Kayıt Ol

Çevreniz ve Fantastik Edebiyat

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
Ynt: Çevreniz ve Fantastik Edebiyat
« Yanıtla #30 : 19 Aralık 2009, 23:31:21 »
Elime kitap geçtikçe günde 1 kitap bitiriyorum. Annem de "yalan söyleme ne bitircen tuğla gibi kitabı bir günde " diyor..

Arkadaş çevrem " okuduğundan bişey anlıyosan ben de adam değilim ! " diyor

Ne okuyosun sorusuna "Harry Potter." veya ne bileyim herhangi bir fantastik eser ismi söyleyince "Allahın bebesi ne okuyacak işte ! " diyolar...

İşte benim çevremin "boş" tepklileri... Tabi insanlar bir şeyi sevdikleri kadar tanırlar... Veya tanıdıkları kadar severler ;)
May the force, be with you.

Çevrimdışı Elerki

• 441
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 19 Aralık 2009, 23:37:13 »
Methanopyrus,

"Bir tek Ölüm Kapısı'nda devrimci bir cüce vardı, siyasetle ilgili arkadaşlara söylediğimde biraz ilgilenmişlerdi."

Bunu ben de yaşadım. :/ :)

Bu arada, cücemiz -geg- 'Limbeck Bolttightener' olmakla birlikte Niran Elçi'nin çevirisiyle 'Limbeck Civatasıkan'dır. :D
Let the Dragon ride again on the winds of time.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #32 : 20 Aralık 2009, 00:14:42 »
Yüzüklerin Efendisi ilk çıktığı yıllarda ben de böyle tepkiler almıştım. O neydi öyle? Öyle kitap mı olurdu? Ona harcanan paraya yazıktı. Araştırma - tarih varken bu okunur muydu? falan filan...

Ejderha mızrağını okuduğum dönemlerde de korsan furyası yeni yeni coşmuştu. Bu sefer de "niye orjinalini alıyorsun? Böyle kitaba para mı harcanır? Yazık..." muhabbetleri yaparlardı.

Sonra ne oldu? Yüzüklerin Efendisi film oldu. Herkes onu konuşmaya başladı. Herkes fantastik eser uzmanı kesildi başımıza. Hepimiz Frodo'yduk ya da hepimiz Aragorn...

Bugüne kadar hiç kulak asmadım, bugünden sonra da asmam. Sonuçta bu benim hobim, benim zevkim. Dünyanın dertlerinden ve sıkıntılarından kaçış noktam. Eğlencem... Bazıları ne düşünecek diyerekten bundan ödün veremem. Kimse kusura bakmasın...
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Elerki

• 441
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 20 Aralık 2009, 00:51:33 »
'Bir Metalcinin Yolculuğu' adlı, metal müziği tanıtan bir belgesel var. Bilen bilir. Bu belgeselin sonunda belgeseli hazırlayan arkadaşın 'Wacken' metal müzik festivalindeki görüntüler eşliğindeki konuşmasının son kısmını size göstermek, bilenler için de hatırlatmak istiyorum.

'Metali ya hissedersiniz ya da etmezsiniz. Metal size o her şeyi ele geçiren güç hissini vermiyorsa, saçlarınızı diken diken etmiyorsa, bunları hiç anlamayabilirsiniz. Öyle olsun, anlamayın. Çünkü etraftaki 40000 metal hayranına bakıyorum da, sizsiz de idare ediyoruz.'

Bunun aynısı şu an bu forumda ve fantastik edebiyatın nefes aldığı her mekanda rahatlıkla söylenebilir gibi geliyor bana. :)
Let the Dragon ride again on the winds of time.

