Kayıt Ol

En Son İzlediğiniz Film?

Çevrimdışı Bengü

• **
  • 305
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
Ynt: En Son İzlediğiniz Film?
« Yanıtla #1275 : 01 Nisan 2015, 19:10:50 »
Dhobi Ghat (Mumbai Diaries)

Bir Aamir Khan filmi daha. 2010 yapımı, 100 dakika. Yönetmen ve senarist koltuğunda ise şu anki eşi Kiran Rio var.

Film diğer Hint filmlerine ya da alıştığımız Aamir Khan filmlerine göre biraz farklı. En başta o alıştığımız müzik&dans sahneleri yok bu filmde. Filmlerin etkisinde kaldığımda hep o dans sahnelerini açar izlerim-dinlerim. Bu sefer öyle bir durum söz konusu değil. Hem olmadığından hem de çok etkilenmediğimden. Konu çok hoş ama bu şekilde işlenmemiş olsaydı, daha farklı şekilde değerlendirilseydi pek güzel bir film çıkarılabilirdi ortaya.

IMDb puanı: 7,2/10
Benim puanım: 6,5/10

Çevrimdışı kargasiz

• 428
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1276 : 09 Nisan 2015, 19:06:29 »
Blackhat

Konu hackerlık olunca, başrole de Chris Hemsworth'u koyunca iyi bir film olacağını beklemek gereksiz olabiliyormuş. Filmi izledim aklında ne kaldı diye sorsalar hiçbir şey kalmadı bile diyebilirim(bıçak sahnesi haricinde). İzleyeceklere tavsiye izlemeyin :)

Puanım : 3/16

Çevrimdışı Rosemary

• **
  • 282
  • Rom: 12
  • With tired eyes, tired minds, tired souls we slept
    • Profili Görüntüle
    • last.fm
« Yanıtla #1277 : 19 Nisan 2015, 02:14:00 »
Serseri (1967)

Yalnızlığı kendine dost eylemiş olan Kazım, yaşamını gündüzleri teknesinde balık avlayıp korsan kitap satarak, akşamları ise kumar oynayıp meyhanelerde içerek insanlardan soyut bir biçimde geçirir. Bir gün ansızın Zeynep adında güzeller güzeli kör bir genç kızın hayatına girmesiyle, dünyaya karşı eleştirel ve bedbin tutumları terk ederek sevgi, tevazu ve empati gibi özellikleri kazanarak derin bir yaşama isteğine kavuşur. Dünyadaki en büyük arzusu ise Zeynep'in gözlerinin açılmasıdır.

Yine felsefi zemini ve eski güzel Türkçesiyle harikulade bir Sadri Alışık filmi. Aşkların bu kadar içten ve yalın yaşandığını görmek insanda baharda açan hoş kokulu yaprak olma isteği uyandırıyor, öyle saf ve ulaşılmaz ki insana ait değil gibi durmakta. Kesinlikle izlenip ahbap olunması gereken bir film.

9/10

Çevrimdışı Evis

• **
  • 307
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1278 : 22 Nisan 2015, 03:33:06 »
Zerkalo (The Mirror)

Tarkovsky'le ilk Stalker'la tanışmak istedim ama yarısına gelmeden kapadım. Geçen gün Ayna'yla şansımı tekrar deneyeyim dedim.

Oldukça karışık kurgusuyla anlaşılması zor bir film, düşle gerçeklik arasında gidip geliyor ve bunu tam olarak kestiremiyorsunuz, bu, hollywood standartlarıyla şartlandırılmış kafamızı zorluyor vs.

Bir film niye anlaşılmaz, yönetmen bilerek anlaşılmasın diye kendini kasmaz sanırım, hele ki bu Tarkovsky gibi biriyse. Mesela güncel şiiri takip edenler bilir, şiirlerden bir anlam çıkar çıkmasına ama irdelemek gerekir, ilk okuyuşta ya da o şiiri hissetmeden girişirsek bu işe, bence ''eti için bülbülü öldürmek''[*]Ahmet Haşim[/*] olur bu yaptığımız. Peki biz niye severiz o şiirleri, anlamı için mi yoksa bizde bıraktığı etki için mi? ''Bir anlam çatısı kurar şiir''[*]İsmet Özel söylemişti sanırım[/*], biz o çatının altında kendi evimizden parçalar görürüz, biz kendi evimizi severiz bana kalırsa. Tarkovsky filminde bu şiir havasını yakalamış. Bir iz sahnesi var ki insana, işte bunlar hep şiir dedirtiyor. :) Babası kelimelerle şiir yazarken kendisi görüntüyle yapıyor bunu.

