Kayıt Ol

Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
Ynt: Hangi kitabı okuyorsunuz ve Eleştiri
« Yanıtla #1035 : 18 Eylül 2012, 15:27:35 »
Bozkırkurdu - Hermann Hesse

İkinci okumaya kalkışım bu. Bu sefer bitirebileceğim, ümidim var.
Ve Hermann Hesse nasıl bir adamdır ki tüm kitabı sonsuz bir konsantrasyonla yazabilmiş. Neredeyse yüzüncü sayfaya geldim daha boş bir cümle geçmedi.

Yine bitiremedim... 19. yy'da yaşamış birkaç adam var Hesse gibi, onları anlayacağım diye deli oluyorum okurken. 5 sayfa kala bıraktığım kitaplar var sırf bu yüzden. Belki de 2. Dünya Savaşı'nın ağırlığını taşımaya henüz hazır olamadım...

Bugün de Fırtına Büyücüsü'nü bitirdim. Soluksuz okudum, ikincisini okur muyum, bilmiyorum. Pek bir şey katan bir yanı yok okuyucuya. Ya da sadece Hesse'den sonra okudum diye haksızlık ediyorum kitaba...

Şimdiyse Rus Gerçekçili'ğine dönüş; Dostoyevski - İnsancıklar...
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1036 : 18 Eylül 2012, 15:41:07 »
Yedinci Gün ve aynı zamanda Dünyanın Gözü, ama daha çok Yedinci Gün.

Yedinci Gün oldukça hoş bir kitap. Yalnız şöyle bir şey var ki, dili akıcı olmasına rağmen birkaç sayfanın tamamının yalnızca bir paragraf olduğu yerler oluyor, kullandığı kelimelerin de çoğu eski Osmanlıca. Anlatmak istediğim şu ki, kitabın başına bir kere oturduğum zaman ancak 20 sayfa falan okuyorum, ardından hemen gözlerim yoruluyor. Ve ben sevdiğim kitapları bir anda bitirmeyi severim, bu da zor oluyor tabii. Ancak şöyle bir çözüm buldum, önüne sürekli başka kitapların girmesi sebebiyle okumayı tamamlayamadığım Dünyanın Gözü'nü okumaya devam ediyorum. Bu sebeple yeniden Yedinci Gün'ün başına oturduğumda, İhsan Oktay Anar'ın diline aç olduğum için büyük hevesle okuyorum, çifte çözüm :)

Çevrimdışı E0nwe

• **
  • 92
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1037 : 18 Eylül 2012, 18:16:48 »
Unutulmuş diyarlar - Kara elf serisi - Göç

Hızlı bir giriş yapmış Salvator devam kitabı ile. Gene başlarında olmama rağmen tempoyu düşürmeyen bir ilerleyişi var. İlk kitaba bayıldığım gibi buna da, hatta diğer kitaplarına da bayılacağıma eminim.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #1038 : 23 Eylül 2012, 21:51:26 »
Yedinci Gün daha yeni bitti. İhsan Oktay Anar yine kendisine hayran bıraktı beni. Osmanlıca kelimelerin çokluğundan yakınsam da, eserlerine ayrı bir hava kattığını da söylemek isterim.

Çevrimdışı kadri kerem

• **
  • 68
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
    • Zemine Kazılı Notlar
« Yanıtla #1039 : 26 Eylül 2012, 21:07:19 »
Şeker Portakalı'ndan tanıdığımız Jose Mauro De Vasconcelos'un Kayığım Rosinha romanını okudum geçtiğimiz günlerde. Kayıkçı Ze Oroco ile dertleştiği, ona can yoldaşlığı yapan kayığı Rosinha'nın öykünü anlatıyor kitap. Temiz yürekli Ze Oroco çevresi tarafından seviliyor sevilmesine ama kayığı ile konuşması, onunla dost olması tuhaf karşılanıyor. İşte her şey de bu eşsiz dostluk yüzünden geliyor başına. Vasconcelos yine sıcacık ama aynı zamanda da hüzünlü bir öykü anlatmış bizlere. Bu okuduğum dördüncü eseri oldu. Ve beşinciyi okumak için sabırsızlanıyorum. Büyük ihtimalle Kardeşim Rüzgâr Kardeşim Deniz olacak bu eser.

Bu kitabın ardından bir sahafta rastlayıp satın aldığım Osman Şahin'in Acenta Mirza adlı öykü kitabı okudum. Şahin'in öyküleri Anadolu insanını anlatıyor bizlere. En çok da Çök Abuzer isimli öyküsüne bayıldım.