Çevrimdışı Ouroboros

• *
  • 1
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 20 Aralık 2009, 02:50:03 »
Geçen sene, hocamız bizden içinde kurgu olan bir günlük yazmamızı istemişti. Ben de gördüğüm bir rüyayı kurgulayıp yazmıştım. Daha sonrasında bir arkadaşım, ders öncesinde gelip bana nasıl bir şey yazdığımı sordu. Ben de ona içinde çok büyük güçler bulunan bir kızın, o güçten rüya yoluyla haberdar olduğunu ve bunu kullanıp kullanmayacağınla ilgili seçim yapacağını anlatan bir günlük yazdığımı anlattım. Aldığım yorum çok kısa ve netti; fakat insanların fantastik olan herhangi bir şey ile ilgili görüşünü çok iyi anlatmıştı :

- ''Sen zaten çok fantastik bir kızsın... ''

Not : Hakaret mi iltifat mı bilemedim.

Fantastik edebiyat sevmek zorunda değildi elbette. Muhabbete devam ettim. Akşam sinemaya gideceğimi söyledim ve hangi filme gideceğimi merak etti. Ben de ona vampirlerle ilgili bir film çıkacakmış merak ettim, ona gideceğim dedim. Kendisi dedi ki :

- ''Iyyy, vampirler.. Nasıl sevebiliyorsun vampirleri?! Çok iğrençler!!''

(Cevap bile vermedim. Çok merak ettim acaba kendisi ne seviyordu?)

- ''Sen ne tarz filmler seviyorsun?''

- ''Mesela ben en son Muro'ya gittim, çok beğendim. Çok eğlendim.''

- ''Hımmm.. O da iyi.''

Bu arada daha sonradan öğrendim ki kendisi de ''Yalan Rüzgarı'' tadında bir günlük yazmış. Bir şey diyemedm. Ne de olsa toplum olarak aşk acısı, yalan dolan, sakız gibi uzatılan dizi, film ve kitaplara ailecek hastayız. Fantastik olan her şey ya çocukça ya da aptalca Türkiye'de.

Çevrimdışı PhoenixMan

• 919
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 27 Aralık 2009, 16:02:09 »
Sanmıyorum ki bir insan fantastik kurguyu "çerez" görüyor diye her daim cahildir. Kendince haklı olanlar var, okumamızın bize daha yararlı olacağı kesin kitaplar mevcut. Ama hiç kitap okumayan bir insancığın açıp "fantastik de olsa" kitap okuması gerçekten yadırganamaz bir gelişmedir. Benim çevremde sık görüştüğüm insanlara fantastiği okutamasam da mitoloji evrenine sokmayı başarıyorum sanırım zaten o evrene girdikten sonra kendi kendine açıp okumaya başlıyor. Zaman, zaman, zaman...

Çevrimdışı Elendil

• **
  • 325
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 27 Mart 2010, 10:45:36 »
Çevremdekilerin söylediklerinin pek kafama takmıyorum. Lâkin okuduğum kitapları ve beni küçümsediklerinde şunu yüzlerine çarpmak isterim.

"Kendini hapiste bulan bir insan kalkıp evine gitmek istedi diye onu nasıl küçümseyebiliriz? Ya da, kaçamıyorsa bile duvarlar ve gardiyanlar dışında bir şeylerden söz etmesi suç mu? Mahkûm onu göremese de, dışarıdaki dünya hâlâ gerçektir."

J.R.R. Tolkien

Çevrimdışı Contes

• **
  • 57
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 28 Mart 2010, 19:17:15 »
Bu fantastik/korku/bilim kurgu sevdası ta çocuklukta başlar:)...ve zeki insanlar, hayal gücü gelişmiş insanlar bu türlerden keyif alır. Bir tutturmuşlar "gerçekçi değil"  sanki romantik komediler ya da aksiyon filmleri çok gerçekçi...en azından fantastik ya da bilim kurgu adı üstünde..diğerleri insanları düpe düz kandırıyor..kızların boş hayallere kapılmasına neden olurken, aksiyon filmleri de ergen erkekleri o hoplama zıplama ,tekme atma,uçma gibi sahnelerle kandırıyor...şimdi size "amaan ne anlıyorsun şöyle saçma sapan şeylerden" diyenlere bakıp, onlara ne tür izlediklerini sorun ve saçmalıklarını anlatın:)
Gerçeği öğrendim bir gün...
Ve gerçeğin acı olduğunu...
Sonra dozunda acının, yemeğe olduğu kadar hayata da "lezzet" kattığını öğrendim. (Mevlana)

