkak bakın.
Hocam fazla abartmışsın gibi geldi bana. :D

Biraz geç olacak ama magicalbronze'un da söylediği üzere İlya Yayınlarının mitoloji dizilerine bir gözatabilirsin toplam 3 set. Ben aldım hepsini birkaç ay önce, başangıç için hatta belki de orta seviyeye kadar idare edebilirler seni. Büyük ölçüde merakını da giderebilirler gibi geliyor.

Mitolojiyle ilglenmek sabır ister, başlayacaksan şimdiden kolay gelsin. :)

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 12 Aralık 2011, 13:07:12 »
İlya Yayınları Mitoloji  Setleri tamamen popülist bi yaklaşımla ve roman tadında hazırlanmış kitaplar. Ayrıca çevirilerinin kaliteside tartışılır. Ancak Mitoloji büyüklere masallar diye tabir edilen şeyden ibaret değildir. Mitoloji Antik Çağ insanlarının düşünce, din ve sosyal hayatını bütünsel bir yaklaşımla ortaya koyan düşünsel bir sistemdir. Bu bağlamda da mitoloji kavramını tam olarak özümseyebilmek için bu hikayeleri kaba taslak bilmek ancak muhabbet ortamlarında bi iki fiyakalı laf etmeye yarar. Her neyse biraz ağır konuşmuş olabilirim ama mitoloji kavramına karşı olan bu tutum beni biraz rahatsız ettiğinden beni mazur görün...

Bu arada Wyvern isimli arkadaşın önerdiği ''BÜYÜ'' ile ilgili kitaplar mitoloji kavramı bağlamında pekte önemli eserler değiller bence. Çünkü bu eserler mitoloji kavramından ziyade büyü fenomeni üstünde eserlerdir; ve büyü, mitolojik hikayelerin sadece arka planında varolan, insanın doğayı, doğanın işleyişini anlama ve bu işleyişi ihtiyaçları doğrulrutusunda yönlendirme çabalarını vs. ifade eden bir alegoridir... Her ne kadar mitolojinin ortaya koymaya çalıştığı şeylerden biri bu durum da olsa dediğim gibi anlatmaya çalıştığı şey büyü değildir. Büyü anlattığı şeyin temsili bir izdüşümünden öteye geçmez vs. vs. Umarım azda olsa ne demek istediğim anlaşılmıştır...
Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.

Çevrimdışı ryuk

• 497
  • Rom: 25
  • ne değiştirebilir bir insanın doğasını?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 12 Aralık 2011, 21:22:06 »
Peki doğrudan mitoloji hakkında bilgi veren bir kitap arıyorsak? Ne önerebilirsiniz? Burda sordum ama yanlış mı bilmiyorum, bir türlü kurallar gibi bir başlık bulamadım.

Şefik Can - Klasik Yunan Mitolojisi
Yaşar Çoruhlu - Türk Mitolojisinin Ana Hatları

Direk bilgi veren olarak bunlar var okuduklarım içinde tavsiye edebileceğim.
Fikirlerim için ölmeyi göze alamam çünkü yanılıyor olabilirim - Bertrand Russel

İyi bir fikir üretmek için, pek çok fikir bilmek gerekir:

* Yeni başlayanlar için FRP

* Fantastik edebiyata yeni başlayanlar ve bu türde ilerlemek isteyenler için

* Kılıçlar ve diğer eskiçağ silahları hakkında

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Daha fazlası için: Index

Çevrimdışı mr.hrothgar

• *
  • 1
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 16 Aralık 2011, 11:40:41 »
http://www.ntvyayinlari.com/tanim.asp?sid=Q744L6FP64WSOQCHD4J3

bunu okursanız, size çok yararı olacaktır.

Çevrimdışı Ensar Karakaya

• *
  • 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 16 Aralık 2011, 18:53:32 »
Fantazya tadında güzel bir mitolojik seri olan "Percy Jackson ve Olimposlular"ı öneririm. İlk adım mı orta adım mı bilemem ama, bence mitoloji ve fantastik kurgudan hoşlanıyorsan beğeneceğin bir seri olabilir. :)

Katılıyorum ama ben devamını getiremedim :D başlangıçta kaldı yardım ederseniz (Yunan roma favorim).
Yağmuru sevdiğini söylüyorsun ama yağmur yağınca şemsiyeni açıyorsun, Güneşi sevdiğini söylüyorsun ama güneş açınca gölgeye kaçıyorsun, Rüzgarı sevdiğini söylüyorsun rüzgar çıkınca pencereni örtüyorsun. İşte bundan korkuyorum çünkü beni de sevdiğini söylüyorsun.
William Shakespeare

Çevrimdışı askgulduuf

• *
  • 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 19 Ocak 2012, 16:42:04 »
Fantazya tadında güzel bir mitolojik seri olan "Percy Jackson ve Olimposlular"ı öneririm. İlk adım mı orta adım mı bilemem ama, bence mitoloji ve fantastik kurgudan hoşlanıyorsan beğeneceğin bir seri olabilir. :)

Kesinlikle ve her bir kelimesine ayrı ayrı katılıyorum. Çok seveceksin.. :)

