Kayıt Ol

Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz

Çevrimdışı Acmert

• **
  • 268
  • Rom: 24
    • Profili Görüntüle
Ynt: Hangi kitabı okuyorsunuz ve Eleştiri
« Yanıtla #1185 : 02 Nisan 2013, 19:20:19 »
Şuan aynı anda üç kitap okumaktayım.

Dövüş Kulübü - Chuck Palahniuk.

Kitap gayet akıcı ilerliyor. Daha önce filmini izlemekten mi kaynaklanır bilemem ama kendine has bir çekiciliği olduğu bir gerçek. Kitap bana Tyler karakterine film sayesinde uyandırılan hayranlığın aslında biraz abartı olduğunu gösterdi. Bu kitap için bunu söylemek ne kadar doğru bilmiyorum ama Anlatıcı'nın yaşamının ilerleyişinde Tyler çok sönük kalıyor. "İsveç malı mobilyalardan kurtar beni." Aslında kurtarılmayı Anlatıcı istiyor. Filmde ise Anlatıcı'nın Tyler sayesinde aydınlandığı gösteriliyordu. Filmde Tyler'ın verdiği bir çok fikir, Anlatıcı'nın zihninde geçiyor.

Palahniuk gerçekten iyi yazıyor ve onun sayesinde bir süre sonra dibe vurmaya çalışabilirsiniz.

İşeyen Atmaca - Göktuğ Canbaba.

Göktuğ Canbaba'nın okumaya başladığım ilk romanı. Henüz başındayım, ayrıntılı bir yorum yapabilecek kadar bilgi birikimine sahip değilim ancak başında olmama rağmen bu kitabı çok beğendim. Jack karakterinin yaşadığı olayları anlatışı okuyucuyla sohbet havasında geçtiği için çok samimi bir kitap halini alıyor. Bazen kitabı okurken gülümsediğimi fark ediyorum.

Factotum - Charles Bukowski.

Ne yalan söyleyeyim, hayal kırıklığına uğradım. Vikipedi'den de Bukowski'nin işsizliğini, dipteki sürünüşünü, kadın düşkünlüğünü ve içki hastalığını öğrenebilirdim. Kitap hızlı okunuyor mu, okunuyor. Ancak Bukowski'nin bana vermeye çalışacağı fikirleri beklerken sahip olduğum sadece onun hayatının bir kısmındaki yaşam stili oldu. Diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum, belki sadece Bukowski'nin yanlış kitabını seçmişimdir.

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1186 : 06 Nisan 2013, 00:49:31 »
Kubbe'nin Altında'yı karıştırıyorum.

Sai King'den okuduğum en ağır roman olacak herhâlde. Karakterleri daha iyi tanıyabilmemiz ve bu uzun yolculuk içerisinde onların nelerle uğraştıklarını anlayabilmemiz için hazırlanan karakter listesi çok iyi olmuş. Bunun yanı sıra okuyabildiğim yere kadar yaşanan olayların başka başka karakterlerin açısından önümüze getirilmesi bu romanın anlatım tarzını da genişletiyor.

Post apokaliptik kurguya çok ihtiyaç duyduğum şu dönemlerde ilaç gibi geliyor. Elbette terimin bildiğimiz anlamının az dışında seyrediyor.

Karakterlerin birbirlerini yemelerini bekliyorum. Fiilen değil tabii.
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #1187 : 21 Nisan 2013, 01:49:38 »
Fareler ve İnsanlar - John Steinbeck

Geç okuduğum bir başyapıt.

Eserin popülaritesini herkes biliyordur aşağı yukarı. Ben de biliyordum elbette ama okumak için neden bu kadar bekledim onu bilmiyorum işte. Aslında etkilenecek denli bir kitap olacağını tahmin etmiyordum hiç. Ama etkilendim. Son bölümde duygusal anlar yaşadım. Bir dostluk ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. Oldukça dokunaklı bir yaşam hikayesi.

Spoiler: Göster
Lennie Small ve George Milton'ı bende iz bırakan karakterler olarak hatırlayacağım her zaman. Özellikle Lennie. Ah Lennie. Ne sevimli bir insansın sen. Hayallerine ulaşamadan gittin ya bu dünyadan, en çok da ona üzüldüm. Hep yanlış anladılar seni. Sen ölmeyi hak etmedin. Seviyoruz seni Lennie.

Kitabın dilini de çok sevdim. Anlatım şahaneydi. John Steinbeck'in diğer romanlarını da okumak gerek bunun üzerine. Ama sanırım hiç biri Fareler ve İnsanlar tadı veremeyecek. Ön yargı değil de, önsezi diyelim.

Ayrıca kitapta yalnızlık üzerine söylenmiş çok güzel deyişler mevcuttu. İşte onlardan ikisi;

"Tanıdığın biriyle gezmek yalnız olmaktan çok daha iyi."

"Kimsesi yoksa delirir insan. Kim olduğu hiç önemli değildir, yeter ki yanında biri olsun. İnan bana, insan fazla yalnız kaldı mı, hastalanır."

