Kayıt Ol

''Yüzüklerin Efendisi” bir anti Türk propagandası mı?

Çevrimdışı Hurin

• 1478
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: ''Yüzüklerin Efendisi” bir anti Türk propagandası mı?
« Yanıtla #45 : 05 Şubat 2010, 15:02:16 »
Çok doğuya gitmeye gerek yok zaten. Birinci Dünya Savaşında İngiltere'nin doğusunda Bismarck Almanyası bulunmakta :)
Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı Jean Valjean

• **
  • 281
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 05 Şubat 2010, 15:57:34 »
http://www.yuzuklerinefendisi.com/article.php?sid=2077&mode=thread&order=0&thold=0
Burada bir forumda aynı konuyla ilgili bir yazı var. Okumanızı öneririm. Gerçekten hoş bir yazı olmuş.
He Who Dwells Beneath The Waves

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 05 Şubat 2010, 16:05:26 »
Başa ne kadar döndük?

Çok iyi bir yazı gerçekten konuyla ilgili olarak, yazan arkadaşı tebrik ediyorum.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Alorka Greenleaf

• 603
  • Rom: 6
  • End of the Ergenism
    • Profili Görüntüle
    • f
« Yanıtla #48 : 02 Haziran 2010, 18:01:04 »
Ya aslında Rohan'lılar orta-asya türklerine daha çok benzemiyor mu? At sevdaları, göçebe gibi yaşamaları vs. Ben Rohan'lıları ilk duyduğumda aklıma hemen Hun'lar gelmişti.

Aynen!Ben hep böyle düşünmüşümdür.At efendileri flan.zAten atları Türkler evcilleştirmiştir...

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 02 Haziran 2010, 21:43:21 »
Aynen!Ben hep böyle düşünmüşümdür.At efendileri flan.zAten atları Türkler evcilleştirmiştir...

Atların evcilleştirilmesi konusunda kabul gören üç hipotez vardır. Biri o zaman Dereivka diye adlandırılan Ukrayna bölgesinde yaşayan Pagan Slavların, biri İrani İskitlerin bir diğeri de Kırgızistan yakınlarında yaşayan Türki İskitlerin evcilleştirdiği yönünde.
Contraataques muy rabiosos, deberemos resistir; Ay Carmela!

Çevrimdışı Alorka Greenleaf

• 603
  • Rom: 6
  • End of the Ergenism
    • Profili Görüntüle
    • f
« Yanıtla #50 : 02 Haziran 2010, 21:59:43 »
hmm...Okulda hep Türklerin evcilleştirdiğin den bahsedilirdi....Her neyse de ben inanmıyorum.Hem öyle olsa ne yazar ki?...

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 03 Haziran 2010, 16:37:17 »
Özür, Kırgizistan değil Kazakistanmış.
Contraataques muy rabiosos, deberemos resistir; Ay Carmela!

Çevrimdışı May Day

• *
  • 34
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 25 Eylül 2010, 12:26:47 »
üzülerek söylüyorum. aynen öyle gibi geldi bana. hatta doğu karşıtından çok osmanlı karşıtı gibi. doğudakiler kandırılmış insanlar (araplar). kurtuluş savaşı ile osmanlı tarihi karışık gibi.

hadi başlıyalım.

isengard bana endülüsü hatırlatır. erken düşen bir endülüs.

mordorun etrafındaki dağlar denizlerdir. kuzeyden saldırı gayet zordur. bataklıklarla engellenmiştir. karadenizin kapalı bir bölge olması gibi.

doğusu çoğrafi olarak zorlu olmasa da düşman yoktur. bizim kurtuluş savaşında doğuda ciddi düşmanımız olmadığı gibi. unutmayın rusya erken çekildi.

en büyük savaşlar nerde oldu sorarım size. osgiliathda. coğrafi olarak bakınca izmiri anımsatıyo.

morannonu, mordorun kuzey batısını hatırlayın. 2 sıra dağ vardır. ve zorlu iki geçit. aynı 2 boğaz gibi.

ama gondor ingilizlerdir. onlardaki soylu ayrımı gibi. 3 eyaletin birlikte gondor esaslı yönetimi ise büyük britanyadır. galler, iskoçya, ingiltere gibi.
harry potter
talihsiz serüvenler dizisi
orta dünya
star wars (film)

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #53 : 26 Eylül 2010, 15:52:58 »
Gerçekten merak ettiğim bir şey var. Tolkien'in Türk kurtuluş savaşını düşünerek 1000 küsür sayfalık bir fantastik edebiyat eseri yazdığına, bütün ömrünü buna adadığına gerçekten inanıyor musunuz?