Çevrimdışı kiklop

• *
  • 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 05 Şubat 2012, 21:42:41 »
Sevgili Arcian sana bir kitap önermek isterim elbet zira ben bir Arkeolog olmak isterim.(klasik Arkeolog) Elbette mitoloji dünyada öğrenilmesi gereken bir şey.Eğlenceli efsaneler,başarılı kahramanlar :fight:ve güzel kadınlar.Ben sana Rick Riordan adlı yazarın yazdığı tüm kitapları okumalısın

Çevrimdışı Wyern

• **
  • 121
    • Profili Görüntüle
    • Son Gulyabani'nin Yeri
« Yanıtla #40 : 16 Temmuz 2012, 15:14:35 »

Bu arada Wyvern isimli arkadaşın önerdiği ''BÜYÜ'' ile ilgili kitaplar mitoloji kavramı bağlamında pekte önemli eserler değiller bence. Çünkü bu eserler mitoloji kavramından ziyade büyü fenomeni üstünde eserlerdir; ve büyü, mitolojik hikayelerin sadece arka planında varolan, insanın doğayı, doğanın işleyişini anlama ve bu işleyişi ihtiyaçları doğrulrutusunda yönlendirme çabalarını vs. ifade eden bir alegoridir... Her ne kadar mitolojinin ortaya koymaya çalıştığı şeylerden biri bu durum da olsa dediğim gibi anlatmaya çalıştığı şey büyü değildir. Büyü anlattığı şeyin temsili bir izdüşümünden öteye geçmez vs. vs. Umarım azda olsa ne demek istediğim anlaşılmıştır...

Benim orada bahsettiğim kitaplarda, büyüyle ilgili olanların her birinde ayrı olarak mitolojik varlıklardan ve inanç sistemlerinden de bahsedilmektedir. İsmet Zeki Eyüboğlu'nun araştırmaları neyse de Crow'un, İdris Şah'ın, Scognamillo-Arslan'ın eserlerinde mitolojik kaynaklardan bahsedilmektedir çünkü. Gerçi büyü muskalarının çizimlerindeki cin tasvirleriyle, Mehmet Siyahkalem'in tasvirlerini karşılaştırmak, minyatür sanatlarındaki doğaüstü yorumları incelemekte Doğu mitolojisne değinmek açısından değişiklik olabilir.

Konudan ayrı mitolojiyle ilgili yazılar olarak Azra Erhat'ın, Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın yazıları da vardır ancak Derman Bayladı'nın "Efsaneler Dünyası'nda Anadolu" ve "Tanrıların Öyküsü" isimli kitapları konuya giriş mahiyetindedir. Benim tavsiyem İlyada ve Odesa destanlarının okunması, okunurken orada geçen isimlerin araştırılarak not alınmasıdır.

• *
  • 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 01 Ekim 2012, 17:16:43 »
Mutlaka Rick Riordan!Mitoloji hakkında çok iyi
İmza mı gerekiyordu?Atmasam,çünkü imzam berbattır.

Çevrimdışı mbdincaslan

• **
  • 277
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
    • Baatırdın Sözü
« Yanıtla #42 : 02 Ekim 2012, 00:21:04 »
ernest granger - mitoloji. minimini bir kitapçık, nurullah ataç tercümesi sanırım. yunan mitolojisi hakkında, eğer derinlemesine bilgi sahibi olmak değil de, genel kültür sahibi olmak ise derdiniz, birebir.

Ufuk Tavkul - nartlar: karaçay-malkar mitolojisinin destan kahramanları. hem Türk, hem Çerkes mitolojisi hakkında bilgi sahibi olursunuz, yaptığı karşılaştırmalar, sadece Kafkas Türkleri'nin değil, diğer Türk gruplarının da mitolojisi hakkında size bilgi verir.

Bahaeddin Ögel: Türk Mitolojisi

Prof. Dr. Ünver Günay,  Harun Güngör - Türk Din Tarihi

Ayrıca, derinlemesine araştırmalar yapmak istiyorsanız, Carl Gustav Jung'un bütün eserlerini okuyun derim. Psikoloji alanına getirdiği yenilikleri, mitoloji ve folklor üzerine eğilerek tasarlamıştır, insanlara dair bir çok şeyi de öğrenirsiniz, mitolojinin derinliği ve öneminin yanında.

Ayrıca Johann Huizinga'nın Homo Ludens kitabı, mitoloji hakkında değilse de, mitlerin ve "rit"lerin doğuşu ile ilgili, ilginç görüşler içerir. ben kendisine katılmasam da, ufuk açacağı bir gerçek.
"Onen i-estel edain, ú-chebin estel anim"

Çevrimdışı mbdincaslan

• **
  • 277
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
    • Baatırdın Sözü
« Yanıtla #43 : 29 Kasım 2012, 12:04:42 »
efendim aklıma gelmişken paylaşayım, Vladmir Propp - Masalın Biçimbilimi.
"Onen i-estel edain, ú-chebin estel anim"

Çevrimdışı ryuk

• 497
  • Rom: 25
  • ne değiştirebilir bir insanın doğasını?
    • Profili Görüntüle
Fikirlerim için ölmeyi göze alamam çünkü yanılıyor olabilirim - Bertrand Russel

İyi bir fikir üretmek için, pek çok fikir bilmek gerekir:

* Yeni başlayanlar için FRP

* Fantastik edebiyata yeni başlayanlar ve bu türde ilerlemek isteyenler için

* Kılıçlar ve diğer eskiçağ silahları hakkında

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Daha fazlası için: Index