Ve o efsane diyalog:

"George, nasıl bir çiftliğimiz olacak anlatsana."
"Kaç kere anlattım ya Lennie."
"Olsun. Bir daha anlat lütfen..."

Çok, çok güzeldi!

Çevrimdışı Ejderfelaketi

• **
  • 359
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1188 : 21 Nisan 2013, 14:36:47 »
Samiha Ayverdi'den İbrahim Efendi Konağı'nı okudum ve gerçeği söyleyeyim beğenmedim. Yazılma gayesi bir evi anlatmak olan bir kitap ne kadar güzel olabilirdi ki zaten? İlk 250 sayfası durağan bir zamandaki tasvir olan kitapta konağın ölümü buradan sonra başlanmıştır anlatılmaya. İttihatçılar hakkındaki görüşleri, savaşlardaki düşüncelerinden ötürü sevemediğim bu kitapta ayrıca sonda herkesi iyiye bağlaması da hoş olmamış. -Ama ne yapabilirdi ki sonuçta kendi büyük dedesini ve büyük halasını anlatıyor- Osmanlı konakları ve lüks yaşantısını hayal edip gözünüzde canlanmasından başka size hiçbir şey vermeyecek bir kitaptır.
Kumarı sadece oynatanlar kazanır sadece oynatanlar

Çevrimdışı lenore

• *
  • 21
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1189 : 22 Nisan 2013, 07:51:20 »
Oscar Wilde-Butun Masallar Butun Oykuler

Aslinda bu kitap benim icin birden, bir solukta, okunacak bir kitap degil de moralim bozukken ya da   aklim bir seye takildiginda acip bir iki hikaye okudugum, hatta su siralar her daim yanimda tasidigim bir kitap. Oykuler ya da en sona "Mensur Siirler" adiyla konulmus bolum pek toz pembe bir tablo cizmiyor. Butun bencilligini, nankorlugunu anlatiyor insanin. Ayni anda masumlugu, iyi niyeti de. Belki de bu yuzdendir, her hikayenin sonunda huzunlu bir gulumseme konduruyor insanin yuzune.
Yet each man kills the thing he loves
By each let this be heard,
Some do it with a bitter look,
Some with a flattering word,
The coward does it with a kiss,
The brave man with a sword!

Çevrimdışı Gülbüyüsü

• **
  • 84
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1190 : 22 Nisan 2013, 08:40:00 »
Çember serisi / Siyah.

Şuan ikinci kitaptayım ve yer yer sıkılsamda genel olarak tasvirleri ve anlatımı başarılı bir eser. İçinde ilham almama neden olan sahneler oldu. Bir kıyamet senaryosunun nasıl bir kurtuluş destanına dönebileceğinin anlatıldığı, iyilikle kötülüğün nasıl bir çember oluşturduğu ve biri olmadan diğerinin anlam ifade etmediği üzerine kurulmuş bir kurgu.
Kim olduğunu unutursan, olmaman gereken kişiye dönüşürsün.

• 581
  • Rom: 47
  • Hayvan Yemeyelim!
    • Profili Görüntüle
    • http://bulentozgun.blogspot.com/
« Yanıtla #1191 : 22 Nisan 2013, 17:35:22 »
2666 - Roberto Bolaño
Çeviren: Zeynep Heyzen Ateş

Bu devasa (hem edebi hem fiziki anlamda, yaklaşık 1000 sayfa) eserin yarısındayım. Öylesine büyük bir edebiyat ve kitap sevgisiyle yazılmış ki hayranlık duymamak elde değil. Beş kitap olarak tasarlanan kitap ülkemizde harika bir çeviriyle tek kitap olarak yayınlandı, ben 4. bölümün yarısındayım, Suçlarla İlgili Bölüm; bu bölümde yüzlerce kadın cinayeti rapor soğukluğunda aktarılıyor; zaman zaman aralara küçük hikayeler serpilse de cinayetler tüm ciddiyetiyle ve gerçekçiliğiyle aktarılmaya devam ediyor. Ana akım polisiye okuyucusu tarafından bu cinayetlerin maharetli polis/dedektifler tarafından çözülmesi istenir belki ama Bolaño, böyle yapmıyor, Ciudad Juárez'de meydana gelen faili meçhul "gerçek" cinayetlerin (370'ten fazla kadın) bir kopyasını önümüze sürüyor ve orada yaşayan insanların nasıl bir cehennemde yaşadıklarını biraz olsun hissetmemizi sağlamaya çalışıyor. Bolaño'nun benimsediği tarzı, "aşırı gerçekçi" olarak tanımlıyorlar; "büyülü gerçekçiliğin" doğduğu topraklardan çıkan bu tarz bir "kaçış edebiyatı" sunmuyor, yakanızdan tutup yüzünüzü kana ve acıya bastırıyor.

