Kayıt Ol

Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Ynt: Hangi kitabı okuyorsunuz ve Eleştiri
« Yanıtla #1080 : 10 Kasım 2012, 02:10:30 »
Robert Jordan / Zaman Çarkı 3.cilt: Yenidendoğan Ejder.

Kitabı az önce nescafe eşliğinde sıcacık bir ortamda bitirdim. O nasıl bir sondur öyle, Jordan baba? Evet, kitap bitti fakat ben hala etkisindeyim. İlk 2 kitaba oranla biraz sönük geçtiğini, geçiş kitabı olduğunu düşünüyordum fakat bu düşüncem son bölümde yok olup gitti.

Serinin çok önemli bir ayağı "Yenidendoğan Ejder". Neden mi? Milyonların favori karakteri Mat Cauthon'un dönüşüne tanıklık ediyoruz. İlk 2 kitapta biraz daha geri plandaydı Mat, oysa 3.kitabın çok önemli bir parçası. Son bölümlerde Desen'e etkisini görüyoruz. Çünkü o bir ta'veren!

Eskiden Emond Meydanı'nın sakinlerinden demirci çırağı, şimdi ise bir ta'veren olan Perrin Aybara'nın değişimini hayretle izliyoruz. Aslında o bir... o bir... neyse burada henüz okumamış olanlara haksızlık yapmayalım.

Ah, Loial var bir de! Kendisi sevimli bir Ogier ve benim de çok sevdiğim bir karakter. Yahu Ogier deyip geçmeyin lütfen, kendisi yazar olma yolunda ilerliyor. Çok iyi bir okuyucudur da üstelik. Evet, Loial çok kitap okur ve benim de çok büyük bir takdirimi kazanmış durumda.

Ayrıca bu kitapta Aes Sedailer çoğunlukta. Onlar hakkında birçok şey öğreniyoruz. Tabii ki Egwene, Nynaeve ve Elayne sayesinde. Ben bu üç kadını da seviyorum aslında ya. Valla. Sevmeyenlere de soruyorum. Yahu ne zararları var size? Evet, Aes Sedai olabilirler, ama bu onların kararları sonuçta, değil mi?

Rand. Evet, Rand al'Thor. Yenidendoğan Ejder'imiz. O ise Gölge'den kaçmakta, büyük bir yük var omuzlarında. Bu kitapta çok az görsek de kendilerini, kendisine saygı duyuyorum/z.

Usta Robert Jordan'a buradan sevgilerimi iletiyorum. Umarım bir yerlerden bizi görüyordur.

Yolculuğumun 3.kısmını da tamamlamış oldum. Desen örülmeye, Zaman Çarkı dönmeye devam ediyor ve asıl heyecan fırtınasının bundan sonraki kitaplarda olacağını düşünüyorum.

#RobertJordan'ınGötürdüğüYereGit.

Çevrimdışı vangoghspoison

• **
  • 79
  • Rom: 2
  • I'm everything. My spirit talks.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1081 : 10 Kasım 2012, 02:18:44 »
Hobbit'i okuyorum, utanarak söyledim resmen. Çok geç kaldım çook. Betimlemeler muhteşem başladı, çeviri çok ilgili yapıldığından ötürü arada Türkçe sözlük karıştırıyorum. Şeytan diyor ki, Ölüm Kapısı'na da başla ilk kitaptan ama, dinlersem yorulurum diye düşünmekteyim. Bu arada, ilgisiz olacak ama. Geri dönmek güzel.

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1082 : 12 Kasım 2012, 12:49:46 »
İstiridye Kabuğundaki Venüs'ü okuyorum. Dünyadaki tüm sapıkları ayıklayıp diğer gezegenlerde onlara uygun işler bulma çalışmasında bilgisayar taramasına bilimkurgucuları da eklemeleri çok güldürdü. Eğlenceli bir kitap olacak gibi geliyor.

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1083 : 12 Kasım 2012, 21:36:35 »
Hayalet Kitap'ı bu gün öğle saatlerinde bitirdim.

İtiraf etmeliyim ki ilk yüz sayfası o kadar da aham şaham değildi, bazı bölümler "bitse de geçsek" havasındaydı hatta. Ama o yüz sayfadan sonra ne olduysa oldu, düğümü mü kopardım büyüyü mü bozdum naptım bilmiyorum fakat çok sürükleyiciydi. Hiç elimden bırakasım gelmedi, hatta birçok kez beni kitabı bırakmaya zorlayan okul saatlerini saygıyla andığım (!) da olmuştur.

