Kayıt Ol

Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Ynt: Hangi kitabı okuyorsunuz ve Eleştiri
« Yanıtla #1050 : 02 Ekim 2012, 02:50:18 »
Kültür Kitapları bünyesinde bulunan, Dost Kitabevi Yayınları'ndan çıkmış olan, Jean-Luc Steinmetz'in kaleme aldığı 'Fantastik Edebiyat' adlı kitabı okumaktayım.

Bu türün doğuşunu, oluşumunu, gelişimini en ince ayrıntısına kadar sunan, Fantastik Edebiyat'ı didik didik eden, çok bilgilendirici ve doyurucu bir kitap.

Şöyle söyleyeyim; hepimiz fantastik okuyucusuyuz, bu kitabı okumadan geçmeyelim.

Çevrimdışı Mimnennaorpi

• *
  • 39
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1051 : 12 Ekim 2012, 20:24:55 »
Filmede uyarlanmış olan meşhur aşk kitabı One Day' i okuyorum.

Şu sıralar fantastikten biraz sıkılmış olmakla beraber bu kitabı okumaya başlamıştım. İlk başlarda çok sıkıcıydı ama ilerledikçe sevmeye başladım. Çok güzel bir aşk kitabı olduğunu düşünüyorum bir kaç yerde gözlerimi doldurmayı başardı. Sonu umarım mutlu biter :/
Yâ Rab bela-yı aşk ile kıl âşîna beni
Bir dem bela-yı aşktan kılma cüdâ beni

Çevrimdışı Optik

• **
  • 53
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1052 : 22 Ekim 2012, 20:39:57 »
Michael Grant- Yoklar kitabını okuyorum. Son sayfalardayım, gerçekten güzel bir kitap.

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1053 : 22 Ekim 2012, 20:54:19 »
Hayvan Mezarlığı.

Daha önceden King'in yalnızca sansürlü Mahşer'ini ve Kara Kule'nin ilk kitabını okumuştum. Üç'ün Çekilişi de bekliyor kitaplığımda. Çok farklı türler okuduğumu söyleyemem, ama bu kitabın ayrı bir özelliği var.

Yanlış hatırlamıyorsam karısına okutmadan direk matbaaya gönderdiği bir kitaptı. Hatta Kadri Kerem Karanfil abimizin yaptığı bir incelemede bu kitap hakkında şöyle deniyordu: Sert bir metindir; acımasızdır, sarsıcıdır. “Bu kitabın sonunda kimse için umut yok,” der Steve King. Hatta bitirdiği kitapları ilk olarak Tabby’ye okutma ritüelinden bile ödün verir ve bu romanı vermez karısına. Masasının üzerine öylece koyar ve başka bir roman üzerinde çalışmaya başlar. Hatta bu roman, yani “Christine”, “Hayvan Mezarlığı”ından önce yayımlanır.

Tam da dendiği gibi gerçekten. Cümleler kısa. Metin sert ve acımasız. Tam olaylara ısınıyorsun bir bakmışsın yazar bir ay sonrasını anlatmaya başlamış.

Öyle yani. Okunması gereken bir kitap.

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1054 : 24 Ekim 2012, 12:32:26 »
 Melina Marchetta'nın kaleme aldığı ve ülkemizde Şubat 2012 yılında çıkan Lumater günlükleri 1. kitabı olan Sürgün kral (Finnikin of the rock ) isimli kitabı dün bitirdim. Herkeze tavsiye edebileceğim bir kitap. Şu anda ise Neil Gaiman&Terry Pratchett ortak yapımı olan Kıyamet Gösterisini 2. kez okumaktayım. Buna ek olarak Lumatere Günlükleri 2. kitabı olan Froi of the Exiles'ı e-kitap olarak okumaktayım.

Çevrimdışı Optik

• **
  • 53
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1055 : 24 Ekim 2012, 14:32:43 »
DEX yayınlarında çıkan Yüz Bin Krallık kitabına başladım. Dili hoşuma gitti. Bakalım neler olacak.

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1056 : 24 Ekim 2012, 14:38:41 »
2 ay önce başladığım (evet 2 ay önce) ancak araya sürekli başka kitapların girmesi sebebinden, belki de benim o havaya giremememden hep 100'lü sayfalarda takıldığım Büyücü Usta'ya devam ediyorum.

Dün yeniden başlayınca okumayarak hata ettiğimi anladım. Çok akıcı ve hoş bir kitap.

