Kayıt Ol

Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz

Çevrimdışı safir

• **
  • 57
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
Ynt: Hangi kitabı okuyorsunuz ve Eleştiri
« Yanıtla #1065 : 27 Ekim 2012, 12:43:24 »
Ahmet Ümit - Patasana; Çok sıkıcıydı. Yarısına kadar zor okudum ki, o da Patasana'nın tabletleri sayesinde. Araştırmalar ve kurgu güzel, fakat ardı ardına sıralanan cümleler öyle acemiceydi ki kitap boğazımda takılıp kaldı. Ahmet Ümit'in Kavim adlı kitabını daha çok beğendim.

Şebnem Pişkin - Kırklar Diyarı; Çok sade yazıldığından olsa gerek akıcı bir kitap. Bölümler aceleyle yazılmış gibi kısa kısa ilerliyor. Her ne kadar fantastik de olsa kişisel gelişim türünü sevmeyenler sıkılabilir bence.     

Çevrimdışı angelofiori

• *
  • 20
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1066 : 27 Ekim 2012, 13:32:02 »
Theodor W. Storm - Hayalet Süvari. Bordo - Siyah Yayınlarından çıkan bir Uzun öykü kitabı. Kitap Kuzey Denizi'nin kıyı şeridinde geçiyor ve hikaye geçmişte burada olan bir olayın anlatılmasıyla başlıyor.

Çevrimdışı Acmert

• **
  • 268
  • Rom: 24
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1067 : 27 Ekim 2012, 13:57:00 »
Yokyer'i okuyorum. Amerikan Tanrıları'na göre çok daha hafif bir kitap, çok akıcı bir dili var. Oldukça da heyecanlı. Sanırım Yokyer sayesinde Gaiman en sevdiğim yazar olacak.

Çevrimdışı KingKiller

• 519
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1068 : 28 Ekim 2012, 20:13:16 »
Jean - Crıstophe Grange - Leyleklerin uçuşunu bitirdim. Stephen King 22/11/63 kitabına hala devam ediyorum.
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı Crawley

• **
  • 52
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1069 : 28 Ekim 2012, 20:29:51 »
Çok iyi bir romandır. Ayrıca Asimov okumaya böyle bir kitapla başlamanda önemli.Eğer Vakıfla başlasaydın biraz karmaşık gelebilirdi ...

Vakıf'ın karmaşık gelecek bir yanı var mı ya? Yani en azından ilk üç kitap başka serilerden bağımsız hikayelerden oluşuyordu, sonrasında diğer serilerle bağlansa da.

Çevrimdışı Kaze

• **
  • 154
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1070 : 30 Ekim 2012, 17:06:06 »
Harry Harrison - Yer Açın! Yer Açın!

Metis bilimkurgu serisinden çıkmış, Harrison'ın distopik kitabı. Biraz önce bitirdim ve metis bilimkurgu'dan şimdiye kadar okuduğum en iyi kitap olduğunu söyleyebilirim.

Karakterlerin tamamı rahatlıkla okurun gözünde canlandırabileceği, yapaylıktan uzak insanlar. Ayrıca yaratılan - doğum kontrolünden nasiplenmemiş, sürekli çoğalmış ve buna paralel tükettikçe tüketmiş insanların yaşadığı - dünyanın tasvirleri de takdir edilesi.

1966 yılında ilk baskısını yapmış olan kitapta Harrison, gelecekle ilgili endişelerini polis memuru Andy'yi odak alarak gayet akıcı ve en önemlisi de gerçekçi bir şekilde işlemiş.

Kitabın bir süredir baskısı yok, yalnız sahaflardan ve ikinci el kitap sitelerinden rahatlıkla temin edilebiliyor.
Spoiler: Göster

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1071 : 30 Ekim 2012, 17:30:11 »
Hayalet Kitap - Doğu Yücel.

Henüz sadece altmış sayfa okudum ancak beğendiğimi söyleyebilirim. Sıkmıyor, okutuyor kendini. Ayrıca olayların geçtiği mekan(lar)ın benim ikamet ettiğim yere oldukça yakın olması da ayrı bir zevk veriyor.

Neyse, bekleyelim görelim diyorum. İleride daha fazla güzelleşir, eminim.