Çevrimdışı May Day

• *
  • 34
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #54 : 26 Eylül 2010, 17:21:50 »
tabiki yazma amacının bu olduğuna inanmıyorum. ama bir yazar bir kitabı yazarken isteyerek yazdıklarının dışında bilinçsiz olarak da kafasındakilerin bir kısmını kağıda döker. durum burda ne bilmiyorum. yüzüklerin efendisi tamamen türk karşıtlığına adanmış bir kitap değil. ama olan imalar da reddilemez.

ben de severim. bu çok büyük bir yazar ve deha olduğu gerçeğini değiştirmez. ama konu bu değil. amacım da lotr'u karalamak değil. sadece gördüklerim. lotr hayranı olarak bu beni de üzse de.

filmi izlerken araplar gibi giyinmiş haradlı insanları gördüğüm de hep kafam karışır.

veya haritaya baktığımda. orta dünyanın batısı. iyiler. hemen diplerinde coğrafi olarak korunan bir mordor. kötüler içlerine kadar sokulmuş. arkada ise kötülerin olduğu tahmin edilen çok büyük bilinmeyen bir coğrafya. orta dünyanın batısı bence avrupadır. daha batıda ise doğuya pek de müdahale etmeyen çok büyük bir güç. ayrı bir kıta valinor. valar diyarı. sırlarla dolu. (amerikayı ne çok andırıyo hele savaştaki bir ingiliz olarak düşününce)

özendiği yerleri çok rahat yazarım. gondor ingilizlerdir. rohan fransızlar. dol amroth italyan/yunan. isengard endülüs. valinor amerika. mordor türkiye/osmanlı. harad arap/pers/hint. unutmadan elfler de soylu ingilizlerdir.

kılıçlara bakın. orclar ve goblinlerin kılıcı için scimitar kelimesi kullanılır. yani enli kılıç. yatağan gibi.

bu doğrultuda çok çok özel bir çabası olduğunu zannetmiyorum. ama bence sadece türkleri sevmiyor.

edit: cüceler ruslardan özenilmiştir.

edit 2:isengard da hataya düştüm. endülüs değil almanyaydı.
harry potter
orta dünya
star wars (film)

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #55 : 26 Eylül 2010, 18:47:04 »
Orclar hep doğuda mıdır? Yüzüklerin Efendisi hakkında ne biliyorsun sevgili yuno? Sana bir şeyler söyleyeyim bu arada konuya yorum da yapmış olurum.

Orclar "kuzey"de, dünya haritasını yerleştirdiğinde nerdeyse tamı tamına Finlandiya'nın olduğu bölgelerde yaratılmışlardır. Orası kötülüğün merkezidir. Beleriand topraklarında güney ve doğu cüceler ve elflerin diyarlarıdır, kötülük hep batıdan gelmiştir. Gerek Feanor'un içindeki ateş gerekse orcların yukarılarda yaratılıp "kuzey-batı"dan aşağıya doğru inmesiyle.

Elflerin dünyaya gözlerini açtıkları yer de dünya haritasını koyarsanız tam olarak Orta Asya hatta Doğu Asya civarlarına denk gelir, Cuivienen gölü Arda'nın en doğusundadır, hatta oradan batıya doğru büyük göç yaparak gelirler.

Açıkçası bu tarz yorumların gerçekten sinirlerimi bozmaya başladı.

Sürekli aynı tartışmaları yapmaktan bıktığımı belirtmekten bile bıktım aslında. Hiçbir şey söylemesem daha uygun olurdu ama belirtmek istediğim bir nokta daha var.

Şimdi ben Robin Hood'dan esinlenip bir karakter yarattığımda İngiliz kapitalist rejimine karşı bir anarşist duruş mu sergilemiş olacağım? Peki aynı yerde bir de Churchill'den esinlenilmiş bir komutan olsa o zaman ne olacak? Taraflı yaklaşımlar değil yalnızca yaratılacak şeylerin temeli için akılda kalmış izlenimler olabilir.