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • Rom: 43
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #38 : 28 Mart 2010, 19:37:09 »
İnsanların hatrı sayılır bir kısmı gerçeklik, para, karın tokluğu ve sonraki günü nasıl çıkaracağını sorgulamak ile meşgul. Yani "Hapishanede" nasıl hayatta kalacağını düşünüyorlar. Öte yandan yan hücredeki mahkum engin çayırlardan ve mavi gökyüzünde şakıyan nice kuştan bahsetmeye başladığı zaman sinirleri bozuluyor. Sorumsuz görünüyor ve dışlanmasa bile umursanmamaya başlıyor. Gerçek hapishanelerde en azından mahkumlara hayatta kalmaları için besin verilir, bence metafor uygun değil. Bu konuda yapılacak herhangi bir metaforun yetersiz kalacağı görüşündeyim.

Fantastik edebiyata aşırı ilgi duyanlar, ilgi besleyenler, sadece izleyenler, beğenmeyenler ve asla sevmeyecek olanlar şeklinde 5 gruba ayırabilirim çevremdeki insanları. Beğenmeyenlerin sebebi örneğin aşk ile ilgili edebi eserleri daha ilgi çekici bulmaları gibi basit bir unsur olabilirken gizem ve sureal konuların kaleme alınmasından haz duymayabilirler. Asla sevmeyecek olanlar ise yarısı kitap okumayanlardan oluşan guruh. Ancak unutmayın, fantastik edebiyatı izlemeyenlerden geriye kalanlar sizi küçümsüyor olacaklar. Sözde kafesinizin içinde hayalci duruşunuzu tiye alacak ve dalga geçecekler, bunun boş iş olduğunu söyleyecek ve yararlı kitaplar okumanızı salık edecekler. Buna karşı koymanız gerekmiyor çünkü anlamsız.

Bir filmde "Size yakın birisi ölene kadar yetişkin sayılmazsınız" derdi, bende iddia ediyorum "Kendi ekmeğinizi kazanmaya başlamadan önce gerçek fantastik edebiyat takipçisi sayılmazsınız." Ancak o vakit aynada bir hayalci mi yoksa hayatta kalmak için gerçekliğe kaçmış birisinin mi size baktığını görebilirsiniz. Çocuklarınız olduğunda veya  sevdiğiniz ile düğününüz için paranız olmadığında ejderhalar ve gizemler çok uzaklarda kalacak. Onların yanına düzenli olarak kaçmaya devam edenleriniz de olacaklar. Biraz büyü ve hayal sizi gündelik stresinizden alıp götürecek, tabi eğer zamanınız olursa. Sınavlar yada dersler size güzel birer anı olarak görünecekler. Ertesi sabah kovulma ihtimali varken hayatınızı sürdürmeyi deneyin bir, yaşamdır fantastiği öldüren, insanların kalın kafalılıkları değil.

Hayatlarını sürdürmekte güçlük çekenler sizi kıskandıkları için böyle davranacaklar. Onlara aldırmayın ama ara sıra kendinizi de kontrol edin. Halen siz misiniz bir diye.

Çevrimdışı brisingr

• 655
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 28 Mart 2010, 19:51:45 »
  Valla beni o kadar etkileyen kişi yok. Eragon'la başladım fantastik kitapları okumaya, bir gün götürdüm okula bütün sınıf fantastik okuyo şu an, hiç kimse okuduğum kitaba çocuk kitabı falan demiyo.

Türkçe öğretmenlerim de hiç kitap okumamaktansa bunları okumak daha iyi gibi şeyler söylüyor.