Çevrimdışı KingKiller

• 519
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1072 : 31 Ekim 2012, 21:42:39 »
Yokyer - Neil Gaiman. Şu an 60. sayfadayım. Ve olaylar bir anda hızlanmaya başladı. Şu an kitap çok iyi ilerliyor. Okumadıysanız tavsiye ederim.
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #1073 : 31 Ekim 2012, 23:59:01 »
Robert Jordan / Zaman Çarkı 2.cilt: Büyük Av.

Gerçi az önce bitti kitap ama boş geçmek olmaz, birkaç satır da olsa bir şeyler söylemek lazım.

İlk kitaba (Dünyanın Gözü) oranla çok daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Zaten ilk kitaptan öyle fazla bir beklentim yoktu fakat finali oldukça iyiydi. 2.kitapta ise bu durum bir nebze daha artış gösterdi. Yer yer artan tempo ile nefessiz okuduğum bölümler oldu. Hikaye geniş karakter yelpazesiyle birlikte birçok yöne dağıldı. Robert Jordan karakterler arasındaki çatışmayı satır aralarında ustaca işliyor.

Aes Sedailer'i de artık sıkca görmeye başlıyoruz bu kitapla birlikte. Rand al'Thor, yani baş karakterimizin sırtına da birçok yük biniyor. Ha bir de bir sürprizle karşılaşmak mümkün kitapta. Spoiler vermemek adına söylememem daha iyi olur sanırım. Fakat sevindirici bir sürpriz olduğunu söylemekte bir sakınca görmüyorum.

Evet, Zaman Çarkı dönmeye devam ediyor ve ben de ara vermeden 3.kitaba yani Yenidendoğan Ejder'e başlıyorum. Zamanın rüzgarlarına tekrar biniyorum!

#RobertJordan'ınGötürdüğüYereGit.

Çevrimdışı Vega

• 1023
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1074 : 01 Kasım 2012, 17:42:11 »
  Az önce Edebiyat öğretmenimin zorlamasıyla ("Evladağam tek kitap türü fantastik olanlar değildir azıcık Türk edebiyatı oku azıcık ayağı yere basan şeyler oku!!!") Elif Şafak'tan İskender'i bitirdim.

Nereden başlasam bilmiyorum, mükemmel kitap, mükemmel karakterler, mükemmel olaylar. Çetrefilli anlatım tarzı beni en çok kendisine sevdiren şey oldu sanırım. Tarihte olan sürekli atlamalar, mekan ve pov karakter değişimleri o kadar ustaca yapılmıştı ki bir başka yazar yazmış olsa büyük ihtimalle kitaptan tiksinir ve yarıda bırakırdım. Ama Elif Şafak iki zoru başarıyor: bana sıradan bir aile dramı okutmak ve de karmaşık olay örgüsünü insanların kafasını karıştırmadan anlatmak.

Karakterlerin her birine ayrı bayıldım. Pembe Kader ve Cemile Yeter'in kendilerine göre naifliği ve asiliği, Yunus ve Tobiko'nun masum ilişkisi, Roksana'nın o bayıldığım femme fatale havası. Kitapta İskender'i bile sevdim ama bir Adem'i sevemedim, hala da sevmiyorum. Kesinlikle iğrenç bir karakter ve iğrenç bir insandı. Başına gelenlere hiç bir şekilde üzülmedim, oh olsun dedim hatta.

Bu arada kitabın başlangıç bölümünü okuyunca acaba Şafak kendi hikayesini mi anlatıyor diye düşündüm, sonradan öyle olmadığı ortaya çıktı. Ama bence böyle bir uyarı olsaydı fena olmazdı. Ha bu arada arka kapakla kitap içeriğinin alakasını çözemedim. Sanatsal bir havası olsun diye bu kadar ilgisiz iki şeyi 'kombinleme'si beni sinir etti ve kitabın ortasında kadını bulup suratına iki tokat geçiresim "NE ALAKASI VAR BUNUN KİTAPLA SALAK KARI" diye çemkiresim geldi. [*]swh[/*]

Vesselam güzel kitaptı, okuyunuz okutunuz efenim.

Çevrimdışı Elijah

• 627
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1075 : 01 Kasım 2012, 22:05:42 »
Ara Dünya - Neil Gaiman/Michael Reaves

Şunu fark ettim ki, Neil Gaiman birisi ile ortak kitap yazdığında, silik taraf oluyor. Demek istediğim o kitapta diğer yazarın etkileri ve tarzı daha çok göze batıyor. Michael Reaves diğer işlerinde olduğu gibi, bu kitabında da genç yaştakilerin ilgisini çekecek nitelikte bir konu ve anlatım tarzına sahip. Hatta ilk sayfalarını okumaya başladığım an bir Percy Jackson havası sezdim, I. Tekil anlatım ve biraz da alaycı bir üsluba sahip. Aslında bu tip kitapları okumayı uzun bir süre önce bırakmıştım, fakat arka kapakta silik bir gülümsemeyle bakan adam sağolsun, kitabı bırakamıyorum. Tabi bırakmamamın sebebi sadece o da değil, kitapta oldukça güzel ayrıntılar mevcut. Mesela farklı gerçeklik düzlemleri arasındaki ara katmanlar, yani Ara-Bölge diye bir yer düşünmüş iki yazar. Oldukça da iyi ve uçuk düşünmüşler. Ara-Bölge'yi tanımlayacak olursak; biraz Alice Harikalar Diyarı tadında, biraz Tim Burton tarzında ve biraz da Neil Gaiman etkisinde bir yer. Yani anlatılmaz, okunur.

Sonuç olarak kitap; araya ilgi çekici ayrıntılar serpiştirilmiş bilindik bir kurguya sahip. Fakat siz yine de Percy Jackson havasında dediğime bakmayın. Oldukça yaratıcı ve zekice işlenmiş, ilginç fikirler ve terimler mevcut. İki yazarın da deyişiyle bu kitapta, sonsuz sayıdaki olanaklı gerçeklikte bilim ile sihir arasındaki dengeyi korumayı amaçlamış düzinelerce Joey Harker'ın macerası anlatılıyor. Ayrıca kim bilir, sonsuz olanaklı gerçeklik gerçekten de gerçekse, birileri bir yerlerde bu maceraları yaşıyor olabilir?
Planemo Syndrome

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1076 : 05 Kasım 2012, 20:12:58 »
Büyük Av / Robert Jordan.

İlk kitabı bitirdikten sonra 2 ya da 3 hafta gibi bir süreliğine Zaman Çarkı okumaya ara vermiştim. Sonunda dayanamayıp sipariş verdim ve birkaç gün önce elime ulaştı, Dünyanın Gözü'ne göre oldukça fazla akıcı ve kendini okutuyor. Ki ilk üç kitabın diğer kitapların yanında bir hiç olduğunu söyleyenler var, o yüzden diğer kitaplarda alacağım zevki bir ben bilirim diye düşünüyorum.

Çevrimdışı estelturin

• **
  • 143
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1077 : 05 Kasım 2012, 20:36:52 »
Zaman Çarkı-Kılıçtan Taç

Seriyi 7.(Kılıçtan Taç) kitaba kadar ara vermeden soluksuz okudum ancak gerek kitaptaki olayların karmaşıklığı gerekse normal hayattaki benim karışık hallerim uzun bir süre ara vermeme neden oldun .ama boşluğu bulunca direk yapıştım seriye ve şimdi bırakamıyorum...
İnsan için önüne çıkan bütün yollar yürünebilir yollar ise, o insan artık kaybolmuştur.

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #1078 : 09 Kasım 2012, 17:42:30 »
Bab-ı Esrar - Ahmet Ümit...

Bitti bitecek ama ben hala karar veremedim elimdekinin nasıl bir kitap olduğuna.
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı Rhonin

• **
  • 115
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1079 : 09 Kasım 2012, 19:10:37 »

Şuan için Mein Kampf okuyorum ama şu rıhtım okuma etkinliğine katılacağım.

Herkese tavsiye ederim 2.Dünya savaşını bir de baş mimarın kendi ağzından okuyun..
Sadece tarih olarak değil Adolf'u tanıyın bu savaş dehasını tanıyın.. Kendisinin propoganda ve partiler hakkındaki görüşleri çok hoşuma gidiyor doğrusu..