Filmi izlemek isteyenler, araştırıp izlerse daha rahat ederler ama bana kalırsa direk filmi izleyin, ertesi gün yapın araştırmanızı.

Şu sahneyi de şöyle bırakayım

Çevrimdışı Light

• **
  • 359
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1279 : 05 Mayıs 2015, 02:36:06 »

Gayet güzel göndermeleri olan tatlı bir film. ''2006'' yapımı ve Tom Waits olmasa çekilmeyecek olan bir film, ama Tom Waits gelip de Kneller'ı canlandırdığında ilk ona yerleşiyor tabii ki. İlk sahneden beni kendine bağladı film, Zia gramafonu açtığında Tom Waits - Dead and Lovely ile...

Kurguda, intihar eden insanlar başka bir dünyaya gidiyorlar; sadece intihar etmiş olanların olduğu bir dünyada sıkışıyorlar. Tabii hal böyle olunca, ilgimi çekti.

Göndermeleri incelersek, filmi izledikten sonra da önce de baksanız pek fark yaracağınız sanmıyorum ama göremedikleriniz veya benim göremediklerim varsa diyerek:

* Desiree Zia'nın ölümünden sonra intihar ediyor, aynen öyle. Zia öldükten sonra, Zia için değil. Bu da bize ''Bak bundan ders çıkar,'' diyor. Diğer göndermelerle karşılaştırınca, neden böyle yapıldığı çok iyi anlaşılıyor. Yapmacıklığın zirvesine vuran Desiree mi, oyuncu muydu? Bilmiyorum ama Desiree kesinlikle yapmacıktı, oyuncu ise yapmacıklığı vurgulamayı pek becerememişti. Tabii filmin atmosferi sırasında pek de belli olmamıştı; sonu düşünüldüğünde tamamen tolere edilebilir bir durum. Keza aynı şey kendine sıkmış asker, polis için de geçerli.

* Zia'nın önceki hayatından sadece Desiree adlı kişiyi özlemesi.

* Gülümseme gibi bir olgunun bulunmaması, çiçeklerin güzel olmaması.

* Eugene'in arabasının hayatı temsil ettiğine veya belli bir yaşamsal olguyu temsil ettiğini düşünüyorum. Kendi kararlarını almaya başladığımızda bu yolculuğa çıkarız, düşünürüz. Örnek olarak: Eugene'nin farları yakamaması, tamirciye götürdükleri halde pek işe yaramaması ve ''Basma, yanmaz!'' tarzı bir tavır sergiledikten sonra Mikal adlı kişinin bunu gerçekleştirmesi. Mucize dediğimiz şey aslında hayata tat veren küçük şeyler, bizi kurtaran ve mutlu eden şeyler. Mucizeler hakkında pek çok gönderme var.*

* Arabanın ön koltuğunun altındaki kara delik... Her zaman orada olması, mucizelerin dışında bulunması. Bir şeylerin geri alınamayacak olduğu düşüncesi son sahnede bu göndermeyle çürütülüyor; film içinde.

* ''Kaza anında aklınızdan ne geçiyordu?'' gibi çok iyi bir cümle var.

* Kneller'ın ''Üst kademelerde tanıdığın olması güzel bir şey, şanslısın.'' gibi bir cümlesi var. Peki nerenin üst kademesi bu? Ayrıca, eğik ağaç ve düz ağaç örneği de düşündürücü.

En son hikayenin nasıl ortaya çıktığını öğrenmek, çok tatmin ediciydi. İmgeler güzeldi, güzel kullanılmıştı.

İzlemenizi tavsiye ederim, eğer izlediyseniz; kulübe hoş geldiniz.

Son olarak:
Alıntı yapılan:  Tom Waits
She was in over her head
She thought she would
Stand up in the deep end
He had a bullet proof smile
He had money to burn
She thought she had the moon
In her pocket
But now she's dead
She's so dead
Forever dead and lovely now
I've always been told to
Remember this...
Don't let a fool kiss you
Never marry for love
Alıntı yapılan: W.S.
Yet do thy worst, old Time; despite thy wrong
My love shall in my verse ever live young.

