Kayıt Ol

Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
Ynt: Hangi kitabı okuyorsunuz ve Eleştiri
« Yanıtla #1200 : 13 Mayıs 2013, 09:32:32 »
Harry Potter'dan bağımsız olarak okunduğunda aslında gayet güzel psikolojik bir roman olduğunu da göreceksiniz. Ben kitabı beğendim, bunu da belirteyim :)

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #1201 : 14 Mayıs 2013, 18:39:21 »
Somon Balığıyla Yolculuk - Umberto Eco

Eco'yu fahri dedesi olarak gören bir insanım ben...
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı Apollo

• *
  • 38
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1202 : 19 Mayıs 2013, 03:32:17 »
Martin Eden - Jack London

Açıkçası yazar kitap boyunca iyi kandırdı. Hem burjuvalık konusunda hem aşk konusunda. Aşkı şuana kadar gördüğüm bütün romanlardan daha iyi anlattı. Hayalimiz de kurduğumuz bir, yüceleştirdiğimiz gerçeği gördüğümüzde ise hayal kırıklığı yaratan bir deneyim. Bu kadar beğeneceğimi sanmıyordum.

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Rom: 20
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1203 : 19 Mayıs 2013, 04:19:24 »
Heroes Die (Acts of Caine #1) - Matthew W. Stover

Kitapta çok fazla ilerlemiş olmasam da şimdiden ilginç (en azından pek fazla kitap okumamış benim gibi biri için) konusuyla beni kendine bağladı diyebilirim. Ha neymiş bu konu diyebilirsiniz, söyleyeyim: Artık insanların eğlenmek için neler yaptığına şaşırdığım bir çağda (:D), başrolümüzdeki aktör dünyamızdan teknolojik olarak çok geride, ama fantastik ögelerin bulunduğu bir diyara suikastçi olarak gönderilip (Bildiğin ışınlanıp git gel de yapıyor diyebiliriz. :D) parasını bu şekilde kazanan birisi.  Tabii insanlar da onun kimi zaman vahşete varan bu maceralarını birinci elden (canlı yayın diyebilirsiniz, direk birinci kişi görüş açısından izliyorsunuz) izlemek için çılgın miktarda paralar yatırmakta. İşte, karakterimizin ve bir kaç meslektaşının (spoiler vermeyeyim) tam olarak sebebini bilmediğim (daha 'okuyom ben yaa!' demiş miydim?) amaçlarla iki dünya arasındaki bir oyuna alet edildiğini ve bununla nasıl başa çıkmaya çalıştıklarını okuyacak gibiyim. :D Çok bir ilerleme kaydetmememe rağmen fantazi ve bilim kurgu ögelerinin gayet güzel harmanlandığını, bölümlerin insanın merakını ayakta tutmayı becerebildiğini söyleyebilirim. Devamı da güzel bir kitabın beni beklediğine inanıyorum.  
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

Çevrimdışı strider

• **
  • 141
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1204 : 20 Mayıs 2013, 00:34:17 »
Tatlı Rüyalar (Alper Canıgüz); kitapla ilgili eleştirimi kendi konusunda yazdım, tek diyeceğim; herkesin okuması gereken bir yazarın herkesin okuması gereken bir kitabı.

Tatlı rüyalar'ı beklediğimden erken bitirince Beyaz Kale'ye (Orhan Pamuk) başladım. Henüz ortasına -asıl konuya- gelmedim, fakat güzel ilerliyor. Bol düşünceli -klasik Pamuk- bir kitap. Kapağını (benimki 2012 basımı) hiç beğenmedim, okuma isteğini azaltıyor. Bir de, düzeltisi daha iyi olmalıydı.
O halde git... Bundan başka dünyalar da var.

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #1205 : 28 Mayıs 2013, 20:23:19 »
Gizliajans - Alper Canıgüz  :hmm :hmm :hmm
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #1206 : 03 Haziran 2013, 22:46:30 »
Tek tek yazmaktansa hepsini şöyle bir mesajda toplamak daha iyi olur diye düşündüm. 5 şiir kitabı + 1 de Can Çocuk'tan çıkan bir çocuk kitabı.

Sakla Yamalarını Kalbim / Yılmaz Odabaşı

Yılmaz Odabaşı, 1981'den 2005 yılına dek yazmış olduğu şiir kitaplarından özel bir seçki meydana getirerek Sakla Yamalarını Kalbim'de topluyor. Kitap 2005 yılında İrlanda'da Munster Literature Centre tarafından İngilizce olarak da yayımlanmış.