Çevrimdışı May Day

• *
  • 34
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #56 : 26 Eylül 2010, 20:56:17 »
bire bir benzemesini kimse beklemiyor zaten. türk düşmanlığı olması için kitabın illa türk tarihini mi anlatmasını bekliyorsunuz. ama olay bu. sürekli bu yönde imalar var.

ha bunlar kesin değil. herkes herşeyi herşeye benzetebilir diyosanız size noel babadan mektuplar'da 1453 yılında yapılan gulyabani saldırısını hatırlatırım, başka da bişey söylemem.

zaten ergenliğinde ingilizlerin en büyük beceriksizliğine şahit olan, bu bilinç altına yerşleşen bir  ingiliz yazardan başka bir tutum beklemek mümkün değildir.
harry potter
orta dünya
star wars (film)

Çevrimdışı Hurin

• 1478
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #57 : 27 Eylül 2010, 00:19:20 »
1- Bu düşünce saçmalık.
2- Bu düşünceyi savunanlar cahildir. Tolkein ile ilgili hiçbir makale okumamıştır sadece havadan duyduklarıyla hareket ediyordur.
3- JRR Tolkein üstüne basa basa söylemiş katılmak zorunda olduğu 2. Dünya Savaşı dışında adamın savaşlarla hiçbir alakası yok. İngiliz edebiyatını geliştirmektir amacı.

Şimdi yukarıdaki 3 basit maddeyi anladıktan sonra şunu anlayın lütfen. Şu anda yurtdışında öğrenci olarak bulunmaktayım. Bulunduğum yerde birden çok ulustaki öğrencilerle(İrlanda, Almanya, İtalya, Belçika, Hollanda, Suudi Arabistan, İspanya, Almanya vsvs) birlikte bulunmaktayım. Bu insanlarının hiçbirinin umrunda değil yok o savaşmış yok türkler vahşiymiş falan. Evet bunu böyle düşünende var ancak böyle konulara takmış insan sayısı türkiyedeki insan sayısı kadar. İnsanlar ne müslüman olmanızı ne türk olmanızı önemsiyor. Yani anlayacağınız barbar türk anlayışı hadi bu adamları kötüleyelim anlayışı falan yok ortada. Eğer derdi olsaydı Tolkien'in Türklerle bizim savaşmadığımız bir savaş için bizi yereceğini zannetmiyorum.

Özgüre sonuna kadar katılıyorum. Hatta bu başlığın kitlenmesini rica ediyorum. Işığı gören geliyor yazıyor başlığa. En marjinal başlığımız bu. Ülkenizi çok seviyorsanız size bir sır vereyim; burda yazı yazmakla ülke daha iyi bir yere gelmiyor. Aksiyon gösterinki reaksiyon olsun.
Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı Ectoras

• **
  • 167
  • Rom: 1
  • Düşsever...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #58 : 27 Eylül 2010, 11:23:54 »
Uzun zamandır bu başlığı takip ettim,her yazılanı okudum ,söylemek istediklerimi bazı üyelerde hemen hemen belirtmişti yorum yapmadım,ama bence bu başlık kilitlenmesin diğerlerininde ne düşündükleri bir yerde önemli bakarsınız biri gelir çarpıcı ve göze gözükmeyen birşey söyler konu hakkındaki düşünceler bile değişebilir,kanımca başlığın pek zararı gözükmüyor...
İnanma, ceketim inanma
Kuşların söylediklerine;
Benim mahrem-i esrarım sensin.

İnanma, kuşlar bu yalanı
Her bahar söyler.
İnanma ceketim, inanma!

Çevrimdışı May Day

• *
  • 34
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #59 : 27 Eylül 2010, 14:41:54 »
aranızda bu olayı umursamayanlar olabilir. peki bu ortadaki durumu değiştiriyo mu? yada sizin umursamanız başkalarınında umursamamasını mı gerektirir? siz tolkieni seviyosanız (ki ben de seviyorum) olumsuz yönleriyle ilgili başlıklar - hele de bizimle ilgili - kilitlenmeli mi?

---------------------------------

1453 gulyabanilerin saldırısını kim açıklayabilir?

tolkien 1892 doğumludur. 1. dünya savaşında savaşmamıştır. ama yaşamıştır.

kendi ülkesinin girdiği bir savaştan fikir olarak etkilenmesi için illa asker olarak bulunması şart mı sizce?

ve bu kişi o yıllarda hertürlü dış etkiye açık ergenlik çağında bir delikanlı.
harry potter
orta dünya
star wars (film)