Çevrimdışı azizhayri

• 581
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1280 : 05 Mayıs 2015, 08:56:18 »
Yarının Sınırında
Tom Cruise'ye hazırlanmış bir filmdi sanki. Askeri yönü ağır basıyor olsa da izlemekten sıkılınmayacak bir film. Bir gün başımıza geleceğine inandığım bir konuyu işlemiş. Yakın veya uzak bir gelecekte yaşayabileceğimiz bu durumdan bu kadar kolay kurtulabilir miyiz bilemiyorum...
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı Sayhh

• **
  • 189
  • Rom: 15
  • Her şey başladığı yere döner.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1281 : 15 Mayıs 2015, 01:04:43 »
Song of the Sea

Hissetmek üzerine çekilmiş harika bir animasyon film. Görsel tasarımdaki masumiyet çocuklar için hazırlandığını düşünmemize sebep oluyor başlangıçta ama öyle değil, bir çocuğun üzerinde “Kibritçi Kız” benzeri bir etki bırakabilir. Acı çekmekten sakınmamayı öğütlüyor anlattıklarıyla ve izleyicisini üzmeyi kendine görev biliyor.

Hikaye, çizim, seslendirme ve müzik çok etkileyici. Öyle ki uzun zaman sonra bir filmi övme isteği duydum.

Rıhtımdaki herkes bir şekilde denizi seviyormuş gibi geliyor bana, bol bol denizli sahne de var içinde, bence izlenilesi. :)

Çevrimdışı Bengü

• **
  • 305
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1282 : 19 Mayıs 2015, 15:02:28 »
The Theory of Everything (Her Şeyin Teorisi)

Bir süredir aklımda olan ve portalda şu haberi görünce indimeye karar verdiğim film.

Film hakkında söylenmesi gereken en önemli şey Eddie Redmayne'ın oyunculuğu. Bayıldım! İnternette gördüğüm bir yorum hislerimi özetliyor: hayatını stephen hawking'i izleyerek geçirdi sanırım. başka bir açıklaması olamaz o rolün. Oscar'ı hak etmiş ve almıştır kendisi gözümde.

Denaro Forbin burada çok güzel yazmış film ayrıntılarını. 7,8 IMDb puanı az bile.

Filmin en sonunda çalan şarkı ise büyüleyici. Bu şarkıyı belki daha önce şurada da duymuş olabilirsiniz.

Çevrimdışı kargasiz

• 428
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1283 : 06 Haziran 2015, 19:39:32 »
Spoiler: Göster

Project Almanac

Çok farklı bakış açısı ve çekim yetenekleriyle bence çok orjinal bir filmdi. Zamanda yolculuk konusuna normal bir bakış açısı getirse de sonu yeter de artar bile. El kamerası kullanılması, çeken kişinin aralarda verdiği tepkiler sanki izleyicinin tepkileri gibi duruyordu. Bazı gereksiz sahneler ve bazı uzatılması gereken sahneler dışında çok iyiydi. İzlemenizi tavsiye ederim.

15 / 16

Çevrimdışı azizhayri

• 581
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1284 : 08 Haziran 2015, 13:45:52 »
Süper İncir; şu aralar yerel şivelerle konuşulan komedi diye yapılan filmler var ya Süper İncir'de onlardan biriydi sanırım. Uykusuz kaldığımda izledim ama kötü bir filmdi. Hiç tavsiye etmem...
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı Laughing Madcap

• 960
  • Rom: 51
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1285 : 21 Temmuz 2015, 18:00:59 »
Justice League: Gods and Monsters

DC'nin çıkan son animasyonu Justice League: Gods and Monsters'ta konu ve işleyiş klasik Justice League animasyonları gibi olsa da baş karakterler "biraz" farklı.

Alternatif bir evrende Justice League sadece üç kişiden oluşmakta. Wonder Woman ki kendisi New God denen bir ırktan, psikopatça bir abla olan Bekka, Superman ki kendisi General Zod'un oğlu ve Batman ki kendisi hatalı bir deney sonunda vampire dönüşen Kirk Langstorm (Bildiğimiz DC evreninde bu karakter hatalı bir deney sonucu Man-Bat'e dönüşen Kirk Langstorm evet, ta kendisi.). Kadro böyle olunca tahmin edildiği üzere kan gövdeyi götürüyor ve o bildiğimiz canım cicim Justice League'den farklı bir Justice League izliyoruz.