Kitapta toplam 55 şiir mevcut ve benim içlerinde en beğendiklerim sırasıyla şöyle; Şerif Ali Bey Nostaljisi, Defolu Çıkan Hayat ve İyi Yürekli Çocukların Serencamı, Vuslata Kalsın, Notaları Kurşunlanmış Bir Şarkıdır Yalnızlık, Her Ömür Kendi Gençliğinden Vurulur.

Kitabın son bölümünde ise Yılmaz Odabaşı, "Çağ ve Şiir?", "Çağ ve Şair?, "Şiir ve Çoşku?", "Şiir ve Gerçeklik?", "Şiir ve Esin?" ve "Şiir ve Gelenek?" gibi soruları yanıtlıyor.

Gözleri İntihar Mavi / Yusuf Hayaloğlu

Yusuf Hayaloğlu sevdiğim bir şairdir. Şiirlerini dinlerinim zaman zaman fakat hiç yazılı olarak okumamıştım ve hazır fırsatım varken okuyayım dedim, okudum. Birçok şiirini zaten Ahmet Kaya'nın şarkılarından biliyordum. Şarkısı olan şiirleri okuduğumda ister istemez şarkıyı zihnimde söyleyerek ayak uydurdum şiire. Bunun haricinde bilmediğim bir çok şiirini de okumuş, öğrenmiş oldum Yusuf Hayaloğlu'nun.

Kitapta 39 şiir mevcut ve sırasıyla en beğendiklerim şöyle; Ah Ulan Rıza, Merhaba Nalan, Bir Anka Kuşu, Yüreğim Kanıyor, Neylersin, Başım Belada, Ayrılık Hediyesi ve son olarak Hani Benim Gençliğim.

İskender'i Ben Öldürmedim / Küçük İskender

İlk defa okudum Küçük İskender'i. Merak ediyordum aslında şiirlerini, tarzını ve bir de neden bu kadar çok okunduğunu. Aslında şiirden pek anlamayan biriyim. Bu sebepten dolayı mı, yoksa Yılmaz Odabaşı ve Yusuf Hayaloğlu'nun ardından Küçük İskender'i okuduğumdan mı bilemiyorum ama genel anlamda sevemedim bu kitabı. Demek ki tarzı buymuş ve şiir sanatı da şairden şaire değişiklik gösteriyormuş.

Kitabın içerisinde 70 şiir bulunmakta ve ben yalnızca 4'ünü sevebildim, geriye kalan 66 şiiri sevmedim, evet. Onları da şu şekilde sıralayayım; Galaksi Otobüs Durağı, Tilkilerin IQ'su, Hoyrat ve Kış Aşkına Requem.

Beni Susarken Bölme / Kahraman Tazeoğlu

Türk okurlar tarafından oldukça fazla okunan, beğenilen ve sevilen bir isim Kahraman Tazeoğlu. Az çok duymuşsunuzdur ismini kıyıda köşede. Ben de ismini birçok yerde duyuyordum, şiirlerine denk geliyordum sosyal platformlarda vs. Yine birçok şiirinin toplandığı bir kitap Beni Susarken Bölme. Bundan hariç kaç kitabı daha var? Bu adam sürekli şiir mi yazar? Açıkçası bilmiyorum pek. Şiir kitapları bir çırpıda bittiğinden ve okuma imkanım varken okudum işte. Ama şunu anlamak çok da zor olmadı; yeni nesil bir şair ve şiirlerinin tamamı aşk üzerine.

Kitapta 36 şiir bulunmakta ve dediğim gibi tamamı aşk temalı. Özel olarak şunu veya şunları beğendiğimi söyleyemiyorum, kötüydü de demiyorum. Ama daha iyi şairler var, yok değil.

Hayatı ve Bütün Şiirleri (Dostlar Beni Hatırlasın) / Aşık Veysel

Peş peşe okuduğum şu 5 şiir kitabı içinde tabii ki en değerlisi Aşık Veysel'in bütün şiirlerinin olduğu bu kitap oldu. Aşık Veysel'in Yaşam Öyküsü ve Halk Şiiri ve Aşık Veysel adlı bölümlerle giriş yaptığımız kitapta  11 kategori daha bulunmakta. İşte şiirler de bu kategorilerin içerisinde. Şiirleri saymakla uğraşmadım bu sefer. Büyük bir hayranlıkla okudum hepsini. Büyük şair vesselam.