Çevrimdışı Crawley

• **
  • 52
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1057 : 25 Ekim 2012, 09:24:35 »
6 ay kadar önce bi ara okurum diye aldığım Ray Bradbury - Yakma Zevki'ne başladım. İlk hikaye her sayfada daha da güzelleşerek bitti az önce. Bakalım diğerleri nasıl.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #1058 : 25 Ekim 2012, 12:17:25 »
Johann Ludwing Tieck'in "Elfler" kitabını okudum. Bir çırpıda bitti zaten. Tek ve kısa bir öykü mevcut kitapta, çizimlerle de süslenmiş. 'Elf' kelimesinin geçtiği ilk yazılı metin olduğu için almıştım. Gayet de hoştu, beğendim.

Çevrimdışı KingKiller

• 519
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1059 : 26 Ekim 2012, 16:21:52 »
Stephen King'in 22/11/63 çok akıcı ve keyifli. Tavsiye ederim. Ama abartılacak kadar da iyi değil. Birde ayriyetten Jean-Chrıstophe Grange'in Leyleklerin Uçuşu adlı kitabını okuyorum. Konusu çok değişik. Şu an akıcı. Sonunu çok merak ediyorum. Bakmamak için kendimi çok zor tutuyorum.
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı Tardis

• **
  • 92
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1060 : 27 Ekim 2012, 08:53:42 »
Bilge Adamın Korkusunu okuyorum tek kötü eleştirim 600. sayfaya gelmiş olmama rağmen hala yarısında olmam :/ Bence Kralkatili Güncesi olarak fantastik edebiyatın yapıtaşları arasına girebilecek bir seri okumayanlara öneriyorum.
İnsanlar güçsüz oldukları için ağlamazlar,
Çok zamandır güçlü oldukları için ağlarlar...

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1061 : 27 Ekim 2012, 11:14:05 »
Bilge Adamın Korkusunu okuyorum tek kötü eleştirim 600. sayfaya gelmiş olmama rağmen hala yarısında olmam :/ Bence Kralkatili Güncesi olarak fantastik edebiyatın yapıtaşları arasına girebilecek bir seri okumayanlara öneriyorum.
  Yorumuna kesinlikle katılıyorum.Bana pek uzun gelmemişti kitap( 2 günde bitirdiğim için herhalde :) )  Fantastik Edebiyata yeni bir soluk katan Patrick abimizi tebrik ediyorum.Başka kitaplarla ve serilerle karşımıza çıkmasını da dört gözle bekliyorum...

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #1062 : 27 Ekim 2012, 11:25:39 »
Bilimkurgu üstadı Isaac Asimov'un 'Dünya Hepimize Yeter' adlı kitabına başladım. Birkaç kısa hikayeden oluşuyor anladığım kadarıyla. Kitap hakkındaki yorumlar çok iyi, seveceğimi umuyorum. Ayrıca İlk okuduğum Asimov romanı olacak kendisi. Fuarda Vakıf serisini alacağım, bu yüzden Asimov'un dilini anlamak açısından iyi olacak bu romanını okumam. Gerçi Vakıf'la arasında uçurum olacağından eminim ama, neyse.

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1063 : 27 Ekim 2012, 11:28:02 »
Bilimkurgu üstadı Isaac Asimov'un 'Dünya Hepimize Yeter' adlı kitabına başladım. Birkaç kısa hikayeden oluşuyor anladığım kadarıyla. Kitap hakkındaki yorumlar çok iyi, seveceğimi umuyorum. Ayrıca İlk okuduğum Asimov romanı olacak kendisi. Fuarda Vakıf serisini alacağım, bu yüzden Asimov'un dilini anlamak açısından iyi olacak bu romanını okumam. Gerçi Vakıf'la arasında uçurum olacağından eminim ama, neyse.
  Çok iyi bir romandır. Ayrıca Asimov okumaya böyle bir kitapla başlamanda önemli.Eğer Vakıfla başlasaydın biraz karmaşık gelebilirdi ...

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #1064 : 27 Ekim 2012, 11:31:24 »
Çok iyi bir romandır. Ayrıca Asimov okumaya böyle bir kitapla başlamanda önemli.Eğer Vakıfla başlasaydın biraz karmaşık gelebilirdi ...

Evet, bu yönden iyi bir seçim yaptığımı düşünüyorum ben de.