Neyse efendim okuyun, okutturun. Okumayanları okuması için ısrar edin, okumazsan çocuğumu keserin diyin. Ne söylerseiniz söyleyin amacınıza ulaşın mutlaka.

Çevrimdışı estelturin

• **
  • 143
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1084 : 12 Kasım 2012, 22:00:02 »
 Zaman Çarkı serisini okuyorum :D kitabın biri bitiyor diğeri başlıyor :) kaçıncı kitapta oluğumu bile unutuyorum bazen o derece harika bir seri  ;D
İnsan için önüne çıkan bütün yollar yürünebilir yollar ise, o insan artık kaybolmuştur.

Çevrimdışı KingKiller

• 519
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1085 : 14 Kasım 2012, 09:46:04 »
Şu an Kargaların Ziyafeti kısım 1 kitabını okuyorum. Biryerlerde duymuştum Kargaların Ziyafeti çok kötü vs. birşeyler diyorlardı. Ama sakın bunlara aldırmayın. Şuan okuyorum ve temposu hiç düşmüyor.
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı kadri kerem

• **
  • 68
    • Profili Görüntüle
    • Zemine Kazılı Notlar
« Yanıtla #1086 : 14 Kasım 2012, 12:47:24 »
Hasan Ali Toptaş ile bu kadar geç tanıştığım için kızdım kendime. Kendine has anlatımı ile büyülü ve fantastik bir roman yaratmış H. Ali Toptaş. Gölgesizler'i okuyun derim. Bu romanın ardından okuduğum kitaplar sırasıyla: Bradbury - Yakma Zevki, Stephen King - Anahtar Deliğinden Esen Rüzgar, Richard Matheson - Gecenin Konuları (I'm Legend - İthaki yayınlarından Ben Efsane olarak çıkmıştı).
Zemine Kazılı Notlar
http://kadrikeremkaranfil.blogspot.com/

Çevrimdışı Optik

• **
  • 53
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1087 : 23 Kasım 2012, 19:59:44 »
Fuardan eretrusilden'nin sayesinde aldığım Hobbit'i okuyorum... Kitabı siz benden daha iyi bilirsiniz. Süper!

Çevrimdışı Elijah

• 627
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1088 : 23 Kasım 2012, 20:35:27 »
Kargaların Ziyafeti I

Dört-beş gün önce Tüyap'tan almıştım, şu an kitabın 250. sayfalarındayım. Aslında okumadan önce çoğu kişinin olumsuz eleştirileri nedeniyle kitabı geçiş kitabı olarak görmüştüm. Fakat beklediğim kadar sıkıcı ve kötü çıkmadı. Ne kadar önceki kitaplar kadar tempolu başlamasa da pek sıkmıyor. Ayrıca nerden duydum bilmiyorum ama önemsiz karakterlerin bölümleri var denmişti, fakat şu ana kadar Cercei, Jaime, Asha, Arya, Sansa, ve Brienne'nin bölümlerini okudum. Bunlar da oldukça önemli karakterler olduğu için merak uyandırıyor ve sayfalar su gibi akıp gidiyor. Gerçi Martin'i oldukça eleştirdiğim yerler de vardı. Daha önce de bahsettiğim gibi, gereksiz bilgilere fazlaca yer vermesi gibi. Araya sıkıştırılan uzunca paragrafların arasındaki gereksiz hanedanlarla ve insanlarla okuyucu yoruluyor ve ayrıntıların arasında kaybolup gidiyor. Biraz daha yüzeysel anlatmaya çalışsa hem kendi yorulmayacak, hem de okuyucuyu yormayacak. Herif karakter ve isim bulmaktan/uydurmaktan şişmiş, yeni kitabına başlayamıyor.

Şaka bir yana hem sitem ettiğim, hem de sevdiğim bir yazar George Martin. Bu yüzden onun kitaplarını okumak ayrı bir zevk veriyor. Gerçi kitabın sonunda okuyucuları yine hüzün ve sinir krizleri bekliyor, orası belli fakat başladık bir kere, bırakamıyoruz. Az çok mazoşist olan herkese tavsiye ediyorum bu seriyi. Buz gibi kesiyor, ateş gibi yakıyor.
Planemo Syndrome

Çevrimdışı kadri kerem

• **
  • 68
    • Profili Görüntüle
    • Zemine Kazılı Notlar
« Yanıtla #1089 : 26 Kasım 2012, 15:55:35 »
Dean Koontz'un "Onlar Yoktu" romanını yarım bıraktıktan sonra "Siyahlı Kadın"ın yazarı Susan Hill'in "Cinayet Bahane" adlı polisiye romanına başladım. Polisiye pek okuduğum bir tür değildir aslında, ancak Hill gerçekten usta bir yazar. Yine inci gibi dizmiş art arda cümleleri. İnsan sayfaların nasıl ilerlediğini anlayamıyor.
Zemine Kazılı Notlar
http://kadrikeremkaranfil.blogspot.com/