Kitaplardan Korkan Çocuk / Susanna Tamaro

Sekiz yaşındaki karakterimiz Leopold kitaplardan çok korkmaktadır. Babasının aksine bu yaşına dek tek bir kitap dahi okumamıştır. Ailesi bu duruma üzülmektedir. Doğum gününde o çok istediği spor ayakkabıların çıkmasını beklediği paketten bir kitap çıkar yine. Leopold üzülür, sinirlenir, korkar.

Ailesi bu durumla başa çıkabilmek için türlü türlü yöntemlere başvururlar. Çeşitli cezalar verirler Leopold'a ama hiçbiri işe yaramaz. Leopold'un kitaplardan korkmasını engelleyememektedirler. Leopold anne ve babasının şiddetli baskılarına dayanamayarak çareyi evden kaçmakta bulur.

İşte asıl gerçek de Leopold'un evden kaçmasıyla gün yüzüne çıkıyor. Yalnızca kitap okumayı sevmeyen çocuklar için değil, büyükler için de etkileyici bir finale sahip Kitaplardan Korkan Çocuk.

Çevrimdışı strider

• **
  • 141
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1207 : 21 Haziran 2013, 22:51:36 »
Gulyabani / Hüseyin Rahmi Gürpınar

Türk edebiyatının ilk korku romanı diye geçiyor. Gayet sürükleyici, yeri geldiğinde korkutucu, yeri geldiğinde çok eğlenceli olabilen bir kitap. Beklediğimden çok daha akıcıydı. Bunda elbette 'okurlarımız için özenle sadeleştirilmiş' olmasının etkisi büyüktür. Ama benim demek istediğim böyle uzun, boş, betimlemeyle dolu paragrafların olmaması. Umarım sadeleştirmek için o tür kısımları çıkarmamışlardır. Sıkıcı da olsa okumak gerekir.
O halde git... Bundan başka dünyalar da var.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #1208 : 22 Haziran 2013, 19:32:20 »
Dönüşüm - Franz Kafka

Ya ben kitaptan anlamıyorum, ya Kafka sorunlu, ya da gerektiğinden çok fazla övülüyor bu adam.

İlk defa Kafka okudum. İlk defa okuyacağım için de yazarın başyapıtını seçtim; Dönüşüm'ü. Ha eğer bu kitap Kafka'nın başyapıtıysa otomatikman diğer kitaplarını okumamam gerekir ve sanırım okumayacağım da.

Bir sabah uyandığında kendisini dev bir böceğe dönüşmüş olarak bulan Gregor Samsa'nın yaşadıkları anlatılıyor. Bunu kitabı okumadan önce biliyordum ama daha detaylı bir şeyler bekliyordum, büyük bir beklenti içerisine girmiştim sanırım. Beklentilerim fos çıktı ona yanarım. Kitabı bitirdiğimde de söyleyebileceğim tek şey "bir sabah uyandığında kendisini dev bir böceğe dönüşmüş olarak bulan Gregor Samsa'nın yaşadıkları anlatılıyor." Daha fazla bir şey göremedim ben, dikkatli ve yavaş bir şekilde okumama rağmen. Ama olumlu olarak bir tek şunu söyleyebilirim, anlatım hoştu ve sıkmadı.

Şimdi bena tepkiler gelebilir, buna hazırlıklıyım lakin herkes Kafka sevecek diye bir kuralın olmadığını belirtmek isterim. Hoş öyle bir kural olsaydı gene çiğnerdim ya neyse.

Özetle; sevmedim efendim. Abarttığınız Kafka bu muydu diye soruyorum gönül rahatlığıyla. Diğer kitapları da benden uzak, Kafkaseverlere yakın olsun inşallah.

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1209 : 22 Haziran 2013, 19:56:17 »
Gediksavaşları Dünyasından 2. kitap (Kralın Korsanı)

Tek kelimeyle harika bir kitap. Biraz kalın ve normal basım olduğundan tutması zor. (malum 698 sayfa :D ) Ama kitabın kendisi mükemmel!!! :D
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı Fiddler

• 565
  • Rom: 32
  • Bazen Herkes Duysun Diye..
    • Profili Görüntüle
    • A. Orçun CAN
« Yanıtla #1210 : 24 Haziran 2013, 23:47:17 »
Dönüşüm - Franz Kafka

Ya ben kitaptan anlamıyorum, ya Kafka sorunlu, ya da gerektiğinden çok fazla övülüyor bu adam.