Annem başlarda kitap okumamdan hoşlanıyordu ama sonra sınavların var düşük not alcaksın diye kitap okumama kızıyor. Ablam çocuk musun sen hala diyor. Babamsa büyülü olan kitaplara anca sen okusun zaten bunları diyo ama macera kitaplarına da yaz gelince ben de okurum diyo Örnek: Açlık oyunları, ateşi yakalamak

Çevrimdışı brisingr

• 655
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 30 Mart 2010, 18:22:58 »
Sadece Eragon'u okumadım ki Laura Leander serisini bitirdim, yüzüklerin efendisiyle ilgili de bir sıkıntı olmadı, Harry Potter'la da dalga geçmediler. Bu arada bazıları Ejderha Mızrağı okurken kapağıyla dalga geçmişler, çocuk kitabı diye arkadaşım okuyo onları şuan hiç öyle çocuk musun diye dalga geçmiyolar. Çünkü sınıfın %90'nı fantastik kitap okuyo gerisi de karışmıyo. Ama liseye geçince ne olucak onu bilemiyorum.  :üü

Çevrimdışı Medivh

• *
  • 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 09 Nisan 2010, 01:54:36 »
bende bu konuda çok sorun yaşıyorum arkadaşlarım EM kitaplarımı her gördüklerinde çocuk muamelesi yapıyorlar genelde takmıyorum ama bunu kızlar yapınca çok zoruma gidiyor

Çevrimdışı skandy_duygu

• **
  • 293
  • Rom: 4
  • artık Mersine Türkiye şampiyonasına :D
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 24 Ağustos 2010, 01:11:20 »
İlk başta sevgili ailemin garip üyeleri çok mutluydular kitap okuyorum diye zamanla ne okuyorsun? kızım gerçeğe yakın şeyler oku buda ne gibi tepkiler yönelmeye başladı ama artık durumu kabullendiler ;D :dl kitabın içindeki emeği, kurğuyu, hayl gücünün kuvvetini bilmeden çocuk kitabı diye eleştirenler var onlar iyice sinir bozucu filmleri izlemeye gelince gayet güzel izliyorlar ama okumaya gelince zor geliyor heralde direk elştiri
‘Üzgünüm Beverly ama seni dövmek zorundayım.Bunu senin iyiliğin için.Eğer tuvaletten bir örümcek çıktığını söyleseydin,benden dayak yemek zorunda kalmayacaktın’”

Çevrimdışı SéDa ERéN

• **
  • 83
  • *WaiT Mé iN !NFéRNo~' Not Mé u'll waiT! ParasITé
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 26 Ağustos 2010, 16:29:42 »
Babam "gavur kitapları okuya okuya gavur olcan kızım"diyor ???  :dl   :inca

NoBody BUt ME caN NOT PlaY WIth My BRAIn ANYMORE!..

Çevrimdışı Kharas

• **
  • 53
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 04 Ocak 2011, 00:46:16 »
Çevremde fantastik edebiyat ürünü kitaplar okuyan yok ama zorla okuttuklarım var. Sayılıyor mu :P?

Lise çağlarımda kızlar "çocuk" tepkisini veriyordu. Zavallı ergen bilincim bu durumu içerliyordu da. Sonra baktım yaş geldi 24'e ben hala daha gözlerinde "çocuk" olarak kaldım, o zaman doğa kanunları utansın dedim.

Çevrem konusunda çok dertliydim, sonra bir gün fazla gelişmiş bir insan olup "güüüüç bene artıııık" dedim. Şimdi itina ile hepsine tek tek fantastiğin nimetlerini anlatıyorum ve gariptir yaş ilerledikçe insanların bakış açısı da değişiyor. Üniversite başlarında elimdeki kitaplara gülen bir arkadaşım 2 sene sonra aynı kitap üzerine beni ilgiyle dinleyip kitabı okumak istediğini söylemişti.

Hala daha sataşanlar var ama işte ne kadar uzun mesafe koşabildiklerine bağlı o biraz :P.
Yine de, özellikle iş ortamı gibi yerlerde bir anda ortaya çıkardığınız fantastik kitabın etrafta yarattığı etki ve şok paha biçilmez.