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #1090 : 02 Aralık 2012, 02:36:26 »
Kargaların Ziyafeti Kısım II

Kısım I'e başlamam ve bitirmem bir olmuştu. Eh, sonuçta aylardır Westeros'tan uzak kalmıştım ve bir özlem vardı içimde. Kısım II'yi biraz ağır okuyorum yoğunluktan dolayı. Bu hafta İstanbul'daydım ve Tüyap'a git-gel olayı epeyce bir yordu beni. Ama yine de zaman ayırıp günde 1'er, 2'şer bölüm okuyabildim. Az önce Brienne'in bölümünü soluksuz bir şekilde bitirdim, şu an 275.sayfadayım. Bitirdikten sonra daha detaylı bir şekilde eleştirimi yapacağım fakat genel anlamda olumlu eleştiriler olacak.

Çevrimdışı dekadans

• **
  • 261
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1091 : 04 Aralık 2012, 16:14:51 »
China Mieville'den "Şehir ve Şehir" kitabını okuyorum şu an. Şöyle ki bu kitap Hugo, Nebula, Dünya Fantezi ve Arthur C. Clarke ödüllerini kazanmış. Zaten bunu öğrenir öğrenmez "Neymiş şu yahu bir bakayım." diyorsunuz. Yarısına bile gelmedim henüz ama çok rahat şunu söyleyebilirim: "Yazılmış en iyi distopya romanlarından birisi." Bilimkurgu ve gerilim olarak da geçiyor. Okunmasını şiddetle tavsiye ediyorum.

Ayrıca yazarın 4 kitaplık seti, şu an İdefix'te büyük bir kampanya ile satışa sunulmuş. Ben hepsini aldım, siz de kaçırmayın derim.
Zaman Çarkı döner, Çağlar gelir ve geçer, efsaneleşen anılar bırakır. Efsaneler solarak mit olur ve onları doğuran çağ yeniden geldiğinde mitler bile unutulur. Bir Çağ’da, kimilerine göre Üçüncü Çağ’da, henüz gelmemiş, çoktan geçip gitmiş bir Çağ’da, Puslu Dağlar’da bir rüzgar yükseldi. Rüzgar başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken ne başlangıçlar, ne de bitişler vardır…

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #1092 : 04 Aralık 2012, 18:41:46 »
José Saramago - Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş

Ölüm güzel bir şeymiş meğerse.
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı Ejderfelaketi

• **
  • 359
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1093 : 05 Aralık 2012, 19:14:39 »
Ernest Hemingway'in Çanlar Kimim İçin Çalıyor'u bugün bitirdim. Gerçekten çok etkileyici bir kitap. Bir kısmı -özellikle 200. sayfadan 400. sayfaya kadar olan kısmı- (not benim kitabım 580 sayfaydı) beni sıktı. Ama son 80 sayfasında anlattığı çözülme çok güzeldi. Okurken bir yerde gözlerim yaşlarıma hakim olamadı. Edebiyatçım iyi ki bu kitabı ödev vermiş çok beğendiğim bir kitap oldu.
Kumarı sadece oynatanlar kazanır sadece oynatanlar

Çevrimdışı KingKiller

• 519
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1094 : 05 Aralık 2012, 20:04:34 »
Hayalet Tugay bitti.

Kitap hakkında yorumum : Kitaba başladığım andan itibaren gözlerim John Perry'yi aradı ama ne yazık ki bu kitapta John Perry yerine yeni karakterler giriyor işin içine. Yeni karakterlerde John Perry'yi aratmıyor. Kitaba başladığınızdan andan itibaren heyecan birazcık olsun eksilmiyor. En önemli karakterimiz Jared Dirac (bu kitapta benim favori karakterimdir kendileri) olaylarda büyük bir rol üstleniyor. Başladığınız andan itibaren kitabı elinizden bırakamıyorsunuz.Her bölümün sonunda ağzınız bir karış açık kalıcak. Yaşlı Adamın Savaşı adlı kitabı okuyanlar kesinlikle ara vermeden başlasınlar. Kitabı bitirdiğim gibi direk İlknokta'ya girip Son Koloni'yi istettim. İnşallah Son koloni'de Hayaket Tugay kadar güzeldir. Hayalet Tugay'ın etkisinden 2-3 gün  kurtulamayacağım herhalde.

TAVSİYE EDİLİR.^^
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)