Konu kısaca şöyle; Gizli bir hükümet projesinde çalışan bir grup bilimadamının kan emilerek, kılıçla parçalanarak ve lazer ışınlarıyla yanarak ölmesinden sonra hükümet ve halk Justice League'i suçlamaya başlıyor. Justice League ise kendilerine atılan bu iftirayı pek sallamasalar da işin aslını çözmeye çalışıyorlar. Olaylar gelişiyor.

Sadece süperkahramanlar değil, yan karakterlerde de bir hayli değişiklik söz konusu. Lex Luthor mesela, bilimsel gelişimin öncüsü ve yegane destekçisi olması dışında pek etliye sütlüye karışmayan birisi. Ya da Suicide Squad'ı toplayan Amanda Waller, Amerikan Başkanı olarak karşımıza çıkıyor.

Kendi fikrim, konu pek iyi değil. Yukarıda bahsettiğim değişimleri duyduğumda, Superman'in sertliğini, Batman'in çatır çatır insan öldürmesini falan gördüğümde bir an gaza gelmedim değil ama güzel bir fikri biraz sallamışlar gibi geldi. Hele sonu itibariyle, iyi bir son olsun diye çabalamaları sonucuyla o hevesim uçtu gitti.

Not: Kan emen katil Batman'i Michael C. Hall (Dexter)'un seslendirmesi hoş olmuş.

6/10

+

Bu animasyon filminde bahsettiğim değişimler tam olarak yansıtılamamış açıkcası. Karakterler farklı evet ama iyi işlenmemiş. Filme göre nispeten daha güzel işlenen hali ise Justice League: Gods and Monsters Chronicles isimli bir Machinima web serisi. Şimdilik 3 bölüm çıktı, devamı da gelecekmiş. Pek zamanınız yoksa bence filmi izlemek yerine bunları izleyin.

Wonder Woman - "Big"
Superman - "Bomb"
Batman - "Twisted"
Attention all planets of the solar federation
We have assumed control.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #1286 : 21 Temmuz 2015, 19:20:50 »
Wonder Woman - "Big"
Superman - "Bomb"
Batman - "Twisted"

Öncelikle... Oha! Bu nasıl Machinima?! Sanki 90'lı yılların X-Men çizgi-filmlerini yapanlar çizmiş gibi. Acayip kaliteli görüntüleri.

Batman - Twisted güzel olmuş. Harley Quinn'in sesi neredeyse birebir olmuş. Süperman ile Wonder Woman da fena değildi. Bu iki karakteri bir türlü sevmedim, sevemedim. Umudumuz Gal Gadot ;D

Ben de fırsattan istifade şunu izledim: Batman vs Deadpool

Deadpool canlandırmasını çok başarılı buldum doğrusu, özellikle de gevezeliklerini :D
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Rosemary

• **
  • 282
  • Rom: 12
  • With tired eyes, tired minds, tired souls we slept
    • Profili Görüntüle
    • last.fm
« Yanıtla #1287 : 22 Temmuz 2015, 01:58:08 »
Curfew (2012)

Her ay en az bir defa izliyorum ve böyle devam edecek sanırım. Deli dolu müzikleri ve sersem tatlı oyunculukları eşliğinde anlatmak istediğini böylesine naif bir güzellikle aktaran özel bir kısa film, çok çok özel. Sophia So Far en sevdiğim şarkılar arasında mağrur bir şekilde durmaktadır film sayesinde.

Meşru yaşamınızın 20 dakikalık asil bir boşluğunda, şöyle bir şans tanıyın. Öyle böyle. Olur yani. La la la.

10/10

C'mon Ireland!

Çevrimdışı Gudvard

• *
  • 28
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1288 : 30 Temmuz 2015, 17:16:21 »
Dallas Buyers Club (2013)

Film AIDS hastalığını güzel anlatıyor. Leto'nun oyunculuğunu görmek isteyenlerin izlemesi gereken filmlerden (diğerleri bkz. Requiem for a Dream & Mr. Nobody) biri. Ortada Matthew McConaughey'nin oyunculuğu diye bir şey de var tabii ki. Seksenlerin havasını ve o zamanlardaki AIDS'li insanların çaresizliğini güzel yansıttığını düşünüyorum.

8/10

Çevrimdışı azizhayri

• 581
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1289 : 31 Temmuz 2015, 15:30:43 »
Pazar günü TV Em'i açtığımda bir kovboy filmi oynuyordu. Jack Nicholson ve Marlon Brando'nun oynadığı bir film; Bozgun. Orjinal adı The Missouri Breaks İki usta bir arada olunca keyfine doyum olmuyor.