Kayıt Ol

Mitolojiye İlk Adım İçin Okunacak Kitaplar

Çevrimdışı arcian

• *
  • 32
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Mitolojiye İlk Adım İçin Okunacak Kitaplar
« : 15 Mayıs 2009, 20:58:24 »
Selam arkadaşlar ben bu vakte kadar yaklaşık 50-60 fantastik kurgu kitabı okudum ve yeni fark ediyorum ki ( :clap ) aslında her şey mitolojiyle başladı. Biraz geciktim biliyorum. :fringa Ancak bana "Bence ilk bu kitabı okumalısın çok güzeldir sonra da şunları oku." diye tavsiyede bulunursanız çok iyi olur. Mesela ben fantastik kurguya adım attırmak için önce 11-12 yaşlarındayken Jules Verne sonra 13 yaşındayken de Belgariad okutuyorum kuzenlere. Siz de böyle önce bu sonra şu diye yardımcı olursanız çok sevinirim.

Anti-Sta'dan Arcian selam eder.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
Ynt: Mitolojiye İlk Adım İçin Okunacak Kitaplar
« Yanıtla #1 : 15 Mayıs 2009, 21:05:32 »
Fantazya tadında güzel bir mitolojik seri olan "Percy Jackson ve Olimposlular"ı öneririm. İlk adım mı orta adım mı bilemem ama, bence mitoloji ve fantastik kurgudan hoşlanıyorsan beğeneceğin bir seri olabilir. :)

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #2 : 15 Mayıs 2009, 21:37:46 »
Alacakaranlık al ölüp bitiyor herkes, hem muhabbet falan kurarsın insanlarla. Yemedi diyorsan Ejderha mızrağı'nı tavsiye ederim. Veya Unutulmuş Diyarlar. Ama Unutulmuş Diyarlar bana her zaman biraz amatörce ve çok yüzeysel gelmiştir. Ejderha Mızrağının derinliğini bulamadım o seride. Ama ufak ufak başlamak için iyidir.

Mitoloji olayına gelince haklısın, bencede fantastik edebiyat destanlarla, masallarla ve mitolojilerle başlamıştır. Şu anda da son halini almıştır.

Solinarinin ışığı Tolkien'in mezarında parlasın, Paladine ruhunu yanına alsın...

Çevrimdışı arcian

• *
  • 32
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 15 Mayıs 2009, 21:57:57 »
Alacakaranlık al ölüp bitiyor herkes, hem muhabbet falan kurarsın insanlarla. Yemedi diyorsan Ejderha mızrağı'nı tavsiye ederim. Veya Unutulmuş Diyarlar. Ama Unutulmuş Diyarlar bana her zaman biraz amatörce ve çok yüzeysel gelmiştir. Ejderha Mızrağının derinliğini bulamadım o seride. Ama ufak ufak başlamak için iyidir.

Mitoloji olayına gelince haklısın, bencede fantastik edebiyat destanlarla, masallarla ve mitolojilerle başlamıştır. Şu anda da son halini almıştır.

Solinarinin ışığı Tolkien'in mezarında parlasın, Paladine ruhunu yanına alsın...

Ejderha Mızrağı'nın baya bir kısmını, Unutulmuş Diyarlar'ın yaklaşık 20 kitabını, Ölüm Kapısı serisini, Belgariad'ı, Malloryon'u, Gediksavaşları'nı ve Elenium ile Tamuli'yi okudum zaten. Mitoloji insanın ilk fantastik kurgu kitapları gibi olduğu için onları okumayı düşünüyorum.  Dolayısıyla fantastik kurgu yerine mitoloji tavsiye edersen daha bir makbule geçer.

Teşekkürler.

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 15 Mayıs 2009, 22:58:18 »
Siz işi bitirmişsiniz ama, ilk adımı falan geçin, direk Nibelungen'e, Kalevala'ya, İlyada'ya atlayın derim :)
try again fail again fail better

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 16 Mayıs 2009, 08:51:43 »
İlya Yayınevinden çıkan kitaplara bakmanı öneririm.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Vega

• 1023
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 25 Aralık 2009, 20:16:21 »
önce odiessia yı oku derim tabii okumadan evvel tübitak'ın Yunan ve Roma mitolojisi adlı kitabını al.biraz yüzeysel de olsa yeni başlayanlar için gerekli.

Çevrimdışı JeepeRs

• *
  • 37
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
    • Ben, Düşünürken!
« Yanıtla #7 : 25 Aralık 2009, 22:07:08 »
Silmarillion'u oku. Sonra bi daha oku, üstüne bir kez daha oku, zaten üçüncü okuyuştan sonra iç huzura kavuşmuş olursun.
Dovie'andi se tovya sagain.

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • Rom: 59
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 25 Aralık 2009, 23:12:47 »
Silmarillion'u oku. Sonra bi daha oku, üstüne bir kez daha oku, zaten üçüncü okuyuştan sonra iç huzura kavuşmuş olursun.

En iyi ihtimalle üçüncü. En kötü ihtimal beşinci. Altıncı, yedinci... okuyuşlarında da sürekli yeni bir şeyler fark etmen de cabası.
#rekt

Çevrimdışı diana

• 513
  • Rom: 16
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 26 Aralık 2009, 17:49:16 »
Mıchael Ende'den Bitmeyecek Öyküyü oku derim.Fantastik okumaya yeni başlayanlar kesinlikle okumalı.

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 28 Aralık 2009, 17:40:55 »
Mıchael Ende'den Bitmeyecek Öyküyü oku derim.Fantastik okumaya yeni başlayanlar kesinlikle okumalı.
Mitoloji demiş arkadaş :)

Çevrimdışı diana

• 513
  • Rom: 16
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 28 Aralık 2009, 18:03:28 »
Mitoloji demiş arkadaş :)
Afedersiniz.Gözlük takmamanın cezaları işte.

Çevrimdışı TheWaLL

• **
  • 67
    • Profili Görüntüle
    • X Sonsuza Giderken
« Yanıtla #12 : 30 Ocak 2010, 20:33:59 »
Homeros'un İlyada ve Odyssea destanlarını okumalısın.İlyada kanlı Truva savaşını anlatır.Odyssea ise kahraman Odysseus'un yolculuğunu anlatır.Yanınada bir tane mitoloji sözlüğü almanı tavsiye ederim bilmediğin bir çok kavramla karşılaşacaksın.
Chief, I can't take it no more.

Çevrimdışı Black Helen

• 782
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 13 Şubat 2010, 16:59:12 »
Fantazya tadında güzel bir mitolojik seri olan "Percy Jackson ve Olimposlular"ı öneririm. İlk adım mı orta adım mı bilemem ama, bence mitoloji ve fantastik kurgudan hoşlanıyorsan beğeneceğin bir seri olabilir. :)

Aynı fikirdeyim.Eğer günümüze uyarlanmış bir mitoloji okumak istiyorsan gözüm kapalı öneririm bu seriyi.
Spoiler: Göster

Çevrimdışı Cerima

• **
  • 57
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 14 Mart 2010, 01:21:35 »
Peki doğrudan mitoloji hakkında bilgi veren bir kitap arıyorsak? Ne önerebilirsiniz? Burda sordum ama yanlış mı bilmiyorum, bir türlü kurallar gibi bir başlık bulamadım.
...
Gerçekten gittin mi?
Hayır diyor kalbim... İçimdesin.
Hala bendesin, belki de bensin.

# Bana ait bir şiirden bir parça. (: