Kayıt Ol

''Yüzüklerin Efendisi” bir anti Türk propagandası mı?

Çevrimdışı Catrouble

• **
  • 267
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: ''Yüzüklerin Efendisi” bir anti Türk propagandası mı?
« Yanıtla #75 : 05 Ekim 2011, 15:55:07 »
Benzer bir senaryo daha var Dünya Savaşında çektiği sıkıntıları romanında anlattığı dolayısıyla Orclarla Naziler arasında bir bağlantı kurduğuyla ilgili. Hatta savaşta kaybettiği arkadaşları ile kitaptaki karakterler arasında bağlantı kurduğuyla ilgili. Yinede ben Yüzüklerin Efendisinin senaryosunun yaşamdan esinlenilmiş olsada bir bilinçaltı göndermesi olduğuna inanmıyorum.

Yalnız bir arkadaşın eklediği haritayı detaylı olarak inceleyince bariz bir şekilde Avrupa haritasından esinlenilmiş olduğu hatta esinlenmektende öteye geçerek fazlasıyla benzediğini söylemek lazım. Ki eğer bu görüşüm doğru olarak kabul edilirse mordor kesinlikle Anadolu sınırlarında gözükmüyor. Doğu Avrupaya denk geliyor ve bu en baştaki iddiayı çürütüyor gibi..

Yinede eğer Uruk Haileri Türkleri düşünerek yada Nazileri düşünerek canlandırdıysada kafamızda bunu büyütüp gurur meselesi haline getirmenin bir anlamı yok. Yazarlar kendi fikir özgürlüklerine sahiptir ve Tolkienin açıkça Türkler Orktur gibi bir açıklaması olmadığına göre bu durum hakarete girmez :)

PS: Hangi tarafta olursa olsun bir Türk olarak ırkımın böyle bir yapıtta taraf olmasını fazlasıyla isterdim doğrusu :)

Çevrimdışı Demigod

• **
  • 253
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #76 : 05 Ekim 2011, 17:35:04 »
PS: Hangi tarafta olursa olsun bir Türk olarak ırkımın böyle bir yapıtta taraf olmasını fazlasıyla isterdim doğrusu :)
Bu düzüncenizi çok yanlış buluyorum. Bu yazar bizim gözümüzde ne kadar büyük bir yazarsa dünyadan birçok insanın gözünde de öyle. Tolkien'ın Türkleri orklarla aynı tarafa koymasının ne kadar utanç verici olduğunu düşünün. Hangi tarafın önemli olmadığını söylüyorsunuz. Sırf bir başyapıtta adımız geçecek diye adımız ayaklar altına mı alınsın? Bunu kastetmediğinizi umuyorum.
“Bu basit ama anlatması pek de kolay olmayan bir hikaye. Tıpkı bir masal gibi. Masallarda ne kadar hüzün varsa o kadar hüzünlü ve en az masallardaki kadar çoşkulu bir hikaye.”
-La vita è bella

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • Rom: 59
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #77 : 05 Ekim 2011, 18:05:14 »
#rekt

Çevrimdışı Catrouble

• **
  • 267
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #78 : 05 Ekim 2011, 20:14:45 »
Bunu kişiselleştirmenin doğru bir şey olduğunu sanmıyorum. Edebiyatta benzetme sanatı kullanılarak bunun gibi, bundan daha hafif yada bundan çok daha ağır bir çok benzetme yapılmıştır. Tolkienin bizi orclarla bir tuttuğuna dair herhangi bir kanıt yok tabiki olsaydıda bence bu onu kötü alçak bir adam yapmazdı. Hatta bence Türk düşmanı olduğu falan anlamınada gelmez. Ama ben olaya tamamen anlatım şekli ve benzetme sanatı olarak bakıyorum. Bilmiyorum bana çok kötü birşey gibi gelmiyor. İyi ve kötüyü anlatmak için böyle bir metot seçmiş sonuçta ve kendisini iyi olarak görmesi gayet olası bir durum gibi. Ama sanırım ben kendimi ifade etmeyi başaramadım dolayısıyla anlatmak istediğim şeyide tam olarak anlayamamış oldunuz.

Çevrimdışı Demigod

• **
  • 253
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #79 : 05 Ekim 2011, 20:37:42 »
Olası bir sonuç :)
“Bu basit ama anlatması pek de kolay olmayan bir hikaye. Tıpkı bir masal gibi. Masallarda ne kadar hüzün varsa o kadar hüzünlü ve en az masallardaki kadar çoşkulu bir hikaye.”
-La vita è bella