Şu anda da Steven Spielberg'ün Üçüncü Türle Yakın İlişkiler romanını okuyorum. Daha önce filmini izlemiş ve epey beğenmiştim. Ama roman çok da ahım şahım değil açıkçası.
Zemine Kazılı Notlar
http://kadrikeremkaranfil.blogspot.com/

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #1040 : 28 Eylül 2012, 23:58:27 »
Agatha Christie - Acı Kahve
Böyle merak etmiyorum sonunu çok ama elimden de bırakmak da içimden gelmiyor pek. :)
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1041 : 29 Eylül 2012, 01:16:41 »
Pigme - Chuck Palahniuk

Çok rahatsız edici bir yazar, çok rahatsız edici bir kitap, çok rahatsız edici karakterler, çok rahatsız edici üslup, çok rahatsız edici kelime seçimleri. Çok rahatsız oldum, o yüzden okumaya devam ediyorum.
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1042 : 29 Eylül 2012, 07:35:11 »
Karabüyücü Serisi 1. kitap :Arınma

Dresden Dosyaları sevenlere duyurulur bu seriyi okumadan geçmeyin. Kitabın büyücüleri anlatması Dresdenle alakasız gelebilir ama okuyunca orc vb fantastik ögelere çok fazla yer verilmemiş. Trudi Canavan fantastik edebiyatta çok rastlamadığımız başka bir özelliğe de yer vermiş : Kitabın ana karakteri Sonea adlı bir kız. Sonea çok güçlü ve cesur bir karakter değil o aramızdan biri. Trudi Canavan'ın bu serisi fantastik kurgu olabilir ama okurken acaba kitapta ismi geçen lonca Dünya'nın hangi şehrinde demeden de  edemiyorsunuz. Kısacası çok farklı ve çok harika bir eser :)
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı kadri kerem

• **
  • 68
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
    • Zemine Kazılı Notlar
« Yanıtla #1043 : 30 Eylül 2012, 01:29:59 »
Steven Spielberg'ün Üçüncü Türle Yakın İlişkiler romanının ardından Eerie'yi okumaya başladım. Çizimleri dakikalarca inceliyor, her sayfayı dikkatle çeviriyorum. Yalnız duyduğum kadarıyla Creepy (1, 2) ve Eerie (1, 2) beklenilen ilgiyi görmediğinden Lal kitap gerisini getirmeyecekmiş. Umarım yanlış bir duyum almışımdır. Korku çizgi romanı okumak gerçekten ayrı bir keyif.
Zemine Kazılı Notlar
http://kadrikeremkaranfil.blogspot.com/

Çevrimdışı yongonim

• *
  • 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1044 : 30 Eylül 2012, 01:47:01 »
amber yıllıklarına okuyorum, iyi gidiyor şimdilik, fantastik edebiyatla yeni yeni ilgilenmeye başladım bir an önce bu seriyi bitirip yeni serilere yelken açmak niyetindeyim:P
ever tried,
ever failed,
no matter.
try again, fail again,
fail better!

Çevrimdışı Acmert

• **
  • 268
  • Rom: 24
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1045 : 30 Eylül 2012, 03:02:04 »
Korkak ve Canavar'ı okuyorum. Anlatım olarak yabancı fantastik edebiyat yazarlarını aratmayacak bir yazar Barış Müstecaplıoğlu. Sevdiğim yazarlar listesinde üst sıralarda olacağına şüphe yok.

Çevrimdışı KingKiller

• 519
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1046 : 30 Eylül 2012, 12:21:27 »
Dresden dosyaları 1 Fırtına Büyücüsü.

İl 60 70 sayfada kendini tanıtıığı için sıkılabilirsiniz ama sonrası çok iyi gidiyor.
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı Ejderfelaketi

• **
  • 359
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1047 : 01 Ekim 2012, 19:51:46 »
Beyoğlu Sahaf Festivali'nden aldığım, Elaine Cunningham'ın Şarkılar ve Kılıçlar Serisi'nin ilk kitabı olan "Elf Gölgesi"ne bugün başladım. Başta Elaine Cunningham'ı tanımadığım için kitap konusunda şüpheliydim fakat okudukça şüphelerimin asılsız çıktığını gördüm.
Kumarı sadece oynatanlar kazanır sadece oynatanlar

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1048 : 01 Ekim 2012, 20:10:15 »
Karabüyücü Serisi Çırak :İlk Yıl

Sevinerek söylüyorum ki Leydi sonunda seriyi olması gerektiği gibi tam olarak büyünün içine soktu. Hala havada uçuşan, patlayan büyüler göremesek de bir çırağın eğitimine detaylı olarak şahit oluyoruz ki. EM , UD , Miras Döngüsü ve içinde büyü içeren bir çok eser okumuş biri olarak söylüyorum ki büyü eğitiminin bu kadar etkileyici anlatıldığı bir eser daha görmedim! :)
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

• *
  • 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1049 : 01 Ekim 2012, 20:23:16 »
Kırmızı piramit-rick riordan
beni yargılayamazsınız!Daha 12 yaşındayım.Ve yaşıtlarımdan çok daha fazla okuyorum.Daha önce yazarın Percy Jackson &Olimposlular serisini okudum.mitoloji ile ilgilenmemi sağladı ve harika bir yazar herkese tavsiye ederim.
İmza mı gerekiyordu?Atmasam,çünkü imzam berbattır.