Hiç gücenilecek bir şey söylememişsin. Biraz çirkin ve tırt bir söylem olacak; ama Kafka kafası herkese gelemiyor. Kitabın üstüne düşünmeyi bırakıp bilinçaltının senin yerine çıkarımlar yapmasına izin vermen gerekiyor okurken. Eğer başarabilirsen KAPUPAABUM! Çılgınlıklar diyarı! Olmazsa, gerçekten de bir sabah uyandığında böcük olmuş bir adam var. Bir de niyeyse adamın sırtına elma saplanıyor..

Ben de bugün bitirdim Barış Bıçakçı'nın Bir Süre Yere Paralel Gittikten Sonrasını. Okuduğum ilk Barış Bıçakçı'ydı. Ne zamandır erteleyip duruyordum, bir türlü fırsatını bulamamıştım. Zamanı bulunca yapıştırdım. O kadar methini duymak boşuna değilmiş gerçekten. Çok güzel bir kitaptı. Çok güzel bir yazımdı.

Şimdi de Aramızdaki En Kısa Mesafeye başladım. Galiba bunu daha bile çok seveceğim. Hele ki o "Camı Kapatır Mısınız Lütfen!" öyküsü yok mu? Tekrar tekrar okuyacağım onu. Benim için çok kafa açıcı bir öykü dersi oldu. O kadar kısa bir metinde o kadar çok, o kadar büyük şey anlatmak, ve bunu insanı yormayan, alıştırtmaya çalışmayan, çok duru, çok yumuşak bir şekilde yapmak gerçekten bir ders olmalı. Sırrını bir şekilde çözebilmeyi umuyorum.

Evet.
Saatleri Ayarlama Enstitüsü okuyalım..

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #1211 : 25 Haziran 2013, 01:02:30 »
Dönüşüm - Franz Kafka

Hiç gücenilecek bir şey söylememişsin. Biraz çirkin ve tırt bir söylem olacak; ama Kafka kafası herkese gelemiyor. Kitabın üstüne düşünmeyi bırakıp bilinçaltının senin yerine çıkarımlar yapmasına izin vermen gerekiyor okurken. Eğer başarabilirsen KAPUPAABUM! Çılgınlıklar diyarı! Olmazsa, gerçekten de bir sabah uyandığında böcük olmuş bir adam var. Bir de niyeyse adamın sırtına elma saplanıyor..

Sevemedim ne bileyim. Ha şöyle duyumlar da aldım tabii. Kafka'yı anlamak için önce hayatını okumalıymışım, sevgilisine yazdığı mektupları okumalıymışım, babasına yazdığı mektupları okumalıymışım vs. Ama gene söylüyorum Kafka severler kusura bakmasın, hiç kendimi yoramam yani. Ben direkt yazdığı eseri okurum ve ona göre yaparım eleştirimi, özel hayatı beni ilgilendirmez. Her okuduğumuz yazarın özel hayatını araştıracaksak...

Ben de bugün bitirdim Barış Bıçakçı'nın Bir Süre Yere Paralel Gittikten Sonrasını. Okuduğum ilk Barış Bıçakçı'ydı.

Barış Bıçakçı'yı görünce yazmadan edemedim. 7 kitabı da bir diğerinden güzeldir. Kısacıklar zaten, tek oturuşluk zihin açıcı kitaplar. Bizim Büyük Çaresizliğimiz favorim olsa da her birinin yeri ayrıdır.

Çevrimdışı Tardis

• **
  • 92
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1212 : 25 Haziran 2013, 18:56:05 »
Konsantrasyon Geliştirme Teknikleri kitabını okuyorum. Şimdilik tek eleştirim:
GÜZEL.
İnsanlar güçsüz oldukları için ağlamazlar,
Çok zamandır güçlü oldukları için ağlarlar...

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1213 : 11 Temmuz 2013, 14:34:50 »
''Medet'', ''Sezgin Kaymaz''.

Daha kitaba da ismini veren tek öyküyü okudum fakat öykülerden ''Medet'' umanlara beş küçük paranoya...
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

Çevrimdışı kitapci

• *
  • 25
    • Profili Görüntüle
Ynt: Hangi kitabı okuyorsunuz ve Eleştiriniz
« Yanıtla #1214 : 11 Temmuz 2013, 16:03:27 »
stephen king sis