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #1192 : 25 Nisan 2013, 11:51:11 »
Yolda - Jack Kerouac

Ben bu Beat Edebiyatı'na alışamadım bir türlü ama hadi bakalım...
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #1193 : 30 Nisan 2013, 23:14:31 »
Bisküviyi Çaya Yatay Bandırın - Rik Kuiper, Tonic Mudde

Bir saatte bitti, çok keyifli bir kitaptı. Yanlış bilinen doğrular, hayata çok daha farklı bir açıdan bakmayı sağlayacak bilgiler... Bilmediğim bilmediğim şeyler...

Okuyun, okutun, eğlenin efenim.
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #1194 : 06 Mayıs 2013, 01:49:34 »
Veciz Sözler - Barış Bıçakçı

Barış Bıçakçı en sevdiğim Türk yazar konumundadır. 6 kitabını da bir çırpıda okumuştum ve içlerinde en sevdiğim Bizim Büyük Çaresizliğimiz olmuştu. Ve şimdi Veciz Sözler'le birlikte Barış Bıçakçı'ya nokta koyuyorum, ta ki yeni bir kitap çıkarana dek. O günü dört gözle bekliyorum tabii ki.

Kitap henüz bitmedi ama bitirdiğimde en sevdiğim ikinci Barış Bıçakçı romanı olacak sanırım. O kadar güzel bir üslubu var ki Bıçakçı'nın, anlatamam, okuyanlar bilir. Veciz Sözler adlı bir radyo programına katılan Ankaralı bir ağbimizin hayatına, Bıçakçı'nın eşsiz anlatımıyla konuk oluyoruz. Harikulade sözler de bize kitap boyunca eşlik ediyor.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #1195 : 08 Mayıs 2013, 18:34:46 »
Ara Dünya - Neil Gaiman & Michael Reaves

Gaiman'ın ismi geçiyor, e haliyle okumam gerekiyordu. Nitekim okuyorum da. Bitti bitecek, az kaldı. İyi iyi güzel, sevdim. Hatta portal için bir inceleme yazısı yazmaya karar verdim. Yorumlarım orada olacak.

Çevrimdışı Tardis

• **
  • 92
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1196 : 09 Mayıs 2013, 00:33:06 »
Sokak Kedisi Bob- James Bowen.
Sokak sanatcisi, her seyini kaybetmis bir eroinkes ile onun hayata baglarini olusturan Sokak Kedisi Bob'uj borbirlerini bulma hikayeleri.. James'in o kediyi edindikten sonra hayatinin nasil degismesi... Yanibasimda kendi kedimle okumak muhtesemdi :D
İnsanlar güçsüz oldukları için ağlamazlar,
Çok zamandır güçlü oldukları için ağlarlar...

Çevrimdışı Gurur

• *
  • 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1197 : 09 Mayıs 2013, 11:00:25 »
Sadık Yemni - Sınav Hortlağı

Son zamanlarda okuduğum şeylerin hepsi zor okunan, tat veren ama insanı yoran şeylerdi. Sadık Yemni üslubu garip bir yazar ama kolay okunabiliyor, dinlendirici bir yanı. Bu da onun bir öykü kitabı. Daha önce ondan iki roman (Sokaklar Benim Yeniden ve Zaman Tozları serisi) okudum. Öykülerindeki fikirler çok özgün, inanılmaz ufuk açıcı. Ancak ben yine de romanları tercih ederim.
"Yoksa her şey ben olmadığım zaman, benim olmadığım yerlerde mi oluyordu?"
Yusuf Atılgan - "Aylak Adam"

Çevrimdışı Acmert

• **
  • 268
  • Rom: 24
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1198 : 12 Mayıs 2013, 15:38:27 »
J.K. Rowling - Boş Koltuk.

Beni kitap okumaya aşık etmiş kadının ellerinden gelen bir kitaba hayır diyemezdim elbette. Harry Potter'dan sonra nasıl bir şey çıkar Rowling'in hayal gücünden merak ediyordum  ve başladım. Henüz çok başındayım ama Harry Potter'ı arıyor olmalıyım ki yazımı biraz garip geldi. Harry Potter'a benzemesini beklemiyordum zaten de bu sefer cümleler bile karışık geliyor. Çeviride mi sorun var, Rowling'de mi yoksa benim ruh halimde mi bilmiyorum. Umarım benim ruh halimdedir.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1199 : 13 Mayıs 2013, 00:37:41 »
Ya Allah aşkına, vallahi yalvarıyorum artık, çevirmene suç bulmayalım. İnternette herkes çeviriye takılıyor da, Dost Körpe çok iyi, çok başarılı bir çevirmen ve kitapta çok güzel, titizlik dolu şeylere imza atmış. Kabul, Rowling o bildiğimiz Rowling değil, ama kadın bunu söylemişti zaten. Tamamen bambaşka bir türde yazdığı için üslubunu değiştirmiş. Bizler de alışık olduğumuz ve onunla tanıdığımız Harry Potter'ı arıyoruz hala. Okura suç bulmuyorum. Ben de okurken istemeden o hissi aradım. Fakat lütfen çeviride suçu aramayalım -_-.

Aslında bu yorumu Facebook'ta saçmasapan çevirmene yüklenen kişilere yazmam lazım, ama burada çok ufaktan değinilince dayanamadım.

Acmert, alınma :P.